Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Фонове за студио
Автор: AceXe   
Дата:   19-06-10 22:40

В момента сме в процес на изграждане на видео студио и всичко нужно го имаме. Единствено забихме на фоновете, които са страшно скъпи ако купуваме стандартните 2.72 х 11м.

Трябват ни четири фона - червен, син, зелен и жълт, като на ширина 2.72 е добре, но на дължина ни трябват 3-4 метра не повече. Какви начини според вас има собственоръчно да си направим такива или евентуално купим отнякъде на ниска цена. Цвета не ни трябва да е калибриран, а около стандартните за тези цветове нюанси. Благодаря предварително за съдействието.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: ALBIREO   
Дата:   19-06-10 22:48

За близък план и достатъчно пространство в студиото - бяла стена осветена с червено, синьо, зелено и жълто би вършила работа. Ако е за цял ръст - няма да стане.

Но зависи какво търсите като краен резултат. Как ще си обработвате материала и т.н.
Ако няма да излъчвате на живо, един син и един зелен, добре осветени са ви ОК, а после ще си наслагвате каквото искате. Проблемът с излъчването на живо е, че вариантите за "виртуално студио", до колкото знам, са бая скъпи.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: AceXe   
Дата:   19-06-10 22:53

По отношение на обработката сме добре, но не и в тази сфера с chroma key-те. Пък и ще има някои светлинни ефекти и нещата ще се усложнят допълнително, искаме всичко да стане възможно най-семпло и в студиото да имаме максимално готов материал. Проблема не е в цените на стандартните фонове, а в това, че не ги продават на метър, а на пакет 11 метра, с което вече ни идва скъпо. Възможно ли е някъде да се навият да ни резнат 4 метра според теб или сами да си направим ?

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: photostoykov   
Дата:   19-06-10 22:56

AceXe, за видеооборудване ще ви помогне този:

http://fotovideo1.com/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=21&Itemid=60


[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: ALBIREO   
Дата:   19-06-10 23:05

photostoykov [smilie24]
Но помислете и за алуминиеви тръби. Не съм сигурен 4-те метра до колко ще тежат на хартиените с които вървят, но 11-те тежат достатъчно, за да е наложително използването на алуминиеви тръби.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: AceXe   
Дата:   19-06-10 23:18

Тези ги гледах, но са екструдирани, а ни трябват напълно гладки, а и има единствено зелена разцветка.

Тръбите не са проблем. 27 лв е бройката и са в някакви граници. Но ако се наложи да вземем 4те цвята по 11м, това ще ни излезе почти 500лв, което е свръх.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: AceXe   
Дата:   19-06-10 23:25

Идеята между другото за бялото платно с цветните филтри не звучи толкова зле, но къде мога да намеря цветни филтри. В Dynaphos видях единствено за светкавици, а на нас ни трябват за постоянно осветление - QL 500.

И според вас на видео ще се забележи ли разликата?! Пък и друг проблем е, че бялото отразява, а на нас фона ни трябва да е тъмен, като само има дифузно осветен спот, а пък бялото не знам как точно ще стане този ефект, защото или цялото трябва да се освети, или спота, но пък останалото ще отразява. Или се лъжа ?

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: n1x0n   
Дата:   19-06-10 23:25

Освен да намерите някой, с който да ги ги делнете наполовина примерно... друго не се сещам.
Личното ми мнение е, че фоновете не са оборудване, а консуматив и ролка от 11 метра заминава за по-малко от година, при нормална работа.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: AceXe   
Дата:   19-06-10 23:31

Дори при внимателна работа? То ни е за декор за видео интервюта за по 30 минути дневно, иначе стои прибран, няма много шарене пред него, а седене всъщност, аз затова сметнах, че надали ще се захаби бързо.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: ALBIREO   
Дата:   19-06-10 23:36

Филтри Rosco - до колкото знам могат да се поръчат в Динафос. Ако някой от тях види темата, нека каже. Другият вариант е в понеделник да се чуете по телефона и да уточните въпроса.
За настройването на лампите, не би трябвало да има проблем. Зависи от размерите на студиото най-общо казано.
Другият вариант е с ЧЕРНО, което да светнете със спот и подходящ цветен филтър.

Ако имате достатъчно разстояние от обекта до фона (за да можете да осветите по-силно обекта, без това да се отрази на фона), няма да имате грижи.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: photostoykov   
Дата:   19-06-10 23:38

Филтри могат да си купят и от DYNACORD - термоустойчиво фолио!

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: ALBIREO   
Дата:   19-06-10 23:39

Ако ги хващате в близък план - хич няма да го сменяте дори, защото там долу където се стъпва (и където всъщност се скапва фонът), няма да е важно в какво състояние е. Т.е. дори не е нужно да се стъпва на него в този случай!
Другият вариант наистина е да се делне с някого и ще дойде по-евтино (примерно двапъти по-евтино). :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: AceXe   
Дата:   19-06-10 23:54

Концепцията е някъде 40-50 см отстояние между фотьойла на който ще стои човека и фона. Снима се от гърдите нагоре, така че долната част нито ще има нужда да се застъпва, нито да се вижда, т.е. няма и да се цапа. Всичко е чисто прегледно. Затова ми е свидно да изкарам 500 лв за четири цвята при положение, че ще се купи огромно парче, което няма да се оползотвори. А за деленето... Малко се съмнявам, защото студията надали ще тръгнат да делят току така с някого.

За черния фон ми е интересно какво ще ми кажете... Но пък тогава обаче цветните филтри не съм видял да има такова богато разнообразие на нюанси, както при хартиените фонове.

EDIT: Всъщност сега като разгледах Rosco установих доста богата цветова гама. Някой знае ли горе-долу какви са цените им през Dynaphos ?



Публикацията е редактирана (19-06-10 23:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: darksorrow   
Дата:   19-06-10 23:57

Dynacord са твоите хора, щом иде дума за филтри принципно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: AceXe   
Дата:   20-06-10 00:00

Сега разгледах и там. По-рано се поразтърсих, но не бях попаднал на тези. Наистина има разнообразие и то за стотинки. Единствено ме вълнува дали ако вземем черен или бял фон как ще постигнем точно този ефект, който можем при цветния фон според вас. Какви ще са разликите между черния и белия фон?

И всъщност един цветен филтър Rosco съвместим ли е с да кажем с 22см 120 градуса рефлектор и как може да се dissolvne, за да се получи спот, но не с остри ръбове.

Малко съм начинаещ в тази област, затова така ви разпитвам приятели, за което страшно благодаря.



Публикацията е редактирана (20-06-10 00:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: pbg   
Дата:   20-06-10 00:35

Бяло платно и го отнесете някъде, където боядисват платове, дрехи. Там ще ви предложат различни цветове. Обикновено мерят платното на кантар и цената е на килограм. Бабешки метод е ,но е евтино и понякога върши работа.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: pbg   
Дата:   20-06-10 00:36

Корниз за перде също влиза в употреба.[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: ALBIREO   
Дата:   20-06-10 00:43

Спот с подобен рефлектор можеш да получиш, когато доближиш лампата до фона. Пробвай и ще видиш какво се получава. Проблемът е - как да скриеш лампата, така че да не се вижда в кадър. Другият проблем е, че се ограничаваш по този начин с положението на спота (т.е. най-ярката му част винаги е скрита).
Другият вариант е да се ползва оптичен спот (който струва пари - устройство дето се закрепя пред лампата) и по този начин се фокусира сноп лучи с нужния размер на фона. Проблемът в случая е дистанцията между модела и фона, защото трудно си представям как ще бъде разположен източникът на светлина, така че да не засяга и модела. Т.е. да не свети и по лицето му. Ако е под голям ъгъл спрямо фона, ще се получи, но тогава "кръгчето" няма да е кръгче, а ще е с формата на елипса в най-добрия случай.

Така можем да си говорим до нова година и пак до никъде да не сме стигнали. Най-добре извикайте някой да дойде на място, да погледне кое-как може да стане и да ви го направи. А после вие си експериментирайте колкото искате. (което най-вероятно ще доведе до това да го повикате наново, за да поправи експеримента [smilie18])

А как смятате да осветите модела така, че да не засегнете фона - т.е. да не развалите хубавото градиентче, което както виждаме няма да се получи лесно...? [smile]
При тази малка дистанция модел-фон, ще е трудна задачата.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: MarinY   
Дата:   20-06-10 01:22

Неудобно ми е, че се обаждам всред хора дет си вадят хляба с това, ама ... 50 см между фона и обекта ... забрави за подсветка на фона, на голяма площ, а и да не се отразява основновното осветление върху фона. Трябва да е тесен спот и да е на 20 см от обекта за да имаш "спад" към фона. При "заливащо", като за директно предаване, дори при 50 см ще имаш и проблем със падащите сенки. Т.е. трябва ти цветен а не осветен цветно фон.
Бабешкият метод за боядисване на американ или хасе е по-удачен, ама там се появява друг проблем - гънките! дори и в дефокус си личат много. Май свободно падащ фон не е решението за вашия случай. Рамка с опънат плат ще е по-удачно.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: asahi   
Дата:   20-06-10 01:41

Нагледал съм се на продукции от такива мини студия и всички страдат от проблеми с осветяването. Голямо студио - голям наем - сериозна работа. Иначе - компромиси по всички направления.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: n1x0n   
Дата:   20-06-10 01:44

В Dynaphos има фонове "половинки" с ширина 135 см., практически на половината цена. Зависи каква отсечка снимате и дали да са ви статични кадрите - могат и да ви свършат работа.

Но при 50 см. отстояние от фона - забравете за оцветяване на фона с филтри - няма да се получи добре. Аз дори с цветните фонове не го виждам как ще се получи, ако мислите да ги осветявате силно.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: pefoto01   
Дата:   20-06-10 01:51

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: ALBIREO   
Дата:   20-06-10 02:05

Както става ясно, проблемът не е във фоновете. :)
Постигането на желания ефект при тези параметри (с какви размери е студиото - X, Y, Z?) просто няма как да се получи... така че да е хубаво, имам предвид. ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: AceXe   
Дата:   20-06-10 09:29

1) Студиото е широко 4.3м, дълго е 6м и е високо около 2.7м. Знам, че е малко, но с това разполагаме. За голямото, трябва да се разработим, че да си го позволим.

2) Става дума за видео интервюиране. Човекът си седи на фотьойла и си говори. Него го осветяваме с QL 500, 25,5 см рефлектор + пчелна пита. Зад него може и до 70-80см е фона. Тъй като прожектора дава силна и насочена светлина, а студиото е напълно затъмнено, фона остава тъмен.

3) Сега идва въпросът кой вариант е добър за окото и възможно най-евтин. Наша грешка е, че оставихме фоновете за накрая, очаквайки, че са значително по-евтини

- Бял фон с цветна светлина.
- Черен фон с цветна светлина.
- Цветни фонове с бяла светлина.

Фонът трябва да е 2.72 на 4м и да имаме четири цвята - зелено, жълто, червено и синьо и за съжаление можем да си позволим максимум 200лв общо. Тук не включвам механиката, за окачването. Това ни е големия проблем, че никъде не се навиват да ни продадат 4м, а искат да купим цялата ролка.



Публикацията е редактирана (20-06-10 09:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: GenaDP   
Дата:   20-06-10 09:44

Него го осветяваме с QL 500, 25,5 см рефлектор + пчелна пита.

И поради що си взехте тоя халоген? Можехте да се обзаведете с малко флуоресцентни крушки вместо него, и сега навсякъде да ви е светло.


Човекът си седи на фотьойла и си говори. Зад него може и до 70-80см е фона. Фонът трябва да е 2.72 на 4м.

За какво ви е толкова голям фон? Ще местите камерата по време на снимките, или ще снимате с няколко камери под различен ъгъл?


За къси хартиени фонове - питайте фотографи, които ползват такива. Като останат около 3м. от фона те обикновено го бракуват и си купуват нов. Лошото е, че повечето ползват бели, черни и сиви, за цветни ще трябва да се поразтърсите повече...

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: n1x0n   
Дата:   20-06-10 09:45

Еми при всички тези ограничения - освен да ударите един светло-сив латекс на стената и да го осветявате с цветни филтри - друг вариант практически нямате.

Трябва да сте наясно обаче, че това осветяване, като ефект няма нищо общо с това фонът фабрично да си е с даден цвят.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: AceXe   
Дата:   20-06-10 09:56

Точно това е, че не искаме навсякъде да е светло, а само човека да е осветен, както и втора лампа насочена срещу интервюиращия. Пък и искаме по-топло осветление. Да, ще има движение на камерата, бавно и плавно, затова е добре фона да обваща по-голяма част.

Измазването няма да е възможно, защото наемодателя ще пищи.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: n1x0n   
Дата:   20-06-10 10:15

Със всички тези условия, ограничения и невъзможности - не виждам вариант, който хем да ви влиза в бюджета, хем да изглежда приемливо.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: 3DF   
Дата:   20-06-10 11:23

И на мен не ми е работа ама бюджет - 200 лв!!!!

И то телевизионни интервюта!!!!!

Това си е направо "Мисия не възможна"

По точно не сериозно.

Още по точно, дори не е и аматьорски.


Както и да е
Но има решение и в този бюджет.

Купувате няколко листа гипсо картон. монтира се междинна стена на 5 - 10 см от оригиналната.
ТАКА НАЕМОДАТЕЛЯ НЯМА ДА СЕ СЪРДИ ЗАЩОТО ВИНАГИ МОЖЕ ДА БЪДЕ ПРЕМАХНАТА.

Цена около 60 -70 лв за гипсокартона и металните шини за монтажа и закрепването.

Допълнително обурудване:

1.
http://topshop.bg/paint_zoom-92548-p.html


2. Хубава кафе машина може и от тези дето са под наем - демек без пари!! плащате само кафето минимум 100 кафета на месец - 50 лв
месечно.


Като направите стената с устройството от т. 1 на доп. обурудване боядисвате с латекс, какъвто цвят искате.
Доп. обурудване 119 лв към него 70 лв за изработка на стената. Остават 10 лв за латекс - оцветен латекс 8 лв кутията.
Значи влизате в бюджета- 200 лв.

За какво ви е кафе машината?

Ами,като решите за смените цвета на фона правите по едно кафе на колегите и гостите.
До къто те пият кафето вие сменяте цвета.
От видеото на т. 1 от доп. обурудване е видно, че боядисването е лесно и само за няколко минути имате друг цвят на фона.
Така всички са доволни.

При това печелите и винаги свеж и чист въздъх във студиото.

Пък дай боже да направите пари и да си купите и фонове по на там.

Колкото и да е налудничево и идиотско предложението ми то е сериозно и напълно изпълнимо.
А и влиза в бюджета.[smilie5]



Публикацията е редактирана (20-06-10 11:27)

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: marchello   
Дата:   20-06-10 11:48

това за кафенцето е много готино ... ама много скъпо ти е предложението ... аз имам една бразилка - вари го в джезве, кафето [ezik] [beer]

успех на студиото

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: 3DF   
Дата:   20-06-10 11:57

Я си представи влезне Премиера в това студио...
и да му джуркат кафето в джезве.....

е.....ако бразилката го джурка може и мен да ме интервюрират. Даже фона ще им боядисам. И боята ще си донеса....

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: marchello   
Дата:   20-06-10 12:19

за това си говорим ... за бразилка-нудиска [smilie7]

/ама да не оспамваме темата на човека/

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: novi4ok   
Дата:   20-06-10 12:20

Чеата я тази тема и не мога да спра да се хиля - някой се ебава с вас, задавайки абсурдни параметри и питайки наивно-глуповато: "Ама как да стане това?", след което откровено се забавлява с напъните ви. Близо е до ума, че при поставените условия, цялата история е шега - няма как с подобна дейност да се захване човек, който съвсем си няма понятие от ТВ продукция и задава толкова наивни въпроси. Да не говорим, че бюджет 200 лв си е смешно - дори сватбарите разполагат с по-големи бюджети за снимките си, а те въобще не се опитват да "организират" студио. Що се връзвате?

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: 3DF   
Дата:   20-06-10 12:24

Дори и така да е, все ще научим нещо.
Например, къде какво се продава.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: AceXe   
Дата:   20-06-10 12:39

novi4ok,

Наистина си в грешка. Бюджета ни е 4 000 лв, а не 200, но останаха само 200 за фоновете. Студито не е ТВ студио, а за уебсайт, затова няма толкова много техника в него, а пространството е това, което можем да си позволим. В крайна сметка всеки един, където и да е стигнал започва от 1. Нито си правя ебавка, нито е уместна подигравката ти, жалкото, че така се интерпретира темата ми. Единствено търся някакво съдействие, защото сигурен съм не съм единствения, който е започнал със скромен бюджет и да трябва да извади максимума от наличното. Ще съм ти благодарен ако проявиш разбиране за това.

Идеята за гипсокартона си я мислех, но пък това всеки път си изисква консумативите - боята, което усложнява нещата.

Може би в крайна сметка ще се наложи да купя целите ролки... :(

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: novi4ok   
Дата:   20-06-10 13:00

Ако наистина е така - жалко, защото явно никой от групата ви си няма понятие как се правят подобни неща. Наистина, някои хора стартират от нищото, но преди това натрупват един минимум от знания, с които да започнат. Наивно и несериозно е да правиш нещо, за което си нямаш понятие. Да бяхте дали 500лв. на някой професионалист, който да ви каже как да го направите и може би би се получило, дори и с по-малко пари. Но и десет пъти по толкова пари да имаш, нищо няма да направиш ако не знаеш как. А гугъл и форумите не са панацея за всяка нужда, повярвай ми. Аз на твое място бих отишъл да постажувам няколко месеца в студио и едва тогава бих се захванал. Всъщност, точно така и направих, само че преди 15 години. Защото знанието (модерно е да се нарича "know-how") струва много повече от парите, с които разполагаш.
И само за информация - студио за и-нет реализация може да бъде направено за около 1000лв. без камерите и пулта.


Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: AceXe   
Дата:   20-06-10 13:43

novi4ok различни гледни точки имаме с теб. Не съм напълно неук, присъствал съм на заснемането на доста продукции и си имам идея как стават тези неща. Не ми се е налагало да купувам фонове, затова тук съм бос. Това не значи, че правим нещо без да си имаме идея как се прави. ;)

Това, че има някои oldschool закостенели разбирания, не означава, че с малко иновация и креативност не може да се постигне хубав ефект.

Благодаря на всички за отзивите и съдействието.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: asahi   
Дата:   20-06-10 13:51

Не бива физичните закони да се третират като "някои oldschool закостенели разбирания".

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: MarinY   
Дата:   20-06-10 14:08

Втори път ще се обадя в тази тема. С едно "old schools" знание, което се приема много трудно, но е голямата истина в бизнеса.

Искаш ли да правиш пари, трябва да харчиш пари

Другото е демонстративно недоимък, а той не се приема добре.

Още в първите 10 поста стана ясно, че това дето сте си го намислили с фоновете не може да стане. Като сте толкова "out of box" мислещи, забравете цветните фонове и сложете ... например фотьойлите пред прозореца или направете стена от разстения или отидете на двора ...

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: Canon   
Дата:   20-06-10 14:30

Не стана ясно защо трябва да са точно 4 фоновете. Стартирайте с един, като се опаричите, вземете още. Коригирайте концепцията, за да компенсирате финансовия недостиг.
Едно студио, каквото и да е, винаги търпи развитие, не е константа.

Отделно, че аз съм с резерви относно червен и жълт фон (много активни са като цветности) за интервюиран портрет - вероятно пак е концептуално недомислено.

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: novi4ok   
Дата:   20-06-10 14:31

AceXe през последните десетина години съм обучил и съм дал занаят в ръцете на доста "прохождащи", които обаче явно са доста назадничави щом са приели за чиста монета моето "old school" знание. Слава богу, това не попречи на повечето от тях да станат добри професионалисти с добър бизнес. Срещал съм и хора като теб, но тяхната "напредничавост" не ги е довела до никъде. Защото те не се опитват да изградят нова концепция на база добро познаване на старите, а просто откриват отново топлата вода. Новаторството не пада от небето, колкото и да не ти харесва. Пожелавам ти успех с една максима - първата, която запомних от университета: "За да нарушиш традициите трябва първо много добре да ги опознаеш и овладееш."


Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: AceXe   
Дата:   21-06-10 07:56

Не ме разбрахте правилно, извинявам се за недоразумението. Имам предвид, че ми е ясно, че има някои стандарти, но за да се покрият и финансово все отнякъде трябва да се започне с по-скромна сума. И се подразних, че много хора от вас ми повтарят "не, не става", защото няма да отговаря на стандартите. Така е, но това са възможностите засега и максималното качество, което може да се извлече от това, бързо би ни помогнало да го развием и да покрием вече по-високи стандарти. Затова и ви попитах за съвет как евентуално да го направим по-най евтиния, но визуално качествен начин. Ясно е май, че няма да стане без да се купят четири ролки, защото от друга страна площта не е голяма и без да се прибират фоновете, ако е PVC примерно или плат в рамка, ще е доста неудобно. Благодаря за съдействието и не си мислете, че не уважавам стандартите. Но в нашия случай дори да не ги покрием пак е по-добре от нищо, с което вече да съберем капитала, който е нужен, за да го направим вече изпипано. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Фонове за студио
Автор: n1x0n   
Дата:   21-06-10 11:06

И се подразних, че много хора от вас ми повтарят "не, не става", защото няма да отговаря на стандартите.

Не говорим за "стандарти", защото вариантите предложени ти от хората тук са абсолютно под всякакви стандарти дори за подобно студио.

"Визуално качествен" начин да се съобразите със всичките си изисквания и ограничения, в рамките на този бюджет - просто няма. Или си вдигате бюджета или си намалявате изискванията.

Пък ако още от начало тръгвате с нагласата "по-добре калпаво, отколкото нищо" - значи в цялата ви идея има нещо дълбоко сбъркано, като постановка. Да не говорим, колко тъпо е да се дразниш на хора, които не само са ти отделили време да ти дадат съвет, но и се опитват да те предпазят от наивните грешки, които си на път да наравиш.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »