Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: TheBossBG   
Дата:   21-03-10 12:31

Преди малко се разрових из ръководството на Д40 и попаднах на нещо, което съм пропуснал. А е вероятно и други хора също. Когато гледаш през визьора, в долния ляв ъгъл има едно плътно кръгче. То примигва когато си на фокус, т.е. потвърждава фокуса. Оказва се обаче, че Д40(а вероятно и други никони) имат The Electronic Range Finder. Това всъщност потвърждава кога сте на фокус при ръчно фокусиране. Процедурата е проста: натискате на полуспусък, започвате да фокусирате на ръка, кръгчето започва да примигва, щом стане плътно и не мига, значи сте фокусирали. С малко въртене се докарва приличен фокус. Аз пробвах с AF 50mm ИСО 200 с бленда 1.8 и ИСО 1600 с бленда 4. Разстоянието е 1,3 метра, достатъчно малко, за да затрудни ръчното фокусиране. Мисля по-късно да изляза и да поснимам на по-голямо разстояние, за да видя дали наистина меренето е точно. Ще бъда благодарен, ако някой има опит с този тип фокусиране и го сподели. Ето и двете снимки, за които писах:

http://photo-zona.net/images/user63211/album20014/preview/1269167174_kjyn3812_DSC_5086.JPG


http://photo-zona.net/images/user63211/album20014/preview/1269167190_oibc8316_DSC_5085.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   21-03-10 12:40

Това е ценно. Видях го The Electronic Range Finder в менюъла, но не го открих при ровене във фотоапарата. Това с този Nikon AF NIKKOR 50 mm 1:1,8D ли го правиш? Кажи и къде е фокусът при тези тестови кадри. Доколкото те разбирам, The Electronic Range Finder се появява на мястото на индикатора за потвърждаване на фокуса при AF-S обективи, така ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: rewer   
Дата:   21-03-10 12:46

D60 дори изкарва скала във визьора дали си на фронт или бек фокус.[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: solar_sea   
Дата:   21-03-10 12:48

То това е същият индикатор за фокус [smilie18]

Апарата не го бърка дали не може да фокусира механично обектива, дали обектива е със собствен мотор, или сте преминали на МФ изрично - неговите сензори за фокус се включват при полуспусък (или при аф-он бутона на по-големите модели, зависи от настройката)

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: Mec   
Дата:   21-03-10 13:32

На моя Д40 с Никор 50мм Ф1.8 няма нужда да му натискам наполовина спусъка. Като въртя гривната и светва зелената лампичка като е станало на фокус. Цяла година съм снимал така , преди да си купя 35мм Ф1.8 който си има мотор.
Не знам с нениконски обективи дали ще работи по същия начин. Имам един Хелиос 58мм ама нямам преходник да го пробвам. Тука при мене не продават по магазините преходници за от М42 резба към Никон.

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: TheBossBG   
Дата:   21-03-10 13:39

Uve, първата снимка е фокусирана в/у Йори, втората върху панделката на шишето(подарък за онзиденшния ми РД [smilie3], било на 30 години ). Ето и за кое зИлено кръгче иде реч: онова в ляво долу, дето пише "focus indicator".

http://www.imaging-resource.com/PRODS/ND40/ZD40VF.gif




Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   21-03-10 13:51

Точно фокусния индикатор.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: dpurple   
Дата:   21-03-10 13:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: TheBossBG   
Дата:   21-03-10 14:10

пърпъле, аз и ел. енергията не съм я открил още. Стига ми, че като щракна ключа на лампата и крушката светва. Т.е. не ми е необходимо да я откривам. ЗА СЕГА. Ако утре обаче по някаква причина глобално спрат тока, може и да понауча това-онова за генератори, алтернатори и мишкодвигатели. [smilie3] С което искам да кажа, че смятам за по-разумно да знам само неща, които ме ползват. Иначе се превръщам в пенкилер, дървен философ или форумен многознайко. Основното нещо, което съм научил докато съм карах някакво там висше(няма значение какво е) е, че не е нужно да знаеш всичко. Достатъчно е да знаеш кое къде може да намериш. А споделям тук, защото доста хора с безмоторници не си купуват иначе хубави обективи само заради тази причина. Аз също нямаше да си купя. Този ми го подариха и до сега само псувах. Е, вече не псувам. А, ако съм помогнал и на някого - ексик олсун(както казват комшиите)!

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: mitku   
Дата:   21-03-10 14:21

Ами, не е нужно да си пенилер за да си прочетеш ръководството. Безмоторниците нямат АВТО-фокус... никой не е казал, че нямат РЪЧЕН фокус. А вече отделен въпрос е, че някой не знае как работи. [cool]

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   21-03-10 15:50

mitku написа:

> Ами, не е нужно да си пенилер за да си прочетеш ръководството.
> Безмоторниците нямат АВТО-фокус... никой не е казал, че нямат
> РЪЧЕН фокус. А вече отделен въпрос е, че някой не знае как
> работи. [cool]

То за четене сме го чели. Наличието на тази функция не ме изненадва. Представях си го по друг начин, след като в пдф-а на мойто, не си бяха дали труда да доуточнят връзката между рейнджфайнъдра и AF обективите. Довече/утре пак ще погледна да не би да съм пропуснал в бързината.

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: TheBossBG   
Дата:   21-03-10 16:07

mutku, не се излагай, а прочитай какво си писал преди да го пуснеш! [smilie3] Автофокус си имат. Ама с моторни обективи. И не ми казвай, че си изчел цялото упътване от край до край. [smilie5] [smilie5] На бас, че и ти си стигнал до раздел "Ръчен фокус" и си казал: а, това за сега не ми трябва. Пък и самият "електронен измерител на обсега" едва ли ти е направил чаааааааааак такова впечатление, че да провериш как действа. [ezik] Както и едва ли си се замислил какво означава това кръгче пресечено с чертичка вдясно от селектора за режимите(точно пред скрола за командите).

http://www.kenrockwell.com/nikon/d40/images/d40-18-55mm-top-big.jpg




Публикацията е редактирана (21-03-10 17:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   21-03-10 16:43

[smilie18]
Минах го веднъж, но ми беше интересно защото май при мен рейнджфайндъра го бяха обяснили с нещо друго. Както и да е, ще видя като се прибера в нас какво имаше като описание.
[beer]



Публикацията е редактирана (21-03-10 17:51)

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: TheBossBG   
Дата:   21-03-10 17:33

[beer] ...



Публикацията е редактирана (21-03-10 17:55)

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: TheBossBG   
Дата:   21-03-10 17:38

Автор: Uve_Smotanson
Дата: 21-03-10 15:50

То за четене сме го чели. Наличието на тази функция не ме изненадва. Представях си го по друг начин, след като в пдф-а на мойто, не си бяха дали труда да доуточнят връзката между рейнджфайнъдра и AF обективите. Довече/утре пак ще погледна да не би да съм пропуснал в бързината.

*********************
Ето актуален текст, за жалост на английски. На български още няма в сайта.

The Electronic Range Finder
If the lens has a maximum aperture of f/5.6 or faster, the viewfinder focus
indicator can be used to confirm whether the portion of the subject in
the selected focus area is in focus. After positioning the subject in the
active focus area, press the shutter-release button halfway and rotate the
lens focusing ring until the in-focus indicator (􀁺) is displayed. Note that if
the subject is one for which autofocus does not perform well ( 27), the
in-focus indicator may be displayed when the subject is not in focus. Confirm that the image in the
viewfinder is in focus before shooting.


Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   21-03-10 17:52

Готово [beer]
Трябва да престана да вися пред РС-то, някой слънчев бирен ден:)



Публикацията е редактирана (21-03-10 19:00)

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: zhbuts   
Дата:   21-03-10 18:42

Абе като няма да си четете ръководствата, защо си купувате сложна техника?
"Слагам белина в пералната машина"
Ау! Някой се е изненадал от наличието на стандартна функция на апарата си.
В мрежата има доста богата литература, ако стандартното упътване ви се струва неясно.

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   21-03-10 18:59

Бъркаш дисциплините, специално тази функция, без AF обектив може и да не разбереш че я има, а е полезно да се знае за нея, независимо дали е стандартна или не.

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: zhbuts   
Дата:   21-03-10 20:04

Е прав си, сигурно. Предположих, че щом я има, сигурно е добре описана в ръководството. То и аз затова си праскам със сапунера. няма аф , безф обективи и подобни сложнотии.

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: tziko   
Дата:   21-03-10 20:32

Шефе, имаш и опция да посочваш в коя от 3те точки да ти потвърждава фокус, всичко работи коректно на всякви разтояния, стига да има светлина и контраст в зоните на фокусиране.

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: zhbuts   
Дата:   21-03-10 21:46

Каква опция? Кои са тия 3 точки?

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: TheBossBG   
Дата:   22-03-10 01:48

tziko, това го разбрах още докато тествах [smile] Даже на въпроса на Уве съм отговорил къде е фокуса(на магарето и на панделката).
zhbuts, Д40 има само 3 точки за фокусиране, за разлика от по-сложните камери, където са поне 9. Но пък това ме кефи в 40ката, проста машинка за прости хора. Не се чудиш кое копче какво прави.
Мес, съжалявам, но чак сега видях какво си писал. Прав си, и при мен светва точката дори и без натиснат спусък. Но ако си сложил дисплеят и индикацията във вюфайндъра да светят 5 или 8 сек. докато направиш фокуса може и да изгаснат. А с "обран мек спусък" си светят до снимката. Сега за последно пробвах на 35-ицата, не става. Явно ЦПУто си подава инфо, че има автофокус. Утре, ако не забравя ще пробвам с изключен автофокус. А и сигма 70-300 ще я изгелпя и нея. Така като гледам май излязоха още доста неща, та май ще взема да ги систематизирам в един финален пост.


Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: Mec   
Дата:   22-03-10 10:48

Направо пиши сбит учебник и ми го прати тайно на ЛП че и мене ме мързи яко да чета упътването и книгата която съм купил за Д40.

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: zhbuts   
Дата:   22-03-10 16:06

А! що не свети с 35? не трябва ли да свети? Да не е дефектен?

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: TheBossBG   
Дата:   22-03-10 16:36

Не съм пробвал още всички варианти, но мисля, че ако изключиш АФ на 35мм-вия ще светне. Въпреки, че по написаното съдя, че би трябвало да светне само с натиснат полуспусък. Но пък от друга страна при АФ за какво ти е да въртиш? Освен за да префокусираш на друга точка. Абе мани, почвам да се обърквам. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   22-03-10 16:45

Аз сега пробвах на 55-200 на MF, активира се, но нещо липсва фокус в кадрите. Сигурно го затруднявам с по-сложни откъм елмент неща. Утре ще експериментирам цял ден на по прости обекти. При мен за D60 са го обяснили малко нескопосано с...

Изберете дали скала, показваща фокусното разстояние с ръчно фокусиране, да излезе на визьора, на
мястото на електронния аналогов дисплей за експониране във всички режими за снимане освен М.
1 Достъпно в режими Р, S, A и М.
2 Достъпно във всички режими за снимане освен пейзаж и спорт.


Има някакво потвърждаване на фокуса в стандартния индикатор, както и въпросната скала.

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: Mec   
Дата:   22-03-10 18:59

при 35мм свирка бе

Отговори на това съобщение
 Re: Никонски безмоторни тела и безмоторни обективи
Автор: zhbuts   
Дата:   22-03-10 19:41

Така е. Свирка и без да въртиш. Ама ако искаш и да въртиш, свирка още по-хубаво.
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »