Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: J0R0   
Дата:   27-01-10 11:17

Няколко случая напоследък ме накараха да отворя тази тема.

Схемата:

Някой прави някакъв сайт, в който абсолютно анонимни хора могат да качват съдържание.
В правилата се пише, че бла бла бла... потребителят носи отговорност за съдържанието... бла бла бла...

В същото време сайтът пише в условията си за ползване, че цялото съдържание му принадлежи, собствениците могат да го използват както си решат.

Ако имаш някакви претенции - ходи гони Михаля, някакво айпи, зад което стои Анонимко Анонимков. Ние си измиваме ръцете.

-------

Не знам доколко е законна подобна схема. Вероятно тук във форума има адвокати, нека те да се произнесат.
Но съм абсолютно сигурен, че схемата е неморална и темата си заслужава един по-широк обществен дебат.

С подобна схема се създава нелоялна конкуренция. Можеш да създадеш огледален образ на някой сайт (или на няколко сайта, или компилация от различни сайтове), като винаги ще си в по-изгодната позиция, защото не харчиш ресурси, не подържаш екипи от фотографи, репортери, редактори...

--------

Странното е, че колкото е по-мощна една медия, толкова е по-бепардонна в това отношение.

Ето един пример с ДарикУеб.
Създали са някакъв сайт, в който всеки може да качва съдържание.

В този профил на потребителя "photographyyy" има десетки снимки на автори от Фото Форум. Виждам снимки на Кубето, Валетвитор, РейсърГТ и много други.

В същото време в правилата на сайта е записано следното:

Когато Вие публикувате или предавате Съдържание в или чрез АЛБУМ, Вие предоставяте на АЛБУМ, на притежаващата го DarikWeb и на техните сътрудници и партньори не-изключително, неотменимо, световно, подлежащо на делегиране, безвъзмездно право да ползва, съхранява, излага, публикува, излъчва, прехвърля, разпространява, възпроизвежда, да създава вторични продукти от него и публично да предоставя това Съдържание по или чрез всички услуги, предлагани от АЛБУМ. Тези правомощия следва да бъдат прилагани към разпространението и съхраняването на Вашето съдържание под всякаква форма, среда или технология позната към момента или развита впоследствие.

С други думи сътрудниците и партньорите на Дарик могат да използват снимките на произволен автор за всякакви цели, без да го питат, само защото някой си е решил да ги прекопира там.

--------

Много бих бил любопитен как биха реагирали Дарик, ако някой по същата схема прекопира новинарските им емисии?

Каня колегите журналисти от всички медии да се включат активно в този дебат. Каня и адвокатите да се включат с мнения. От изясняването на казуса ще имат полза всички. Държавата, медиите и нета ще станат едно по-цивилизовано и по-подредено място.
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: pmartinov   
Дата:   27-01-10 11:31

Дарик са си измислили схема как да крадът без да носят отговорност за това [smilie23]

След като няколко пъти бяха хванати че крадът безочливо ужким по грешка сега тактиката се сменя като отговорността се прехвърля на някой който е някъде в интернета...

 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: valdo   
Дата:   27-01-10 11:37

Тарикатите точат ДДС чрез фирми регистрирани на имената на неграмотни и безимотни лумпени!
Тези просто ползват "ноу хау"-то. [smilie23]

 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: J0R0   
Дата:   27-01-10 11:38

Едва ли са я измислили те.
Ето примери със същия проблем с други новинарски сайтове.

Преди време осъдих една туристическа агенция, публикувала 14 мои кадъра в рекламна брошура без да ме пита. Може би нямаше да ги съдя изобщо, но когато им се обадих по телефона за да ги попитам защо така, те ме наругаха и ми казаха, абе гледай си работата бе, ние сме ги взели от ИНТЕРНЕТ, от един сайт дето пишеше, че може...
Това нагло отношение ме амбицира да водя процес 2 години.

Така че проблемът е доста-по-голям отколкото изглежда във всеки частен случай.
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: solar_sea   
Дата:   27-01-10 11:39

И което пак ще доведе до коментари за отворения интернет. Нещата не отиват на хубаво, а за таз медия ми е жал. [smilie23]


След като имат такава клауза би трябвало задължително да изискват верифицируемо авторство. Ако не може да бъде доказано - да не се качва.
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: matataupa   
Дата:   27-01-10 11:39

Рядко имам желание да се меся в подобни теми, но това е толкова зле съшито с толкова бели конци... ФАРС.

И целта е прозрачна... Само в Бг ли го има тоя номер. Не мога да повярвам, че отново даваме нещо на света[smilie24] [smilie24]

Ами, сега е ясно- сайтовете за снимки- Яко водни знаци, малки картинки- само за гледане, без оценки. Има ли оценки- хубавите снимки са най- отпред- да не се зорят крадците. А и като са малки няма да има какво да :
- откраднеш
- оценяваш

Луди са наште говеда, ей[smilie24] [smilie21]

 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: ilchoni   
Дата:   27-01-10 11:42

JORO, поздравления за отворената тема [smilie24]
А случая с туристическата агенция, как приключи?

Мисля, че доста хора са минали по този път някой някъде да им е откраднал снимка, но не съм сигурна като се стигне до съд, как приключва цялата история?

ПС - сори ако е офтопик ...
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: denislaw   
Дата:   27-01-10 11:46

Ами те всички новинарски емисии се крадат по принцип. Просто се сменят няколко думи от текстра с техни синоними колкото за "очи". Това е обща практика при журналистите.
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: J0R0   
Дата:   27-01-10 11:47

Случаят с туристическата агенция приключи, с това че те ми платиха около 4000 лева обезщетение плюс разноските по делото. Там обаче нещата бяха пределно ясни, защото имаше налице отпечатана брошура, която няма как да се изпари без следа.

В интернет условия е по-различно, защото с едно натискане на мишката обектът на престъплението изчезва и много трудно може да се докаже, че това съдържание е било точно на този сайт.
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: pmartinov   
Дата:   27-01-10 11:50

В България се изпраха милиарди $$$$$

Едни снимки не са проблем ...
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: didesignbg   
Дата:   27-01-10 11:50

Българските медии са абсолютни изроди.
Какво да кажем за проекта Голямата свирка ?
Доколко е допустимо копирането? Имам чувство, че и част от кода са дръпнали направо? Това че посочваш оригинала, извинява ли те?
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: cicomanco   
Дата:   27-01-10 11:53

Darik винаги е било синоним на най-гадната шитня! Още от създаването си! А от радиото им , ми се драйфа всеки път когато го нацеля по случайност.....[smilie23] [smilie23] [smilie23]
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: chukov   
Дата:   27-01-10 12:02

Мдааа
видях още снимки на gecata, kart, evgenidinev
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: chukov   
Дата:   27-01-10 12:05

Между другото Жоро
във вас ни е надеждата да избистрите правния казус на този проблем

Иначе се обезсмисля качването на снимки в този форум при условие че от тук качените снимки с тая резолюция спокойно могат да се правят уеб-сайтове, брошури, дипляни, рекламни материали, календарчета, картички, календар-колибки, да се използват във вестници, списания и други печатни медии, отпечатани (снимките) в съответния размер.
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: denislaw   
Дата:   27-01-10 12:06

ilski трудно се докаЗва кое точно е твое и кое мое.
Както за снимка, така и за текст (статия). Аз и по-горе обясних какъв е метода на работа при новинарите (а и не само). Умелото боравене с думите и техните синоними.

Най-прост пример: ти си написала следното иЗречение
Някой е адски прост.
Аз по теб пиша следното
Някой е много прост.

Можеш ли да ме съдиш за авторство? Не. Своего рода - всичко е иЗписано вече. Май ...
Проблема не е в самата кражба и в некоректното и неетично поведение. Проблема иде от там, че ако за теб тая кражба е кражба с/у теб самата и потъпква твоите авторски права, твоето самочувствие и его, то за другите това е просто начин да печелят на твой гръб.
Тук не става вече въпрос за етика или въЗпитание. Тука се говори за нещо съвсем друго.
Веднъж съм полЗвал снимка на потребител във фото-форум, която ми трябваше да прикача към един текст в болога си. Питах за раЗрешение, пратих сетне текста и получих раЗрешението да публикувам снимката. А можех и да не питам, нали? Кой знае дали въпросният потребител ще види тая снимка ... Но все пак питах, защото текста писах за собствено удовлетворение, а не за да спечеля пари от него.
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: pmartinov   
Дата:   27-01-10 12:07

Жоро ти помниш че тук лично Кирил Вълчев обеща,че повече няма да има проблеми със краденето на снимки от Фото-форум от страна на Дарик.

Станала била грешка ...

Сега просто се сменя схемата :

Вместо те да ходят при снимките създават схема при която снимките сами да "идват" при тях.

Всичко е точно-Дарик вече не носи никаква отговорност пред никой...

 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: fotorafi   
Дата:   27-01-10 12:08

След като отсъстват Правовата система и Държавата, такива помияри с ченгета за собственици ,правят каквото си искат. Но знам,че има възмездие един ден....
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: J0R0   
Дата:   27-01-10 12:10

Чуков, едва ли точно ние ще го избистрим, защото най-малкото не сме адвокати.

Проблемът обаче е много по-всеобхватен от която и да е конкретна медия.
Снимките от всеки сайт стават за описаните цели.
И от фотосайт.ру и от фото.нет и който се сетиш произволен...
Разбира се всеки автор може да си слага надписи и знаци по снимките, но какво от това.

Аз моите снимки, със знаците барабар, ги гледам от година на един комерсиален сайт, който върти реклами. Продава рекламна площ и предлага красиви картинки от България за гледане.

Писах на собственика на сайта да ги свали - изобщо не си даде труд да ми отговори.
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: boni   
Дата:   27-01-10 12:10

При печатни медии би трябвало казусът да е лесно решим:
1. Аз съм авторът на снимката , имам оригиналния файл.
2. Ти си я отпечатал без да имаш договор с мен и ни най-малко не ме интересува от къде си я взел и как точно.
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: chukov   
Дата:   27-01-10 12:15

Ами много теми избистрихме по подобни поводи и така ми се искаше да получим един сериозен отговор от юрист, който се занимава сериозно с авторско право.
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: J0R0   
Дата:   27-01-10 12:19

За да се получи сериозен отговор, трябва да има обществен отзвук.
Трябва поне една сериозна и мощна медия да е заинтересована да повдигне тоя въпрос в обществото.
Само с писане по форумите няма да стане.

Но за да стане това, трябва някой тарикат с широк гръб да направи същата схема спрямо някоя голяма медия, да и отмъкне 50% от аудиторията и тогава ще се сетят да повдигнат обществен дебат.
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: ilchoni   
Дата:   27-01-10 12:21

Печатни - ясно, ама както по-горе споменахте, в Интернет - сложно. [smilie2]

Във въпросния профил в албума, има и моя снимка. Направих си дори и регистрация в сайта за да пиша на "автора", все още нямам отговор. Не съм сигурна и че ще получа. [smilie23]
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: denislaw   
Дата:   27-01-10 12:24

chukovне ти трябва юрист. Всичко пише в Наказателен Кодекс: за да въЗпроиЗведеш, публикуваш, раЗпространиш или каквото и да било там проиЗведение на науката, литературата или иЗкуството ти е необходимо по закон съгласие на носителя на авторското право и т.н.
Ако от домашната ти библиотека отсъства тая книга, то я има в "интернет". Можеше да потърсиш и там в окаЗаните за целта истински саита.
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: ilchoni   
Дата:   27-01-10 12:26

Прави ми впечатление в условията на сайта, където пише, че авторите, в случая въпросния "photographyyy" нямат право да публикуват в профила си чужди снимки.
От друга страна пък, веднъж публикувани на сайта, ставали тяхна/на Дарик/ собственост.

[smilie10] [smilie10] [smilie10]
 Re: Перачница за снимки (или за морала на медиите)
Автор: thomas   
Дата:   27-01-10 12:29

Аз пък не разбирам къде точно е проблемът. Един сайт дава право на Сульо и Пульо да си качат в него тяхно съдържание. Получавайки това право, получават и задължението да са съгласни притежателят на сайта да може да прави каквото си иска с това съдържание. Дотук не виждам нищо нередно. Вие къде го видяхте?

В това, че някой можел да качи ЧУЖДО съдържание!? Че той откъде го има? И защо притежателят му си го е дал? И мислите ли, че ако притежателят на правата измърмори на сайта, то няма да бъде свалено, а онзи, който го е качил - изхвърлен? И какво изобщо му пречи на ощетения да заведе иск срещу онзи, който твърди, че тези снимки са негови!?

Всеки си носи отговорност за действията и интернет изобщо не е чак толкова анонимна територия - вече членовете на не една и две педофилски мрежи разбраха това.
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

 Тази тема е затворена