Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   18-02-10 20:35

Ако някой от вас има на разположение втория том на Янка Кюркчиева, би ли погледнал какво пише за диапозитивната цианотипия (сини линии на бял фон)? Как се прави? Понеже съм си взел жълта кръвна сол и фериамониев цитрат, както е казала, ама се получи друго?

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: asahi   
Дата:   18-02-10 21:38

Къде ги изхвърляш после тези отрови?

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   18-02-10 21:53

иииии, ти ме почна с въпросите от типа "колко харчи камаза?"

няма как да те метна, че ги събирам в туба, понеже тука отива доста вода за миене... не е като да сложа проявител и фиксаж в тубичката и да ги предам в пункта за приемане на отпадъчни течности...

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: lukcheto   
Дата:   18-02-10 22:16

Е, то защото само в учебника на Я.К. има тази информация[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   18-02-10 22:21

лукас, бонбоне, моля те, дай инфо...

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: lukcheto   
Дата:   18-02-10 22:24

А що жълта кръвна?

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   18-02-10 22:33

в книжката на баба яна пише, че...

за негативна цианотипия (бели линии на син фон) се използва червена кръвна сол, а за диапозитивна цианотипия (така наречената сини линии на бял фон)... жълта кръвна сол.

Идеята е да направя копие на ръкопис от оризова хартия, който да добие вид на ръкописна книга... подвързване и оформление - или с графики, или с фотографии, фотографики, фотограми, квото стане...

общо взето търся под воля теле...

не зная защо не намирам информация в нета, дори и в книжката на Кристофър Джеймс няма информация.... а си спомням, че Янка Кюркчиева беше писала, не помня дали нямаше нещо особено...

Пробвах. И какво се оказа - копието наистина е диапозитивно - но преди измиването. След като се измие, е едно вяло, нискоконтрастно... абе, не става нещо както трябва, според мене.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: lukcheto   
Дата:   18-02-10 22:45

Аз не разбрах много каква ти е идеята с това диапозетивно (бели линии на син фон), искаш да кажеш че искаш да направиш позитивно изображение без да имаш наличен негатив, това ли е задачата?

'Щото това понятие диапозеривна цианотипия ми звучи нелепо [smilie6]все едно да кажеш диапозетивно копие на желатин силвър принт [smilie5]



Публикацията е редактирана (18-02-10 22:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: lukcheto   
Дата:   18-02-10 22:54

За да спестиш време и материали, залагаш на сигурното - познатата рецепта за циано емулсия която определено не е с жълта кръвна, след което:
-снимаш това което искаш да ти е заглавната картинка на албума, правиш негатив на фолио
или
-правиш си едно контактно копие, на желаната конфигурация за корица, след това още едно контактно за да стане "диапозетивна" цианотипията. (това "диапозетивна цианотипия" ме хвърля в публиката)[smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   18-02-10 22:54

със сигурност диазо печатът ще свърши работа, но аз искам да стане по метода на Джон Хершел.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: asahi   
Дата:   18-02-10 23:04

Със сигурност с Фотошоп ще получиш по-възпроизведим образ без да се забъркваш с отрови. Иначе мога да ти подскажа и по-трудни начини.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   18-02-10 23:07

асахи, ако е за фотошоп... сканът върши идеална работа, но не е ръчна изработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: lukcheto   
Дата:   18-02-10 23:16

"но аз искам да стане по метода на Джон Хершел"

А то има ли метод който не е на Sir John Herschel що се касае цианотипната емулсия?! Изключая леката модификация на рецептата на Sir John Herschel от Mike Ware...чети по-долу[smile]

The basic cyanotype recipe has not changed very much since Sir John Herschel introduced it in 1842. However, some advances have been made by Mike Ware in what is referred to as the Cyanotype II process, or the New cyanotype process. Ware's cyanotype formula has less bleed, shorter exposure times and a longer density range than Herschel's, but it is also slightly more complicated to mix and uses more toxic chemicals.

Първите изображения направени от Аткинс, са отпечатъци на растения, да казвам ли че не са "диапозетивна цианотипия" :)



Публикацията е редактирана (18-02-10 23:21)

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   18-02-10 23:22

лукас, вервай ми като ти пиша за диапозитивната цианотипия, но не мога да я докарам...

лукас, затова го споменах чичо джон, щото не искам фотошоп и диазо процес (бял печат)

.... а за новата рецепта .... то нови рецепти може да се докарат хиляди, един път като е известно, че трябва да се получи берлинско синило,... оттам нататък кой ще даде електроните и как желязото ще промени степента на окисление... е технически въпрос.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: lukcheto   
Дата:   18-02-10 23:28

С това по-горе казвам, че какъвто и да ти е позитива/негатива за отпечатване, рецептата за емулсията е една, а именно тази на Sir John Herschel т.е. няма да е по-малко Хършелски процеса според нег/позит(респ. медията на която са) който отпечатваш...

Стига с това диапозетивна цианотипия, че въвеждам диапозетивен желатин силвър принт като понятие да знаеш... умирам си от смях, ще го споделя и с други да се посмеем [smile]



Публикацията е редактирана (18-02-10 23:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   18-02-10 23:41

ти се смееш, ама аз сериозно го прочетох...

просто като се забърка сместа, се получава една доста по-различна на цвят смес, която е интензивно синя. след облъчване с ув интензитета й пада и остава синьо само в тъмните участъци... е, дотук това ми звучи като диапозитив? ще прегледам дали е издържано от химична гледна точка по-късно... напълно е възможно да има нужда от друга експозиция...

аааааа

изобщо ни мъ взимаш на сериозно с моите писаници...

...а диапозитивен силвър принт мога да ти направя...ще копирам диапозитив на хартия и от нея ще изкарам пак позитивно копие... [ezik] ...

вече сериозно - ще помисля малко какво става и възможно ли е да има наистина действащ процес, който да дава позитивно копие при копиране от позитив на базата на цианотипията. на теория не пречи, ще погледна наистина формулките и щуротиите и утре вече ще е станало ясно кое и как... и все пак някой да каже какво е писала Янка Кюркчиева... поне за мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   18-02-10 23:52

Лукас, аз съм вече пенсиониран химик,...

но ...

Като се облъчва цианотипията, се получава Пруско синьо. В училище учихме и за едно друго синьо, едно такова грозно, което е с лек зеленикав оттенък, като Турнбулово синьо. Значи. Едно нещо, което съм забравил. Това турнбулово синьо е всъщност пруското синьо, но методът за преципитация е различен. Затова и в училище не винаги ни излизаше хубавия син цвят.
Като мине малко време и се успокоят електроните в комплексното съединение, става точно пруското синьо на оригиналната цианотипия. Имаме и фериамониев цитрат в сместа, който дава железните йони за пруското синьо. И лампата облъчва. Като облъчи съединението, то се обезцветява...

добре, ще мисля пак и ... ако измисля друго, ще пиша. как да сложа формулките във форума, не зная. може да направя принтскрийн и да кача като картинка... или скан, че е най-лесно.

не е добре обяснено - трябваше да напиша, че турнбулово синьо се получава при смесване на разтвор с тривалентно желязо и жълта кръвна сол, а пруско синьо се получава след действие на ув светлина върху разтвор от тривалентно желязо и червена кръвна сол, която... като стане двувалентна и багрилото е готово... с други думи - използваме ли червена кръвна сол, ще стане багрилото като облъчим, а сложим ли жълта - ще стане веднага и ще трябва да го обезцветяваме с ув лампата... то ест едното ще е негатив, другото ще е позитив по отношение на оригинала ни...

така или иначе ще разпиша сега малко формулки и после ще ги пусна... баси, да не мога да съчиня един прост преход...

всъщност не е трудно - пруското синьо се обезцветява на ув лампата, понеже желязото в комплекса променя степента на валентност... но това как точно става с моята настолна ув лампа, ще разбера тази нощ



Публикацията е редактирана (19-02-10 00:09)

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: lukcheto   
Дата:   19-02-10 00:19

Аз специално ще намеря учебника да видим дали използваш "понятието" правилно и какъв в действителност е неговия смисъл[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   19-02-10 00:22

благодаря ти, драго ми зеленчуково бонбонче.

вече ми стана ясно какво точно става при двете вариации, ще гледам да го напиша с формулки утре, че с думи се оплитам и пиша глупости. а с формулките всичко става ясно на два реда. по един ред за вариация.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   19-02-10 00:26

не знаех, че пруското синьо се използва като антидот при отравяне с тежки метали... то ест използвало се е ... сега надали....хахаха

това ми звучи като една задача по химия, която беше нещо от сорта - поради авария е изпоснато определено количество оловни йони в градската канализация, трябва да се пуснат бихроматни йони в какво количество (в излишък), че да свържат оловните йони...да се чудиш кое от двете е по-отровно - оловото или бихромата...хаха

аз се размечтах отново, има ли химия, има ли отрова, за мене радостта е неизразима...

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   19-02-10 00:38

аз много приказвам и май е време за формулите



Публикацията е редактирана (19-02-10 00:48)

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: lukcheto   
Дата:   19-02-10 00:58

"аз се размечтах отново, има ли химия, има ли отрова, за мене радостта е неизразима.."

започвам да те записвам в червената книга, смея се с глас[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   19-02-10 01:10

лукас, аз всеки ден бачкам с тетродотоксин - това е едно вещество, което може да те гътне в минимални дози... в япония предизвиква изтръпване на езика на консумиращите една специална риба, ако не са й почистени добре яйчниците, той от там е взет, но... понякога не само езика, ами направо преминават в състояние на перманентна екстензия... (опъват краката с други думи).

та цианидите никак не ме плашат (името цианиди е дадено точно от пруското синьо, от което са изолирани - понеже цианос означава син на гръцки).

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: photokp   
Дата:   19-02-10 08:24

технологията е за тиражиране на чертежи от началото на миналия век.
-някой възрастен инженер или чертожник може да ти помогне със съвети.
-В учебника на Янка е само методиката
caro-anton написа:

> Ако някой от вас има на разположение втория том на Янка
> Кюркчиева, би ли погледнал какво пише за диапозитивната
> цианотипия (сини линии на бял фон)? Как се прави? Понеже съм си
> взел жълта кръвна сол и фериамониев цитрат, както е казала, ама
> се получи друго?

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: digitalgab   
Дата:   19-02-10 08:44

Ей затова цифровата фотография е екологична.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: Stefoto.Art   
Дата:   19-02-10 08:53

Може би ще те разочаровам, но ще споделя опита си с "учебниците" на Я.Кюрпчиева.
Преди околи 12 години опитах да правя'Алтернативна' фотография и точно като теб се консултирах с учебниците на Госпожата(то тогава нямаше толкова голям избор от книги по фотография). След много неуспешни опита се натоварих, намерих телефона на Госпожата, звъннах и и я помолих да ми помогне и да разясни. Познай какво беше учудването и разочарованието ми, когато тя ми отговори, че не помни добре - това било преди години, а и учебника не го е писала само тя, имало екип. ОСВЕН ТОВА МНОГО ОТ ТЕЗИ ПРОЦЕСИ НЕ СА ГИ ПРАКТИКУВАЛИ НИКОГА, А ПРОСТО СА ПРЕВЕЛИ НЕМСКИ АВТОРИ.
П.С.
Имам втори том, ще погледна и ще ти пиша.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   19-02-10 09:05

да, екологична е цифровата, ама друг път...хахаха

а тези цианиди, ще ви разочаровам леко, но свързани в комплекс с желязото... ами никак не са отровни... стават отровни само при положение, че има концентрирана сярна киселина наоколо... което в природата просто няма как да стане... отделя се циановодород, който може да бъде обезвреден с медни йони, утайката е от меден цианид.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: asahi   
Дата:   19-02-10 09:10

Питай в РИОКОЗ кое е вредно и кое - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: lukcheto   
Дата:   19-02-10 09:11

Освен, че лиспва практика зад теорията, явно са въведени някои и други понятия на незнаен принцип..[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   19-02-10 09:44

асахи, занимавал съм се с анализ на води, въздух... надали тия в риокоз ще ми кажат нещо ново. [smilie3]
но, благодаря за забележката. ти няма как да знаеш дали аз имам идея от тези неща, или - не.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: asahi   
Дата:   19-02-10 09:47

Щом си наясно - ОК.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: bgprinter   
Дата:   19-02-10 09:47

"ОСВЕН ТОВА МНОГО ОТ ТЕЗИ ПРОЦЕСИ НЕ СА ГИ ПРАКТИКУВАЛИ НИКОГА, А ПРОСТО СА ПРЕВЕЛИ НЕМСКИ АВТОРИ."

Смятай на какво ниво сме, като се замисля, че всичката ни работа такава и ми идва да се удавя в Искаро[beer]
То и Искаро на такова ниво, че и да се удавя не става[smilie10]
Остава ми да си кретам жалкия живот, докато ме блъсне някой по улиците.[beer] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: lipostok   
Дата:   19-02-10 09:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: lukcheto   
Дата:   19-02-10 10:03

Щом се проявява/фиксира с амоняк едва ли... [smilie10] Амонякът избелва цианотипната емулсия, според концентрацията и времето, до бяло, но звучи любопитно[smile]



Публикацията е редактирана (19-02-10 10:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: bgprinter   
Дата:   19-02-10 10:03

Не е. Фотохимична хартия е и процесът е с електричество.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: lipostok   
Дата:   19-02-10 10:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   19-02-10 12:00

леле, леле... бгпринтере, преди да пишеш такива работи, оповестявай предварително, че не си бях изпил хапчетата и от смях щях да получа сърдечен удар... [smilie18]

...

иначе какво да ви кажа - наистина - много знаем, ама сме го преписали... ами то най-добрият български органичен химик стана такъв, след като преведе една немска органична химия, че и после написа една самостоятелна органична химия, която... май май беше като превода...хахаха.

шегаджии.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   17-03-10 20:42

да припомним за темата... бут

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: джъмбо   
Дата:   17-03-10 21:16

кажи ми в резюме за темата че не ми се чете в момента...
намери ли си книга?
щото том 2 го имам

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: caro-anton   
Дата:   18-03-10 01:11

не, джъмбо, не съм.
погледни, моля те какво е писала баба Яна за цианотипията и отговори на въпроса ми в първи пост...

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: mattridge   
Дата:   18-03-10 01:52

много алхимици в този форум... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: rumbetix   
Дата:   27-04-11 17:06

Продавам двата тома на Я.Кюркчиева х20лв.всяка
0897976161-Румен

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: pefoto01   
Дата:   27-04-11 23:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: denoncolor   
Дата:   27-04-11 23:47

извинявай,незная как да те нарека,защото,ако си колега, щеше да имаш елементарни познания по фотография,или по щеше да знаеш как се пише ДИАПОЗИТИВНО .....ИЛИ ПОНЕ СЕ НАУЧИ ДА УВАЖАВАШ ХОРАТА,КОИТО СА ДОПРИНЕСЛИ ЗА РАЗВИТИЕТО НА ФОТОГРАФИЯТА В БЪЛГАРИЯ!

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: pefoto01   
Дата:   28-04-11 00:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   28-04-11 08:20

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   28-04-11 08:26

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: icikonti   
Дата:   28-04-11 08:29

1.caro-anton .Потребителския профил, който търсите, не може да бъде намерен.
Възможните причини са няколко:
профилът на този потребител е изтрит от сайта.
запазили сте адреса на вашия личен профил, но в момента не сте влезли с потребителското си име.
временен проблем с базата данни на сървъра на Фото Форум.
Възможно е проблемът да е и от друг характер.
При ваше желание, може да се обърнете към администратора на сайта на имейл или skype, които ще намерите в най-долната част на сайта.
2.Автор: lipostok
Дата: 19-02-10 10:15
Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

[smilie10] [smilie10] [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: hoseto   
Дата:   28-04-11 09:40

Опита ли с АЛФАНАФТОЛ.
може в някой от предишните постове да го е споменал но нямах достатъчно време да ги изчета подробно

Отговори на това съобщение
 Re: Янка Кюркчиева Обща Фотография ІІ въпрос
Автор: CanoniO   
Дата:   28-04-11 12:25

Темата е от миналата година все пак. Не се вживявайте.. Повечето от участниците ги няма[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »