Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Електронна хартия
Автор: sas   
Дата:   09-12-09 00:49

Напоследък виждам все повече оферти за такива устройства.

Интересно ми е колко хора имат такива и колко реално ги използват? Практични ли са?

Лесно ли се борави с тях и лесно ли се зарежда съдържание?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: iceflame   
Дата:   09-12-09 00:53

и аз се заинтригувах напоследък, ако някой може да сподели мнение ще е много добре

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   09-12-09 00:55

amи зависи кое точно те интересува. От известно време Амазон предлагат Kindle на българския пазар

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stormfx   
Дата:   09-12-09 02:25

Аз имам и ползвам от 2 години някъде. Изключително удобно, практично и на моменти незаменимо. Когато пътуваш няма как да помъкнеш библиотеката, но в този случай става :) Впечатленията ми са само от Sony Reader 500 и 505. Други марки не съм пробвал, но от тези са не просто добри ами направо отлични. Една от най-добрите ми покупки. Ползваме ги цялото семейство.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   09-12-09 05:16

Sony Reader-ите като устройства са си добри.

Kindle-ъла обаче кърти. Като комбинация от добро устройство + Амазонската услуга се получава нещо много яко.

Имай в предвид че в БГ имаш безплатен нет към Амазон на устройството през някой от мобилните оператори (включва се в цената, неограничено във времето).

Хабят батерия само за да смениш страницата, което означава че можеш да прочетеш хиляди страници преди да я изтощиш. Четаемостта на екрана е сравним с книга.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thomas   
Дата:   09-12-09 08:52

Я да попитам и аз, че тези дни гледах Kindle в Амазон... Че е черно-бяло - ясно. Че може да сваля платени книги от Амазон - пак ясно. Вълнуват ме две неща:

1. Знам, че може да показва и PDF файлове, но може ли човек да си качи PDF-и по някакъв начин? Какъв интерфейс, освен GSM-ския има това устройство?

2. Как стои въпросът с полутоновете, щом устройството е чисто черно-бяло? Само оптимизирани файлове ли могат да се гледат, или растеризира някак си полутоновите и цветните изображения (както става това на черно-белите принтери или при офсетовия печат)?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   09-12-09 09:00

Sony 505 е домашния любимец. Ако обичаш да четеш книги, рийдъра е страшно удобен.
Предлагането в България е пълна скръб. На практика в България с поддръжка и всички екстри, от жив човек, легално ебук може да си купиш само и единствено от ДБС Дизайн. Те продават Lbook, съвместно отроче на Hanlin и една украйнска фирма. Плюсовете на това устройство са, че е кирилизирано фабрично така да се каже.
От там нататък почват другите варианти Сони, Киндъл и други по-малко популярни, но доста добри като характеристики. Въпрос номер едно който трябва да те интересува е кирилизация и поддържани формати.
Сони още не са разбрали, че съществува кирилица, но пък за сметка на това братята руснаци са направили всичко необходимо по въпроса. Процедурата е проста, иска малко четене и следване на инструкции. Гледам че и новите модели на Сони подлежат на кирилизиране.
В Киндъл има нещо много притеснително, книгите хем са твой, хем не са, от Амазон си позволяват да решат че някои книги могат да се махнат и просто ги изтеглят от всички устройства. Да не говорим че не всички заглавия са достъпни за европейската публика, а заглавия на кирилица няма. Поддръжката на формати също не е впечатляваща. В Европа не можеш да браузваш с него, достъпна е само уикипедиа. Хубава джаджа, ама да си я ползваш в щатите.
В Европа, сме доста назад в електронните книги, добре че са руснаците да ни издърпат напред.
Ебука е все пак деликатно електронно устройство и не може да издържи тормоза на който можеш да подложиш една книга. Тази разлика, е хубаво да я разбереш в началото, просто иначе струва по-скъпо. Сони България, нямаха желание да извършат гаранционно обслужване, а и моят проблем (силно натиснат в раница рийдър) не се покриваше от гаранцията. За утешение обаче сервиза им се зае с доставката на частта и ремонта, за което си платих, разбира се. Сервиза, който ползвах е
Здравец - София. Свършиха си работата чисто и в обещания срок.[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: toddybear   
Дата:   09-12-09 09:50

Аз ползвам LBook варианта и съм доволен, излиза доста скъпо сравнено с другите рийдъри но межеш да си го купиш от бг.

Вече съм изчел доста книги на него и съм си избил парите но все пак си е скъпо.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: evelinster   
Дата:   09-12-09 10:38

Българи отварят Kindle, белят му екрана


На пръв поглед изглежда страхотно. На втори – екранът е толкова добър, че помислихме, че е лепенка. И се опитахме да го обелим. На трети, няколко души в офиса се сбиха кой да го ползва.

(cc) 2009 | Блог на Икономедиа


Отговори на това съобщение
 Re: Електронна хартия
Автор: sas   
Дата:   09-12-09 12:22

didesignbg, мерси за отговора!

Няколко неща забелязах от споделеното до тук:

* "В Киндъл има нещо много притеснително, книгите хем са твой, хем не са, от Амазон си позволяват да решат че някои книги могат да се махнат и просто ги изтеглят от всички устройства." - това наистина е странно. Как се случва? Като се закачих на мрежа и то автоматично ли ги изпълнява тези неща?

* услугата на Киндъл, наистина е интересна! С този GSM модул

* Киндъл, наистина ли не показва кирилица?

* Освен с кабел или браузене по целия интернет има ли как по друг начин да си набавиш съдържание? Примерно Сони или Lbook дали имат услуга подобна на Амазон?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: toddybear   
Дата:   09-12-09 12:56

Сони и Лбуук нямат wireless. Лбуук имат идея за нещо такова ама според мен няма да стане скоро.
Не знам дали го знаеш този блог, там има интересна информация за различните ибуци.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   09-12-09 13:55

Очевидно връзката на киндъл е двупосочна, могат да му се дават и нареждания по 3г модула. Забележи eдна от книгите, които изтеглиха беше 1984 на Оруел[smilie5] Будиш се сутринта и книгата която си си купия я няма... Да не говорим, че със сигурност знаят какво четеш.
Киндъл може да се префлашне за да показва кирилица, Сонито също се префлашва. Същноста е да им се сложат уникод шрифтове на мястото на оригиналните. Какво си мислят производителите не ми е ясно 21 век да не сложиш читав уникод е престъпление?
Услугата на Киндъл има смисъл в щатите, защо? Прост пример - фотофорум има специална версия за четене, аз си плащам един долар на месец и имам достъп до тази версия на киндъла от всякъде, до новинарския сайт също[smile]
Номера да орежеш заглавията които предлагаш в Европа също е отвратителен. Безумие някакво. Със международния киндъл ще може да четеш примерно 1/3 от книгите, предлагани в САЩ.
За другите няма такъв модул, но не е голяма мъка правенето на книги. Има достатъчно софтуер, който е адекватен. И lbook и sony ми се струват по-добре като поддръжка на формати от киндъла. Говореше се за ъпдейт на фърмуера на киндъл за директна поддръжка на пдф и др. формати. Иначе положението е много сбозено, пращаш файла на амазон в пдф, те ти го връщат в рийдърския формат, безплатно на пощата, или срещу долар на машинката....
toddybear ти е дал на български, аз ти препоръчвам да погледнеш и този сайт - http://www.the-ebook.org/

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thomas   
Дата:   09-12-09 14:48

Хаха. Забележителен е фактът, че именно 1984 са изтеглили. Това показва само едно - Big Brother's controlling you :-)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   09-12-09 15:02

И на мен ми е интересно на Киндл как се качват книжки, ти сам автоматично да си го направиш това май не става?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sas   
Дата:   09-12-09 15:12

Значи се получава нещо като идеята за DVD формата, отначало нали искаха да го защитят като предлагат устройства в различни региони, които четат само определеното заключване. Накрая се оказа, че се обезмисли това.

Киндъл ми звучи подобни. Някой иска да контролира всичко.

Най-вероятно като стане популярно този вид устройство ще се окаже, че конкурентно предимство е поддръжката на различни формати и по-свободното боравене с машинката...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   09-12-09 15:44

Не, и на киндъл могат да се качват книжки, просто няма слот за допълнителна памет (вградената беше повече от достатъчно), включваш към компютъра и слагаш книжките. Обратното е невъзможно, книга свалена от Амазон да я ползваш извън киндъла.[smilie23]
Просто първоначално нямаше вградена поддръжка за пдф и доста от форматите, мисля че това се оправи с ъпдейт, но не съм на 100% сигурен.
Сони-то и Лбука си имат четец за сд, може да си ги ползваш и като кардрийдър[smilie5] при сони има и любимия мемори стик. Живота на батерията пада малко при ползване на външна карта, но това не е проблем.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   09-12-09 16:08

Къде е хартията в цялата тема?
Мислч, че "електронна хартия" е съвсем друго нещо.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ivodam   
Дата:   09-12-09 16:12

Мда, май не се прави разлика между електронна хартия и електронна книга.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ege   
Дата:   09-12-09 16:16

Тук се говори точно за електронни книги, използващи електронна хартия(e-paper)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   09-12-09 17:25

asahi, ivodam, вие сериозно ли очаквате истинска хартия?

Екраните на тези устройства са със т.нар. epaper - изключително висока разделителна способност и визуално наподобяващи характеристиките на истинска хартия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   09-12-09 17:43

В сайта на Амазон за Киндл пише 100% pdf compatible.

didesignbg би ли дал съвет кое устройство е най-добро тука за нас за нашата действителност?

И ако нямаш Киндл можеш ли да си пазаруваш електронни книги от Амазон?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borisyankov   
Дата:   09-12-09 18:13

Киндъла от скоро поддържа PDF-и.
Има електронни книги в Амазон, но мисля че Киндъл версиите са много повече. Някои дори ги продават на загуба! (защото пъблишърите вземат повече пари от продажната за някои бестселъри).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: seal   
Дата:   09-12-09 18:51

В миналия брой на HiComm имаше статия и преглед на няколкото модела на пазара, звънни ако искаш да ти я дам. Или снимам:-)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   09-12-09 19:27

dau, аз съм написал какво ползвам. Имах страхотно желание да си купя продукт от България, който мога да пипна. За съжаление хората продаващи лбук имаха (според мен) временни затруднения и това не се случи. Затова избрах по-трудния вариант доставка, четене, кирилизиране и т.н.
В момента не съм запознат с цени, сони ме впечатлиха, рийдъра е направен от едно парче алуминий, няма спойки няма шевове. Много е гот като го държиш, солиден е като фуджо, въпреки че тази солидност е донякъде илюзорна. Дисплея е крехък. Рийдъра си идва с кожена корица за разлика от киндъл.
Книгите на амазон си бяха за киндъл, и всъщност ти не ги купуваш, а получаваш правото да ги четеш.[smilie23] Забележи това право, последно като гледах, можеше да го упражняваш върху киндъл и върху айфон посредством програма продавана само в САЩ.
Аз лично не бих си купил книга на английски. Книги на български не знам някои да продава. Същевременно почти всичко което искаш да четеш се намира, въпроса е кой 16 годишен го е превеждал (без да искам да засегна 16 годишните).
Нашата действителност е добре благодарение на простичкия факт, че сме дали кирилицата на братята руснаци, а те обичат да пишат софтуер. Затова и дадох сайта горе, на руски е и за мен е много готин източник. Важното за рийдъра е да се чете лесно, да е удобен, здрав, и да не си тровиш нервите като тръгнеш да си правиш книга.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   09-12-09 19:30

този Lbook какви предимства има?
Аз пипах наскоро едно Сони тако, не знам кой модел беше точно май 500/505 ама ми направи впечатление, че беше ужасно тежко, алуминий солидно здраво да, ама то тежеше сигурно 600-700 грама, малко ненормално ми се вижда това...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   09-12-09 20:07

Тежички са, не само сонито, всичките, вътре има доста неща. лбука предимство му е че има поддръжка на кирилица (това и при другите се добавя, но го правиш сам), и разбира се плюса на гаранцията и купуването от магазин. В България тези неща са относителни и нямам опит с фирмата продаваща лбук. За Сони съм написал по-горе, плащаш оправят, което не е малко. Официалното становище на една дама в Сони беше, че рийдъра няма да се продава докато не се кирилизира официално. Всъщност сони сега имат три нови рийдъра, би трябвало цените на 505 да паднат.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: boni   
Дата:   09-12-09 20:10

Скоро се продаде един почти неползван Сони 500 за 140лв....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PeterPAN   
Дата:   09-12-09 20:42

Ми за целта аз си Ползвам нокиата или покет ПЦ-то с МобиПокетРийдър ;) неоспорвам че предимствата на електронната хартия и аз възнамерявам си купя подобно устройство трябва се поогледам в Ибея за някое йм-сори 500,505 май.

Неудобството при ГСМ и Покетите е че са доста и най важния бързото хабене на батерията ;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PeterPAN   
Дата:   09-12-09 20:58

Скъпичко сонито ;)
Цък

Кондъла по евтин излиза, как стои при него въпроса с книгите и длъжен ли съм да го ползвам с 3Г Модул, трябва да прочета за него ;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PeterPAN   
Дата:   09-12-09 21:09

Киндъла 2 за $244 ;) ако някой се навие мой се комбинираме стига да може да си качвам каквито книги си искам аз и да неми ги трият, не ми трябват другите му екстри ако правят мизерии

Отговори на това съобщение
 Re: Електронна хартия
Автор: thomas   
Дата:   09-12-09 21:13

Къде ги дават два за 244 долара?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PeterPAN   
Дата:   09-12-09 21:14

В Грешка съм едното било $244 в ибей незнам колко излиза от амазон.

ПС: Вамазона $259


Някой ползва ли го в БГ Киндъла?



Публикацията е редактирана (09-12-09 21:18)

Отговори на това съобщение
 Re: Електронна хартия
Автор: thomas   
Дата:   09-12-09 21:19

$259 в Амазон. Плюс доставката, разбира се. Лошото идва после. Книги между 7 и 12 долара. Аре нема нужда, а? Повечето от тези мога да си ги купя за същите пари на хартия, като в този случай е абсолютно сигурно, че не могат да ми ги изтрият ;-)Тъпо е така скрито да ти увеличават цената на книгите - това, което ще им спестиш, купувайки електронна книга, е много, много повече, отколкото ти "пускат" на теб като спестяване. Лично аз ще изчакам да видя накъде ще се развива тази технология.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PeterPAN   
Дата:   09-12-09 21:19

Интересна ми е функцията Текс то Реч и за колко езика я има ;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PeterPAN   
Дата:   09-12-09 21:30

Аз заради това използвам всичките разновидности на това

Цък

в Ибея има много книги (явно пиратски) за Сонитата ;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   09-12-09 21:44

Сонито и киндъла са на едни пари, така като гледам. Винаги са били толкова, даже тоя от английския ибей е много на сметка. В България реалистично между 500 и 600 лева, в Европа също така. Разпространението е много слабо, мисля имаше нещо общо с авторските права на книгите.
PeterPAN нищо общо няма това с ПДАто. Всъщност има много общо с нещо което си виждал - хартията, липсата на долна подсветка и факта че нямаш опресняване, невероятния контраст и видим ъгъл. Функцията да ти говори е глупост, работеща само на английски. Има си компютри за тази цел.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: PeterPAN   
Дата:   10-12-09 08:20

Знам че няма нищо общо и затова искам да си купя, но сега тъпя неудобствата на ПДА то киндъла ме кефи може да се кирилизира и ако мога си качвам книги които аз си конвертирам и ако не и ги трие може би ще си го поръчам, ако не ще трябва да заложа на айм-сори


Има още няколко варианта иРивър и някакъв друг гледах с иПейпър но не ме впечатлиха


Ще чета за киндъла като ми остане време

Отговори на това съобщение
 Re: Електронна хартия
Автор: dinkoff   
Дата:   07-01-10 11:31

още малко по темата: цък


Отговори на това съобщение
 Re: Електронна хартия
Автор: BirdOfPray   
Дата:   08-03-13 00:33

Хартия от камък (repap)

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »