Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: d256h   
Дата:   23-03-10 13:30

Frida [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: volenE   
Дата:   23-03-10 13:57

В известен смисъл никой не ни кара да гледаме натурални картини от екзекуции. Мен също ме потресоха кадрите от Сомалия. НО ако не беше журналистиката, щяхте ли да знаете, скъпи колеги, че в Сомалия се убиват с камъни? Или че всеки петък в Риад в Саудитска арабия отрязват главата, ръцете или краката на някой клетник? Журналистиката трябва да е обективна и да отразява нещата такива каквито са. (Това не означава да не осъждаме остро такива убийства.) Благодарение на тези кадри, вероятно много организации за защита на човешките права ще наберат повече средства и ще продължат още по-усилено работата си в тази посока. За съжаление все още има страни, в които човешкият живот не значи нищо и единственият начин да разберем за това е чрез снимките и филмите, които гледаме оттам.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   23-03-10 14:06

Frida написа:

>
> За мен нещата стоят така: никой не може да е огледало, защото
> той ИЗБИРА коя част от света да отрази и по какъв начин. Това
> го прави "усилвател" на определени части на действителността, с
> което се създава нова действителност. А това вече е авторство.

Зависи. Това, което е породило статията е репортеството, в буквален превод "донос", някакво свидетелство на очевидец от другата страна визьора. Усилвател да, с тази част съм съгласен, но с пресъздаването на собствена действителност в конкретния случай не съм. Може би защото влагам в авторство друго смислово натоварване. За мен конкретно този фоторепортер си е свършил чудесно работата, дори да не е било напълно осмислено.

d256h
[beer] Важното е, че сме различни, иначе щяхме да умрем от скука и антидепресанти.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: d256h   
Дата:   23-03-10 14:11

Антидепресантите са за американците, ние тука си имаме ББ и Дянков [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: J0R0   
Дата:   23-03-10 14:38

Aко е неморално да се снимат такива неща /насилие, примерно/, то неморално ли е и да се опишат в текст?

Щото за мен абсолютно издиша логиката, че Роберт Капа, примерно, дето снима екзекуции е
[smilie23] [smilie23] [smilie23], а пък Хемингуей, дето ги описва е [smilie24] [smilie24] [smilie24], че и с Нобелова награда...

----
Ама то така се тръгва, първо УУУУ[smilie23] [smilie23] [smilie23] за снимките, после УУУУ[smilie23] [smilie23] [smilie23] за филмите, после УУУУ[smilie23] [smilie23] [smilie23] за разказите и свидетелствата и накрая сме си заровили щастливо главите в пясъка, в чалгата и любовните сериали.
[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Alex-dan   
Дата:   23-03-10 14:44

Има и морална граница на нещата. Преди време имаше една тема за размазан човек в кола или на пътя беше и снимката беше изтипосана на централно място във вестник. [smilie11] Роднините бяха изключително засегнати. В такива случаи, когато репортажната фотография засяга конкретни хора наистина няма как да се оправдае винаги и на 100%...

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: pefoto01   
Дата:   23-03-10 14:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: J0R0   
Дата:   23-03-10 14:52

Алекс, а ако зад камерата не стои човек?
Тук скоро имаше примери с онлайн видеонаблюдение и 100% същата история, охранителната камера запечатва как автомобил буквално разчленява пешеходец.
Кой е в този случай неморалният, който е монтирал камерата ли?

[smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11] [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: tantris   
Дата:   23-03-10 15:05

Какво е МОРАЛ?

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: J0R0   
Дата:   23-03-10 15:09

И какво излезе сега...
Че това


http://www.worldpressphoto.org/images/photos/0%202010/GN/GNS2-DD_large.jpg



е неморално и УУУУУУУУУУ [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23] [smilie23]


Обаче това:

Слисаните майки с поглед страховит

блъскаха глави си о голия зид

и падаха, други - с настръхнали власи

във свойте колене душаха деца си.

Във тоя миг Кочо - простият чизмар,

наранен отслабнал и бунтовник стар,

повика жена си - млада хубавица,

на гърди с детенце със златна косица

и рече: "Невасто Виж, настая сеч

и по-лошо нещо... Ти разбираш веч...

Искаш ли да умреш?" - И клетата майка

бледна, луда, няма и без да завайка,

сложи се детето с трептящи ръце

и кат го цалуна в бялото чебце,

задтана и рече: "То да е отзади!

Удряй!"...И Кочо ножът си извади

кървав из гърди й; и чучур червен

бликна и затече, и Кочо втрещен

погледна детето. То плачеше, клето!

"Майка ти не ще и сама на небето!"

Рече и замахна като в някой сън

и възви глава си, пламнала в огън.

Главицата падна, трупът се затресе

и кръвта детинска с майчинта се смеси.



ОООО!!!! Това - [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: tantris   
Дата:   23-03-10 15:16

J0R0, и двете почиват върху морални ценности.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Frida   
Дата:   23-03-10 15:25

Жоро, ако си писател, докато събитието се случва можеш да участваш в него. Докато ако си репортер, трябва или да снимаш или да участваш. Ако дете например умира пред очите ти, ти ще го снимаш или ще го спасяваш?

Бездействие - в това обвиняват фотографите, които са снимали. Защо си снимал умиращото дете, а не си го спасил.
Има и друго - снимането като акт на одобрение. Щом си бил там и си снимал, значи си показал подкрепата си на извършителите, накарал си ги да се почувстват специални, гледани, приети. Това е твоето престъпление - съучастието.

Писателят може да иде да воюва за някоя страна, или да иде да лекува болните и като се прибере в къщи да напише роман или поема. Фотографът не може да си позволи този лукс. Той трябва там на място да реши дали е повече фотограф или повече човек.



Публикацията е редактирана (23-03-10 15:26)

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: demolution   
Дата:   23-03-10 16:03

Някой по-горе беше казал мн.точно, един фотограф или фоторепортер не може да спре да се убиват хора, или да спре война и пр.Той отива да отрази безпристрастно и да покаже на нас какво се случва по света.
Някои от вас искат да виждат само розавото и да гледат на света през цветно стъкло...да ама това не е реално ако вие живеехте в Сомалия и вашите жени или самите вас ви избиваха с камани нямаше ли да търсите помощ?!!!
Ами това прави фоторепортера показва на света какво правят хората за да се опомнят!Истината на тоя свят не е само цветя и рози не е нужно да се чете морал на хората които искат да покажат на света неморалните и несправедливите неща.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   23-03-10 16:03

Frida
Той всъщност го е направил и донякъде дори спорът тук е ефект от действието му. Ако си представиш същата ситуация и този път ти си човекът зад фотоапарата, много вероятно е да не направиш нищо на място. В най-добрия случай можеш да не снимаш. Физически да се опитваш да го предотвратиш... По вероятно е да си бонус към екзекуцията на другия, защото това е война и ако този на снимката е примерно дезертьор, автоматично ставаш и ти такъв. Малкото картонче "Press" нито спира патрони, нито те прави безсмъртен. От вън и 4000 километра е много лесно да посочваш черното и бялото. Пак казвам, за мен този човек, заснел тези кадри е направил най-доброто. Имал е нервите да изгледа всичко и да го предаде на другите. Това е силата на медиите, възможността да достига до нас такава информация. И съответно много критици, естети и може би, само може би политици и всякакви зависими и независими организации да направят нещо и да се намесят в тази война. Това е начинът, в последната част на предпоследното изречение, което написах.



Публикацията е редактирана (23-03-10 16:20)

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: demolution   
Дата:   23-03-10 16:12

абе кво значи естети айде стига тъпотии!!!
Естетите ако някой беше там и тук много ми говори,че разбираш ли ти е трябвало вместо да снимаш да спасиш някой и пр.,да го видя този същия как ще оцапа гащите на място още,ще се чуди да снима или да бяга ...

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: d256h   
Дата:   23-03-10 16:17

Аз не мога да разбера защо смесвате нещата, всичко снимано го тупвате като храбра професионална постъпка и труд. Снимането няма нищо общо с морала. Понеже все пак говорим за фотографи, няма как те да нямат морална позиция по всичко което снимат. Аз питам... ако на някой фоторепортер хванат дъщеря му, вържат я в някое мъзе и там и направят всякакви гадости и после пуснат съобщение до офиса на някой вестник, че на еди кой си адрес има потресаващи снимки за пресата.... и някой друг напорист фоторепортер изтича и 'безпристрастно' отрази във вестника отрязаните крака и избодените очи на дъщерята на първия фоторепортер..... това какво ще допринесе за обогатяване знанията на обществото, ще помогне ли на момичето или на баща и ? То бива цинизъм, ама както този на фоторепортерите и журналистите рядко се случва!
Ето на това аз викам профанщина..

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: 4i4obenjy   
Дата:   23-03-10 16:19

Много е забавно да се учат журналистите на морал, като се забравя, че журналистиката е стока като всяка друга, т.е търсенето определя предлагането! И на мен не ми харесва, но тиражите на жълтите издания са най-големи. Това за жалост на мразещите българските журналисти не е само в България. За кой морал става дума на журналистите или на читателите [smilie25]
Сега очаквам някой като Фрида да ми развие тезата на другаря Живков, че журналистиката трябва да възпитава на здрав комунистически морал [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: demolution   
Дата:   23-03-10 16:20

Еми дай да си мълчиме тогава и да отрзяваме само бабите в парка и децата по площадките а тия къде режат ръце и крака да минават метър за да може ти да спиш спокойно [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Frida   
Дата:   23-03-10 16:20

Уве, аз никого не осъждам. Само посочвам какви биха могли да са доводите към двете страни на дилемата. Естествено, че можеш да избереш да действаш не там на място с намеса, а чрез професията си да се бориш за човешките права. Но доколко тези журналисти се борят за човешките права и доколко изпълняват служебните си задължения към изданието, което ги е наело, аз не мога да отсъдя.

Чичо Бенджи, не знам какво значи "някой като Фрида". Подозирам, че ти знаеш още по-малко. Разликата между мен и теб е очевидна - ти си бил свидетел на живковото време и то те преследва и до днес, а мен не.

Аз обаче говоря за философията на Сюзън Зонтаг, която е писала още през 60-те относно журналистиката и войната. И не ми излизайте с тезата, че който не е снимал във войната няма право да се изказва, защото не знае какво е. Всеки гражданин има право да се изказва, защото е потребител на този продукт, който журналиста произвежда за същия този гражданин. И теоретично журналистът и гражданинът би трябвало да са две части от един и същи механизъм в гражданското общество. Би трябвало да са на едната страна на барикадата, така да се каже.

И не разбирам защо сега скачат "старите кучета", сякаш някой ги напада или обвинява в нещо тях конкретно.



Публикацията е редактирана (23-03-10 16:26)

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: bgprinter   
Дата:   23-03-10 16:21

Моралът не е константна величина!!!

Една много пикантна история с фотографът Кевин Картър (Kevin Carter).

Неговата снимка, обиколила земята, размърдала мозъците на доста много хора, на някой портмонетата олекнали, на други обаче мозъците се размърдали в съвсем друга посока. Те не търсили причините за показаното от Картър на снимката
http://www.mierteran.com/blog/wp-content/uploads/2009/11/kevin_carter.jpg

,а решили да го нарекат лешояд. Т.е. той точно като лешояда дебнел за да заснеме гледката и да получи слава.

Картър вероятно е можел и да не заснеме тази фотография, следствие на което много хора нямаше и да си имат понятие за какво става дума там в Африка. И не защото липсва информация, а основното е как е поднесена. Ето това прави фотографията, поднася информация, точно по начин, който убеждава, точно в целта, на място, понякога неприятно, понякога болезнено, но на място.

Кевин Картър след получаването на Пулицър за същата снимка се самоубива (не заради Пулицър-а).

Аз лично се надявам жадните а морал да са задоволени след този случай.

Морал или псевдо морал? Това е въпросът?

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: d256h   
Дата:   23-03-10 16:25

Вие ми отговорете, как ще се чувства първия фоторепортер (бащата) след като види снимките на разчленената си дъщеря снимани от неговия колега фоторепортер в същия вестник ...примерно..

Едно е да показваш умиращ човек от глад за да му помогнеш, друго е да показваш разчленена рожба за да вдигнеш рейтинга на вестник или медия... не се правете, че не разбирате!

изродщини до край нали..?

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: 4i4obenjy   
Дата:   23-03-10 16:29

Ако вестниците с изродщини не се купуваха нямаше и да ги има. Кой е неморалния: журналиста или читателя [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: demolution   
Дата:   23-03-10 16:29

Автор: d256h
Дата: 23-03-10 16:25

Вие ми отговорете, как ще се чувства първия фоторепортер (бащата) след като види снимките на разчленената си дъщеря снимани от неговия колега фоторепортер в същия вестник ...примерно..

Едно е да показваш умиращ човек от глад за да му помогнеш, друго е да показваш разчленена рожба за да вдигнеш рейтинга на вестник или медия... не се правете, че не разбирате

изродщини до край нали..?


Не бе ти не разбираш,първо се стегни малко и не слагай всички в кюпа.Второ помисли си дали е по-добре да знеш какво става около тебе или е по-добре да си в пълно неведение.Фотожурналиста е там за да ти покаже а не да взима страна.Как щял да се чувства ми както всеки едва ли ще му е кеф ама тва ще му е най-малкият проблем след като е изгубил детето си нали?!!!!

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Frida   
Дата:   23-03-10 16:30

Много известна история - тази за лешояда, детето, Пулицър'а и самоубийството.

Според вас защо Кевин Картър се самоубива?

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: 4i4obenjy   
Дата:   23-03-10 16:33

Кевин Картър се самоубива по всяка вероятност, защото е пропиил част от парите от пулицара [smilie18]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »