Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re: за DOF-а и макро-то
Автор: tofo   
Дата:   12-02-10 22:52

Щото се хързулнах в бързината заради по-голямото образно р-е.[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: за DOF-а и макро-то
Автор: achromatic   
Дата:   12-02-10 23:22

Здравейте имам един въпрос свързан с тази тема - възможно ли е твърд макро обектив да променя много леко фокусното си разстояние при фокусиране? Чел съм, че подобно нещо се наблюдава при някои обективи.


Отговори на това съобщение
 Re: за DOF-а и макро-то
Автор: Canon   
Дата:   12-02-10 23:28

Дофа при макро не е еднакъв при еднакъв мащаб, но на различни по фокусно обективи. Преди да търсите разни доф калкулатори направете си контролни снимки и проверете дали са верни алгоритмите им.

Отговори на това съобщение
 Re: за DOF-а и макро-то
Автор: tofo   
Дата:   12-02-10 23:31

Не. Променя се образното. [shtrak] Фокусното показва единствено разстоянието от главната равнина до главния заден фокус при обектив поставен на безкрайност. Тръгнеш ли да фокусираш вече става образно, което се променя. И не при някои обективи, а при всички.[beer]



Публикацията е редактирана (12-02-10 23:33)

Отговори на това съобщение
 Re: за DOF-а и макро-то
Автор: asahi   
Дата:   12-02-10 23:58

Генчо, те и реалните параметри не съвпадат с надписите на обективите. Поводи за отклонение винаги има.

Отговори на това съобщение
 Re: за DOF-а и макро-то
Автор: achromatic   
Дата:   13-02-10 00:21

Благодаря за разяснението. Употребил съм неправилен термин. Попитах защото съм се опитвал да наслагвам (ръчно - без специален софтуер)серия от снимки, но се оказа невъзможно поради видимата промяна на мащаба на изображението, която настъпваше с промяна на положението на фокуса.


Отговори на това съобщение
 Re: за DOF-а и макро-то
Автор: Canon   
Дата:   13-02-10 01:16

Не съм си играл специално точно да тествам, но на прима виста снимки с 35 и 300 мм при относително сроден мащаб - хоризонталната линия. На вертикалната се вижда, че дълбочината е доста различна.

Снимките са от ръчнофокусни обективи (с глухарче) и параметрите на обективите са условни


300мм

http://propho.net/downloads/test_DOF/_MG_9274.JPG



Флектогон 35мм

http://propho.net/downloads/test_DOF/_MG_9275.JPG




Публикацията е редактирана (13-02-10 01:20)

Отговори на това съобщение
 Re: за DOF-а и макро-то
Автор: kapitancho   
Дата:   13-02-10 08:16

Canon, не са еднакви, но са почти еднакви с минимално отклонение. Говорим за условието - фиксирана бленда и мащаб. Срещу формулите няма как да се спори.

Отговори на това съобщение
 Re: за DOF-а и макро-то
Автор: Canon   
Дата:   13-02-10 13:00

капитанчо,
при еднакво осветление, еднаква скорост и еднаква чувствителност, дали са на различни бленди снимани?
Теорията винаги се е базирала и допълвала от практиката. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: за DOF-а и макро-то
Автор: shama   
Дата:   13-02-10 13:08

не ви трябват разни програми шопата си има ауто бленд лейрс


Отговори на това съобщение
 Re: за DOF-а и макро-то
Автор: Canon   
Дата:   13-02-10 14:18

В общия случай, формулите са само за тънки лещи и симетрични конструкции и без отчитане на форма на петното (на бокето) и МТФ

Отговори на това съобщение
 Re: за DOF-а и макро-то
Автор: tofo   
Дата:   13-02-10 15:57

Прав си. Ама я си виж и формата на кръгчето на хоризонталната линийка. Нещо ми нашепва, че вертикалната е бая по-полегнала, та и дълбочината на самата линийка е друга. Иначе се случва гледаш уж еднакви обективи, а снимат различно. [shtrak]


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »