Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Проявяване на лента - нормална цена
Автор: cipher   
Дата:   21-12-09 09:57

Добро утро форум,

Изщраках си първите 1-2 ленти с лентовото тяло и дойде време някой да ми ги прояви. Отидох до фотото, в което ходя редовно за вадене на снимки от цифров носител и е окей. Да, но тарифата им за проявяване е следната:

Проявяване: 2лв (супер си викам)
Запис на диск: 4лв (какво по ...!?)

Като не може без второто по техни думи.

Ще ми дадете ли няколко насоки каква е хавата по другите фотота? Цени и услуги, които предлагат за проявяване? Ако знаете място в Пловдив, където не искат да забогатяват от запис на дискове, както беше преди 10 години, моля препоръчаите.

Поздрави,
Антоний

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: miton   
Дата:   21-12-09 10:03

Виж във фото Пинк, това за записа е дивотия ако искат да го правят задължително, макар че снимането на лента е безмислено, ако после няма да се копира оптично....както и да го сканираш после се получава блудкава боза.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: cipher   
Дата:   21-12-09 10:09

Благодаря за съвета.

После отивам да проверя на Пинк-а какви са им условията. Що се отнася до изкарването на хартия, то не е проблем да го сторя след като видя какво се е получило и дали си заслужава. Това ми е и идеята.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: boni   
Дата:   21-12-09 10:16

Абе в тея 6 лева за проявяване и запис общо, които си споменал, ми се струва, че има и сканиране:) Няма как иначе да ти ги запишат на диск...

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: harvester_vn   
Дата:   21-12-09 10:18

Тези 4лв. за запис на диск може би включват и сканирането? Ако е така, дори е ефтино според мен... зависи от резолюцията на скана де.
Иначе това със задължителния запис си е чисто изнудване според мен. Във Варна съм нямал такива случаи. Където и да отида, не е проблем само да ми проявят филмите, сканирам си ги сам.
Цените за проявяване- от 1,20 до 3,50... толкова ми взеха последния път за една портра в кодака на "Вл. Варненчик"



Публикацията е редактирана (21-12-09 10:20)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: cipher   
Дата:   21-12-09 10:19

Ако си ги сканират, сигурно е за тяхната колекция, щото никой не е упоменал, че аз ще получа нещо друго освен диск. [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: boni   
Дата:   21-12-09 10:21

Добре бе човек, на тоя диск нали има снимки? Тея снимки как според тебе се качват на диска от лентата без сканиране а? С контактно копиране ли[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: harvester_vn   
Дата:   21-12-09 10:21

Абе cipher, как ще ти ги качат на диск ако не ги сканират? Ще нарежат лентата на кадри и ще ти ги залепят с тиксо за диска?

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: cipher   
Дата:   21-12-09 10:22

Окей. Нека проверя дали съм се объркал. Сканирането на филма не трябва ли да има за продукт хартиен носител? Не съм добре запознат с термините все още.

Поздрави

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: tofo   
Дата:   21-12-09 10:23

[beer]



Публикацията е редактирана (21-12-09 10:23)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: cipher   
Дата:   21-12-09 10:24

Окей, трима наливат, нито един не обяснява. Това е много полезно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: harvester_vn   
Дата:   21-12-09 10:26

Не. Продукта от сканирането е дигитално изображение. Какво ще се прави после с това изображение е съвсем отделен въпрос.
Процеса при който се получават хартиени копия се нарича отпечатване, принтиране и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: ivan.draganov   
Дата:   21-12-09 10:26

Фото "Спринт" - в Капана [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: harvester_vn   
Дата:   21-12-09 10:27

Какво искаш да ти се обясни? Думата СКАНИРАНЕ не е ли достатъчно ясна? Скенер не знаеш ли какво е и какво прави?

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: cipher   
Дата:   21-12-09 10:31

Значи технически погледнато е окей да ми се изкарат цифрови снимките и няма да има загуба на качество при по-късно отпечатване? До колкото разбирам дори това е единственият начин. Само дано цифровите снимки, които получа не се обръщат в някаква компресия със загуба на информация. Това предполагам можете да кажете вие.

Поздрави

П.П. harvester_vn, добре ли се чувстваш? Успокой малко топката.



Публикацията е редактирана (21-12-09 10:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: boni   
Дата:   21-12-09 10:33

1. Филмът ти се проявява по химически път.
2. Филмът ти се сканира кадър по кадър.Всеки кадър се дигитализира и записва под формата на файл.
3. Всички файлове, резултат от скана, се записват на диск.

4. Имай предвид, че наистина висококачествено сканиране струва между 15 и 25лв на 1 кадър. Прави сметка 36х20лв= 720лв за един филм. Скановете за няколко лева във фотото са нискокачествени и вършат работа само за малък размер на печат и за публикуване в нета.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: cipher   
Дата:   21-12-09 10:35

Мерси за разяснението. И искам да хвърля една референция към първия ми пост, където ясно съм написал, че съм снимал 1-2 ленти с ново лентово тяло и призовавам за малко по-малко нерви в темата или нервните хора да не четат.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: boni   
Дата:   21-12-09 10:36

Загубата на информация при сканиране за 5 лева на филм във фотото е огромна. Получаваш малки компресирани файлове, годни за печат в малък размер.
Както казах, ако искаш да нямаш загуба на качество, струва около 20лв на кадър.
Ако искаш да снимаш на филм, купи си филмов скенер, за да вадиш поне прилично качество.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: harvester_vn   
Дата:   21-12-09 10:36

Другия начин е да си купиш скенер и да сканираш вкъщи.
За тази цена (4лв) предполагам че скана ще е с ниска резолюция (2-3МП), снимките ще бъдат в JPG. За печат 10/15 ще ти вършат работа, за повече ще ти трябва по-качествено и съответно по-скъпо сканиране. Ако снимаш често на лента, инвестицията в скенер си избива парите за нула време.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: martinrousev   
Дата:   21-12-09 10:38

Сканирането е процеса на прехвърляне на изображението от лентата в цифров формат. Ако след това ще ги отпечатваш много ясно, че от лентата е по-добре. Все пак има една стъпка по-малко. Колкото и добро да е сканирането според мен да си отпечаташ директно от извора е по-добре. В какъв формат ще ти ги сканират можете предварително да се разберете с фотото. Ако нищо не им кажеш вероятно ще ти ги дадат в .jpg.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: cipher   
Дата:   21-12-09 10:39

И понеже пак нямам представа каква е цената на един скенер, допускам, че е в порядъка няколко хиляди лева. Прав ли съм?

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: harvester_vn   
Дата:   21-12-09 10:41

Не си прав. И със скенер за 300лв ще си сканираш в пъти по-качестено от това което ти предлагат за 4лв. на лента.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: boni   
Дата:   21-12-09 10:41

Да ги отпечаташ "директно от извора" е добре, само дето всички нови фотоателиета са оборудвани с цифров минилаб и първо сканират, после печатат.
Да намериш някой, който все още печата по оптичен път става все по-трудно и по-трудно...

Струва си да снимаш ч/б на филм, за да си го копираш лесно в домашни условия. Цветното копиране в домашен лаб е бая изнервящо и трудно.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: asahi   
Дата:   21-12-09 10:42

Давай по 6 лева и хич не ги мисли. Вероятността да се откажеш от филмови експерименти е твърде голяма и бързо ще се отървеш.

Отговори на това съобщение
 Re: Проявяване на лента - нормална цена
Автор: martinrousev   
Дата:   21-12-09 10:43

Прав си. Качествените скенери са скъпи и който е инвестирал в такава техника е в правото си да взима цена която го устройва и която ще му изплати техниката в даден момент. 4 лева е добра цена мисля. Друг е въпроса дали е нормално да не предлагат само проявяване на лентата, но както са ти обяснили само проявяване на теб не ти върши работа.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »