Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: marconi   
Дата:   10-03-10 18:02

коленопреклонно се извинявам на автора на темата и се оттеглям с подвити ушички [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: fahrenheit451   
Дата:   11-03-10 01:51

1. От гледна точка на квантовата физика, портретът следва да е създадена нова реалност от многото възможни потенции, които излъчва моделът. Това е т.нар. феномен на наблюдателя. наблюдателят е този, който създава реалност, конкретизирайки една от многото възможни вероятностни потенции, които го заобикалят.
2. От гледна точка на индийската митология, портретът може да се тълкува като резултат от предикативност, която се "движи" и в двете посоки на една субектно-обектна конструкция. Когато Парвати сваля Шива, който тъгува по Уша, отдаден на религиозен аскетизъм, и вече е използвала какви ли не трикове, все безуспешно, тя най-накрая зацепва, сяда в поза асана срещу него и изрича знаменитата реплика, понастоящем мантра, която в повечето случаи е грешно превеждана в българските йога клубове. Истинският превод е - Оум наамак шиивааиам - О, ти Шива, който си бог /,но/ и О, ти боже, който си /и/ Шива. санскрит, медиален падеж - скромен остатък от още по-скромните ми академични познания като студент.
3. Според мен да направиш портрет е обръщане към собственото ти вътрешно аз, и там някъде в това търсене, ти се срещащ или се разминаваш с човека пред теб.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: arakinixon-cie   
Дата:   11-03-10 01:55

3. Според мен да направиш портрет е обръщане към собственото ти вътрешно аз, и там някъде в това търсене, ти се срещащ или се разминаваш с човека пред теб.

très juste!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: avela   
Дата:   11-03-10 04:06

по принцип се обръщаш към собственото си вътрешно аз с всяка дейност която извършваш- дори мисловна такава,[smilie3] ако се приеме, че си съзнателен човек. а срещането и разминаването пак ми е много общо казано.
добре, като смислова комбинация цялото има някакъв моментен чар.[smilie5]

конкретно по темата- винаги ми е било странно натоварването на снимането, което е механичен и доста изкуствен процес с докосвания и душевности.[smilie25]

в общи линии просто се сключва един пакт- ние сега ще се преструваме заедно и зрителят ще знае, че се преструваме, но ако сме подготвени и сме се престрували изкусно, може пък и да ни се възхити.

мен това ме привлича в портретната фотографията- позьорството и официалната лъжа, които се практикуват на воля.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   11-03-10 07:48

Що без лъжа не може ли ?
Бях качил един портрет в който нямаше нито капка лъжа.

п.п. Изтрих го после защото не предизвикваше интерес.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: special_k   
Дата:   11-03-10 08:26

хората са малко или повече лицемери...




Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: svetalcho   
Дата:   11-03-10 09:04

Добре де ама 90% от вас тук говорят за портрети на хора, които познават. Какво правите, когато трябва да снимате човек, когото изобщо не познавате?
На мен ми се е случвало доста пъти напоследък. Трябва да снимам човек, когото не познавам, не е известна личност и имам около 10ина минути да го преценя и дори не знам как изглежда, а отгоре на всичко трябва да снимам я в кафене, я в някой офис.
Е точно тогава всички теории за подхода и връзката малко се разчупват, защото нямаш време да опознаеш другия, повече мислиш за техническото изпълнение, като светлина, фон и т.н.
Не че не се получават хубави снимки, но наистина е нещо друго ако познаваш предварително човека или имаш поне време за едно кафе и малко приказки.
В такива ситуации аз обикновено изчаквам журналистката да приключи с интервюто, а през това време гледам лицето, следя мимиките и се опитвам да "открадна" някой кадър. Опитвам се за малките 10 мин да преценя що за човек е това и как бих искал да го снимам.
Понякога се получава...понякога не[smile]

Та повтарям въпроса си:
Как реагирате, когато не познавате модела и нямате време да го опознаете?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tnt   
Дата:   11-03-10 09:15

доверявам се на 6то, 7мо чувство и действам... Понякога се получава, понякога - не [smilie3]

пп. А и дори да познаваш много добре модела, това изобщо не значи, че ще измъкнеш точно това, което искаш [smile]



Публикацията е редактирана (11-03-10 09:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   11-03-10 09:21

@ svetalcho

ми не си прочел в началото на темата аз какво съм писал, не само че не съм я познавал предварително госпожицата от снимката, ами и не съм знаел че ще снимам усмивки този ден. Аз бях тръгнал на лов за кадри от кукери. И не съм ги имал твоите 10 минути даже.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   11-03-10 11:41

светалчо, ето един откраднат портрет в няколко кадъра. жената не знаеше, че я снимам. беше от другата страна на спирката.

http://87.121.7.213/site_pics/156/2_1204371237.jpg



http://photo-cult.com/pics/299/pic_9994965_0299638.jpg



http://87.121.7.213/site_pics/156/2_1204371139.jpg




мен таз жена просто ме грабна. начинът по който изглеждаше, по който беше облечена...четенето на писмото. знаех, че имам не повече от 5-10 минути. докато дойде трамваят. в главата ми има представа за нея. може би съвсем различна от реалната жена. а според коментарите, които четох под снимките - очевидно поне някои зрители имат пък съвсем различна представа[smilie5] в портерта явно има поне 3 участници[smilie18]
много ми харесва какво е писала авела[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: svetalcho   
Дата:   11-03-10 12:40

Ама не! Не става въпрос за "откраднати" портрети! Говоря за хора, които трябва да снимаш, а не ги познаваш и нямаш време да ги опознаеш.
"Крадените" кадри на улицата са друга "риба"[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tnt   
Дата:   11-03-10 12:43

Ами снимаш ги като на улицата... нали това ти казах по-горе [smile]

Маро, много ги обичам тез портрети

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: fahrenheit451   
Дата:   11-03-10 12:51

като ви чета се сетих за един разказ на О'Хенри "Една нощ на Шехеразада в Ню Йорк". Който го е чел, ще разбере какво имам предвид.

По въпроса за портретите нещо не съм наясно. От това, което пишете и публикувате като снимки, излиза че почти всичко е портрет. Мога да снимам едно бяло червейче и да го публикувам и вие пак ще кажете, че е портрет. не е ли интересно да се знае първо, какво е портрет и какво е снимка на човек или на червейче. какви са разликите и прочие; и тогава да се дават примери за портрети и примери за обикновени снимки на хора или на червейчета.

признавам, че ми се иска да се направи разлика между комерсиалната фотография и високото изкуство. въобще има ли високо изкуство в този форум и ако го има, нека да го видим. това според мен ще е интересно


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   11-03-10 13:12

еее, светалчо...аз не знам...затова и не давам рецепта...ако се напъна, мога да измисля нещо на момента. ама кой знае дали ще сработи?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   11-03-10 13:22

на български изкуството е изящно, на други езици може и да е високо

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tantris   
Дата:   11-03-10 13:30

Маро, много хубави кадри, но по принцип смятам за неетично публикуването им. [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: fahrenheit451   
Дата:   11-03-10 13:33

има ли изящно изкуство в този форум ?

това би било интересна тема

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: nomadsl   
Дата:   11-03-10 13:45

fahrenheit451,

първият ти пост е много точно наблюдение.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: rhyan   
Дата:   11-03-10 13:48

farenheit451 - съгласен съм с теб да се уточни що е то портрет. По дефиниция е картина, снимка, статуя на човек...референция Уйкипедия на английски

В тази връзка, номадсл има доста добри портрети, въпреки че набеждават човека че снимал предмети, примерно очи...Та, нека да дефинираме за какви портрети говорим?

това например портрет ли е?

http://87.121.7.213/site_pics/151/e_1231689387_2.jpg



А това?
http://87.121.7.213/site_pics/194/l_1233244036_VAS_35737777777.jpg



Или само това е портрет, и дали изобщо е портрет
http://87.121.7.213/site_pics/122/z_1244141829__DSC9056.jpg



Оставям настрана издебнатите снимки на бабите на улицата - не че не ми харесват, но явно излизат от категория портрет, докато не дефинираме коректно за какво точно иде реч.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: pacolon   
Дата:   11-03-10 13:53

Чудесна тема!
Снимам предимно приятели, защото ми имат доверие и знаят, че не бих искал от тях нещо, което не бих направил и аз. Все пак, за да са сигурни, си направих и няколко автопортрета.[smilie5]
Много ми допада мнението на avela (както и снимките и). С едно допълнение - най - често авторите се опитват да прикрият " позьорството и официалната лъжа " и поради тази причина, лично на мен, повечето "естествени" снимки ми изглеждат нагласени. Казвайки, че лъжа, аз казвам истината.[smilie5]
За триковете. Целта оправдава средствата. Хубаво е да знаеш какво искаш да постигнеш. Понякога викам, друг път пеем, до бой не се е стигало. Е... С редки изключения. [smilie5]
И да! Моделите никога не са виновни, че не си си свършил работата. "Бурсуци" има, има и добре заснети "бурсуци".

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   11-03-10 14:00

Значи авторката на темата снима в студио госпожи (например) и изкарва пари по този начин. Та в нейната тема портрет е например нещо което е снимано нарочно с определено осветление гримове и т.н.
И тя ви пита вие как се оправяте когато трябва да снимате хора с цел постигане на резултат който да се харесва. Не ви е питала какво е портрет.
Отворете тема "Що е то портрет" и готово.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: rhyan   
Дата:   11-03-10 14:12

Мес, авторката всъшност май питаше какво усещаме докато снимаме портрет, дали има някаква духовна връзка с обекта, какви са нашите емоции в този момент, и до колкото разбрах според нея няма значение къде сме - дали в студио, или в гората. Темата се измени, защото всеки има различно виждане за портрет, и затова май задълбахме в друга посока.

Аз лично, както споменах и по-рано, от гледната точка на аматьор с мерак, изпитвам страх да не прецакам работата, независимо дали снимам жена ми, детето ми или някой непознат. Затова предпочитам да стоя от страна и да дебна. Тогава обаче това портрет ли е, или не е, защото според мен мара е 'барнала' яко портретче на бабишора с писмото...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: pacolon   
Дата:   11-03-10 14:19

Мек, що не се кандидатираш за модератор?

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Apostol.Hristosov   
Дата:   11-03-10 15:37

Автор: fahrenheit451
Дата: 11-03-10 01:51

3. Според мен да направиш портрет е обръщане към собственото ти вътрешно аз, и там някъде в това търсене, ти се срещащ или се разминаваш с човека пред теб.

...

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tantris   
Дата:   11-03-10 15:40

За обръщане към собственото аз? Не смятам. По-скоро споделянето му.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »