Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: pc_genius   
Дата:   20-12-09 19:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: sirkhann   
Дата:   20-12-09 19:29

Ама това пак не ми решава проблема с големината на отвора [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: pc_genius   
Дата:   20-12-09 19:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: didesignbg   
Дата:   20-12-09 20:06


при едни и същи параментри на фокусна дистанция (примерно 40см) и репродукция (1:1),


Абе... говорим за комбинацията FoV + DoF!
Пък и имаше вече една такава тема във форума с нагледен материал. При един и същи обектив, тогава, защо на 5Дто фонът е по-размазан и DoFът- по-плитък спрямо кропката?


Бягат ти нещо дефинициите.

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: asahi   
Дата:   20-12-09 21:52

Внесете въпроса в БАН.

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: kapitancho   
Дата:   21-12-09 10:35

pc_genius, аз дадох пример, при който е еднакво всичко. Майтапът е, че и при еднакъв обектив, при добри увеличения казаното е в сила.

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: mondragon   
Дата:   21-12-09 12:47

За мен обяснението е следното:
Независимо какъв е сензорът, който улавя изображението, мухата реално ще е еднакво голяма, НО... абе вместо да пиша, ето нещо, което ще внесе яснота, според мен.
Аз така ги виждам нещата.


http://photo-zona.net/images/user26607/album21342/large/1261392209_lxkp6213_Sensorsizes.JPG



http://photo-zona.net/images/user26607/album21342/large/1261391923_tyke0511_SensorSizesfly.JPG


за най-малките матрички не съм си играл, щото ме домързя.
Според мен илюзията идва от там, че когато снимката е 1:1 на ФФ и със същия обектив (който е за ФФ) е снимано на АПС поради различния зрителен ъгъл се уловява по-малко от пространството, което заобикаля обекта и оттам заблудата, че е по-голям на АПС.
Поправете ме ако греша.


Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: didesignbg   
Дата:   21-12-09 13:05

Ако напишеш до тях и фокусно разстояние и предметно разстояние, можеш и да постигнеш нещо, дотук е голяма играчка за погрешен извод.

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: mondragon   
Дата:   21-12-09 14:33

didesignbg: нали говорим за едно и също предметно и фокусно разстояние? Или аз не съм разбрал правилно?

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: didesignbg   
Дата:   21-12-09 14:45

ами при едно и също предметно и фокусно разстояние, тези неща дето си ги нарисувал няма как да се случат...

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: mondragon   
Дата:   21-12-09 16:22

Значи това с мухата е за да покаже как би изглежадало 1:1, а мащабът...как да го сметна, аз да не съм Айнщайн [beer], но това смятам, че важи:
Според мен илюзията идва от там, че когато снимката е 1:1 на ФФ и със същия обектив (който е за ФФ) е снимано на АПС поради различния зрителен ъгъл се уловява по-малко от пространството, което заобикаля обекта и оттам е заблудата, че е по-голям на АПС. Това обаче ако и двете матрици са с еднакъв брой пиксели!

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: didesignbg   
Дата:   21-12-09 17:00

Слагаш в центъра на многото правоъгълници една единствена муха.
Това е решението, колкото отрязват правоъгълниците, такава ще е кадровката при еднакво фокусно и предметно разстояние, при различни формати.

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: sirkhann   
Дата:   21-12-09 17:06

Аз мисля да го пробвам скоро, щото излишно теоретизирахме нещата [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: mondragon   
Дата:   21-12-09 17:10

Ами да, то най-добре е с проба, може и аз да пусна една пробица!

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: mondragon   
Дата:   21-12-09 17:34


http://photo-zona.net/images/user26607/album21342/large/1261409553_vztp4522_Sensorsizes2.JPG


Аз в началото си мислех така да го направя, но се отказах. Сега разбирам, че така е правилният вариант!
Скицата е, за 1:1 мащаб, на 35 мм кадър.
И тук вече идва промяна в мащаба спрямо големината на матрицата (когато фокусното и предметно разстояние са еднакви).



Публикацията е редактирана (21-12-09 17:39)

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: Canon   
Дата:   21-12-09 18:59

се почесва каква ли ще да е тази 3 см муха?



Публикацията е редактирана (21-12-09 19:01)

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: pc_genius   
Дата:   21-12-09 19:04

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: sirkhann   
Дата:   21-12-09 20:01

Canon - специален сорт Чернобилска му-ъ

Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: novi4ok   
Дата:   21-12-09 23:11

Ширхан, да те светна "баце" - когато аз съм чел физика и оптика в университета, ти вероятно си ходил прав под масата (ако те е имало, разбира се). И когато изчетеш физиката за 6-ти клас ще разбереш, че няма лошо да имаш големи перки, ама за Доф-а и другите работи, освен просташки език се иска и мозък и знания. Като те гледам колко "компетентно" се изказваш и ми се плаче - тази държава съвсем ще се разкапе, защото утре в заводите ще разчитат на "експерти" като теб и съвсем ще си е*е мамата. Хайде сега - Йоу-Мен и така нататък (кажи си сам вместо мен всички простотии, които предполага стила ти на говорене)- и остани си с "големите" емпирични познания, че не ми плащат заплата от форума, за да давам уроци.

[smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: За Макро обективите и сензорите
Автор: sirkhann   
Дата:   22-12-09 09:33

novi4ок - Йоу Мен... [smilie24] [smilie24]

Иначе ние в 6ти клас пропуснахме оптиката, щото квантовата механика беше по-яка [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »