Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   04-06-10 00:38

Здравейте,
Решил съм да мина на 5Д след като продам кропските обективи и 40Д-то си. Темата не е дали да го правя - това е решено безвъзратно :) Тука искам да попитам хора снимали с 5Д и с изброените по-долу от мен обективи за техните впечатления. Реших да питам, защото откак започнах да снимам преди 2,5 години с ДСЛР-и смених страшно много техника посредством базара, а и не само. Сега бих искал ако мога си спестя до колкото може това като минавам на фул фрейм.

Снимам общи снимки тип екскурзии и излети, портрети и то много често на малкото ни момиченце, често снимам събития на приятелите и моето семейство и бих искал да имам техниката да си снимам и занапред.

Вече имам Канон 50 1.4. Мислех да е сигма 50 1.4, т.к. бях гледал в slrgear, докато не осъзнах, че я гледам само за кроп и като видях за фул фрейм и се метнах на канона. Имам си и светкавица 430 ЕХ II, която ще опитам да не продавам и да задържа.

Оттук нататък си мисля за:
- варио: Тамрон 28-75/ Канон 17-40. По-скоро за моите цели тамронът ми се струва по-подходящ, но бих искал да чуя впечатления и от 17-40. Канон 24-105 би бил моят обектив, но засега не мога да го купя.
- портретен: Канон 100 2.0 / Канон 2.8 макро (старото) / Канон 70-200 4.0

Общо взето съм се спрял на тези. Какво ви е мнението. Ако някой се сети за някакъв аналго на изброените може да сподели :)

Предварително благодаря!

N.B.Тамрон 90 макро и сигма 105 макро съм ги изключил при наличието на Канон 100 2.8 макро

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   04-06-10 08:15

Забравих да утичня, че снимането без светкавица ми е много голям приоритет :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: harvester_vn   
Дата:   04-06-10 08:52

Гледам, че всички обективи към които си се ориентирал са нестабилизирани, което понякога може да е проблем щом не искаш да снимаш със светкавица...
Щом за момента не можеш да си позволиш 24-105, помисли за 28-105/3,5-4,5, мисля че се намира за около 250лв. в базара. Сега сигурно ще се появи някой, който ще се изцепи че такъв ефтин обектив не подхожда на 5Д, но изобщо не обръщай внимание на това. Обектива е страхотен, в някои случаи отнася 17-40 като куцо пиле домат [smilie5] А и 5Дто ще го изстиска на максимум и ще покаже всичко което може това стъкло.
За 50ката... предполагам, че на 40Дто си я ползвал главно като портретник, казват че нормалния обектив е задължителен, но помисли дали ти трябва. Аз бих го сменил за 85/1.8. Ако ти трябва и 50мм може да вземеш доста по-ефтиния 50/1,8. Дълго, 70-200 разбира се.
В крайна сметка се получава това:
28-105/3,5-4,5 (в бъдеще евентуална смяна с нещо по-добро)
85/1,8
70-200/4
евентуално и 50/1,8.

Чувал съм добри отзиви за Sigma 24-70/2.8, която принципно е добър вариант, но така и не им научих означенията на тея сигми, та не зная дали става за ФФ.

п.п. За старото 5Д говорим нали?



Публикацията е редактирана (04-06-10 08:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   04-06-10 11:02

harvester_vn, говорим за оригиналното 5Д, сиреч за старото ;) Иначе, без хумор, защо да взимам канон 28-105 или сигма 24-70 (става за фул фрейм) пред тамрон 28-75 2.8? Чета доста добри неща за тамрона.

За мен нормалният обектив е приоритет номер 1! Ако мога да взема само един обектив ще е именно 50 1.4. До преди 1 седмица мислех, че спрямо 50 1.8 няма смисъл да взимам 50 1.4 на канон, мислех, че може би сигмата 50 1.4 е по-яка, но намерих в базар един като чисто нов на добра цена и веднага го взех. Обективът е страхотен :)))

Аз за това се чудя за портрети кой от седните да взема:
100 2.0
100 2.8 макро
70-200 4.0

Без светкавица ми е приоритет, но за тази цел ще имам 50 1.4. Дали от тази гледна точка да не си взема убийсвения като острота 100 2.8 макро, като не знам колко му е бърз автофокуса?? Или пък 70-200 4.0, който е прекрасен просто...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: dau   
Дата:   04-06-10 11:10

За портрети аз препоръчвам 85/1.8 чудесен е просто...

А 28-105 до продадох преди месец за 180лв с комплет от 4 филтъра, обектива си е чудесен за парите си...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: photostoykov   
Дата:   04-06-10 11:11

Като бюджетен "първи" китак горещо препоръчвам 28-135 IS.
Доста по-равномерен като разделителна способност по целия диапазон от фокусни разстояния, както и център - крайща, оптимизиран при 28 mm, страхотен обхват от фокусни разстояния (може да се работи само и единствено с него), относително евтин (намира се дори под 500 лв.).
Единствени недостатъци - "плаваща"-та диафрагма, тъмен за работа в интериори.
Прочети за начало този материал, като игнорираш мненията за автора! Този път е доста обективен:

http://www.kenrockwell.com/canon/5d-mk-ii/lenses.htm


Успех!

[smile]



Публикацията е редактирана (04-06-10 11:26)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: Petri   
Дата:   04-06-10 11:13

Всичките обективи, които си изброил са супер за 5д-то. С всичките съм работил точно на това тяло и няма да имаш никакви забележки [smilie24]
Иначе, понеже имаш съмнения за 50/1.4 на сигма - ако можеш да си го позволиш, няма да съжаляваш, много е добър на ФФ. Може би е малко по-мек по краищата на отворена бленда спрямо канонския, но иначе във всички други отношения е по-добър.
28-105 е приятен обектив, но тамрона 28-75 е на 2.8 и е определено по-добър (за съвсем малко повече пари).

[smilie24]



Публикацията е редактирана (04-06-10 11:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: harvester_vn   
Дата:   04-06-10 11:17

28-105 го предложих като ефтино временно решение докато събереш пари за нещо по-качествено, канонско. Сигмата или Тамрона най-вероятно ще ти се наложи да ги калибрираш към тялото.
За портретен, ако ще е твърд, от тези двата бих се спрял за 100/2, но продължавам да твърдя, че 85/1,8 е по-добрия вариант.
70-200/4 също става за тази цел, но неговото предназначение е по-друго. От друга страна пък е доста по-универсален.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: rusinov   
Дата:   04-06-10 11:25

За Сигма 50 1.4 може толкова много да спориме, че свят да ви се завие. Даже сервиза на Сигма можете да попитате след като сменихме всичките бройки коита имаха налични и тези които бяха във Павилиона дали се намери поне една дето да може да се калибрира като хората. [smilie18] Накрая завъртях Канонската и още първата бройка, която пробвахме в Павилиона заспа! Аааа да пропуснах да кажа, че това стана с 2 различни тела 40Д, от които едното чистак ново - да не кажете, че е от тялото.

Ако погледнем под друг ъгъл въпросната СИГМА я дават за един от най-добрите портретни в този клас. Сигурно е вярно, но аз лично вече съм невероятно резервиран към въпросния.



Публикацията е редактирана (04-06-10 11:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: GOSPODIN   
Дата:   04-06-10 11:49

alffastar , забрави за всякакви Сигми, Тамрони и др.Канонския 28-105 е ужасна пръчка и язък ти за ФФ.
Имаш 50/1.4, вземи 17-40/4Л , 70-200/4Л и ако можеш едно макро 100/2.8 и си готов.
Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: Petri   
Дата:   04-06-10 12:03

rusinov, то калибрирането не става просто ей така, вие как тествахте няколко бройки набързо в магазина дали се калибрират?

Аз лично изказвам мнение от една бройка, която беше перфектна, като острота и като точен фокус на моето 5д.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: rusinov   
Дата:   04-06-10 12:20

Petri няколко пъти ходихме с обективи в Сигма, преповтаряхме калибрирането и т.н. Не се заяждам, просто казвам да внимава. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: Petri   
Дата:   04-06-10 12:50

Интересно! (иначе не съм си мислил, че се заяждаш)
На едно и също тяло ли правихте опитите за калибриране?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: rusinov   
Дата:   04-06-10 12:57

Да, след което продадох тялото (за което горчиво съжалявам) и купих друго, чисто ново от синтезиса и опитвахме и с него. Накрая се сетихме да опитаме с канонска 50-ка. Фокусът заспа и това беше края. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: pc_genius   
Дата:   04-06-10 14:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   04-06-10 15:43

Благодаря за мненията :) Едно не разбирам, защо бих избрал Канон 24-85 или 28-105 пред тамрон 28-75??? За 28-135 разбирам - стабилизация и доста по-дълъг, но за другите не мисля че бих ги избрал пред тамрон, освена ако качествата им не са много по-добри...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   04-06-10 15:44

Също, не са ли 85 1.8 и 100 2.0 аналогични като качества? Просто си мисля, че 100 като дължина ме кефи малко повече...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: harvester_vn   
Дата:   04-06-10 16:03

85ицата е малко по-рязък и една идея по-светъл... не че това е от голямо значение де. За дължината ти си преценяваш, щом 100мм те кефи повече, взимаш него. С 85 на ФФ ще хващаш приблизително същото което в момента с 50мм на кроп.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   04-06-10 16:06

А как стои въпросът с 100 2.8 макро като портретен? Отделно фокусът му бавен ли е за портрети на 'деца в акция'?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: dau   
Дата:   04-06-10 16:13

28-135 е със сигурност по-зле и от 28-105 и от 24-85 само заради стабилизацията е по-скъп, но е шит иначе не си струва грам...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: harvester_vn   
Дата:   04-06-10 16:53

Това че е макро не му пречи да снима портрети. Фокуса му едва ли е по-бавен, но деца в акция трудно ще ги следиш със 100мм, за тази работа е 50/1,4.

Темата започва да прилича на нещо от рода на: "Аз съм си избрал обективи, ама нищо, вие давайте предложения, пък аз няма да ви слушам"



Публикацията е редактирана (04-06-10 16:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: PolarBear   
Дата:   04-06-10 17:02

17-40 na 5D показва наистина на какво е способен този обектив. Разпостранен е достатъчно - намери един и пробвай. Препоръчвам.

28-105 и 24-85 на Канон са чудесни обективи за смешни пари. Говоря за 28-105/3.5-4.5, другите два варианта на Канон с този диапазон на фокусните разстояния са недоразумения. Този 28-105 оптически превъзхожда 28-135IS, малък, лек, удобен, непретенциозен. Снимал съм доста с него на 5Д, независимо от това, че имам и 24-105Л. Имал съм и 28-135, не е лош по принцип.

За портретен от трите препоръчвам 100/2. Моят избоор е 85/1.8, но щом 100 ти харесва повече - ОК. 100/2.8 макро е за мен макрообектив преди всичко. Разбиранията ми за портретен са други, макар че доста хора го ползват за портретен. Техен си избор.

70-200 е чудесен за парите си. На 5Д ползвам стабилизираната му версия, която горещо препоръчва въпреки високата цена (имал съм и другата). По-добре почакай докато събереш средства за стабилизирания.

Говоря само за обективи, които имам и с които съм снимал и снимам конкретно с 5D. Информация от трето лице всеки сам може да намери из нета.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   04-06-10 17:38

PolarBear - много балгодаря [smilie24] Точно мнения на хора снимали с изброените (и добавените в темата от съфорумци като предложения) обективи търся!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   04-06-10 17:40

Ами аз бая съм се опитал а се запозная с темата от интернет преди да попитам, затова като ми предлагат алтернативи на изброените от мен обективи , съвсем нормално е да попитам с какво дадените обективи биха ме заинтригували...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: chill   
Дата:   04-06-10 17:46

100/2.8 макро е за мен макрообектив преди всичко. Разбиранията ми за портретен са други, макар че доста хора го ползват за портретен. Техен си избор.

Какво му е на 100/2.8 макро като портретен. В сравнение с 86/1.8 и по принцип.

Не че снимам портрети, ами просто любопитство. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: Petri   
Дата:   04-06-10 18:08

Макрото е определено по-остър, сравнен с 85/1.8, за аберациите пък да не говорим.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: GOSPODIN   
Дата:   04-06-10 18:10

alffastar,послушай PolarBear и мен , ако искаш- говоря също от личен опит.
Не разбирам обаче, защо искаш да сложиш на 5Д обектив Тамрон? От 30 годишния ми опит съм разбрал, че няма по-добро от стъклата на марката от която ти е апарата. Другото е компромис , който на ФФ ще лъсне яко.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: the_shooter   
Дата:   04-06-10 19:46

Слушай "полярната мечка", той не говори празни приказки![smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   04-06-10 22:57

Благодаря за мненията. Относно вариото определено ще си взема тамрон 28-75 след като видях как се представя на бленда 4 в слргиър! Ако нямам пари, ше мисля за 24-85 или 28-105. За портретен не съм решил, но сигурно ще е 85 1.8/100 2.0
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: Canon   
Дата:   04-06-10 23:02

alffastar
Ако можеш, за тамрон 28-75 си провери на място дали не проявява фронт/бек фокус. Аз съм тествал една бройка и лошото беше, че на 75мм е бек на 50мм е ок, на 28мм е фронт.
Това не може да се коригира с една обща корекция от тялото

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: Canon   
Дата:   04-06-10 23:03

А освен това 5Д няма микроаджъстмънт

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: GOSPODIN   
Дата:   04-06-10 23:31

Гена, не можеш го разубеди, че при тази конфигурация губи смисъл ФФ..[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   04-06-10 23:47

Ама защо да губи смисъл!? Добър фотограф снима с тази конфигурация и ми я е препоръчвал. Аз разбирам от ФФ колкото пор от парфюми. Ама ето и тук едната снимка е правена с тази комбинация. Моето решение се базира на съвети и разни мнения по интернет. За фронт и бек фокус съм напълно съгласен. Трябва да се изтества, но освен това какъв е проблема на този обектив като бюджетно решение на варио на 2.8 бленда?



Публикацията е редактирана (04-06-10 23:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   04-06-10 23:50

Все си мисля, че варио, което на 4.0 е много остро и има като опция 2.8 е далеч по-добро от Варио 24-85 на 3.5-4.5... Може и да греша, ама за това питам тука за мнения на хора, които са снимали с конкретните обективи. Засега за тамрона никой не е казал впечатления :(

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: Canon   
Дата:   05-06-10 00:06

alffastar
Точно за тамрона ти писах за проблем няколко поста нагоре. С проблемен фокус резолюцията я отпиши.
Фактора ИС за 30% от снимките е определящ - на замазана от мърдане снимка детайл не търси.

GOSPODIN има и той много реален смимачен опит - не само онлайн тестове

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   05-06-10 00:11

Canon, видях за проблеми с фокуса. Тези проблеми с тамрона са всеизвестни за някои бройки. Въпросът е мнение за някой, който е снимал с такъв обектив и читава бройка.

Ясно ми е, че хоата писали тук имат опит :) Говоря за конкретния обектив, защото за всички други обектвиви споменати от мен вече чух мнения.

Както и да е, де. Ако някой иска да сподели мнение - добре дошъл. Ако не ще се опитам да си взема най-доброто за бюджета си [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: photostoykov   
Дата:   05-06-10 09:35

Тамронът блести при представянето си на APS-C матрица:


http://www.slrgear.com/reviews/zproducts/tamron28-75/1blur-t.gif


На фул-фрейм е мазало:


http://www.slrgear.com/reviews/zproducts/tamron28-75/ff/1blur-t.gif


Най-лошото е, че най-зле е на 50 mm, което означава само едно - обективът е оптимизиран в единия край (широко или дълго - няма значение) и е неизползваем на бленда 2.8!


http://www.photozone.de/images/8Reviews/lenses/tamron_2875_28_5d/mtf.gif



Ма, ти си решил вече да се набуташ...

Успех!

[smile]



Публикацията е редактирана (05-06-10 09:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: photostoykov   
Дата:   05-06-10 14:41

alffastar, анадъмо?

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   05-06-10 15:06

Аха, анадък :)))

И аз го гледах тамрона на слргиър за ФФ. На 2.8 по краищата си е мек, но в центъра е гот. На 4 вече си е доста добре, поне за моите цели. От всичко това за мен следва, че ако си взема бройка без проблеми във фокуса, това е доста по-добре от 24-85 или 28-105 3.5-4.5 защото:
1.) те пък въобще нямат 2.8;
2.) едва ли са по-добри от тамрона на 4.0, който вече е супер, където за тях е при най-отворена бленда (осреднено, де :)

Та така.

Спрямо бюджета желанието ми се движа така:
24-85/28-105 канон
28-75 2.8 тамрно
24-105 4.0 канон

Ето и тук го препоръчват в секцията What lens to get



Публикацията е редактирана (05-06-10 15:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: darksorrow   
Дата:   05-06-10 16:08

само имай предвид, че въпросният тампон е с изненадващо скапана изработка (принципно са приемливи обективи за любителска употреба) и от тая гледна точка може да си имаш ядове с него.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: GOSPODIN   
Дата:   05-06-10 16:17

alffastar, как го препоръчват , чете ли?

"...If you don't need the mechanical quality or the 24mm wide setting, the Tamron 28-75/2.8 is a good value and a lot lighter than the Canon 24-70/2.8. "
Ако не ви трябва здрав обектив и не ви трябват 24 мм. ...вземете много по- лекия Тамрон. Пластмаса[smilie23]

В това ревю видя ли препоръчваните обективи в началото?

Canon 50/1.4 lens
Canon EOS 16-35/2.8L
Canon EOS 70-200/2.8L IS
Canon 24-70/2.8L
Canon 24-105/4L IS
Разбирам, че канонските не са бюджетни, но 24мм са си 24мм. и много често ти трябва и по-широко. За изработката на Л серията е ясно. За какво ти е ФФ , когато искаш да му запушиш дупката с каквото дойде?[smilie11]

Стилияне, ти му говориш, ама то...[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: harvester_vn   
Дата:   05-06-10 16:43

GOSPODIN написа:
За какво ти е ФФ , когато искаш да му запушиш дупката с каквото дойде?[smilie11]


Да ме извинят професионалистите, но това, че даден апарат е фул фрейм, означава ли че трябва задължително да се снима с Л-ки и прочие? Конкретно стария 5Д се отнася много благосклонно към обективите и вади прекрасни резултати с не дотам качествени стъкла.
Иначе относно ширината, господина по-горе е напълно прав.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   05-06-10 16:48

Ами да, видях ги, ама сигурно няма да имам толкова пари. Това значи ли, че е по-добре да остана с кроп и по-хубав обектив, например 17-55 ИС, вместо с 5Д и да речем тамрон 28-75?

Напълно осъзнавам, че 24 е чувствително по-различно от 28. В темата ми някои ми препоръчват 17-40, например, други пък са ми казвали, че на фул фрейм не бил добре - мек по края и силно винетиране.

Направо почвам да се обезкуражавам....

Преди 3 години като тръгнах да снимам с такава техника, мислих, че ще стават много хубави снимки отраз. Да, ама не, като не говорим само за моите умения, ами и за възможностите на техниката, най-вече оптиката..............



Публикацията е редактирана (05-06-10 16:49)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   05-06-10 16:53

Ще взема да захвърля всичко и да си взема един микро 4/3 и ...
Много пъти съм го мислил, ама искам хубави снимки с плитък ДОФ (не знам как е ДОФ на български), по-нисък шум, без светкавица, цветове, динамика и т.н. Плюс това реших, че като ще мъкна голямо тяло, най-добре да си взема 5Д.

Иначе ако е кроп, да се мятам направо на безогледалните.....

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   05-06-10 16:54

Както и да е - забравете моите неволи, които споделих в предишните два поста :))

Ще направя възможно най-доброто , което мога да си позволя: 5Д, 50 1.4, 100 2.0 и някое варио.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: GOSPODIN   
Дата:   05-06-10 16:55

harvester_vn , за 5Д може би имаш известно право заради малкото МП, но за 5ДМ2 е задължително да са Л обективите, ако искаш да имаш качествена картинка.

И не се смятам за професионалист, а за напреднал любител.[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   05-06-10 17:04

Е, за 5дм2 - там може да се мятам след 3-4 години :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: borkopent   
Дата:   05-06-10 17:11

аз съм с 5 Д и 16-35/2.8 и смятам,че е страхотна комбинация апарат-обектив.Сега се точа за 70-200 /2.8 и не ща да чувам за никакви Тамрони.Господин е прав-не ти трябва 5 Д с някакви боклуци,само за да имаш нещо.Купи си едно стъкло.ама като хората.След време още едно и .....Успех!

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   05-06-10 17:14

borkopent, разбирам, да. Ами ако се напъна за 24-105 IS, при положение, че вече имам 50 1.4 и 430 EX II? В смисъл 24-105 като за любител предполагам е повече от добре :)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: chill   
Дата:   05-06-10 17:20

Автор: harvester_vn
Дата: 05-06-10 16:43


Да ме извинят професионалистите, но това, че даден апарат е фул фрейм, означава ли че трябва задължително да се снима с Л-ки и прочие?




Не значи. Колкото по-голям формата - толкова по-обикновени стъкла понася.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   05-06-10 17:23

chill - благодаря за инфото [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: GOSPODIN   
Дата:   05-06-10 17:32

chill, колко да ги понася?

Имам едно старо канонско 28-90/4-5.6 и ела да видиш каква мазня е с 5ДМ2[smilie10] , а с ЕОС-300 беше що годе прилично.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: borkopent   
Дата:   05-06-10 17:44

не мисля,че 24-105 е най-добрия избор за 5Д.Един приятел го има,пробвали сме го,на 40Д
се справя чудно,а на 5 Д-то не е толкова рязък.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: chill   
Дата:   05-06-10 17:46

1. Гледай ги в еднакви размери.

2. От коя комбинация можеш да получиш по-голямо увеличение?

ПП. Може да се разглежда като отговор и на двата поста по-горе.



Публикацията е редактирана (05-06-10 17:47)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: burnmaster   
Дата:   05-06-10 18:00

А с 24-85 може ли некой да покаже снимки от 5Д то.Чета в нета добри отзиви,но снимките малки.Ще ми се нещо по така да се види.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: harvester_vn   
Дата:   05-06-10 18:27

GOSPODIN, 5Д2 е съвсем друга бира, пикселите си искат червените лентички мааим.... аз затова си седя на 8МП на кроп [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: chill   
Дата:   05-06-10 18:45

Какво значи "пикселите си искат червените лентички ", 5DmkII има 6.4nm "големи" пиксели (условно казано), а 8mp тяло като 30D - 6.3nm.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: GOSPODIN   
Дата:   05-06-10 19:52

chill, за филм говоря ЕОС-300. Правил съм увеличение до 20х30. Може би има субективен фактор от спомените ми.
Колкото до пикселите не е толкова просто, защото на кропка един обектив за ФФ ще даде по-добра картинка, защото се използва най-добрата му част - централната, а за ФФ няма телецентричност и за това наистина е по-добре да се ползват Л обективи- които са максимално добре оптически калибрирани (уж)[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: photostoykov   
Дата:   05-06-10 20:31

Аре-е-е-е, излезнА ти късмета:

https://photo-forum.net/forum/read.php?f=2&i=356875&t=356875&phorum_uriauth=


https://photo-forum.net/forum/read.php?f=2&i=352180&t=352180&phorum_uriauth=


https://photo-forum.net/forum/read.php?f=2&i=356012&t=356012&phorum_uriauth=


https://photo-forum.net/forum/read.php?f=2&i=313885&t=313885


[smilie24]



Публикацията е редактирана (06-06-10 11:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: chukov   
Дата:   05-06-10 21:32

за това, което снимаш, 28-135 на канон и 70-200

не ти трябва повече

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: Alex-dan   
Дата:   05-06-10 22:58

Тест на ФФ на великата Сигма, дето отвявала никорите и т.н. [smilie18]

http://www.photozone.de/canon-eos/522-sigma50f14eosff


Optical Qual. ** [smilie25]



Публикацията е редактирана (05-06-10 23:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: shsphoto   
Дата:   05-06-10 23:47

Да ти кажа и аз моето мнение - EF 28-135 IS USM
- за постоянен - бърз фокус и за портрети става - при мен на 7D-то ми дава добри резултата - снимам предимно без светкавица както и ти искаш - ползвам ISO до 3200 когато е тъмно - което при 7D е задоволителno. Мога да ти покажа снимки на движещи се деца правени с него.
За далече помисли за EF 70-300/4-5.6 IS USM с най-новия стабилизатор с 2 режима - нормален режима и за следене по хоризонтала.Друго не много скъпо е 100-400L/4.5-5.6 IS USM, а за широко е най добре 16-35L 2.8 II, но е близо 2пъти по-скъп от 17-40L 4.0.



Публикацията е редактирана (06-06-10 13:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: deniac   
Дата:   05-06-10 23:53

alffastar, трудно ще намериш еквивалентен фул-фрейм комплект на 40D + 17-55/2.8.

Аз имах 5D + 24-105/4L, но го продадох и взех 40D + 17-55/2.8! И това най-вече заради лайфвюто, което за моето снимане (макро + пейзаж на бавни експонации) се оказа много добро решение.
После пак ми се прииска фул-фрейм, заради тилт-шифт снимане и заради светлосилните ми твърди и си взех 1Ds. И пак се почна епопеята с обективи. И аз съм купил и продал от базара сериозно количество обективи, просто обичам да пробвам и сравняват различни обективи. Имал съм често по повече от една бройки почти всичко масово (24-85, 28-105, 24-105, 24-70, 28-135...). Накрая (според статистиката, макар много рядко да снимам) ето какъв добър бюджетен комплект ми стои в раницата:

1Ds (велика и все още актуална камера)
Zenitar 16/2.8 fisheye
EF 17-40/4L
EF 28-135/3.5-5.6IS
ЕF 85/1.8
EF 70-200/4L IS
(около 5кг общо)

Останалите ми обективи (особено твърдите L) много рядко влизат в раницата, не че са лоши, но изглежда за мен не са практични.

EF 17-40/4L - това е особен обектив, който трябва да се тества задължително преди покупка. Според мен не заслужава да е L. 16-35/2.8 e по-добър.

EF 28-135/3.5-5.6IS - най-практичното в този диапазон. Имах 24-85 (избиран бавно и детайлно от 3-4 бройки), който наби моя 24-105/4Л! Но няма стабилизация, така че го продадох и него и взех накрая 28-135. За текущата си цена втора употреба - под 400лв е непобедим. 28-105/3.5-4.5 определено е най-слабият в групата, но е и най-евтин. Имах и Тамрон 28-75/2.8, беше ползван от Никсъна (предполагаемо добра бройка). На кропка беше добре, но много зле в краищата на фул-фрейм. Не мисля, че е добро решение за 5Д.

Относно 85/1.8 и 100/2: моят опит показва, че за фул-фрейм 100/2 е с една идея по-добре в екстремните краища. Но е остарял модел и за това предпочетох да държа актуалния 85/1.8. Иначе са почти еднакви.


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   06-06-10 21:48

photostoykov, благодаря за линковете, но за да купя каквото и да било, тряба ПЪРВО да продам кроп техниката: цък

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос относно обективи за Canon 5D
Автор: alffastar   
Дата:   06-06-10 21:54

deniac, благодаря за информацията [smilie24]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »