Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 продуктова фотография
Автор: dreamitko   
Дата:   06-01-10 23:34

Майстори дайте съвет.
Снимам: плоски, лъскави, с прави форми предмети. Та питането ми е следното: използвам 3 моноблока (2на45градуса и 1 заден), предметна палатка, сива карта, Д200+60мм микро и поляризационен филтър- моноблоците със софтбоксове ли да са? полар да използвам ли или да въртя светкавиците? под какъв ъгъл да са светкавиците? още светкавици да използвам ли?
ако се сещате за нещо точно като метод за снимане на такъв вид стоки споделете ми го. снимам например порцеланови чинии (кръгли, квадрат, с плоско дъно и т.н.) клиента иска точност на изображението, а не композиция. лесно ми е "чиния с манджа", ама сега се иска само чиния- изправена без сенки и полутонове.
бачкам с динафос СД 1000.
айде пък аз ще почерпя с "пълна чиния" и чаша тоз който се отзове....ама не у нас, а във форума. [beer] [smilie21] [thankyou]

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: Myth   
Дата:   06-01-10 23:56

Аз не съм от най-опитните, ама да те питам, нямаш ли възможност да експериментираш, докато получиш, желания резултат? Другото, което е не знам на така поставен въпрос, някой да може да ти отговори.



Публикацията е редактирана (07-01-10 00:13)

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: Shmidt   
Дата:   07-01-10 09:50

dreamitko

За снимки на такива предмети няма точна рецепта. А и качествен и 100% работещ съвет от дистанция надали може да се даде.

По-скоро тези неща се снимат с решения на място в зависимост от материала , текстурата и т.н. на обекта.

Аз лично от собствен опит (снимане на подобни обекти) мога да ти кажа , че полата върши чудесна работа , но има и изключения .. отново в зависимост от случая , отлични резултати се получават и в палатка и без палатка.

При заснемането на подбони обекти сянката е почти неизбежна - поради характерната форма на обекта. Разбира се това зависи от ракурса на снимане , но при тази информация , която си дал до момента - това не се знае.

Ако дадеш малко по-подробна инфо - може би ще ти бъдем по-полезни.

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: alsash   
Дата:   07-01-10 09:51

това ми напомня преди години.....снимах мебели от СТЪКЛО.....а?

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: Shmidt   
Дата:   07-01-10 10:15

Сашо - още си спомням как ругаеше [smilie21]



Публикацията е редактирана (07-01-10 10:15)

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: venven   
Дата:   07-01-10 10:40

[



Публикацията е редактирана (07-01-10 10:40)

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: ivenchev   
Дата:   07-01-10 11:21

Ами Shmidt много добре го е казал! [smilie24]

Дай малко по-конкретна информация, а може и един-два пробни кадъра ... Какво по-точно означава "...клиентът иска точност на изображението ..."?

Щом са плоски нещата е по-лесно.

Порцеланът какъв е - едноцветен, шарен, с релефна декорация ...?

Май взех да питам повече ... [smilie2] [smilie3]

На линия сме, ще помогнем ако можем.



Публикацията е редактирана (07-01-10 11:22)

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: ivenchev   
Дата:   07-01-10 11:59

За да не съм голословен, спретнах един малък етюд за 2 минути. Като начало е отвратително, но има човек върху какво да стъпи.


http://prikachi.com/files/1270474p.jpg



Даваш един-два подобни кадъра на продуктите, които трябва да снимаш и почваме ... [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: gecata   
Дата:   07-01-10 14:19

Пробвай във водна баня, няма да имаш проблем с отблясъците....

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: dreamitko   
Дата:   07-01-10 19:54

Благодаря на всички. Да започнем дискусията сега:
Изображенията ще се "изрязват" точно по краищата, понеже ще са в каталог в единична форма- БЕЗ композиция. Друго- както и да е поставен продукта с точност прав.... ПАК и ПАК има перспектива- как да я избегна без намесата на фотошоп? Продуктите са с декорации, матирани, гланцирани, релефни, цветни- наситено или ненаситено, размери- от 10/10 до 60/60 ориентировъчно. За съжаление големите размери не мога да ги вкарам в палатката.
Как да разположа светкавиците? Да слагам ли задна контрова при положение, че ще се "кропват"? Фоновете в палатката да ги използвам ли? ......изморих се.
Сега отивам да направя проби и ще кача, а вие помагайте.
Аре младежи/ки лека[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: dreamitko   
Дата:   07-01-10 19:59

..........ааааа, относно перспективата да ви споделя как снимам- изправен с точност продукт+центъра на обектива насочен с/у центъра на продукта. Снимам с дистанционен спусък. Какво мерене да избера?- използвам спот-грешно ли е?

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: V-Power   
Дата:   07-01-10 20:17

А за какво подяволите ти е тва мерене като ползваш светкавици ?

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: cicomanco   
Дата:   07-01-10 20:37

[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: sharky   
Дата:   07-01-10 21:04

Ъгъла под който пада светлината е равен на ъгъла под който се отразява.

Ето една чудесна книга на тази тема тази тема


Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: compur   
Дата:   07-01-10 21:06

виж на сайта на Динафос! Боровинката има уроци за това, как се снимат различни предмети! Безплатни!

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: freestyler   
Дата:   07-01-10 21:12

Миташки, ако си пазарил добра цена, ме наеми за под изпълнител, ко щъ съ мъчиш [beer]
Ще го играеш шефа [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: ivenchev   
Дата:   08-01-10 10:57

Относно перспективните ... - слагаш чиниите легнали и ги снимаш отгоре, пак център срещу център. По-бързо ще стане.

Също така, за всеки случай можеш да използваш две линийки (напр. по 50 см) на 90 градуса една спрямо друга по ръба на кадъра. Ще ти помогнат да преценяваш доколко имаш общо изкривяване по двете оси

Щом ще изрязваш по контура, слагаш на пода нещо контрастно спрямо обекта, за да можеш после по-лесно да селектираш и т.н. Ако продуктът е леко повдигнат спрямо основата с контрастния фон, фонът ще премине в зоната на дефокус и това също ще улесни избирането и премахването му.

Предполагам, че за всеки продукт трябва да предадеш характера на повърхността - гланц, мат, релеф и т.н. Тук вече е индивидуално - варираш ъгъла на падане на светлината и симетрията на осветяването. 45 градуса е най-неутрално. Над 45 градуса ще имаш повече отблясъци, а под 45 градуса ще започне да излиза фрактурата на повърхностите.

Помисли за постоянно осветление. Тогава директно виждаш отблясъците и ефекта от поляризационния филтър, преди да си натиснал спусъка.

Ще ти трябва малко време да нагласиш постановката за всеки тип продукти, но после ще ги караш като на "конвейр", е почти ...

Ако дадеш примери може и по-конкретно.

Успех!
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: ivenchev   
Дата:   08-01-10 11:17

Сетих се още нещо: ако продуктът е 60/60 и снимаш с 60 мм, геометрията наистина ще дойде малко изкривена. Ако имаш възможност, за по-големите продукти, пробвай например със 105 мм. Само може да нямаш място да отстъпиш назад или нагоре, в зависимост как снимаш [smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: юнга   
Дата:   08-01-10 14:26

Hasselblad H3DII-50MS

Бил направен тъкмо за предметна фотография.

Отговори на това съобщение
 Re: продуктова фотография
Автор: alsash   
Дата:   08-01-10 14:34

.....ех мъка, мъкаааа.....[smilie8]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »