Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Canon   
Дата:   14-02-10 22:09

minolta9
Споко - pmartinov във всяка тема размахва все нова пачка долари, като гледам колко много са - за 5 дюшека матр'иал има, барем за една 4Д стигат

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: danbi   
Дата:   14-02-10 22:11

Canon, пирфектен анализ! [smilie24]

Аферим! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: IDA   
Дата:   15-02-10 00:43

Да надуват ИСО-то на 100 000 за мен е абсолютно безсмислено, по простата причина, че докато матриците напреднаха много, аутофокусните системи изостават значително. Аз бих искал да видя тази АФ система, която ще може да фокусира сигурно и точно при светлина, изискаваща работа на ИСО 100 000. Тук разбира се изключвам широкоъгълното снимане или снимането на затворени бленди, при което, заради голямата дълбочина на рязкост, точността на автоматичното фокусиране не е толкова важна.

Сигурно сте забелязали, че снимайки на светлина, позволяваща комфортна работа (достатъчно високи скорости за снимане от ръка) на ИСО 200, имате много по-малко изпуснати кадри, отколкото при светлина налагаща работа на ИСО 1600 при същите скорости. А представяте ли си колко изпуснати кадри от зле сработваща АФ система ще имате, ако светлината е толкова оскъдна, че се налага работа на ИСО 100 000? А ако снимате и движещи се обекти на такава светлина?


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: ivodam   
Дата:   15-02-10 17:59

IDA: Аз на няколко пъти се опитвам да повдигна темата за автофокусите, защото ми е любопитно някой технически грамотен човек да каже как стоят нещата и накъде се развиват. Защото на моето ниво, през каквито и да било претенции, разбира се, ми изглежда ужасно примитивно това пасивно фокусиране по контраст, при наличието на съвременни средства за прецизно измерване на разстояния.
Но кажете наистина, технически грамотните хора, какво може да се направи, какво може да се очаква в това отношение, щото ми е писнало от глупости как тоя или оня апарат фокусирал на тъмно под леглото и всичко е върхът.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: IDA   
Дата:   15-02-10 19:29

Иво,

Фокусирало на тъмно, дръжки! То, ако няма контраст или пък имаш насрещна светлина, на светло не фокусира точно, а ти на тъмно!

Лично аз, освен по класическия метод със светкавицата, който сработва много добре, ако нямам светкавица или не мога да я ползвам, прилагам няколко лесни трика, за да го накарам да фокусира на тъмно:

1) Светвам с лазерна показалка в точката, която искам да ми е на фокус и фокусирам по курсора, който създава достатъчно голям контраст. После без да мърдам, снимам.

2) Ползвам фенерче с достатъчно ярко петно, за да осветя контрастна част от обекта, който искам да ми е на фокус. Фокусирам там, отклонявам фенерчето и без да мърдам, снимам. В този случай трябва да се внимава да не се излъже меренето по петното от фенерчето. Ако имаш Life View и фокусираш ръчно от статив, този метод сработва перфектно!

Иначе да, има методи (лазерни интерферометри), с които може да се фокусира прецизно и на тъмно, но доколкото знам, те са скъпи, тежки и обемисти и използването им във фототехника не е оправдано. Пък и сигурно и моделът ще умре от ужас, като види, че лазерен лъч се рахожда по лицето му :-)))!


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: tantris   
Дата:   15-02-10 19:35

готини кадри с Д3 и 200-400/4

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   15-02-10 19:37

Ох ![smilie5]


Бях позабравил каква радост е да имаш снимка на фокус [smilie8]


С канон [smilie18]








[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: danbi   
Дата:   15-02-10 23:47

Автофокусните системи си имат спецификация. Какво има толкова да им се чудите?
Точността на калибрацията им е друга тема.

По дефиниция, SLR камерите фокусират чрез измерване на фазовата разлика. После следват алгоритми за фокусиране на оптиката.

Фокусирането по контраст се прави само по картинката на сензора, при т.н. LiveView.

Меренето на растояние само по себе си не е достатъчно. Съвременните автофокусни системи са (вече) доста по-прецизни от това.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Canon   
Дата:   16-02-10 00:52

Бе има и по-прости начини - гледам си метрите на обектива и викам:

- Пено, мрЪдни две крачки назад.

Метода работи на абсолютно тъмно, дето и 10000000 ИСО не помага за снимане, работи с/без аутофокусни апарати, само дет по'иче от 1/2 часа сесия с Пена не става - много се уморява горката, и тромбофлебит може да хване

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Пърпъла   
Дата:   17-02-10 07:43

pmartinov:
Нито един фотограф във Ванкувър не видях с М9


Един с Трабант спрял на къстовището до едно Ламбургинии се провиканл през прозореца:
- Ей как е тая кола, вървили, върви ли?
- Ми върви си - смутено отвърнал шофьора на Ламбургинито - Що питаш?
- Ми гледам не ги карат много, затуй питам - уточнил трнабтаджията.



Инъче съм съгласен с мнението на автора на статията. Повече мегапиксели не ми трабват. Искам най-вече динамика и автофокус подобрения. Да се надяваме, че в следващите години развойната дейност ще е предимно в това направление.


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: mitku   
Дата:   17-02-10 08:26

Няма начин - народът ламти за мегапиксели. Нищо, че НЕ са нужни... ама нали МОЖЕЛО било да потрябват някога (нали трябва да си подготвен, ако ей тъй изведнъж ти се наложи да цъкаш билборд... не че и там има значение, като се вземе предвид технологията на отпечатване и туй как се гледат, ама нейсе). Никон издържаха 1 година, ама накрая и те ще "клекнат" и ще се хванат на хорото с мегапикселите щом на пазара има търсене... за съжаление. [smilie23] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   17-02-10 08:28

Пърпъла [smilie5]

Вместо вицове кажи ни,ти си в Канада,колко човека видя с M9 [smilie11]



[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: jester   
Дата:   17-02-10 10:55

Може да прозвучи много философско, но технологичната надпревара + маркетинговите стратегии направиха консуматорите в наше лице прекалено глезени, предпазливи и мега-взискателни. От друга страна именно маркетинговото планиране изкуствено задържат някои нововъведения или пък изкарват на преден план други. Накратко - тотална боза.

Истината е, че това е поредният Парафраф 22, защото именно чрез тези пазарни инструменти, големите фирми си набавят безумните средства, необходими за развойна дейност. За съжаление развойната дейност или чиста наука винаги е била бездъден кладенец. Можеш да наливаш безкрайно, без това да доведе задължително до резултат, който ще възвърне инвестициите. Затова и само много силните (или умерено силните, но мъдри) държави могат да си позволят големи бюджети за наука. При фирмите, в частност, също е така.

Ми човечеството иска студен ядрен синтез, ама на, нещо не ни се получава. Искаме евтини и възобновими енергийни ресурси, ама пак не излизат сметките, само по филмите ги има тези магически елементи, които доставят на Земята евтина енергия от разни места в далечния Космос.

Всички искат мегадетайлни мегапиксели, безшумно ИСО 8 милиона, автофокусни системи, които да фокусират в полет куршум с изместен център на тежестта, обективи, които да са резки до безсъзнание, без никакви оптически грешки и ако може със стабилизиращи елементи, които да позволяват снимане от ръка на 10 секунди. И ако може веднага, и ако може за 5 лева.

И някак се сърдят всички и се карат и правят безумни анализи на политиката на разни компании, при положение, че нямат и 2% от реалното уравнение.

Направо се чудя преди 30 години как са се продавали тези тела на Никон и Канон като матрицата им при всеки кадър е била на съвсем външен производител, автофокусът все още е предстояло да бъде измислен, пък лентите над 800 ИСО не са били нещо, използвано ежедневно.

Самозабравянето е обхванало цялата част от света, която има какво да яде и не е във война. Кротнете се малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: ivodam   
Дата:   17-02-10 11:29

Престанете с тая зазубрена "истина", че повечто мегапиксели трябвали за билборд, това НЕ Е ВЯРНО! Не е вярно и че служат за кропене само. По-високата резолюция най-вече дава по-богато и детайлно, радващо окото изображение, по-добър микроконстраст и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: mitku   
Дата:   17-02-10 11:36

Е, точно туй казвам и аз, че реално НЕ трябват за НИЩО (дори и за билбордове). Единствената им "далавера" е за т.нар. пиксел-пийпъри (а.к.а. - "детайлно изображение"). [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: taricate   
Дата:   17-02-10 12:02

Аз тогава да попитам:
След като по-високата резолюция (макар да не е точно това дефиницията) дава "по-богато и детайлно, радващо окото, изображение" - къде отиде съотношението шум-ИСО-полезен сигнал (т.нар SNR - Signal-to-Noise Ratio)???
Или викате - Canon са открили топлата вода и цакат наред сега,а ?
Пълна трагедия са тия мегапиксели... има-няма 2-3 обектива "стават" да докарат читаво изображение [smilie23]
И на това му викате прогес ?
Много жалко, ако трябва на това да се радваме!
Утре ще "изпържат" още малко SnR и като нищо ще изкарат 40 MP... ама за сметка на какво ???
Същото се получава да сканираш един филм на някаква космическа резолюция и после да намаляш до колкото МЕГАПИКСЕЛА ти "трябват" [smilie23]
Замислете се малко...


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: didesignbg   
Дата:   17-02-10 12:20

Многото пиксели често носят повишена динамика, по-нисък шум, по-плавни тонални преходи. Не повтаряйте като папагали че малкия пиксел бил виновен и за икономическата криза...
Пикселите ще стават и още по-малки. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: taricate   
Дата:   17-02-10 12:23

За пикселите съм 101% съгласен [smilie7] [smilie24]
... ама другите неща първо да оправят.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: ivodam   
Дата:   17-02-10 12:48

didesignbg: Аз друго си мисля - не трябва ли и пикселите на мониторите адекватно да се развиват и да стават все по-малки? За да се вижда адекватно добре изображението, генерирано с бая повечко пиксели. Една игра, която съм играл преди години и ме е кефила графиката на резолюция 800 на 600 днес изглежда ужасяващо. Да, ама камерите дръпнаха къде-къде повече като пиксели - вече по дългата страна имаме по над 4-5000 пикселчета, а кво правиме с мониторите? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: didesignbg   
Дата:   17-02-10 12:54

ivodam и те се развиват, но окото ни просто си има физически ограничения. Я погледни дисплея на 5-цата и си спомни за този на 20д-то. Просто при мониторите нещата са доста по-плавни и зрели.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Пърпъла   
Дата:   17-02-10 12:56

Пърпъла

Вместо вицове кажи ни,ти си в Канада,колко човека видя с M9


Отговор:

0.00000000000000 (не знам как се закръгля). Ма те и Ламбургинитата са кът [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: taricate   
Дата:   17-02-10 13:00

ivodam,
има и една друга "резолюция" при мониторите: 72 dpi/ 96 /100 dpi
Отделно всеки монитор си има различен размер на пиксела 0.02х
А тия фулХД и нам'-ти-ко... малко са прах в очите на хората.
Най-точно е да се определи като пиксели на инч !
Иначе може и аналогово да смятаме - 10 инча на квадрат, примерно[smilie5]
Не забравяй и съотношението на страните... и става каша .

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: tantris   
Дата:   17-02-10 13:07

За пък заглавието на статията го чета така :
-Досега манипулираха клиентелата с повишаване на пикселите, сега пък ще е с повишаване на исо-то.[smilie6] Важното е да се създава психоза. Мен лично повишаване на резолюцията при запазване на шума на нива като при канон 20Д ме устройва. За нещата които снимам ми е по-важен детайлът отколкото безшумна картинка по тъмниците.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: ivodam   
Дата:   17-02-10 16:01

taricate: Точно това имах предвид, размера на пиксела на мониторите! [smilie24]

Че като знам че една иначе прехвалена плазма е с размер над 40, ми се отщява изобщо да я гледам. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Canon   
Дата:   18-02-10 00:01

Я па съм с точка 0.017мм на талавизора и ми е добре - 1920х1280 (15" [smilie5])
24МП (6000х4000) ми се сгъва на около 3 ката, обектива като маже на 3 пиксела и хептен не личи

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »