Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tonevjr   
Дата:   10-03-10 01:58

Аз снимам само хора,които познавам що-годе и мога да кажа,че в началото съм много,ама много куц![smilie5] Никакви идеии не ми идват и не мога да дам насоки на модела и се почват естествено приказки за разни други теми,докато не ми хрумне нещо...след половин един час е много по-лесно и разчупено и става-второ,трето снимане вече е друго.
Истина е,че според мен трябва да познаваш човека ,който снимаш,за да му направиш добър портрет,иначе не става.
Ама имам страхотни спомени от първите ми снимки с дадени хора и се смея като се сетя,че е било чак конфузно.[smile] Ама става-с времето бариерата фотограф-модел се вдига и тогава като се забрави,че има апарат и снимките стават.[beer] [shtrak]

Едит: Да допълня,че никога не давам насоки на моделите ми какво да правят,евентуално повърхностни и съвсем груби,за да се придържаме към идеята на дадените снимки,но ги оставям те да се изразят,както им идва на тях,не на мен-в крайна сметка портрета е всичко за модела!Щраквам тогава,когато ми се стори интересно и грабващо.Такива като-брадичкта нагоре,погледа насам-няма.Но и снимам само за кеф-професионално нещата може и да изглеждат по друг начин.[beer]



Публикацията е редактирана (10-03-10 02:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: GuitarString   
Дата:   10-03-10 03:17

Гледайки снимки напоследък се замислих за кой ли път какво точно е портрета - снимка на лице ? И ако да всяка снимка на лице ли е портрет ? Когато модела позира на фотографа за режисирана фотография това портрет ли е или рекламен или художествен продукт ( имам предвид ако модела не участва с идея, а просто си върши работата да моделства и е платен съответно за това). И в този контекст снимка на актьор, играейки роля портрет ли е ? По отношението студио - естествена среда струва ми се студиото служи по скоро за правене на добри технически кадри за печатни издания, портрет на личност мисля по-нормално би било в естествена за него среда, някъде където личността е себе си. Та идеален би бил портрета на фотографа в студио с уморен фотоапарат в ръка, идеален би бил портрета на актьора непосредствено след спектакъла, докато сърцето още бие и отекват аплодисментите. Пък за студио манекенките да представят новите тенденции, но това пък май не е съвсем портрет. По скоро портрет на гримьора, на дизайнера... Ако допуснем, че чрез вещи пак можем на направим портрет.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: never_there   
Дата:   10-03-10 03:40

хубави въпроси.

за мен портрета дори за каталог си е портрет. без съмнение.
мисля че само когато си поснимал няколко пъти в тези тематики, можеш да разбереш колко много лична интеракция има м/у модела и фотографа и колко много крайната снимка (портрет) се влиiaе от това. Модела винаги си е човека, който е тя/той, дори когато играят роля в завиsимост от тематиката диктувана от арт директора (примерно) -- те не си оставят личността/характера/personality на закачалка за палта преди да влiaзат в студиото.

но мисля че пак се отклоняваме в малко по-различни посоки. знам че зададох един куп въпроси, но предимно исках да разбера какви са чувствата в самите вас-фотографи. имате ли отношение към обекта докато снимате?


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tnt   
Дата:   10-03-10 07:19

Кали е задала много интересни въпроси... Всички вие задавате, но не ви ли се струва /да задам и аз един въпрос [smile]/, че идеализирате/ме прекалено или може би само словоблудствате/ме?
Не искам да засягам никого. Мисълта ми е, че в крайна сметка всичко опира до умения, включително умението да общуваш... включително умението с две-три приказки да събудиш в някой случаен минувач някаква емоция и да я запечаташ.

Май говоря повече за стрийт..., а не за "портретни сесии"
Моето умение се свежда до това, в даден момент моделът да се докара до състояние "ай стига вече с тея снимки" [smilie18]
[smilie18] [smilie18]


http://lh5.ggpht.com/_MpmG0UwB0CY/SWeW7DwN34I/AAAAAAAAJME/lzmA5XA3zKE/s576/4RD%20July.jpg


пп. То е ясно, че не си изкарвам хляба с фотография... но тази тема ме убеждава за сетен път, че снимането (професионално или не) е вид духовно търсене на различни нива и в различни посоки, според снимащия.



Публикацията е редактирана (10-03-10 07:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   10-03-10 08:19

такааам...значи аз мисля, че от "дебненето" могат да се родят чудесни неща. не стрийт, а именно портрети. дори без да знае сниманият. за мен лично емоция някаква особено няма. аз се забавлявам, не очаквам ролева игра с особена сериозност. моделите ми често са деца. и най-често - познати. не съм снимала задълбочено и с цел непознати хора и ми е трудно да говоря. ако някой близък не иска да ПОЗИРА(не просто да не го снимам)...просто не го карам. Издебвам го[smilie18].
а, тука само да вметна за номада...ми не съм съвсем съгласна с аутосвет. мен ме кефи почти всяка снимка на номада...но наистина не мисля, че снима баш хора... той снима ОЧИ.
а колкото до портрет...портрет може и от един гръб. и от кво ли не.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: deus_ex_machina   
Дата:   10-03-10 08:32

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: rostoshev   
Дата:   10-03-10 09:26

https://photo-forum.net/i/1077887
https://photo-forum.net/i/1077887

Този е в студио - 100% контролирана обстоновка, постановка и модел...
https://photo-forum.net/i/1143915

а този си е "спонтанен"...



Публикацията е редактирана (10-03-10 09:30)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: muu   
Дата:   10-03-10 09:30

няма универсални решения или отговори на въпроса. всичко си зависи от снимащия и снимания. на някои им се отдава на други не. със някои е лесно а с други и да се мъчиш нищо завладяващо няма да се получи...

иначе нищо не пречи да се опитате да съставите един наръчник на портретиста.може да стане забавно четиво.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: tnt   
Дата:   10-03-10 09:52

Снимките на rostoshev

http://87.121.7.213/site_pics/183/s_1238499568_DSC03293.JPG




http://87.121.7.213/site_pics/179/o_1247400477_DSC02424.JPG




Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: matataupa   
Дата:   10-03-10 10:09

Снима се тихо. Не се говори. Така даже снимания може да не те забележи и току виж изглеждал естествено.

Другото е как рече Му- късмет[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: rostoshev   
Дата:   10-03-10 10:23

Тnt, много благодаря!!! Нещо с тези снимки немога да се оправям...[smile] Или не се получава или нещо незная, но това е друга тема.[thankyou] Иначе според мен и в студио и навън понякога се получават нещата... Забелязъл съм, че някои хора предпочитат да ги снимаш в студио, други пак обратно...

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: nomadsl   
Дата:   10-03-10 10:53

Автосвет,

твоят коментар силно ми напомня на ентусиазма на редиците грубо скроени и здраво ушити лица с каскети, дялащи естетиката на "триумфа на материята". Всичко бе просто и ясно - само трябваха здрави мишци.


Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Cyclon   
Дата:   10-03-10 10:54

Едва ли ще се види добра портретна фотография от мен но, чувството да снимаш човек си е върховно.
Тръпката да опознаеш човека пред обектива, да поговориш с него, непознат или познат.
Да го накараш да се усмихне, разплаче,нацупи..., да виждаш всяко мускулче на лицето да трепва, в желанието си да изрази чувство.
Позицията която заема при различни теми на разговор, при подхвърлянето на думи във въздуха.
Въудошивлението което, изпитва от разказа му за живота му, от това какво е направил и за това, от което съжелява.
Чувството което изпитваш, дали си хванал емоцията на лицето му, радостта или съпричастието което изпитва когато покажеш какво си заснел.
Няма ли чувство докато снимаш, по-добре върни фотото обратно в торбето и се оттегли, или намери друг модел.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   10-03-10 11:01

Автор: deus_ex_machina написа:

> Mec: думата на български е емпатия. съществува си съвсем
> легално това понятие, но в българския по-често се използва
> думата съчувствие.
> това, което си направил/а не е емпатия.
> дори и да беше, по снимката не си личи, не.
>
> един добронамерен съвет - чети повече преди да обясняваш себе
> си с философски понятия. рискуваш да изпадаш в много смешни
> ситуации иначе. [smilie24]

Eми кво да ти кажа, аз до като бях в СУ-то по коридорите и студентския стол и ресторанта на преподавателите и кафето никой колега не съм го чул да я употребява. Възможно е по време на лекция да е била употребена но не и обяснена тази дума.
Аз съм я научил тука в Белгия по време на лекция, обяснена с примери.
Иначе в следните два речника я няма:
1. Речник на чуждите думи в българския език - от 1982г.
2. Български тълковен речник - от 2005г.
И надявам се че, не смяташ че фотографите са длъжни да си купуват философски речници, след като я няма в посочените два. За сравнение в "Le petit Robert" си я има, продават го в супермаркета при мене този речник, няма нужда да ходиш да го търсиш в университетска книжарница.

Аз емпатии не знам как се снимат, представи си. Знам да си с служа с емпатия за постигане на желано изражение и вътрешно състояние на духа на човек който е застанал срещу мен.

Темата не е за обсъждане на снимки и за това няма да обяснявам нищо относно моята тук. За да не спамиме де...

п.п. имам отворена моя тема, в която може да си кажеш мнението на дълго и на широко, при наличие на желание от твоя страна.



Публикацията е редактирана (10-03-10 11:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: serjy   
Дата:   10-03-10 11:23

От техническа гледна точка, намирам за много полезно фейсдетекшъна и комуникацията с модела "лице в лице", а с периферното зрение, с "едно око", кадрирането на дисплей. Мен лично така ми е много удобно, а и снимания се чувства по-спокойно ако форографа не се крие периодично зад фотоапарата. Просто при този подход модела може съвсем да забвави, че го снимат.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: autosvet   
Дата:   10-03-10 11:39

nomadsl не нося шапки. Просто това което ти правиш не е портретна, а предметна фотография. Мнение споделено и от други хора. Наистина не искам да коментирам това което си писал в предходният си пост защото за мен многословието е просто начин да не кажеш абсолютно нищо конкретно.

Уважавайте човека когото снимате.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: Mec   
Дата:   10-03-10 11:54

Гсподинът с ник име-адсл ви казва просто че, е духовно ориентирана натура, като противоречие например на човек който е атеист.
Ah, la quete spirituelle ... [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: brb   
Дата:   10-03-10 12:14

От един човек научих нещо много важно, а то е, че на всеки предмет или човек, може да се направи портрет.

Това ме накара да се замисля, какво влагам аз и какво търся, за да създам портрет, който да разказва история, който да съдържа в себе си допълнителна емоция, а не да бъде просто добра картинка.

На мнение съм, че красотата и естетската издържаност на модела не е от значение. Виждала съм изключително въздействащи портрети на грозни хора.
Приемам като предизвикателство да направя портрет на не красив според общо приетите норми човек.

Както и в живота, за да се получи "връзка", и моделът и фотографа трябва да са на една вълна.
За мен това е причината, с някои хора да не мога да се сработя или да извадя максималното от тях, а същевременно други фотографи да успяват.

Крайният резултат е изключително субективен, понякога удолетвореността на автора не среща разбирането на публиката.

Не съм съгласна с вметнатото от Номада за студийната работа. Според мен история може да се разкаже с реквизит, дреха, характерно лице, жест, поза, осветление.

Дали ще използваш всичко казано по-горе или някаква среда, за мен е все тая.

Лично аз се опитвам да видя повече в хората, и да режисирам по-малко. Това си е част от моите си пътеки, да бъде по-отворена към това, което ми се казва или показва, а не да налагам своето виждане.

И понеже това е фотографски форум, подкрепям с малко снимки.

Само искам да добавя, че аз лично харесвам повече нещата, които съм снимала на филм-защото се е искало от мен да мисля повече, да ги видя нещата преди да се случат. Откакто съм дигитална има една ленивост. Виждам резултата веднага, не отдавам дължимото на детайла.

Това е портрет на моето състояние в дадения момент. Това нямаше да се случи, ако не използвах диапозитив с изтекъл срок на годност :)


http://farm2.static.flickr.com/1260/1436406998_06a2871b66_b.jpg



Това ми е една от любимите снимки на любим модел. Няма да обеснявам какво носи тя за мен.


http://farm2.static.flickr.com/1373/1435569921_aa2bd16d5d_b.jpg



Това е пак портрет, има си история :))))


http://farm3.static.flickr.com/2056/1577532721_0346f91b3e_o.jpg



Тук давам пример за идея, която доразвих, докато не получих това, което бе в главата ми.
От първата снимка не съм доволна, не защото моделът ми не бе прекрасен. Всички знаете, че друг фотограф е правил прекрасни неща с този модел. Тук грешката е моя, защото не "подхванах" модела по точния начин. Както се казва грешки на растежа.


http://farm3.static.flickr.com/2241/1785205215_4bc2608f6a_o.jpg



а тук за мен си успях.


http://farm4.static.flickr.com/3213/3070592953_f8b45e31d2_b.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: autosvet   
Дата:   10-03-10 12:22

Мес нищо против натурата, а против бездушните снимки на хора които виждам.

Досега не съм срещал някой на който да не мога да направя портрет.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: zariio   
Дата:   10-03-10 12:33

написа:

> Мес нищо против натурата, а против бездушните снимки на хора
> които виждам.
>
> Досега не съм срещал някой на който да не мога да направя
> портрет.

Нещо си много самоуверен[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: autosvet   
Дата:   10-03-10 12:38

Както казах снимането на хора е общуване. Е сигурно има и разни темерути, които на пук няма да позволят да бъдат снимани, но до сега не съм срещал чак такива.

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: zariio   
Дата:   10-03-10 12:44

написа:

> Както казах снимането на хора е общуване. Е сигурно има и разни
> темерути, които на пук няма да позволят да бъдат снимани, но до
> сега не съм срещал чак такива.

И какво по-различно си казал от Номада по-горе,че така си настръхнал насреща му[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   10-03-10 13:18

брб, последното адски прилича на един портрет, който рубенс(дано не бъркам) е правил на жена си. също напомня някои рембрандови портрети на саския и един женски на ван дайк. искам да кажа, че независимо от ч/б е изключително живописен и силен[smilie24] [smilie24] страхотен просто!

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мина   
Дата:   10-03-10 13:19

Автор: kali222
Дата: 10-03-10 01:46
В последния вариант не се ли получава така, че портретът вече не е на конкретния човек, а по-скоро мисловна конструкция, портрет на някаква роля, която портретуващия му е дал?

И мен ме вълнува много този въпрос. Обичам да снимам хора и в крайна сметка откривам, че много често точно това се получава, но пък това ми се разминава с идеята за искрен портрет.. обаче как можеш да избегнеш да оставиш нещо от себе си - все пак ти си авторът..
от друга страна хората според темперамента си са много различни. мисля си, че освен ако не снимаш с някаква конкретна цел (по работа) не е необходимо да предизвикаваш чак кой знае какви емоции у "модела", достатъчно е да го предразположиш да се чувства удобно и да се държи естествено (някои не се нужадаят и от предразполагане) ако искаш да му направиш портрет, който показва него, а не някаква твоя концепция.. затова в края на крайщата опира до уменията ти в общуването.. ако не успееш да установиш връзка пак може да се получи нещо интересно, но е различно..

Отговори на това съобщение
 Re: Тема предимно за портретисти
Автор: мара   
Дата:   10-03-10 13:21

мисля си, че по тая тема би било интересно снимките, които се качват да са с история. изобщо - да я направим по-фотографска...?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »