Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: kapitancho   
Дата:   12-03-10 10:41


Всеки иска да си купи най-хубавата техника, но в крайна сметка купува това, което може да си позволи. Когато човек има много пари - няма проблем, взима каквото си иска. Когато има много ограничен бюджет - взима на старо или просто най-базовия модел с китовия обектив.
Последният вариант е човек да е посъбрал малко пари, но толкова колкото да може да си купи по-хубаво тяло с обикновен обектив или базов модел тяло с по-хубав обектив.
И двете неща си имат своите предимства и недостатъци.
1. При хубаво тяло и обикновен обектив, загубата е от това, че телата бързо се обезценяват, а избраният обектив си стои все така евтин. Предимството е, че в бъдеще евтиният обектив може да се замени с по-добър/добри и се получава добра система.
2. При хубав обектив и базов модел тяло, цената на обектива намалява относително малко с времето, но тялото все пак ограничава технически снимането.
Ако бяхте сега в тази ситуация, какво бихте избрали?

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: solar_sea   
Дата:   12-03-10 10:47

Pentax K-X - най-доброто изображение за тези пари. Доста повече ще трябва да платиш, за да стане по-добро.

От там - тялото е достатъчно евтино, за да си вземеш какъвто обектив ти трябва.

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: valetvitor   
Дата:   12-03-10 10:47

хубав обектив, ест. :)

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: gam3ra   
Дата:   12-03-10 10:48

Не разбирам един 350D за 350лв как може да те ограничи с хубав обектив? ISO-то (шума) му е по-добър от всички никончета D40-D80 (включително), няма проблемите на Nikon с безмоторните тела, матричката му прави детайлни снимки и с китака... всичко друго е мрън-мрън.

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: kapitancho   
Дата:   12-03-10 10:49

Само да добавя, че не питам за мен - въпросът е принципен. В профила ми пише с какво снимам.

gamara,
нека не го обръщаме на Canon vs Nikon.



Публикацията е редактирана (12-03-10 10:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: vnvas   
Дата:   12-03-10 10:49

Чудесна тема позволяваща да се развихрим като на Задушница[smilie5]
Капитанчо , понеже си начинаещ малко бъркаш понятията - скъпо тяло или обектив НЕ ОЗНАЧАВАТ че са ПО-ДОБРИ , аз научих това от дядо[smilie7] Купих УлтраСуперДупер Canon 17-85 IS USM дрбр който струва камара пари и кво? МАЗНЯ . Добре поне че го взех втора и на половин цена[smile] Така че ако си решил да взимаш нещо просто се консултирай



Публикацията е редактирана (12-03-10 11:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: kapitancho   
Дата:   12-03-10 10:51

vnvas, как разбра, че съм начинаещ? Смело мога да кажа, че имам доста сериозни познания, особено технически. Давай да не прехвърляме глупавата тема със сапунерките тук.

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: didesignbg   
Дата:   12-03-10 10:52

скъпо тяло със скъп обектив, разбира се[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: ibk   
Дата:   12-03-10 10:53

С това мисля, че се отговаря на въпроса[smile]

15 Истини за Фотографията
(според Питър Зак)

1. Всички компании правят страхотни апарати.
2. Всички компании правят скапани апарати.
3. Добрия фотограф ще прави добри снимки и със скапан апарат. Лошият фотограф няма да направи хубави снимки с какъвто и да е апарат.
4. Филма е също толкова добър, колкото и дигиталното. Също и толкова кофти.
5. Скъпите обективи не правят по-хубави снимки от евтините, те просто ти позволяват да правиш снимки при обстоятелства, в които с евтините не би могъл.
6. Повечето евтини обективи са по-добри, отколкото вие сте фотограф.
7. Не купувайте нов апарат докато не достигнете лимита на сегашния и не сте ограничен от това поне в продължение на 3 месеца. Спазвайте това правило и може би няма да има нужда да си купувате нов апарат въобще повече.
8. Тревата винаги е по-остра и и зелена от другата страна на оградата. (Означава: Снимките на другите винаги ще ви изглеждат по-добри от вашите и апаратите на другите винаги ще са по-добри от вашия)
9. Няма такова нещо, като необработена снимка.
10. Можете да прецените колко е добър един фотограф по големината на кошчето му(където си изхвърля снимките).
11. Повечето ви снимки не струват. Както и на всички други.
12. Ако някой ви каже, че апарата му е по-добър от вашия и всички снимки излизат чудесно - лъже. (виж Истина #11)
13. Когато "ъпгрейднете" вашия апарат и обективи с 500%, художествените качества на снимките ви се увеличава с 0%.
14. Колкото повече се оплаквате от апарата си, толкова по-лоши стават снимките ви.
15. Художествените и технически качества на вашите снимки са правопропорционални на броя на щракванията на затвора.


Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: kapitancho   
Дата:   12-03-10 10:53

didesignbg,
този случай е за който може да си го позволи, както съм написал в основното съобщение.

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: rusinov   
Дата:   12-03-10 10:54

Ако си ограничен не от възможностите си, а от парите по-вярната комбинация е прилично тяло и хубаво стъкло! [beer] [beer] [beer] [beer] Честит петък!



Публикацията е редактирана (12-03-10 10:54)

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: vnvas   
Дата:   12-03-10 10:55

@kapitancho - истинският фотограф цял живот е начинаещ . не се засягай. Аз първо бях начинаещ с ч/б фотография. Тамън я изучих и хоп - дойдоха цветните филми и разправията с промиването им. След има-нема 5 години тамън станах цар , обаче не - дойде Цифровата фотография. Започнаха се разправиите със Фотошопове, монитори , PC-та и т.н. Е...сега вече е ерата на Дигиталната фотография , ако ме разбираш[smilie5] [beer]



Публикацията е редактирана (12-03-10 10:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: kapitancho   
Дата:   12-03-10 10:57

ibk, точките избиват леко на философия, но специално номер 5 е изключително вярна и точна [smilie24] [smilie24] !

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: kapitancho   
Дата:   12-03-10 11:01

@vnvas - прав си. Честно казано, изобщо не се смятам за добър фотограф, напротив! Имам много технически и теоретични знания, но не правя хубави снимки - нямам го таланта и погледа за това. Знанията ми помагата да правя технически правилни снимки, но за художествената част ... там няма как.

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: vnvas   
Дата:   12-03-10 11:05

Е то и аз съм така , но не ми е камък на душата. Колкото дал Господ - толкова. Снимам , кефя се и се радвам. Има фотографи , художници-фотографи, фотограф-художници и направо само художници дето въобще и не снимат[smilie5] Ако смяната на техниката ти дава емоционално удоволствие и стимул да снимаш, няма какво да се чудиш - продавай старите боклуци и взимай това което си харесал. Питър Зак е сдухняр[smilie18]



Публикацията е редактирана (12-03-10 11:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: Shmidt   
Дата:   12-03-10 11:49

Купувам си хубави обективи - телата ги сменям - те са консуматив. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: Frida   
Дата:   12-03-10 11:52

аз бих казала "подходящо тяло с подходящ обектив" ... средството се избира според целта

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: Alex-dan   
Дата:   12-03-10 11:53

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: Mec   
Дата:   12-03-10 11:53

Ще ви дам една по-различна гледна точка.
1. Фотоапаратите ДСЛР не ми пречат да снимам колкото и да са евтини. Гледам само да е възможно по-малък и лек и да ми е удобен.
2. За обективите обаче става сложно. Тежките ме отблъскват.
Тъмните ме ограничават.
Твърдите над 50мм хем ми харесват, хем ми се вижда че май е по-добре зум, защото не може да се движи човек напред назад на големи разстояния за да компенсира кадрирането.
Зумовете от 50мм нагоре отварящи на Ф2.8 пък са прекалено скъпи (като за човек не изкарващ пари от снимки) ако имат и стабилизация и бърз вграден мотор.
И става омагьосан кръг.
Има една Сигма 50-150мм Ф2.8 за 550 евро, ама няма стабилизация и освен това е 780g. Сигма 70-200мм Ф2.8 не е много по-скъп - 620 евро е, но е 1345g . Тежко!
Та май ми остава да си намеря някакъв начин да си се самоубедя че Ф5.6 е приемлива тъмница, за да е по-лек зума особено ако е правен за APS-C сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: Alex-dan   
Дата:   12-03-10 12:06

Има и хубави тъмници както казваш, които са компактни, бюджетни и качествени, аз имам 70-300ВР, за 300мм варио е екстра като размер, лек е и доста остър. Понеже ми трябва и нещо по-късо обаче, чета в последно време много ревюта и отзиви за 16-85ВР и изглежда най-оптималното решение като острота, цветопредаване, а стабилизацията и на двата е VR2 и на обектива, който аз имам върши повече от добра работа...



Публикацията е редактирана (12-03-10 12:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: Uve_Smotanson   
Дата:   12-03-10 12:10

ibk написа:

> С това мисля, че се отговаря на въпроса[smile]
>
> 15 Истини за Фотографията
> (според Питър Зак)
>
> 1. Всички компании правят страхотни апарати.
> 2. Всички компании правят скапани апарати.
> 3. Добрия фотограф ще прави добри снимки и със скапан апарат.
> Лошият фотограф няма да направи хубави снимки с какъвто и да е
> апарат.
> 4. Филма е също толкова добър, колкото и дигиталното. Също и
> толкова кофти.
> 5. Скъпите обективи не правят по-хубави снимки от евтините, те
> просто ти позволяват да правиш снимки при обстоятелства, в
> които с евтините не би могъл.
> 6. Повечето евтини обективи са по-добри, отколкото вие сте
> фотограф.
> 7. Не купувайте нов апарат докато не достигнете лимита на
> сегашния и не сте ограничен от това поне в продължение на 3
> месеца. Спазвайте това правило и може би няма да има нужда да
> си купувате нов апарат въобще повече.
> 8. Тревата винаги е по-остра и и зелена от другата страна на
> оградата. (Означава: Снимките на другите винаги ще ви изглеждат
> по-добри от вашите и апаратите на другите винаги ще са по-добри
> от вашия)
> 9. Няма такова нещо, като необработена снимка.
> 10. Можете да прецените колко е добър един фотограф по
> големината на кошчето му(където си изхвърля снимките).
> 11. Повечето ви снимки не струват. Както и на всички други.
> 12. Ако някой ви каже, че апарата му е по-добър от вашия и
> всички снимки излизат чудесно - лъже. (виж Истина #11)
> 13. Когато "ъпгрейднете" вашия апарат и обективи с 500%,
> художествените качества на снимките ви се увеличава с 0%.
> 14. Колкото повече се оплаквате от апарата си, толкова по-лоши
> стават снимките ви.
> 15. Художествените и технически качества на вашите снимки са
> правопропорционални на броя на щракванията на затвора.
>

С някой изключения, попаденията са много точни и верни. Лично аз тепърва навлизам в материята по-сериозно, но въпреки това, дори ниския клас SLR може да ти изгради много добри навици, стига да го има желанието. Скъпото тяло е предимство, но когато вече го търсиш и разбира се можеш да го използваш по-пълноценно. Поставям оптиката на първо място, не само защото това е едно от ключовите предимства на DSLR, ами и един от основните фактори за крайния резултат бил той случаен, нарочен или инцидентен.

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: J0R0   
Дата:   12-03-10 12:19

Апаратът + обективът са система и не могат да се разглеждат поотделно.
Продуктивността на тази система е равна на производителността на най-слабия елемент в нея.
Сиреч, ако апаратът ти "вижда" 150 линии на милиметър, какъвто и супер-обектив да му закачиш, той ще вижда все толкова.
И обратното, ако обективът ти "вижда" 150 линии на милиметър, какъвто и супер-апарат да му туриш отзад - все ще е толкова.
(същото важи и за бързина на АФ и за квото се сетиш)

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: bari   
Дата:   12-03-10 12:24

Това че само телата са консуматив а обективите, не е МИТ!!
Елементарната справка в "базара" и по магазините показва, че обективи се продават и купуват не по-малко от телата, дори и по-често! Изключение правят малка група обективи от сорта на Л обективите на Канон и съответните на Никон и другите марки.
Преминаването от едно тяло към друго особено ако то е ФФ води до лавинообразно купуване на нови обективи и продаването на старите.
Преминаването от начинаещ към по- напреднал също.


Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: georgivelev   
Дата:   12-03-10 12:49

Най-добрата комбинация е тази, кояти ти е по джоба. Хубави снимки могат да се правят и с 18-55. Попадал съм на много по-скъпи и по-скапани обективи. Сет от най-евтините скъкла за никон:
12-24/4 (токина)
18-55 3.5-5.6
55-200 4-5.6
35/1.8
50/1.8
85/1.8
Светлавица - поне 230 лв (SB400) или 350 (Nissin 622)

нов - 3300 гроша! и това е само нисък клас обективи. + фотоапарат (д90) прескачаме 4500. И пак сме в "аматьорския клас".

Отговори на това съобщение
 Re: Скъпо тяло vs скъп обектив (Петък е)
Автор: mitku   
Дата:   12-03-10 12:55

ОБЕКТИВИ, естествено. Да, тялото Е консуматив. Едното ми обективче не се произвежда от 20 и няколко години, обаче въпреки това е запазило качествата си (от там и цената си) и отнася много-много свои "внуци". Когато човек си купува качествена оптика, която да не го ограничава, тя почти не губи стойността си. Телата се сменят всяка година и цените им падат като круши, а дори и с доста евтино тяло, с добро оптика, няма проблем да се правят снимки, в които техниката не те ограничава. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »