Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   13-02-10 19:46

Why ISO Is the New Megapixel


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   13-02-10 19:55

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   13-02-10 20:00

[smilie5]

Който няма исо ще запържва с мегапиксели и задължителната подправка

Neat Image!

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Akeyzerr   
Дата:   13-02-10 20:18

Интересна статия, ама като напише някой зверска простотия от рода на "Всички
модерни DSLR-и са с CMOS матрици, само Leica M9 е с CCD" и после как човек да ги взема на сериозно??

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   13-02-10 20:29

Leica M9



?



Нито един фотограф във Ванкувър не видях с М9



[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   13-02-10 20:36

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   13-02-10 20:40

Преобладаваха D3S [smilie5]

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   13-02-10 20:42

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   13-02-10 20:49

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: danbi   
Дата:   13-02-10 20:52

С тях си печатат превютата.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   13-02-10 20:55

[smilie5]

Да !

Когато е ясно и слънчево [smilie8]

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   13-02-10 20:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   13-02-10 20:59

Има всичко [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: didesignbg   
Дата:   13-02-10 21:01

[smilie24] готина статия.
И пак, както и с мегапикселите, всеки трябва да си даде сметка имам ли нужда от исо 102 400?

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   13-02-10 21:04

Имам ли нужда от 24 мегапиксела ?

По-голяма не значи по-хубава...


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   13-02-10 21:06

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   13-02-10 21:08

[smilie5]

Снима безстрашно и под 0'С

[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: джъмбо   
Дата:   13-02-10 21:09

установих че от както съм любител нито исото ме вмечатлява нито мгпикселите [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   13-02-10 21:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: tantris   
Дата:   13-02-10 23:37

От същия сайт :


http://cache-03.gawkerassets.com/assets/images/4/2010/02/126x100_steampoweredvibrator.jpg

The Steam-Powered Vibrator and Other Terrifying Early Sex Machines


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   13-02-10 23:39

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: gam3ra   
Дата:   13-02-10 23:40

Усещам как скоро човек няма да има нужда от триподи, спусъци, че и светкавици в някои случаи.
Ще внимаваме нощем като снимаме от ръка да не преекспонираме [shtrak]
А на изгрев слънце ще можем да уловим слънчевите лъчи в "полет" преди да "стъпят" на земята.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: hotsnail   
Дата:   13-02-10 23:49

gam3ra ми аз имам итя неща дето описваш ама много рядко ги ползвам.

А700 (дето не е шампион по исо) с невзрачния Тамрон 17-50/2.8 снима навсякъде.

На 17мм няма тъмница дето да ме плаши. До 1 секунда на исо 1600 снимам смело от ръка.

Със нещо по-ново като А500/550 сигурно ще е ужасяващо с исо 12800 и подобрения АФ сензор.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: didesignbg   
Дата:   13-02-10 23:50

"Не знам с какви оръжия ще се води третата световна война, но четвъртата световна война ще се води с прашки"
Алберт Айнщайн

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: tantris   
Дата:   13-02-10 23:54

...а репортерите ще запечатват кадри от събитието на лента.[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   13-02-10 23:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: danbi   
Дата:   14-02-10 00:03

Човек бързо свиква на хубавото.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   14-02-10 00:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: otvorenia   
Дата:   14-02-10 03:16

Статията не ми казва нищо ново, просто една ретроспекция на диг. апарати до сегашно време.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: ivodam   
Дата:   14-02-10 08:18

Оги, има всъщност едно-единствено ценно изречение в статията, което показва къде Никон загубиха битката и защо ще го духат:

So with the 1D Mark IV, Canon kept the same photodiode size, but they shrunk the rest of the pixel to fit more of them on the same-size chip as its predecessor).

Написаното означава, че Канон увеличиха резолюцията с 60%!! без това да се отрази на качеството на изображението. Като прибавим и факта, че всички тестове показват, че почти няма разлика в шума спрямо малокръвния Никон на високите ИСО-та, работата изглежда много зле за жълтия отбор. Затова се гответе за засилване на истерията, включително и форумната, и за четене в близко бъдеще на куп теми, богато подкрепени с линкове, относно фокусирания, "Канон снима само на слънчев бряг" и всякакви подобни, само и само да не става дума за качество на изображението, и особено детайл и микродетайл, да не дава Господ. [cool] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: mitku   
Дата:   14-02-10 08:50

Хубава статия... и написана на "народен език", което никак не е лесно - хем да напишеш всичко правилно и обосновано, хем да го напишеш тъй, че да се разбира от "масите". Много ясно, че не казва нищо ново, но просто много хора не го знаят всичко туй... а много други се правят, че не го знаят. [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: джъмбо   
Дата:   14-02-10 09:03

хаха талибаните ще ме уморят от смях.... ма нека си талибанстват щом ги радва.... бялото си е на изчезване [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Mec   
Дата:   14-02-10 09:46

Тази статия въобще не е писана на "Plain English", поне така ми изглежда на мен който не живее в Америка или Англия.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: danbi   
Дата:   14-02-10 11:05

Иво бе, ти нещо с логиката май-май? [smilie8]

От следните две съждения, какво съждение правиш ти?

1. Никон D3 има по-добра чувствителност от Канон 1Dmk3.

2. Канон 1Dmk4 е запазил чувствителността на 1Dmk3.

3. (за допълнителен размисъл) По-бързия процесор на Канон 1Dmk4 му позволява да използва по-сложни алгоритми за шумоподтискане.

Та....

А да, има и теория, че чувствителността може да се мащабира заради по-голямата плътност.

N: Абе Иво, според теб, какво пречи на Никон да направят СЪЩОТО като Канон в следващ модел? Да увеличат броя сензори, като запазят размера им? [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: ivodam   
Дата:   14-02-10 14:32

Оо, здравей Данби и останалите от жълтото братство, прощавайте, ако с нещо съм ви засегнал през изминалата година, а на вас дано Господ ви прости заблудите [smile] [cool]

Сега, по темата - според теб не е ли постижение, ако Канон са запазили чувствителността (каквото и да значи това, при положение, че четворката има нови, къде-къде по-високи нива на ИСО), а са увеличили и то значително резолюцията? А защо Никон не го правят, не знам, те си знаят, вероятно изпитват някаква техническа немощ за реализирането на това нещо. Нали се сещаш, че не е просто така, хванали и нарязали. На презентацияга в Шератон лекторът каза, че процесът е бил съпроводен с изцяло нова технология например за микролещите - гаплес, от една страна, от друга - по-близо разполагане до диодите - и така нататъка.
При Никон има очевидно проблем с повишаването на броя на пикселите - Д3х е един доста шумящ апарат.
Има и друг момент - Никон подчертават, че остават на 12 МП защото това им давало оптимално качество и съотношение в комбинация с наличните обективи. Мисля, че провалът на повечето обективи с Д3х доста ги е стреснало, и това всъщност е едно признание, че нямат обективи способни да захранят ефективно едно примерно 18 МП на кропка. Докато аз самият, бидейки скептичен в началото, съм много впечатлен наистина от детайла, който вади 7Д с канонските обективи.

Разбира се, ако за тебе е все едно, че ще изкарате някакъв подобен модел след 2-3 години, нямаш проблем, но дали светът ще чака Никон да се натутка, е друг въпрос [cool]



Публикацията е редактирана (15-02-10 00:16)

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: vassilk   
Дата:   14-02-10 15:39

В спора се разжда истината, с боя идва правдата....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: mitku   
Дата:   14-02-10 16:16

Мда... мегапикселите са си мегапиксели - най-важното нещо на света. [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: jivkojj   
Дата:   14-02-10 16:23

Цанон имат наистина смазващ аргумент - МЕГАПИКСЛИИИИ.
Добре, че поне това им остана, че да могат поне някъде феновете им да сразяват друговерците. [smilie18]

По тоя повод - за 1-ви април 600Д с 21мегапиксела [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: rorus   
Дата:   14-02-10 16:51

Това, което има смисъл тук да се каже според мен е следното:

1)Многото МП ознaчават по-скъпи камери - и всичко по веригата - по-скъпи обективи, по-големи карти, по-мощни компютри. ИСО чувствителноста спада.

2) НО ако става дума за печат - това се компенсира от многото МП до определена степен в сравнение с по-малко МП. Например ако печатате на А3/А4 формат разликата между D3x и D3 на 1600/3200 ИСО ще е доста малка.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   14-02-10 19:56

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: danbi   
Дата:   14-02-10 20:12

Иво, здрасти, прости ми, ако съм те карал да се съмняваш в правата вяра, и че един е Канон...

Колкото до "постижението" на Канон, ако прочетеш коментара ми, а и собственото си писание което коментирам преди това, ще установиш, че всъщност Канон нищо не са и постигнали -- освен да направят това, което е трябвало да направят в самото начало -- да сложат пикселите по на гъсто. [smilie5]
Същите пиксели Иво, като на стария фотоапарат, с НОВ процесор и софтуер, заради които изглеждат по-малко шумни. А всъщност си шумят пак толкова. [smile]

А за D3x не се притеснявай -- това все още е 24x36 DSLR с най-добро качество на картинката. Разбира се, затова струва и най-много --- просто в този бизнес качеството се продава добре.

Това, че не разбираш защо е по-добър не променя фактите.

Пък и, я ми кажи, за какво му е на един репортерски фотоапарат повече от 12 мегапиксела? За да се четат по-бавно кадрите от картата? За да се обработват по-бавно на компютъра?

Разликата, между една 'перфектна' но за съжаление не станала и една 'добра' но станала снимка е.. съществена. [smilie5]

Най-голямото проклятие на добрите е, че някои от тях се опитват да бъдат перфектни. Неуспешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   14-02-10 20:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: didesignbg   
Дата:   14-02-10 20:53

истината е че сони дават най-много банг фор дъ бъкс[smilie24]
вива а850/900

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   14-02-10 21:13

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: gam3ra   
Дата:   14-02-10 21:15

D3s е ли най-безшумния DSLR? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Canon   
Дата:   14-02-10 21:26

Данби
Коментарите ти са детинско наивни монолози, време е порастеш. Скъпо не е синоним на "качествено" отдавна.
А и е много странно "нищото" на постижението на Канон. Цяла поредица бюджетни и про тела във ФФ. Сега и Сони с агресивна си стратегия ще прецапат през 20+ ФФ територията, в която (доста неуспешно) Никон се опита да се класира.
Песента за "какво му е ..." си има много нови успешни отговори - и от Канон и от Сони.

И да, за какво казваш му е на репортера недотепан апарат Д3, дето при бързо серийно снимане от 11 кадъра/сек дава само първия на фокус, а на останалите не може да фокусира, че то си направо студиен апарат за статични обекти, ама за това пък са му малко МП-лите.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: didesignbg   
Дата:   14-02-10 21:42

на 11 к/с, не само че не може да фокусира, ами снима на 6 мп[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   14-02-10 21:45

[smilie5]

Не ривьете защото идва D4 [ezik]

Tам всичко ще бъде [smilie24]

[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Canon   
Дата:   14-02-10 21:57

pmartinov
Ха дано тази година излезе Д4 - с по-нормални цени и по-реални възможности - стара утвърдена марка като Никон заслужава поне един актуален и читав апарат да има в производствената си листа.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: minolta9   
Дата:   14-02-10 22:01

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Canon   
Дата:   14-02-10 22:09

minolta9
Споко - pmartinov във всяка тема размахва все нова пачка долари, като гледам колко много са - за 5 дюшека матр'иал има, барем за една 4Д стигат

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: danbi   
Дата:   14-02-10 22:11

Canon, пирфектен анализ! [smilie24]

Аферим! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: IDA   
Дата:   15-02-10 00:43

Да надуват ИСО-то на 100 000 за мен е абсолютно безсмислено, по простата причина, че докато матриците напреднаха много, аутофокусните системи изостават значително. Аз бих искал да видя тази АФ система, която ще може да фокусира сигурно и точно при светлина, изискаваща работа на ИСО 100 000. Тук разбира се изключвам широкоъгълното снимане или снимането на затворени бленди, при което, заради голямата дълбочина на рязкост, точността на автоматичното фокусиране не е толкова важна.

Сигурно сте забелязали, че снимайки на светлина, позволяваща комфортна работа (достатъчно високи скорости за снимане от ръка) на ИСО 200, имате много по-малко изпуснати кадри, отколкото при светлина налагаща работа на ИСО 1600 при същите скорости. А представяте ли си колко изпуснати кадри от зле сработваща АФ система ще имате, ако светлината е толкова оскъдна, че се налага работа на ИСО 100 000? А ако снимате и движещи се обекти на такава светлина?


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: ivodam   
Дата:   15-02-10 17:59

IDA: Аз на няколко пъти се опитвам да повдигна темата за автофокусите, защото ми е любопитно някой технически грамотен човек да каже как стоят нещата и накъде се развиват. Защото на моето ниво, през каквито и да било претенции, разбира се, ми изглежда ужасно примитивно това пасивно фокусиране по контраст, при наличието на съвременни средства за прецизно измерване на разстояния.
Но кажете наистина, технически грамотните хора, какво може да се направи, какво може да се очаква в това отношение, щото ми е писнало от глупости как тоя или оня апарат фокусирал на тъмно под леглото и всичко е върхът.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: IDA   
Дата:   15-02-10 19:29

Иво,

Фокусирало на тъмно, дръжки! То, ако няма контраст или пък имаш насрещна светлина, на светло не фокусира точно, а ти на тъмно!

Лично аз, освен по класическия метод със светкавицата, който сработва много добре, ако нямам светкавица или не мога да я ползвам, прилагам няколко лесни трика, за да го накарам да фокусира на тъмно:

1) Светвам с лазерна показалка в точката, която искам да ми е на фокус и фокусирам по курсора, който създава достатъчно голям контраст. После без да мърдам, снимам.

2) Ползвам фенерче с достатъчно ярко петно, за да осветя контрастна част от обекта, който искам да ми е на фокус. Фокусирам там, отклонявам фенерчето и без да мърдам, снимам. В този случай трябва да се внимава да не се излъже меренето по петното от фенерчето. Ако имаш Life View и фокусираш ръчно от статив, този метод сработва перфектно!

Иначе да, има методи (лазерни интерферометри), с които може да се фокусира прецизно и на тъмно, но доколкото знам, те са скъпи, тежки и обемисти и използването им във фототехника не е оправдано. Пък и сигурно и моделът ще умре от ужас, като види, че лазерен лъч се рахожда по лицето му :-)))!


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: tantris   
Дата:   15-02-10 19:35

готини кадри с Д3 и 200-400/4

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   15-02-10 19:37

Ох ![smilie5]


Бях позабравил каква радост е да имаш снимка на фокус [smilie8]


С канон [smilie18]








[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: danbi   
Дата:   15-02-10 23:47

Автофокусните системи си имат спецификация. Какво има толкова да им се чудите?
Точността на калибрацията им е друга тема.

По дефиниция, SLR камерите фокусират чрез измерване на фазовата разлика. После следват алгоритми за фокусиране на оптиката.

Фокусирането по контраст се прави само по картинката на сензора, при т.н. LiveView.

Меренето на растояние само по себе си не е достатъчно. Съвременните автофокусни системи са (вече) доста по-прецизни от това.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Canon   
Дата:   16-02-10 00:52

Бе има и по-прости начини - гледам си метрите на обектива и викам:

- Пено, мрЪдни две крачки назад.

Метода работи на абсолютно тъмно, дето и 10000000 ИСО не помага за снимане, работи с/без аутофокусни апарати, само дет по'иче от 1/2 часа сесия с Пена не става - много се уморява горката, и тромбофлебит може да хване

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Пърпъла   
Дата:   17-02-10 07:43

pmartinov:
Нито един фотограф във Ванкувър не видях с М9


Един с Трабант спрял на къстовището до едно Ламбургинии се провиканл през прозореца:
- Ей как е тая кола, вървили, върви ли?
- Ми върви си - смутено отвърнал шофьора на Ламбургинито - Що питаш?
- Ми гледам не ги карат много, затуй питам - уточнил трнабтаджията.



Инъче съм съгласен с мнението на автора на статията. Повече мегапиксели не ми трабват. Искам най-вече динамика и автофокус подобрения. Да се надяваме, че в следващите години развойната дейност ще е предимно в това направление.


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: mitku   
Дата:   17-02-10 08:26

Няма начин - народът ламти за мегапиксели. Нищо, че НЕ са нужни... ама нали МОЖЕЛО било да потрябват някога (нали трябва да си подготвен, ако ей тъй изведнъж ти се наложи да цъкаш билборд... не че и там има значение, като се вземе предвид технологията на отпечатване и туй как се гледат, ама нейсе). Никон издържаха 1 година, ама накрая и те ще "клекнат" и ще се хванат на хорото с мегапикселите щом на пазара има търсене... за съжаление. [smilie23] [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: pmartinov   
Дата:   17-02-10 08:28

Пърпъла [smilie5]

Вместо вицове кажи ни,ти си в Канада,колко човека видя с M9 [smilie11]



[smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: jester   
Дата:   17-02-10 10:55

Може да прозвучи много философско, но технологичната надпревара + маркетинговите стратегии направиха консуматорите в наше лице прекалено глезени, предпазливи и мега-взискателни. От друга страна именно маркетинговото планиране изкуствено задържат някои нововъведения или пък изкарват на преден план други. Накратко - тотална боза.

Истината е, че това е поредният Парафраф 22, защото именно чрез тези пазарни инструменти, големите фирми си набавят безумните средства, необходими за развойна дейност. За съжаление развойната дейност или чиста наука винаги е била бездъден кладенец. Можеш да наливаш безкрайно, без това да доведе задължително до резултат, който ще възвърне инвестициите. Затова и само много силните (или умерено силните, но мъдри) държави могат да си позволят големи бюджети за наука. При фирмите, в частност, също е така.

Ми човечеството иска студен ядрен синтез, ама на, нещо не ни се получава. Искаме евтини и възобновими енергийни ресурси, ама пак не излизат сметките, само по филмите ги има тези магически елементи, които доставят на Земята евтина енергия от разни места в далечния Космос.

Всички искат мегадетайлни мегапиксели, безшумно ИСО 8 милиона, автофокусни системи, които да фокусират в полет куршум с изместен център на тежестта, обективи, които да са резки до безсъзнание, без никакви оптически грешки и ако може със стабилизиращи елементи, които да позволяват снимане от ръка на 10 секунди. И ако може веднага, и ако може за 5 лева.

И някак се сърдят всички и се карат и правят безумни анализи на политиката на разни компании, при положение, че нямат и 2% от реалното уравнение.

Направо се чудя преди 30 години как са се продавали тези тела на Никон и Канон като матрицата им при всеки кадър е била на съвсем външен производител, автофокусът все още е предстояло да бъде измислен, пък лентите над 800 ИСО не са били нещо, използвано ежедневно.

Самозабравянето е обхванало цялата част от света, която има какво да яде и не е във война. Кротнете се малко.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: ivodam   
Дата:   17-02-10 11:29

Престанете с тая зазубрена "истина", че повечто мегапиксели трябвали за билборд, това НЕ Е ВЯРНО! Не е вярно и че служат за кропене само. По-високата резолюция най-вече дава по-богато и детайлно, радващо окото изображение, по-добър микроконстраст и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: mitku   
Дата:   17-02-10 11:36

Е, точно туй казвам и аз, че реално НЕ трябват за НИЩО (дори и за билбордове). Единствената им "далавера" е за т.нар. пиксел-пийпъри (а.к.а. - "детайлно изображение"). [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: taricate   
Дата:   17-02-10 12:02

Аз тогава да попитам:
След като по-високата резолюция (макар да не е точно това дефиницията) дава "по-богато и детайлно, радващо окото, изображение" - къде отиде съотношението шум-ИСО-полезен сигнал (т.нар SNR - Signal-to-Noise Ratio)???
Или викате - Canon са открили топлата вода и цакат наред сега,а ?
Пълна трагедия са тия мегапиксели... има-няма 2-3 обектива "стават" да докарат читаво изображение [smilie23]
И на това му викате прогес ?
Много жалко, ако трябва на това да се радваме!
Утре ще "изпържат" още малко SnR и като нищо ще изкарат 40 MP... ама за сметка на какво ???
Същото се получава да сканираш един филм на някаква космическа резолюция и после да намаляш до колкото МЕГАПИКСЕЛА ти "трябват" [smilie23]
Замислете се малко...


Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: didesignbg   
Дата:   17-02-10 12:20

Многото пиксели често носят повишена динамика, по-нисък шум, по-плавни тонални преходи. Не повтаряйте като папагали че малкия пиксел бил виновен и за икономическата криза...
Пикселите ще стават и още по-малки. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: taricate   
Дата:   17-02-10 12:23

За пикселите съм 101% съгласен [smilie7] [smilie24]
... ама другите неща първо да оправят.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: ivodam   
Дата:   17-02-10 12:48

didesignbg: Аз друго си мисля - не трябва ли и пикселите на мониторите адекватно да се развиват и да стават все по-малки? За да се вижда адекватно добре изображението, генерирано с бая повечко пиксели. Една игра, която съм играл преди години и ме е кефила графиката на резолюция 800 на 600 днес изглежда ужасяващо. Да, ама камерите дръпнаха къде-къде повече като пиксели - вече по дългата страна имаме по над 4-5000 пикселчета, а кво правиме с мониторите? [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: didesignbg   
Дата:   17-02-10 12:54

ivodam и те се развиват, но окото ни просто си има физически ограничения. Я погледни дисплея на 5-цата и си спомни за този на 20д-то. Просто при мониторите нещата са доста по-плавни и зрели.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Пърпъла   
Дата:   17-02-10 12:56

Пърпъла

Вместо вицове кажи ни,ти си в Канада,колко човека видя с M9


Отговор:

0.00000000000000 (не знам как се закръгля). Ма те и Ламбургинитата са кът [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: taricate   
Дата:   17-02-10 13:00

ivodam,
има и една друга "резолюция" при мониторите: 72 dpi/ 96 /100 dpi
Отделно всеки монитор си има различен размер на пиксела 0.02х
А тия фулХД и нам'-ти-ко... малко са прах в очите на хората.
Най-точно е да се определи като пиксели на инч !
Иначе може и аналогово да смятаме - 10 инча на квадрат, примерно[smilie5]
Не забравяй и съотношението на страните... и става каша .

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: tantris   
Дата:   17-02-10 13:07

За пък заглавието на статията го чета така :
-Досега манипулираха клиентелата с повишаване на пикселите, сега пък ще е с повишаване на исо-то.[smilie6] Важното е да се създава психоза. Мен лично повишаване на резолюцията при запазване на шума на нива като при канон 20Д ме устройва. За нещата които снимам ми е по-важен детайлът отколкото безшумна картинка по тъмниците.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: ivodam   
Дата:   17-02-10 16:01

taricate: Точно това имах предвид, размера на пиксела на мониторите! [smilie24]

Че като знам че една иначе прехвалена плазма е с размер над 40, ми се отщява изобщо да я гледам. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Canon   
Дата:   18-02-10 00:01

Я па съм с точка 0.017мм на талавизора и ми е добре - 1920х1280 (15" [smilie5])
24МП (6000х4000) ми се сгъва на около 3 ката, обектива като маже на 3 пиксела и хептен не личи

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: Canon   
Дата:   18-02-10 00:05

Или около 144 dpi

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: taricate   
Дата:   18-02-10 00:07

[smilie18]
Canon,
ти си добре...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: ivodam   
Дата:   18-02-10 12:34

Кой тоз талавизор бе, Генчо?

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: danbi   
Дата:   18-02-10 12:56

ivodam, на едно летище гледах OLED телевизорче на SONY. FullHD ама май беше 7 или 8 инча. [smilie5]

Не съм го смятал с каква плътност е, ама доста хубава картинка правеше.

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: tantris   
Дата:   18-02-10 13:36

Ми щом VGA ти е 3" на задния дисплей на хапаратя, кво му пречи на 8" да е FullHD?

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: tantris   
Дата:   18-02-10 13:37

Ааа, и Youtube почнаха да пускат клипчетата на Full HD. Да му мислите с никоните[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: ivodam   
Дата:   18-02-10 13:39

danbi: Да бе, моето покетче ХТС днаеш ли също каква яка картинка вади? Всичките ми снимки изглеждат убийствено [smilie18].

Прочее, какво е точно определението за FullHD?

Отговори на това съобщение
 Re: Why ISO Is the New Megapixel
Автор: danbi   
Дата:   18-02-10 14:05

1920x1080.
по-добре прогресивно, но може и презредово.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »