Автор: Vnvas
Дата: 09-03-10 18:42
Да разчепкаме един основен проблем за начинаещият "Сапунер" или DSLR въпреки че днес не е обичаният от всички петък
Проблема започва още с въпроса на начинаещият - Какъв фотоапарат да си купя? Веднага "капацитети" гракват - взимай DSLR и нищо друго. Това е абсолютно вярно , но само от тяхна гледна точка.
Какво представлява един DSLR ? Това е обемист фотоапарат с наистина страхотна като качества матрица , но имащ и много ограничения. Като за начало ще изтъкна невъзможността да се снима прилично MACRO , Пейзаж и Теле с един обектив !!!!! Обикновено китовият обектив влизащ в комплекта е средно качество и е пригоден да снима основно Портрет. За пейзаж не е достатъчно широк, за MACRO не снима достатъчно близо. Разбира се някои производители като Olympus предлагат два китови обектива в комплект с фотоапарата, но това означава носене на 1кг и повече чанта и което е по-неприятно непрекъснато сваляне и монтиране на обективи. Да не забравяме и липсата на Оптична стабилизация в повечето китови обективи.
Да преминем и към следващият проблем - повечето DSLR-и снимат твърде посредствено в JPEG, което направо нулира качествата на обективите и матрицата до едно посредствено ниво на сапунерка от среден клас. За да се вземе 100% от възможностите на DSLR-a e необходимо да се снима в RAW , оттам да се конвертира в JPEG , като преди това в зависимост от конвертора се започва дълга борба с аберации , експозиции и цветови баланс и т.н.
Проблем номер три за начинаещият е трудното боравене с DSLR. Това нещо далеч не снима като телефон или сапунер. Верно че има автоматичен режим , но ако се снима с него резултатите са твърде посредствени. Необходимо е начинаещият да знае законите на физика и оптика, числo на бленда , време на експозиция и камара други неща , които го отвличат от най-важното - Композиция на снимката , което всъщност ще направи от нея Фотография За малко да забравя - за DSLR е силно препоръчителен и статив от карбонови нишки и с невелир
Да разгледаме сега плюсове и минуси на обикновените фотоапарати неоправдано наричани сапунери.:)
Основен минус в такъв клас фотоапарати е матрицата. Обикновено с малки размери и доста шумна. Разбира се има и изключения като Sиgma DP1 / DP2 или Olympus E-Pen P1. Toва са компактни камери с матрица от DSLR , като препоручвам Sigma DP1 заради чудесния JPEG и великолепна оптика.
Сега да минем към многобройните плюсове.
Първо размер и тегло , които при повечето "сапунерки" са в доста минималистични граници. Такъв фотоапарат не тежи, побира се в чантичка или джоб и винаги е под ръка.
Друг грамаден плюс е великолепната оптика при сапунерките от по-висок клас. Тя предлага едновременно прилично MACRO и Варио , има и достатъчно широк ъгъл за пейзажи , чудесна острота на картината по целият кадър , автоматична корекция на геометричните изкривявания директно във фотоапарата и има Оптична стабилизация.
Следващото нещо е добрият разкрасяващ кадъра софтуер , който прави почти излишна обработката в редактор , както и обикновено високото качество на JPEG-a.
Да добавим и това че автоматиката е разчетена да вади максималното от фотоапарата. Така че за снимашият остава единствено да се погрижи за идеята и композицията на кадъра. Разбира се повечето висок клас сапунерки имат и възможност за Ръчни настройки , което дава възможност на по-напредналите за игра с Блендата и съответно с Дълбочина на Полето(фокуса)
Да обобщим най-важното
DSLR
Плюсове
Добра матрица
Минуси
Необходимост от минимум два обектива
Обикновено обективите са без оптична стабилизация
Голямо тегло и количество аксесуари като чанта, статив , филтри и т.н
Сериозни познания за фотография
Кофти JPEG , необходимост от RAW
Сапунерка
Плюсове
Малки размери и тегло
Чудесна Варио оптика с MACRO , широк ъгъл за Пейзажи и 3х-7х опт. зуум със стабилизация
Добра автоматика , софтуер и JPEG
Минуси
По-лоша матрица в сравнение с какъвто и да е DSLR
Така че избора е ясен - "сапунера" предлага много повече екстри, по-лесно боравене и удобство и в крайна сметка добър резултат , докато DSLR e препоръчителен за тия дето смятат да се посветят на фотографията дори и да не я разбират, имат добри финансови възможности и им се занимава с настройки , конвертирене, обработка и прочии прелести.
Да добавя че за Фотографията техниката не е от решаващо значение. Дядо беше ФОТОГРАФ със Смяна 8 , ФЕД и черно-бяла лента ORWO
|
|