Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: mattridge   
Дата:   18-01-10 05:27

Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?

Напоследък ме мъчи един ищах да си взема Rangefinder Digital Camera.

Leica е скъпа. Има ли нещо друго на по-приемлива цена?

Какви са плюсовете и миносите пред стандартния DSLR?

Как стои въпроса с оптиката?


Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: vladovg   
Дата:   18-01-10 06:15

Leica M8
Leica M9
Epson R-D1 - който работи с обективи Leica и ако го намериш е на цената на М9 а е модел на 6 години.

Основното предимство е че са по компактни няма я вибрацията от огледалото минуси много но човек които си купува такава камера не го интересува точен фокус или кадри в секунда.

Ако имаш пари купи си лаика ако нямаш погледни микро 4/3 системите.

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: MartenBG   
Дата:   18-01-10 07:17

Не мога да се съглася че човек който купува такава камера не се интересува от точен фокус.
По скоро фокусът тук е ръчен и изисква практика,за да се създаде навика за бързо и точно фокусиране с помощта на телеметрик.

Тъй като досега ползувах желязната следяща автофокусна система на никон и преминах на телеметрик,споделям горното от практически опит.С никона не мислиш за фокуса,след като си опознал лесните му за работа настройки и той мисли вместо теб за фокусиране и следене в посоката в която си му задал.Задачата ти тогава е свързана с търсене на съвършенната композиция и не си затруднен с други странични дейности.
При фокусиране с телеметрик,в първите дни се сещаш с носталгия за това как микрочип и малко повече механика решават нещата вместо теб в предната система. Но.....
После разглеждаш кадъра с телеметрика и се оказва че ако добре си натренирал окото и ръката си,имаме кадри с впечатляваща рязкост и разработка на детайл,следствие на работата на една много проста и затова съвършена система от мноого по качествени стъкла за телеметрик и никакви вибрации и усложнения при щракването.Качествата на системата -" стъкло-филм/матрица" без посредници(рефлексни огледала и механизмите свързани с тях,отдалечеността на обектива от матрицата и свързаните с това нужни инженерни решения за свойствата на оптика за ДСЛР така че да има мин изкривявания на светлината.......е на съвършено по високо ниво.Просто защото е ПРОСТОзатова пък гениално.

Стана дълго.Не убеждавам,просто споделям пресен опит.

Радостен ден,



Публикацията е редактирана (18-01-10 07:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: dobriquet   
Дата:   18-01-10 07:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: джъмбо   
Дата:   18-01-10 09:30

телеметрика е средство за постигане на хармония... трябва да си душевно спокоен и да разполагаш с цялото време на света и да не ти е за цел да снимаш като луд.... тоест ако е с лента няма голяма разлика от дигиталния ако искаш само да усетиш удоволствие от снимането

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: caro-anton   
Дата:   18-01-10 11:58

Хора, има нов модел Епсон... ама сигурно е много скъп. Уж матрицата била много добра.

Но е пак на 6 мегапиксела... които са достатъчни за копие 30х40 см. Защото неговите 6 Мпикс са от по-хубавите.

Но!

Да се орежат обективите ... мъка ми става.

Мен наскоро ме вербуваха за 25 мм... та си представям как тия 25 мм стават нормален обектив ... на тоя Епсон или дори М8.

Една М6 и си в отбора.

Добри, да ти дам една микро4-3 система и да ти дръпна Лайката от ръцете, да снимаш с нея? [smilie5]



Публикацията е редактирана (18-01-10 13:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: mattridge   
Дата:   18-01-10 13:56

дааа, май ще трябва да погледна към микро 4/3 система. Едно Оли еп-2 може би ще е добре

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: caro-anton   
Дата:   18-01-10 14:02

Олимпусът е много добър избор, но без визьор не ми е симпатичен. Пък и скъп, да му се не види... за кропка...

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: mattridge   
Дата:   18-01-10 16:54

Има някаква странна романтика в Rangefinder камерите. Особено ми харесва Epson R-D1x, но като че ли се продава само в Япония

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: caro-anton   
Дата:   18-01-10 19:34

Можеш спокойно да наречеш рейнджфайндъра телеметричен фотоапарат или дори телеметричка. Ще разберем.

А за фокуса - много лошо се получава, но телеметричните фотоапарати имат много по-добър фокус от призмените им събратя. И много по-малко изкривявания. Особеност в конструкцията на обективите и скъсеното работно разстояние.

Няма да те вербуваме за филма...

Ако си решил цифрово апаратче - взимай каквото решиш - или олимпус, или панасоник или каквото има налично.

Лайката е безбожно скъпа. Бих снимал с нея.... може би е само въпрос на време... и на модел.

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: ilcoin   
Дата:   18-01-10 19:50

Без съмнение е въпрос на време. [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: didesignbg   
Дата:   18-01-10 20:02

caro-anton, какви телеметрици са тези?
то фокуса им по жица, визьора електронен... Самата идея за телеметрик влиза в разрез с дигитален. Лайката супер, ама на тая цена[smilie10] А и като си помислиш че след две-три-пет години ще е нищо по-различно от дигитална конфекция, или още по-лошо поредния спесимен зад стъклена витрина...

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: caro-anton   
Дата:   18-01-10 20:36

Мани, мани,
ама нали човекът иска цифрова играчка?

Веднага ще му препоръчам една М6... ама филмова...

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: mattridge   
Дата:   18-01-10 21:30

Везните клонят към Оли еп-2. Ретро визията му е зашеметяваща

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: caro-anton   
Дата:   18-01-10 21:36

Давай!!!

Ама искаме снимки после!!!

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: zpower   
Дата:   18-01-10 21:43

Оли еп-2 с преходник и лайка м обективи може би [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: caro-anton   
Дата:   18-01-10 21:48

капачка за Лайка?

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: mattridge   
Дата:   19-01-10 02:00


За да се направи една хубава снимка, трябва ли да се спазва нещо по-различно от начина на снимане със стандартен DSLR?

Съжалявам за наивните въпроси, но цялата концепция на рейнджфайндъра ми е малко сбъркана.

Страшно съм запален по идеята и вероятно ще се изръся една камара пари, но все пак ...

От известно време се ровя в Leica форуми (http://leica.overgaard.dk) и ми се струва, че това не е "идея" а "болест". Има толкова запаление хора (сред които съм и аз), че вече ръцете ме сърбят за рейнджфайндър камера.

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: caro-anton   
Дата:   19-01-10 02:09

Що така се мъчиш с тая трудна за изписване на кирилица дума? Рейнджфайндър? Телеметрик... Далномер на руски.

Ако си вземеш олимпус... то е по-скоро сапунерка с механичен обектив. Нищо страшно. Най-много обективът да изяде някоя и друга псувня.

Ако е телеметричен фотоапарат, там няма нищо страшно. Отначало ще ти е странно, но после фотоапаратчето ще ти стане естествено продължение на ръцете...

Ма болест си е, и то коварна. Маса народ са се изпонатръшкали и пеят в хор "лайка, лайка, лайка".

Интересно, че аз ти отговарям... другите "болни" не пишат...

В съседната тема можеш да им проследиш спатиите...

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: caro-anton   
Дата:   19-01-10 02:13

ето ти леко подкукуросване... телеметричен фотоапарат... техника - ван дайк.


http://photo-zona.net/images/user18762/album12731/large/1263859920_nqke7631_img102.jpg




Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: mattridge   
Дата:   19-01-10 03:36

все по-интересно става! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: Canon   
Дата:   19-01-10 13:56

caro-anton
Малко попресилваш параметрите в полза на телеметрика.
Като примерче - някакъв телеметричен аналог на Никкор 14-24 в най-широката му част? И още по-широко ..., 10 мм примерно?
Какво точно помага скъсеното работно разстояние, освен за по-силното винетиране
/поне от законите на физиката това следва/
Това са спомени от 70-80 години /но и тогава фокусирането при СЛР с клин и/или микропризмен растер беше по-бързо и точно от телеметровото/. Дори с гедерешка Практика.

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: didesignbg   
Дата:   19-01-10 14:12

Тегло, господин Петков, тегло. Тяло с въпросния никор ще е три пъти по-тежко и пет пъти по-набиващо се на очи.
Филма няма нужда от резолюцията на 14-24/2,8.
Резолюцията на фойтландерчетата е напълно достатъчна. Още си пазя един кадър на Волокин на една хималайска жена с дете. Мисля точно от фойтландерче.


Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: kapitancho   
Дата:   19-01-10 15:07

Примерът за ползата от по-късата работна отсечка е 7-14 на Олимпус за 4/3 спрямо 7-14 на Панасоник за микро 4/3.

Отговори на това съобщение
 Re: Rangefinder Digital Camera - Що е това и има ли почва у нас?
Автор: caro-anton   
Дата:   19-01-10 16:08

г-н Петков, не ми се спори...

обективи 12 и 15 мм има телеметрични.

за винетирането сте прав, ако сложим еднакви обективи пред двете тела - призмено и телеметрично.

за бавното фокусиране с телеметрик, ще се усмихна.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »