Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Stoychev   
Дата:   25-03-10 07:22

ALBIREO, гледам клипове/репортажи, чета блогове, гледам снимки.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: мара   
Дата:   25-03-10 08:27

мисля, че стойчев е малък на възраст. и точно такива виждания трябва да има. така трябва и така е нормално!
само че добрият репортер, както и добрият лекар трябва да е в малка степен перде и циник, за да може добре да си върши работата. това няма да му попречи да помогне, когато е възможно, затова пък ще направи действията му адекватни. емоционалните реакции не помагат. затова пък ако в една детска или съвсем млада възраст няма такива, едва ли човекът по-нататък в живота си ще бъде от най-свестните. за всяко нещо си има времето.
п.п. горящите трупове са от дни след земетресението, дни след смъртта им. прави се от хигиенна гледна точка. и със сигурност след като човекът с апарата е видял много повече ужас, тези гледки едва ли го потрисат така, както потрисат човекът в нормалното ежедневие, който попада на снимките.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: demolution   
Дата:   25-03-10 10:46

Автор: novi4ok


demolution , не съм ти "приател" и не бих могъл да бъда - съдейки по снимите в профила ти и ти си от чалгаджийте. Аз не считам фотографията за безпристрастна въпреки, че не търся и "провокацията" в нея. И ако трябва да избирам между това да насоча обектив към някой труп в интересна ситуация или към някое щастливо дете, със сигурност ще избера второто. Което едва ли може да се каже за повечето от бранша. Оправданията с професионалния ангажимент са си просто оправдания - пак повтарям, че има различни начини да си свършиш работата и цинизмът и арогантността не са правилният. Според мен.

novi4ok ,

тук ме срази да знаеш,все си мисля,че фотографията е изкуство и като такова то се практикува от интелигентни хора и съответно се коментира от такива, но явно съм сбъркал.

Добре няма да се обръщам към теб с думата "приятел" ще ти викам - "чшшшшшш ало образ",а може и по зле ако това ще ти хареса.

Нападаш на няква лична основа което е грозно,значи не знам какво общо имат мойте снимки с "чалгаджиите" както се изрази, явно само ти си знаеш какво значи това,но поне имам снимки в тоя профил за сметка на теб!

Явно си далече от репортерската професия,а май и още по-далече от фотографията.
Уважавам мнението ти и го приемам но не трябва да се съгласявам с него, и не мисля да го правя.
Щом смяташ,че фотожурналистиката на тоя свят е пошло,грозно и лошо нещо спри да четеш вестници и списания, спри да гледаш телевизия и интернет, запази си мнението и ни лиши от присъствието си в този форум,аз лично ще ти бъда благодарен за това.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: bgprinter   
Дата:   25-03-10 11:21

Стойчев, за журналистите има писани специални международни споразумения. Има гугъл търси, все ще намериш нещо.
Естествено, че има журналисти които злоупотребяват с правата си и с професията си, но има и такива инженери, учени, политици (най-вече), компютърни специалисти - от всички браншове на човешката дейност. Но приеми това като страничен ефект съпътстващ всяка човешка дейност.
Освен това не може да очакваме безпристрастно заснемане на събитието от човек. Човекът не е робот а мислещо същество, т.е. винаги анализира, премисля според багажа, натрупания опит, култура и т.н. Той винаги взема някаква страна, а това на чия страна, как ще покаже ситуацията, какво ще прати на агенцията зависи единствено от неговата култура, познания, професионализъм. Затова има и добри фотографи, които светът помни, има и посредствени.

Между другото познат е и обратния факт, Салгадо примерно е обвиняван, че виждал света през розови очила, дори имало някакви спречквания между него и Магнум. Противоречия ще има дотогава, докато има различно мислещи хора, с различна култура, различен стаж, опит, различни убеждения.

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: gen_cho   
Дата:   25-03-10 11:22

Като махнем настрани режисираната фотожурналистика, зради която Ройтерс уволниха един от най-оборотните си фотографи в Близкия Изток, сериозните фоторепортери, които снимат гадостите по света, имат за цел да шокират хората, за да се промени нещо. Проблемът е, че човешкото възприятие по естествен път има свойството да се притъпява, и многото гледане на шокиращи снимки в крайна сметка не води до шок у зрителя, а до равнодушие.
Иначе, във всяка световна агенция или медиа има ограничения за показване на кръв, мозък и черва, и много наистина шокиращи и натуралистични кадри никога не виждат бял свят. Има си специализирана агенция "Бизар", която пуска само гадости, и който иска да гледа - ходи там.
Намирам повечето определения от типа на "всички фоторепортери са боклуци" и "няма морал в тая професия" за махленски приказки на кило без особена мисъл.
И накрая, нещо весело - онази вечер снимах концерт на Елица и Стунджи и двама африканци в София Лайв клуб. До една от колоните се беше притаила Лили Иванова и слушаше. Въпреки, че снимката и там щеше да се похарчи добре, не я снимах, точно за да не тероризирам хората със реалистични снимки на познатото до болка от жълтата преса лице с много грим и други работи. Все пак, след целия зор да я гледаме колко е възрастна, аз а предпочитам на сцена и под изравняващите светлини на прожекторите...

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: Frida   
Дата:   25-03-10 13:27

"многото гледане на шокиращи снимки в крайна сметка не води до шок у зрителя, а до равнодушие"

именно, още Сюзън Зонтаг го е казала през 60-те.

Иначе и аз не мисля за достоверни обобщения от сорта на "всички са ... еди какви си"

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: novi4ok   
Дата:   25-03-10 15:54

demolution,

дали ме считаш за интелигентен няма значение, но не говори добре за твоята интелигентност това, че си позволяваш да четеш избирателно и явно да не успяваш да разбереш смисъла на написаното. Сигурно аз имам повече основания да вляза в тон "ти си тъп", ако бях решил да обърна внимание на правописа ти, примерно. Но мисля, че се надценяваш считайки, че си достоен за лични нападки.
А дали имам снимки в профила... как да ти кажа, това е въпрос на личен избор. Може би не считам, че моите са с достатъчно висока художествена стойност, за да ги показвам. Или пък считам, че не това е мястото (поради множество причини). Или друго. Но ще ти обърна внимание на един простичък факт, който повечето като тебе упорито избягват - тук има регистрирани някои от най-известните български имена във фотографията. И знаеш ли какво - повечето от тях също нямат нито една снимка в профила си. Странно нали?
Признавам ти абсолютното попадение в едно обаче - далеч съм от репортерската професия. И съм щастлив, че преди години взех това решение, защото за разлика от повечето изказали се, аз съм отделил много нощи, за да разсъждавам точно върху тази тема и написаното е плод на убежденията ми, а не на голословни философствания. И не чета вестници и списания, не гледам телевизия, а интернет използвам повече като справочник, отколкото като допълнение към реалността. Мненията ми за година тук са не повече от десет, така че и от присъствието си съм те лишил. Само не използвай "ни" в подобни изказвания, защото дори и да ти се иска, не си изразител на общо мнение, нито достатъчно "голям", за да претендираш за такъв. Бъди здрав и все така интелигентен. И извини заядливия ми тон - нищо лично, просто много внимавам кого наричам и кой ме нарича "приятел".


Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: demolution   
Дата:   25-03-10 16:27

novi4oк

Добре,определено явно си разбрал всичко и си наясно със себе си в този живот,браво на тебе.
Ако като не слагаш снимки в профила си се сравняваш с тези велики имена във фотографията които както спомена си държат празни профилите,то тва е твое право.

Мненията ти са повече от 10 или са на път да станат само за тази тема,ма и тва си е твоя работа.

Ако аз четях избирателно, то твойте постове след първият вече нямаше да им обръщам никакво внимание.

Сега това,че ти не си станал поради ред причини фоторепортер то не значи,че трябва да избиваш коплекс от това, като казваш,че фотожурналистите са еди какво си и пр.

Нямам нищо против теб не те познавам и не искам да се запознавам,не обръщай темата на личен спор,никой не е длъжен да чете хапливите ни коментари един към друг.

Живей в заблуда,че фотожурналистиката е лошо нещо,брой грешките в правописа на хората,започни да се занимаваш с преподаване на граматика тук със сигурност ще намериш
съмишленици.
Пожелавам ти успех във всяко едно начинание.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: И отново- Моралът във фотожурналистиката?
Автор: мара   
Дата:   25-03-10 16:32

вие двамата що не минете на лични?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »