Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: special_k   
Дата:   23-03-10 22:51

"...най-долна прослойка в обществото..."


тоя направо ме прати отвъд факултето [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: jekopj   
Дата:   23-03-10 22:56

От нахлуването на САЩ в Ирак,класацията за най-рискована професия се държи от фотожурналистите.Ежегодно загиват около 100 човека главно в опита си да заснемат военни действия по всички краища на света.Тяхната работа явно няма нищо общо с тази на папараците и заслужава само уважение,а дали ни е приятно заснетото е друга тема...[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: demolution   
Дата:   23-03-10 23:03

Автор: d256h
Дата: 23-03-10 10:55

Морала е нещо, което или го имаш или не. Съгласен съм, че в България фотожурналистите нямат морал,[smilie10] затова не ги уважавам и ги считам за най-нисшата прослойка в обществото ни... [smilie10] вероятно има изключения, но те по-скоро ще подчертаят извода ми...

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: мара   
Дата:   24-03-10 00:32

в българия, както и навсякъде, човеците са си човеци и това дали имат или нямат морал си проличава във всяка професия. а моралът е категория, която е изменчива, уви. принципът, че нещо трябва да се продава на всяка цена не е наложен от репортерите, но те го спазват. защото моралът на професията и моралът на личността поначало не са едно и също.
съвсем отделен въпрос е КАК ТОЧНО го спазват отделните личности. и там си личи кой кой е.
няма черно, няма бяло.
и нека този, който е невинен, пръв да хвърли камък.


съвсем пък друга бира е колко много глупаци пишат...
че има и кой да им плаща, пък и кой да ги чете.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-03-10 00:47

абе не разбирам ама ако не се показват грозните сцени такива каквито са все едно сме в соца - замитаме всичко неудобно и си живеем.

Сакати, сираци, турци и прочие ги изолираме в лагери, далечни села и т.н.

Това само фашистите и комунистите го правят.

Нормалните общества имат медии дето вадят грозните картинки на показ и обществото решава проблема по-добър и хуманен начин.

Днес слушах кметицата на Суходол - срам за всички Българи. Такива глупости наговори за това турско гробище не зна как не я беше срам. Мен ме хвана сртам че съм от един етнос с тая измет - не е виновна де такак се е научила по комунизма - страх я е от различните, дори да са умрели.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: ALBIREO   
Дата:   24-03-10 01:30

Оставам с впечатлението, че хората критикуващи фотожурналистите и в частност фотографите снимащи военни конфликти, въобще не разбират естеството на тази работа. Убягва им смисъла от нея, ролята на снимащия, ролята на "консуматора"...

Да показваш ужасяващата действителност - това не е за всеки. А дали в снимките откриваме "гледна точка" или обективност - това е друга тема.

Жоро правилно написа, че информацията е това, което е ценно в случая. Това, че имаме възможност да разберем, че нещо "на края на света" се е случило. Хубаво или лошо - важното е, че можем да разберем и да действаме според информацията която имаме.

Ако единствената ни реакция е да се възмутим, как може да има хора които снимат такова нещо, то тогава много жалко. Все едно да обвиниш пощальона, дето ти носи сметката за ток и парно. Какъв морал трябва да има тоя човек, да ти носи тия сметки? Той не знае ли, че е криза, че няма пари... [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: pefoto01   
Дата:   24-03-10 02:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: novi4ok   
Дата:   24-03-10 05:00

Хайде стига с тази демагогия! На вас какво - чавки ли ви изпиха умовете? За какво "отразяване" говорите, за какъв "обективизъм"? Няма такова нещо като обективност - човекът в субект и като такъв никога не може да надмогне своята субективност. И всички професионалисти тук прекрасно знаете, че фотоапаратът не е огледало, за да "отразява", а е трибуна от която се внушават определени идеи. И това е първото, което ви казват във всички училища свързани с професията. А манипулацията започва още в момента, в който преценяваш дали "това си заслужава" да вдигнеш фотоапарата и свършва едва когато се отпечата на определено място в определената страница. Много е удобно да се криеш зад фалшивата си обективност търсейки всъщност скандалния кадър, който поне малко ще те побутне нагоре в кариерата или в позицията. И постоянно се забравя, че понятието морал съществува. И понятието етика - също. Но на много "професионалисти" в днешно време им е удобно да го забравят, защото липсата на морал е единственото, което ги крепи на удобните им постове. Моралът бил цензура! Ама разбира се, то цензура всъщност няма и можеш да публикуваш всичко. Да, да - ама не, защо не отидете при редакторите си и да им дадете някой нежен и романтичен кадър, за да видите дали ще го пуснат? Няма, нали? Защото това не е интересно. И не това иска публиката. Тя иска скандал, иска жълтинка, или иначе казано - избирай - чалга или кръв. И това не важи само за България.
"Отразяване" и "обективност"?! Глупости!


Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: demolution   
Дата:   24-03-10 09:41

Автор: novi4ok

И всички професионалисти тук прекрасно знаете, че фотоапаратът не е огледало, за да "отразява", а е трибуна от която се внушават определени идеи. И това е първото, което ви казват във всички училища свързани с професията. А манипулацията започва още в момента, в който преценяваш дали "това си заслужава" да вдигнеш фотоапарата и свършва едва когато се отпечата на определено място в определената страница.

Каква трибуна бе приател,хората като тебе зад всеки кадър виждат провокция, айде стига глупости.Все си мислите,че фотожурналистиката е сензация на 1-во място и се прави за пари и за кариера и пр.Изобщо не е така истинската фотожурналистика е тази която показва,отразява безпристрастно каквото и да е, за да видиш ти какво става и сам да прецениш дали е правилно или не.Не искам да ти казвам клко пари взимат фоторепортерите по света да не говориме за България.А за това дали даден кадър ще те бутне в кариерата го има да,но както по-горе някъде стана въпрос за снимката с лешояда и малкото дете,то този кадър определено е бутнал автора ама май не в правилната посока.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: bgprinter   
Дата:   24-03-10 10:57

Новичък, съгласен съм с тезата за субективизма, но от там нататък заключенията ти са грешни.

Хайде да поразсъждаваме така: една агенция праща фотограф на бойното поле, той вижда как някой гони противник да го млати с тояга. фотографът се намесва и изяжда тоягите, може и да спаси гонения, може и да не. Във всички случаи няма снимка която да прати на агенцията, която от своя страна да прати на нас читатели, зрители. И ако фотографът постъпва във всички ситуации по този начин? И ако всички фотографи постъпват по този начин - вземат страна и се намесват. Е тогава къде остава фотографското, онова за което му плащат вероятно скъпо, заради рисковете. Фотографът се превръща във войник, но ние не виждаме какво става там.
Относно хуманността на това или онова бездействие или действие на фотографа: той може да постъпи хуманно спасявайки един човешки живот и зарязвайки професията вземайки страна, но за сметка на това няма да има ефект от неговото фото - информация с доза въздействие. Дозата въздействие примерно може да я приемеш в различни форми - развързване на кесиите на по-богатите държави, спиране на военен конфликт от по-силните държави, наказване на войници от началството им, социални и културни помощи и т.н. и т.н.
И, фотографът не е виновен за това което се случва по света. Виновни са правителства, природа, той не е причина за дадено нещастие, а това, че някой вижда в работата на фотографът само печелене на награди говори за тесногръдието му и елементарната култура.
По същата причина можем да обвиним учените, че творят само да се докопат до нобеловата награда, писателите до Гонкур-наградата, публицистите до Пулицър, кинотворците до Мечката или Оскара и т.н. и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   24-03-10 11:22

bgprinter

Просто казано, има объркване в ролите на фотографа-репортера и клишираното ни мислене. Тия хора са там, за да бъдат свидетели на събитията и да ни разкажат за тях. Не им е работа, както в случая с въпросните снимки от екзекуцията, да хванат AK-47 и да разстрелят тълпата, за да "спасят" жертвата, за по хуманно. Не им е работа също така да се намесват по какъвто и да било пряк начин в събитието, което става пред очите им. Тук имаше и един сърцераздирателен клип, как коравосърдечният фотограф не бил помогнал на една умираща птичка. А какво да направи - байпас и две банки пилешка отрицателна и да я държи на системи докато дойдат природозащитниците ли? По същия начин wildlife фотографите не застрелват лъва, защото ще настигне антилопата. Има някакво тотално объркване във възприемането и оценката на нещата в този случай, който е породил темата.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: ALBIREO   
Дата:   24-03-10 12:28

"Има някакво тотално объркване във възприемането и оценката на нещата в този случай, който е породил темата."

Точно така. Темата и най-вече статията, която според мен е жалък опит на някакъв журналист да се направи на интересен. Но е по-лесно да реагираш емоционално, вместо да помислиш и разбереш, че нужда от фотожурналистиката има и тя не е просто да се гледа сеир.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Frida   
Дата:   24-03-10 13:53

Аз не мисля, че някой в темата се съмнява, че има нужда от фотожурналистика. И точно защото всички вярваме в това, го обсъждаме толкова надълго и нашироко. Според мен това е хубава тема, намесиха се много гледни точки и стада доста интересно.

Мен ми е интересна идеята за безпристрастността ... още не мога да я смеля ... значи вие сте репортер и ви изпращат да отразявате нещо. И нека си представим, че не е някаква тъпня като протест на българските скучаещи домакини срещу поредната измищльотина, ами е земетресение с много жертви или военни действия - нещо разтърсващо всяко човешко същество. Спомням си имаше един много известен кадър на малки дечица, горящи и изгорени с напалм, които пищяха и тичаха към фотографа. И се чудя как ЧОВЕК може да остане безпристрастен в такива ужасяващи моменти? И може ли изобщо?

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   24-03-10 14:53


http://www.digitaljournalist.org/issue0008/Exported%20GIF/NG33b.jpg



Сигурно за тази снимка на Nick Ut се сещаш. Има още кадри където американците помагат на децата засегнати от напалма. Той мисля се жени по-късно за момиченцето, или го осиновява. Едно от двете.

Преди години излъчиха един филм точно за военните репортери, обаче не се сещам по кое от дискавъритата. Името също, много съм зле с имената. Обхващаше периодът от Виетнам до Сърбия. Когато стана дума за Косово, описанието на свидетелите беше нещо подобно на това. В началото всички били притеснено весели и разговорливи. С течение на времето и нещата които виждали всеки ден, негласно си измислили един ритуал. Нощно време, преди да си легнат пиели като за последно. Водка, за разлика от виното на Хемингуей. Веселостта изчезнала. Разговорите замрели. Трудно ми е да го пресъздам по тия далечни спомени. Може би има нещо в Колибка-та останало. Трябва да погледна. Идеята е, че рано или късно, ако става дума за неща като Хаити, Чечня, Косово и Виетнам, ти се променяш. Връщаш се към инстинктите си. Стараеш се да оцелееш и да си свършиш работата едновременно. Повечето твърдяха, че повече никога за нищо на света не биха стъпили на подобно място. И повечето по някаква мазохистична причина се връщаха или приемаха задачата при следващия военен конфликт. Трудно е да се прецени. Сигурен съм че ги засягат тези събития и Пулицър е последното, за което им дреме в тези моменти, когато около тях има взривове от артилерията или пеят AK-47.



Публикацията е редактирана (24-03-10 15:14)

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Frida   
Дата:   24-03-10 15:33

Да, много е странно. Ужасът ни парализира и привлича същевременно по някакъв странен начин.

Мога да направя паралел между репортерите и лекарите от Пирогов, тъй като майка ми прекара живота си в тази болница. Пироговци рядко се пенсионират, обикновено се развеждат, пропиват, умират от инсулти и инфаркти. Там психическото изгаряне, както всеки може да се сети, е адско. Но ... всички, които познавам - лекари, сестри, санитари остават там до края. И се гордеят с работата си.

П.С. Явно в този случай фотографа не е успял да остане безпристрастен!
П.П.С. Много е мъчителна тази снимка. Трудно ми е да я гледам. [smilie2]



Публикацията е редактирана (24-03-10 15:37)

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: мара   
Дата:   24-03-10 17:34

фрида, детето от снимката е оцеляло...ако това ще ти помогне да го мислиш от по-добрата страна.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Stoychev   
Дата:   24-03-10 21:45

Приказвайте си работите...

http://www.flickr.com/photos/nickkozak/4294637626/


На снимката виждам само един човек - овъглен, но все още горящ. И някакви долни същества, които наблюдават сцената.
Така добре са се разположили фотографчетата, че направо не знам как не са извадили по една филия и да си правят препечени филийки на огъня.

А пък че има и светни фоторепортери, журналисти и оператори - има. Тук-там. Другите са търсачи на сензации, вредни за човечеството индивиди.

Между другото, крайно време е да се отнемат по-широките от 35мм обективи на репортерите. То хубаво се говори за "от мястото на събитието", но вече се прекали.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: hotsnail   
Дата:   24-03-10 22:02

Стойчев силно съм не съгласен

Ако никой не отрази едно събитие ние просто не знаем за него.

Да - за да стане яка снимка дето да разтърси народа трябва фотограф със особени цености.

Не виждам със какво са вредни. Рискуват и унищожават себе си за благото на другите и сигурно доста кинти - това е.

Не виждам със какво е свестен някой дето ще отрази как комбайна пре-изпълнява плана за петилетката.

Проблемни според мен са жълтата преса където се отразява сцена без социално значение, която обаче причинява дискомфорт на някоя личност - пррсоот щото говорим за нещо супер интимно и това се харчи.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: demolution   
Дата:   24-03-10 22:43

Абе Stoychev я да те питам като толкова ги разбираш нещата,ти какво ще направиш ако си там на мястото на тези хора от снимката???
Можеби ще вдъхнеш живот на тоя труп!!!

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   24-03-10 23:33

Stoychev
И ти даде един пример...
Тия хорица в Хаити в момента са жертви на всякакви уж хуманитарни организации, които прибират повече от средствата заделени за тяхна помощ. Тия трупове, няма кой да погребе. Телата се разлагат под развалините. Изгарянето е за предпочитане, защото е по-бързо и предотвратява различни видове епидемии. Това че снимат процеса не ги прави масови убийци. Нямам представа какво те е настроило до такава степен срещу тия хора там.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Stoychev   
Дата:   25-03-10 00:08

demolution, във всеки случай няма да седна на земята и да си чопля носа. Все пак съм човек...

http://www.paulfuscophoto.com/
Кликнете на снимката в дясно.

Пол Фуско, един от най-любимите ми фотографи, не се е навирал да снима покойния Робърт Кенеди в ковчега, а е избрал един по-различен подход - качил се е на погребалния влак и е снимал изпращащите хора от двете страни на релсите.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Stoychev   
Дата:   25-03-10 00:18

И нещо до болка познато в този форум, и не само, но вярно:


http://associazioneconcausa.files.wordpress.com/2009/03/media-banksy.jpg




Другото, което ме отвращава от днешната фотожурналистика, е количеството фото и видео репортери на мисии в "горещи точки". Ще кажете, че Световните войни, Испанската гражданска война, войната във Виетнам, и др., и др. скоро ще бъдат забравени, разбираш ли, защото нямало толкова снимки, колкото от войната в Ирак. И видеоматериали от горящи хора, плачещи майки, разкъсани трупове, разлагащи се трупове, умиращи и оскатени хора, с развълнуваните обяснения и коментари зад кадър на простовати репортери. Навиране на камерите и фотоапаратите в лицата на умиращи хора и т.н.


И сега да не ме разберете погрешно, че отричам фотожурналистиката и предлагам забраната на фотографи и оператори на такива места. Абсолютно не! Просто известни ограничения и... журналистически морал. Повече човещина също (въпреки че днес е много трудно).



Публикацията е редактирана (25-03-10 00:20)

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: novi4ok   
Дата:   25-03-10 00:26

Stoychev,
точно това имах предвид.
А останалите - ами само им погледнете израженията на въпросните "фотографи" (кавичките не са клавиатурна грешка). Професията малко по малко се изражда и в нея се налагат все повече безскрупулните, арогантните и циничните копелета. Никъде не съм писал, че не трябва да я има (професията). Но има различни начини да свършиш една работа, каквато и да е тя. И моралът на фотографа или журналиста става все по-рядко срещано понятие. Спомнете си само преди десетина години какъв вой се надигна когато БНТ излъчи една отрязана глава... Сега, след всичката помия и цинизъм изливащи се в печатни и електронни медии, дали пак ще протестираме срещу нещо такова? А всеки подобен кадър влияе върху публиката, бил той видео или фото. Не става въпрос да не бъде "отразено", а как да бъде "отразено".

demolution , не съм ти "приател" и не бих могъл да бъда - съдейки по снимите в профила ти и ти си от чалгаджийте. Аз не считам фотографията за безпристрастна въпреки, че не търся и "провокацията" в нея. И ако трябва да избирам между това да насоча обектив към някой труп в интересна ситуация или към някое щастливо дете, със сигурност ще избера второто. Което едва ли може да се каже за повечето от бранша. Оправданията с професионалния ангажимент са си просто оправдания - пак повтарям, че има различни начини да си свършиш работата и цинизмът и арогантността не са правилният. Според мен.


Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: hotsnail   
Дата:   25-03-10 00:28

Stoychev написа:

> Другото, което ме отвращава от днешната фотожурналистика, е
> количеството фото и видео репортери на мисии в "горещи точки".


Абже май е тъкмо обратното. Сега има много малко журналисти на все по тънки бюджети за пътуване.

Все по малко истинска журналистика и все повече нискокачествен материал почти любителски събран се изрива.

Много са причините - интернет, глобализацията и т.н. но преди имаше много медии от много държави дето събират различни гледни точки. Това е хубаво.

Сега малко медии командироват кадърни журналисти по скоро разчитат на глобалния обмен. А глобалния обмен не носи човешки истории, не казва причините не казва истинския проблем. Фокусира се на синтезирани следствия на новините - не на новините и факторите.

Пресен пример отразяването на събитията в Израел и Палестина. Фокуса е на някакви пълни глупости и се пропуска истинския проблем и решения.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: ALBIREO   
Дата:   25-03-10 00:42

Стойчев - в опитите си да драматизираш, пишеш абсолютни глупости. Кажи ми честно - бил ли си на подобно място? Виждал ли си как се държат фотографите в подобна ситуация, че да ги заклеймяваш като хора с нисък морал?

Отговори ми на въпросите, че имам да ти казвам нещо...

novi4ok - що ми се струва, че и ти пишеш на изуст?
Хайде и ти ми отговори - на каква база ги правиш тия заключения?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »