Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: halva   
Дата:   29-12-09 18:12

[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: e-mil   
Дата:   29-12-09 19:41

Предполагам, че имаш Фотошоп ЦС4 (не съм сигурен дали има същите пресети в ЦС3). Отвори създаване на нов файл, в Presets избери "Film & Video", в Size избери "HDTV 1080p" и ще ти създаде файл с готови маркери на безопасните зони. Външните са за видео, вътрешните - за текст.
Фотошоп ги прави, като че ли малко големи, но не съм запознат с много HD телевизори, затова нямам точно мнение.

За видеото ще ти свърши работа кой да е видео редактор, с поддръжка на frame blending: AVID, Final Cut, Premiere, някоя от програмите за композитинг (след като така и така си търсиш)... Не познавам добре домашните редактори и наистина не мога да дам добър съвет.
Макар че може да пробваш с каквото и да е - примерно с някой конвертор : Canopus ProCoder, VirtualDub... Голямото увеличение на такива малки файлове и без това ще изглежда ужасно, така че фрейм блендингът едва ли ще покаже видима разлика.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: d256h   
Дата:   30-12-09 00:02

За кадрите от цифров фотоапарат правиш Екшън, който ресайзва кадъра по ширина 1920 и по височина 1080.
За кадрите, които искаш от горе и от долу да има черна лента, за да не се реже оригиналния кадър също правиш Екшън във Фотошоп, но вместо да ресайзваш кадъра променяш CANVAS, като го увеличаваш достатъчно отгоре и отдолу, с черен (тъмен) фон. Ако не ти се броят или пресмятат точно пикселите, с които трябва да увеличиш CANVAS може, да направиш 'на око' увеличение, като после, задължително трябва да включиш в Екшъна едно кропене за да спазиш пропорцията. Третата стъпка след кропенето е самия ресайз до 1920х1080.

За кадрите които трябва да им добавиш черти но от ляво и дясно правиш втори Екшън по подобие на горния..


Фотошопа е голяма работа!

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: mariana88   
Дата:   30-12-09 01:37

С това разнообразие на снимки хоризонтални вертикални и това видео 3gp верно си е ад.Затова изхода е пускаш ги на Пинакъл да ти ги нареди и дърпаш нареденото на долната пътечка ,а на горната слагаш подходящ фон от снимка(албум)или движещ се фон преливаш го със снимките да няма резкия прехода и така няма да те дразнят черните полета защото ще изчезнат ,а и 3gp го оразмеряваш ,така че да не те дразни лошото качество на пълен екран.
Само само една идея ,защото виждам че имаш желание да експериментираш в свободното си време.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: 35mm   
Дата:   30-12-09 04:37

e-mil, да 4-ка ми е версията.
Избрах "HDTV 1080p", но има само 29.97 фпс като опция - предполагам че това не оказава никакво значение за общите и активни пиксели за които питам.

http://photo-zona.net/images/user29743/album11177/preview/1262136875_srlc0238_Untitled-2.jpg



Ето опциите:

http://photo-zona.net/images/user29743/album11177/preview/1262137328_woek7016_HDTV1080p.jpg


Ще опитам екшън за изравняване на световото пространство в едно и също при подготовката на кадрите - ще ги задам всичките Адоби 1998, пък после видео редактора да си ги прави каквито може май-добре.


Има обаче опция за квадратни пиксели. Е тука вече не знам. 720р например съм чел някъде преди време че са квадратни. В 1080р са продълговати, ама колко продълговати? Предполагам видео конвертора който ще избера накрая, да си обърне пикселите от фото файловете в толкова продълговати колкото са за 1080р. А и не знам колко квадратни са пикселите от цифровите фотоапарати.
Панасоник едно време налагаха 720р, Сони - 1080и. 1080р вече не е проблем. Сега вече при новите технологии не е проблем потока от Мега или Гига битове в секунда и за мен няма смисъл да създавам финалния продукт в 720р. Никоните обаче (новите Д-СЛР, например Д300с който имам )могат 720р (имам вече на котката едно такова HDTV видео клипче). И това ще го обърна на 1080.

Идеите на d256h и mariana88 също ще ги приема. Аз първо си мислех за най-прост сив фон на мястото на черните ленти отстрани и отгоре. Но движещ се, не много разсейващ фон ще е много добре. На фона реших да има конкретно за всяка снимка текст с марката на фотоапарата, обектива, и датата и мястото на снимката, а за сканираните файлове и марката на филма + малка снимчица на опаковката на филма - например Кодак или АГФА. На всеки филм който съм снимал съм снимал опаковката понеже от извстно време се подготвям за това слайдшоу и си подготвям материалите.


Изчистих си идеята за фпс - 50 кадъра в секунда поредова развивка ще го пускам, пък каквото стане. После всеки дисплей да си го възпроизвежда както иска и може. Предполагам че ТВ с опреснение от 100 и 200 херца например просто ще показват 2 или 4 пъти в секунда един кадър от слайдшоуто. Мислех 24 или 25 фпс, но гледам вече хай-енд камерите рекламират 50р или 60р при поток на видеото до 880 MBits/sec. 50 ми дава плавност на преходите което нямам при 24 например. Другото което със сигурност реших е 4:4:4.


Нещата отиват на зле.
Кратко проучване на някои източници показа че се говори вече и за ultra-HD

(UHDTV) предлага 2 нива на резолюция: 7680 x 4320 pixels (8K resolution) (Това са 33 Мегапиксела ВИДЕО !!! - и Д3Х не може толкова днес за снимка) и 3840 x 2160 (4K resolution). ТВ станциите в САЩ и Япония ще започнат да предлагат UHDTV между 2017г and 2022г.
През 2021г се очаква 5% в Европа да гледат UHDTV.
http://broadcastengineering.com/hdtv/next-big-thing-ultra-hd-in-stat-say-1201/index.html



Ако до 2021 година съм успял да си направя все пак слайдшоуто в HDTV, ще пусна пак тема тука да ви питам пък вече за UHDTV. [smile]

Благодаря ви много. Явно ще трябва да почета още и да експериметирам през уикендите.
Технологиите станаха толкова сложни че ми се иска да си снимам с Киев-а на негативен филм и да си копирам снимките на хартия и да гледаме вкъщи албуми.



Публикацията е редактирана (30-12-09 05:06)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: e-mil   
Дата:   30-12-09 06:25

"В 1080р са продълговати, ама колко продълговати?"

Квадратни са пикселите.
Чел си за HDV 1080p, който е анаморфен видео формат и има съотношение на пикселите по 1,33. И който ще ползваш ако си снимал с такава видеокамера - картинката ще бъде 1440 х 1080.
Ти обаче редиш снимки директно за показване на телевизор, който (надяваме се) ще бъде True HD, тоест 1920 х 1080. Затова е добре да забележиш, че Фотошоп (както и видео редакторите) ти предлага две различни опции в менюто "HDV 1080" и "HDTV 1080" и автоматично ти избира за едната 1,33, а за другата - квадратни пиксели. Защото това са различни формати, които обаче показват една и съща картинка.

Ако те притеснява, създай един файл HDV 1080 х 1,33 и един HDTV 1080 с квадратни пиксели, и ги наложи един върху друг, за да си разсееш съмненията.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: 35mm   
Дата:   30-12-09 06:41

[smilie24] Сетих се. Всъщност 1440 х 1080 е нешо като HD като резолщюия но не 16:9, а 4:3 каквито си бяха старите телевизори. А пак преди време четох че HD ще е само широкоекранна. Виждал съм HDV полупро камери.

Благодаря още веднъж. Без обясненията Ви щях или да се откажа сигурно или дори до 2021г да не успея да се справя.



Публикацията е редактирана (30-12-09 06:43)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: mariana88   
Дата:   30-12-09 07:02

Не е 4:3 пак е 16:9 .Става за новите телевизори не се притеснявай.Е-mil го е обяснил добре с числото 1,33.
Или казано по друг начин под 4:3 и 16:9 се има предвид съотношението между ширината на картината и нейната височина.Тоест ако премерим ширината на екрана и височината му и пресметнем, ще видим съотношението им, то ще е или 4:3 или 16:9.Не ми е ясно само защо новите телевизори предлагат и настройка 14:9 за гледане.



Публикацията е редактирана (30-12-09 07:42)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: 35mm   
Дата:   30-12-09 09:00

1440/1080 дава точно 1,33:1, което е 4:3.

За 14:9 бях срещал коментар. Помня че BBC World и BBC Prime по кабелната ТВ едно време бяха 14:9. Чертите отгоре и отдолу не са толкова големи когато се гледа на 4:3 екран както са големи с 16:9 сигнал на 4:3 екран. Не се губи и толкова информация в периферията на кадъра с 14:9, колкото бихне загубили с 16:9 сигнал на 4:3 екран.

Коментарите бнха че BBC са избрали този формат поради факта че все още масово хората имат 4:3 екрани, а телвизията като техника се променя за 16:9 излъчване. Да де, ама рязкото минаване към 16:9 е .....рязко. Та затова са избрали 14:9 та хората да не им е толкова рязка промяната (на тези които ще си имат 4:3). А новата техника 16:9 на BBC се използва за 14:9 е ефир, и в един момент когато се мине на 16:9 окончателно, телевизията си има изцяло готова и вече работеща от известно време 16:9 работна среда и смяната за телвизията е мигновенна. Те са се подготвяли отдвана.

Поради факта че сигурно и други тв станции са правили подобни експерименти с хората, някои ТВ производители са включили и 14:9 като опция.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: halva   
Дата:   30-12-09 09:22

1440/1080 дава точно 1,33:1, което е 4:3.


Бъркаш.

1440х1.33333=1920 [smile]

Почети още за квадратни и правоъгълни пиксели

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: d256h   
Дата:   30-12-09 10:00

Относно фона при статични кадри (слайд шоу съставен от jpg) препоръчвам да бъде черен! Това със сивото може да се окаже проблем след време .... ако плейваме слайдшоуто на плейер с екран, който се различава от формата на кадрите обикновено, плейера добавя около кадъра за фон черно.... така ако сме 'вградили' в кадрите сиви ленти, те ще изпъкват и много ще дразнят...

2021 година, мисля че тогава готовото ти съдържание от филми и снимки няма да има на какво да се плейва .. ако е по тези стандарти дето сега ги спрягаме [smilie5]


П.С.

14:9 формата го има откакто го има и 16:9...



Публикацията е редактирана (30-12-09 11:39)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: mariana88   
Дата:   30-12-09 10:28

За 14:9 не бях чела досега от теб го чувам.Мислят явно хората с перспектива.

https://photo-forum.net/i/1237146

виж тази картинка въпреки че правоъгълния пиксел пред 1440 са го дали досто по-широк от норлмалното съотношение към жълтото квадратчепод него

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: 35mm   
Дата:   31-12-09 03:30

:)
Обясненията и примерната снимка - супер.
Разбрах.[thankyou]

Намерих общия брой пиксели за HDTV. То е като във фотоапаратите - на Nikon D3 например 12.1 МР пише че са ефективните, но общия брой е 12.87 МР - тия над 12.1 са си "служебни" за нуждите на фотоапарата.

За двата формата 1080 и 720 линиите са:
1125 тв линии (1080 активни линии) (хоризонтални по вертикала на екрана).
750 тв линии (720 активни линии)

Сетих се вчера и за 4:4:4 нещо ама не исках да пиша докато не се уверя за числото.
Ако се приеме че приетата честота на "самплиране" (не знам българската дума) за HDTV за Y часта от сигнала от 74.25MHz, то понеже тръгваме от 3.375MHz, се получава че за HDTV правилните числа са 22:22:22.
Но масово си го срещам като 4:4:4.
Много ми правеха забележка като казвах "лента" а не "филм" за фотоапарат, преди време, и не че знам много, ама поне правилния термин се стремях да издиря и да употребя.

Понеже e-mil много добре ми е отговорил за RGB и YUV - питах дали може видеото да е в RGB,понеже съм чел публикации на видео инжинери които пишеха:"....хората(потребителите) ако можеха да видят некомпресиран RGB 4:4:4 HDTV видео сигнал на студиен монитор... повече никога няма да се задоволят с качеството дори и на най-качествения HDTV сигнал който достига по домовете им"

Но хората не пожелават нещо докато не разберат за съществуването му, завършваше статията.

Та идеята ми беше не може ли и аз да ползвам някакъв супер профил на видео редактор с RGB за видео, обаче после домашния ТВ да го чете правилно (или изобщо) това пространство?



Публикацията е редактирана (31-12-09 03:46)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: e-mil   
Дата:   31-12-09 10:30

Може бе... ама за всяка презентация ще трябва да си купуваш по един нов харддиск. [smile]

Като четеш такива статии не се ли запита: щом се гони качество, защо в повечето сегашни мастер архиви материалът се семплира с 4:2:2? И защо аджеба, повечето броадкаст формати ги правят с 4:2:0? Що направо някой не пуска некомпресиран сигнал и да избие конкуренцията?
Ами според мен вече си голямо момче и си достатъчно зрял да си отговориш сам: каква е цената за съхранение и просвирване на такъв материал?

Една минута некомпресирано видео в PAL "струва" 2 гигабайта място. И не всеки компютър ще издържи да я просвири без накъсване, а пускането в домашна мрежа пък съвсем.
ХДТВ обаче е с пет пъти по-голяма площ и за всяка една минута ще ти трябват 9 (девет) гигабайта място. А на теб ти трябва 60 такива минути...
Той телевизорът ще я излъчи - има телевизори с входове по RGB, ама с какво ще му я подадеш? И колко блу рей диска ще ти трябват за една презентация?

Некомпресираното видео служи за обработка. Да си свалиш материала почти без загуба в редактора, да го обработваш по-добре (подобно на RAW при фотоапаратите) и да го компресираш за излъчване. Другата полза е, че некомпресираното видео може да носи алфа канал в същия файл - тоест прозрачност. За някои цели е по-удобно да се ползва алфа канала, вместо грийнбокс или блубокс.

То високото качество е хубаво нещо, но както не разглеждаме снимките си на големи некомпресирани тифове, така и не гледаме некомпресирано видео.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: 35mm   
Дата:   31-12-09 14:15

Признавам че ме преследваха едни такива тънки съмнения за обема на получения видео файл, ама.... ми се щеше да експериментирам.[smile] Затова се чудех и за 25р или 50р което пак вдига обема на файла. Затова в началото питах и за опция за работа с прокси на предложената програма. Ясно.

Аз имах такива желания за ТИФФ-ве за домашно гледане на снимки ама разума надделя преди време. Сега само за архив си ги пазя в РОУ и ТИФФ. И гледаме компресирани Джейпеци на РС-то и на ТВ-то.

Слайдшоутата оттука нататък - компресирано HD 1080p H.264/MPEG-4 AVC 4:4:4(22:22:22 искам да кажа) ще е. На 50 фпс.

Благодаря за помощта. Беше незаменима.Приятно изкарване на празника довечера.



Публикацията е редактирана (31-12-09 14:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: Kanonir   
Дата:   31-12-09 14:22

Що толкова излишен зор бе джанъм. На мен така или иначе снимките са ми каталогизирани със светлата стая. Селектирам това, което искам да показвам, пращам го слайдшоу на "втория" монитор, който в случая ми е талавизора и междувременно, ако искам музика си пущам някакви МП3-ки или "радио". Телевизора по тоя начин може дори да се "калибрира" с инструмент и ЛУТ-а на картата[smilie5] ....
Е, няма никакви зашеметяващи ефекти, но за показване на снимки върши перфектно работа[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос за DVD Slideshow към видео специалистите
Автор: 35mm   
Дата:   31-12-09 14:39

Аз съм забранил на всяка програма да ми каталогизира снимките в харда. Иначе признавам че е удобно - по дати, по събития, на море....Каталога ми е на оптични носители ( DVD-R засега) по 3 еднакви в броя на рафтове в дървен шкаф (ПДЧ) със залепени гумени уплътнения на вратите на шлафа (от тия за прозорци и врати дето ги продават) и термометър на стената над шкафа.
Пак дървен шкаф, но от масив обаче (дъб), със същите уплътнения, използвам да си съхранявам обективите, телата и аксесоарите (цялата фототехника без статива понеже той не се побира там).

Познат които знае как си пазя нещата, се питаше как още не съм почнал да си пазя обективите с които не снимам често в буркани на които тегля въздуха и обектива се съхранява във вакуум[smile] [beer]
Борисе, ЧНГ.

Буркани които са с вакуум не използвах [smile] понеже си взех транспортен куфар Пеликан 1610 който предлага херметическо затваряне.



Публикацията е редактирана (31-12-09 15:32)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »