Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   15-12-09 16:46

Здравейте,форумци.Обръщам се към вас с молба за съвет.Наскоро се сдобих с първия си DSLR-Никон Д 60.Досега снимах с Панасоник FZ 5.Искам да си взема обективче,но не зная какъв.За да Ви насоча по-добре,ще спомена че съм на любителско ниво,и че снимам най-вече планински пейзажи,а също и макро.Имам нужда от обектив с по-голямо оптично увеличение.Засега разполагам с китовия 18-55.Бюджета ми не е голям.........Мога ли да съчетая обектив с голямо увеличение с възможност за макро?Предварително Ви благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: volenE   
Дата:   15-12-09 17:10

"Мога ли да съчетая обектив с голямо увеличение с възможност за макро?"
Можеш.
Ако питаш мен поснимай известно време с китовия обектив. След време ще имаш по-ясна идея какво точно ти е необходимо.
Проверявай преди да купиш. Най-добре е да наемеш или заемеш обектива, който искаш да си купиш, за да видиш дали ти пасва.
Аз така бих направил.
Успех и вдъхновение!

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: mitku   
Дата:   15-12-09 17:49

С оглед на описанието ти - наистина е най-добре да придобиеш още малко опит за да знаеш какво ти трябва. Все пак - най-близо до изискванията ти за момента е Nikkor 55-200VR. Иначе - аз лично бих ти препоръчал за следващ обектив Nikkor 35/1.8, но той не се покрива много с пейзажните и още по-малко с макро изискванията ти. Но един ден ще разбереш за какво ти е. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   15-12-09 18:01

А бихте ли ми казали-обективите на Сигма имат ли стабилизация?Да речем 70-300?С какво е по-добър и по-лош от 50-200 Никкор?Благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: darksorrow   
Дата:   15-12-09 18:05

какво му беше на панасоника за твоите нужди?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   15-12-09 18:17

Нищо му нямаше,прииска ми се нещо по-добро.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: darksorrow   
Дата:   15-12-09 18:21

ми сега ще те информират, че "по-доброто", като за тоя никон ще струва повече от тялото, което си взел...

и в отговор на първия въпрос - "Мога ли да съчетая обектив с голямо увеличение с възможност за макро?Предварително Ви благодаря.
" - ако с "голямо увеличение" визираш дългофокусен - да, но трябва да е специализиран твърд такъв. вариа тип 70-300, 50-200 имат абсолютно псевдомакро за реално приложение и дребни неща.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   15-12-09 18:47

С опита как ще разбера какво ми трябва? Искам да кажа че в едно отношение зная какво ми е нужно-обектив който "хвърля" далеч. Има ли такъв? Извинете ме за наивните въпроси. А как от показателя за фокусно разстояние , например 70-300, да разбера оптичното увеличение? Доколкото разбирам този термин не е съвсем подходящ,но все пак,моля,посъветвайте ме.Благодаря отново. И ОТНОВО ИСКАМ ДА ОТБЕЛЕЖА- снимам най-вече пейзажи.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: mugen   
Дата:   15-12-09 19:04

На панасоника имаш 12X Zoom или:
Обектив от 36mm до 432mm. [smile]

Като знаеш това по-лесно можеш да прецениш
какъв обектив търсиш за Никона гледайки милиметрите.
Само, че умножваваш по 1.5, пример:

Nikkor 55-200mm става 82-300mm [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: victory13   
Дата:   15-12-09 19:05

не знам... хем пейзажи, хем макро, хем надалече[smilie8]
пейзажите да не са на отсрещния балкон...

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   15-12-09 19:25

Пейзаж надалеч-ако не си ходил на планина,може би няма да разбереш. Справка- ПЛАНИНАРСКИ ФОРУМ.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   15-12-09 19:26

mugen,благодаря ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: ilcoin   
Дата:   15-12-09 19:33

Мисля, че си направил голяма глупост като си махнал панасоника, без да имаш идея и най-вече финанси да се оборудваш достаъчно.

Идеята да имаш сменяеми обективи е точно тая, да имаш специализиран обектив за конкретното приложение. И в случая по-доброто е по-добро, но не е по-добро за теб. Въобще, идеята "всичко в едно" е трудно осъществима при тези апарати.

Сега - в конкретната ситуация мисля че е най-правилно да купиш още един обектив за "далечна" стрелба, (по-добре стабилизирания никон според мене), а за макро да се насочиш към някое от тези решения .

Освен това, една книжка за пейзажна фотогафия и евентуално след това комплект филтри. Статива е силно препоръчителен. Китовия обектив като за начало ще ти върши работа за "широкото".

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   15-12-09 19:44

ilcoin,май си прав. Явно ще е трудно и скъпо да покрия фокусното разстояние.Брей,голяма грешка.А как ми се искаше DSLR. И сега какво-в сектор обяви ли да ходя?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: ilcoin   
Дата:   15-12-09 20:01

Нищо, не се коси - за да се научиш да преодоляваш ограниченията, ще трябва да мислиш по-креативно как с наличната техника да реализираш повече. Така че, не се знае дали не си си направил услуга.

Най-лесното/евтиното решение е това - да си намериш един 55-200 никор (желателно стабилизиран), 50мм обектив от базара (без значение какъв), за да го закачаш обърнат. При това ще имаш много прилична система, която ще покрива голяма степен от това, което искаш да снимаш. Остава ти статива и книжката. И другия път, като решиш нещо да купуваш, питай [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: jivkojj   
Дата:   15-12-09 20:10

Има сигма или тамрон които покриват 18-250 или даже 18-270 които са на доста приемлива цена. Ако си съгласен на компромис може да продадеш твоя и да вземеш такъв. Естествено качеството не е кой-знае какво, но постепенно може да се дообзаведеш. Недостатък - системката става доста обемиста. Това е само вариант де, но може и него да обмислиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: Prakticar   
Дата:   15-12-09 20:17

Добре си направил, че си си купил огледално-рефлексен. Постепенно ще разбереш, че турбовариото не е най-важното. В планина съм снимал и снимам доста и смея да твърдя, че по-дълго от 135мм (35мм екв.) рядко ще ти трябва. По-добре обърни внимание на широкия край. А най-добре първо поснимай с китака.
И не се коси, не си се минал.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: mitku   
Дата:   15-12-09 20:22

Не прецаквай човека заради ламтежа за милиметри да вземе да се прекара и да се метне на някое таквоз суперзуум-дърво. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   15-12-09 20:24

mitku,Сигмата и Тамрона ли имаш предвид?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: jivkojj   
Дата:   15-12-09 20:29

да тях. Вярно че са компромис. Чисто туристически обективи.


http://o4em.com/entry/10/file/tamron-18-270.jpg





Публикацията е редактирана (15-12-09 20:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: Prakticar   
Дата:   15-12-09 20:30

При пейзажните снимки качеството и детайлът са от голямо значение. Какъвто и турбозум да си вземещ, на каквато и тънка цена, после ще си гризеш топките от яд. Не бързай, поснимай с китака.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: mitku   
Дата:   15-12-09 20:33

@krivushko, да - мигмата и тампона имах предвид. Но докато съм си писал мнението на телефона и се е появило мнението на Prakticar. [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   15-12-09 20:49

А тези обективи имат ли стабилизация?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: Prakticar   
Дата:   15-12-09 20:54

Като си такъв фен на пейзажа да си чувал за триножник?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   15-12-09 21:02

Имам си триножник,но понякога за да не свалям 20-килограмовата раница и да го вадя е по-добре да снимам от ръка

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   15-12-09 21:04

И така-имат ли стабилизация тези " туристически " обективчета?

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: jivkojj   
Дата:   15-12-09 21:12

Tamron AF 18-270mm F/3,5 -6,3 Di II VC LD Aspherical [IF] Macro

има стабилизация.

VC = Vibration Compensation

Сигурно и сигмата има.

Никон също имат 18-200 VR, но той е доста $$.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   16-12-09 18:35

Благодаря на всички за съветите

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: zhbuts   
Дата:   16-12-09 19:26

70-200AF-S VR и последният да затвори вратата. За макро 200/4 макро или сигма 150 или 180 и си готов. Ще знаеш, че имаш чуден комплект. Но качеството струва пари.
Апропо, стативът се закрепя удобно отстрани на раницата за лесен достъп. Стига да не е голяааам. а разгънат може да се ползва и за трекинг щека.

Отговори на това съобщение
 Re: Моля за съвет за обектив
Автор: krivushko   
Дата:   16-12-09 23:12

Не е малък статива,не става за щека.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »