Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: джъмбо   
Дата:   16-03-10 08:31

с очите се вижда малко, но понеже непрекъснато леко шават и затова "виждаш" повече... същото е и за "дофа" виждаш малко но мозъка компенсира непрекъснато и затова ти се струва че виждаш много неща на куп.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: caro-anton   
Дата:   16-03-10 09:27

зрителния ъгъл на човешкото око е като на 50 мм обектив... но понеже очите са две, дават илюзията, че зрителния ъгъл е по-голям.
мисля, че некстът съвсем добре го е написал.

окото все пак нали проектира върху кръгла матрица и там се получава още една илюзия за по-широк зрителен ъгъл.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: princess_lia   
Дата:   16-03-10 09:33

Zritelna ugul na ochite e tova, koeto ivjdash sas 70mm obejtiv.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: джъмбо   
Дата:   16-03-10 09:37

двуоките средни с несменяема оптика не са ли по дефолт с нормален обектив?????

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: tofo   
Дата:   16-03-10 09:37

Лелеее...Човешкото зрение е остро само в една точка- в центъра. Другото е периферно- у некои индивиди иде към 180 градуса. Та кое му е зрителния ъгъл? [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: princess_lia   
Дата:   16-03-10 09:38

Zavisi, imash Rollei FW s 50mm (staria model e s 55) imash i Tele rollei sas 135 sonar

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: джъмбо   
Дата:   16-03-10 09:41

ако виждаш на 180 градуса считай че си откачил....

както казах мислиш си че виждаш много защото очите ти щъкат несъзнателно и мозъка компенсира...

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: caro-anton   
Дата:   16-03-10 09:44

съгласявам се на 70 мм на принцесата.

в грешка съм бил.

трябва да видим как проектира един 50 мм и да сравним проекцията с тази, която дава леща от човешко око при плоска задна повърхност... малко гаден експеримент...

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: tofo   
Дата:   16-03-10 09:46

Джъмбо, гледай в една точка в монитора и шавай с пръстета по периферията на зрителното си поле, докато не ги изгубиш и виж какъв ъгъл стигаш. Пробвай и на контрастен фон. [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: джъмбо   
Дата:   16-03-10 09:48

пробвал съм.... и няма ясно изображение... така че не се брои

а и в момента в който почнеш да го правиш ще се задвижиш несъзнателно очите....

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: tofo   
Дата:   16-03-10 09:51

Острото изображение така или иначе е само в една точка в центъра и оттам нататък въртиш очите. Та 1000мм. добре ли е за нормален ъгъл, или трябва повече.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: джъмбо   
Дата:   16-03-10 09:54

нещо почваме да изместваме темата в безсмислени хипотези....

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: gnedkov   
Дата:   16-03-10 09:54

Кой ше си дава окото, кой ще реже и кой ще прожектира?????

50 мм явно просто е станало удобно както беше обяснено по-горе.
В случая с ОМ системата, която аз ползвам, единствено 24мм зуйкото е по-малко от 50/1.8 като обем. Различните зуйко 28, 35, а и 24 на трети производители, са с еднакви размери или дори "по-едри" 50-тката. Да прибавим и факта, че наистина дори илюзия да е, но като си затвориш едното око виждаш, или ти се струва, че виждаш както през 50мм.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: geokar   
Дата:   16-03-10 10:19

Тъкмо си дигитализирам архива и гледам какви работи съм правил с 50-ките на Киева и Практиката! Та се амбицирах и си взех едно преходно пръстенче за цифрака и му навивам мирове и пентакони - друго си е отвсякъде! Който може да вкара сюжета и да го композира добре на 50, може всичко, фанатика Картие-Бресон не е излизал извън лайка с петдесеттак. Та чак ги съжалявам младите, дето искат да се учат и започват от "суперзуум-цифра". Няма да се научат, няма начин. По добре да си намерят едно Киевче на старо и да му сложат чернобял филм. Без капка ирония ги казвам тези работи, просто си е така. Браво на Джъмбо за темата!



Публикацията е редактирана (16-03-10 10:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: princess_lia   
Дата:   16-03-10 10:20

Sekor C 80/2.8@f4 Mamiya C220

http://farm3.static.flickr.com/2766/4387119759_3d20ccae07_o.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: джъмбо   
Дата:   16-03-10 10:40

то не че за М байонет няма хипер компактен 35/1,4.... да се чудя как са го направили....


http://www.mainlinephoto.com.au/images/35mm_f1,4_nokton_gruppe.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: geokar   
Дата:   16-03-10 12:07

И не е само до зрителния ъгъл. При 50 мм различните планове се комбинират в "естествено" за окото положение, въздушната перспектива е естествена, съотношението на обектите по големина и отдалеченост - също.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: hose   
Дата:   16-03-10 12:27

един от любимите ми обективи...

по стечение на обстоятелствата беше първия ми твърд обектив и буквално се "родих" с него - няма проблем с фокус, нито със светлосила... лек, удобен и евтин

а картинката е страхотна според мен

няма да забравя на една прожекция на диапозитиви наскоро се чу - ааааа.... това с какъв обектив си го снимал? отговор - нормален за 200лв... - да бе... - ДА! [smilie5]

и това се повтори няколко пъти[smilie25]


Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: Frida   
Дата:   16-03-10 13:39

Ще се присъединя и аз: 50 на 1.4 ми е единия от двата любими обектива. Лек, удобен, не много скъп и най-важното - чудна картинка.

Единствения ми проблем е, че обичам да снимам отблизо и все съм на ръба на 45'те санта, ама не знам какво да правя ... [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: uri64   
Дата:   16-03-10 16:24

Отскоро и аз устаножих, че въпреки наличието на светлосилни зумове за ФФ редпочитам 50цата и то не само заради малкото и тегло и размери. Там, където тя не ми е достатъчно широка прибягвам до 20ца, но пък ми се струва, че в доста от случаите тя ми е малко по-широчка. Болшинството кадри обаче са ми с 50ца, като някой път ако искам да щракна от по-близко слагам екстендер.
Бях чел някъде че при чертането и ортогонални проекции най-използвани са гледните точките, от които зрителният ъгъл е 45, 60 и 90 градуса..
Друга вметка - концепцията за нормалния обектив би трябвало да е валидна не само за филмовите апарати а и за цифровите ФФ били те 35мм или средноформатни

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: next_time   
Дата:   16-03-10 20:09

Джъмбо тази последната 35-ица дето си я сложил е много спорен обектив.На външен вид са го докарали да изглежда като любимият ми сумилукс, но на снимане ... трагедия.Ако го ползваш при тъмни нискоконтрастни сцени е добре, но вкараш ли го в контрастен контражур все едно потъваш в жабурняк.

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: next_time   
Дата:   16-03-10 20:41

И преди съм го пускал много пъти, но този път е специално за теб.Средния го имаш а отстрани е 90/2,8 и 35/1,4


http://photo-zona.net/images/user21953/album7532/large/1219092162_tikb3409_CRW_2441_cr.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: джъмбо   
Дата:   16-03-10 20:42

ами то има такъв и 40..... [smilie8] пак да се чудиш защо с 5 мм разлика....

вярно че при широките всеки мм е от значение ама тук....

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: caro-anton   
Дата:   16-03-10 22:22

има една глупост при бесите - едната беса е с рамка за 35 мм, другата е с рамка за 40 мм... и явно, защото имат различни визьори, са направили и различни обективи... идея някакви са имали, дето и на мен не ми е ясна. да бяха сложили само 35 мм ... тъй де, искали са да направят различни обективи и са направили бесси с различни визьори... ясно е кое е кокошката, кое е яйцето.

сега снимам с 40 мм... ако искам да си взема лайка или цайс ... кво ще стане? ще трябва да свиквам с факта, че може малко да режат рамките (те все пак показват 90% от кадъра, слава богу).

40 мм е добро обективче. хем прилича на 50 мм, хем хваща и малко отгоре, като потрябва. за малкия формат идва идеално. малко е, което значи, че може да се снима на ниски скорости, светлосилно... какво повече?

Отговори на това съобщение
 Re: Да снимаш на филм 2 - Концепцията 50мм или....
Автор: джъмбо   
Дата:   16-03-10 22:43

90/2.8 имам ама коника.... [smilie8] [smilie8] [smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »