Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 За карбоновите стативи и колко са опасни при мълнии...
Автор: Petri   
Дата:   02-12-09 11:16

Имате ли представа колко притеснителен е този въпрос, като тръгне някой из горите с карбоновия си статив и го посрещне майката природа със светкавици и гръмотевици...

Чувал съм за рибари с карбонови въдици и нещастен край...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   02-12-09 11:19

Колкото и алуминиевите!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   02-12-09 11:25

Вземи си такъв от полимер [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   02-12-09 11:29

Petri
при всички случаи алуминият е сред най-добрите проводници, а нали той е алтернативния материал.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thomas   
Дата:   02-12-09 11:30

Момчета, това се случва само тогава, когато не си си заземил статива ;-)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   02-12-09 11:38

Ако държиш статива с краката нагоре е 3 пъти по-вероятно да те тресне[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   02-12-09 11:55

Ако трябва сериозно да си говорим за мълниите не е важно какъв ти е статива, а какво ти е поведението.

Ако стоиш на голо място изправен няма кой-знае какво значение какъв ти е статива. Вероятността да те тресне вече е нараснала над допустимото. Затова при гръмотевична буря ако няма къде да се скриеш зарязваш всичкия багаж на 50м. от теб, избираш по-ниско място и клякаш. Чакаш да мине и се молиш.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deathzone   
Дата:   02-12-09 12:03

Асахи е прав, другият варинта е да го покриеш с нео и пак да се моли..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thomas   
Дата:   02-12-09 12:08

Всъщност най-хитро е, ако играта е загрубяла, да махнеш апарата от статива, да забиеш самия статив достатъчно хубаво в земята, за да прави контакт, и да се отдалечиш на десетина метра. Клекнал, както посъветва и Асахи. Тогава е почти сигурно, че фактът, че статива ще привлече светкавицата, е изцяло в твоя полза. Ще загубиш може би един статив, но пък ти остават апарата и целия останал живот ;-)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hitman_1   
Дата:   02-12-09 12:09

Най-добре порцеланов или гумен. Лошото е, че дори Manfrotto не ги предлагат. Ако ти е писано.... няма да се обесиш... [smilie7]
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Akeyzerr   
Дата:   02-12-09 12:28

А какви снимки могат да станат на мълнии по този начиииин... :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   02-12-09 12:28

Няма гумени. И китайците не правят.
Може би БАН ще се изяви?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Petri   
Дата:   02-12-09 13:15

Значи не съм се минал толкова като си взех карбонов статив :)

Майтапа настрана, надявам се и други хора да са намерили полезни съвети от темата, освен мен.

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   02-12-09 13:18

На мен, ако светкавицата ми стопи карбоновия статив, се мятам под влака...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   02-12-09 13:19

Добре, че нямам карбонов статив [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borovinka   
Дата:   02-12-09 13:20

Тук имаме отличен пример, за това как благодарение на свободния достъп до публичното пространство на всевъзможни безмозъчни индивиди, една невероятна недомислица се е превърнала практически в аксиома. Във всички рибарски форуми можем да прочетем, че карбоновите пръчки (въдици) могат да бъдат опасни в близост до електропроводи или по време на гръмотевични бури. Това несъмнено е така, понеже карбонът е електропроводим, за разлика от дървото и стъклопластите - другите материали за рибарски пръчки. Ако алуминият, медта, стоманата и чугунът[smilie5] бяха добър материал за въдици, то те щаха да са много по-опасни от карбона, защото притежават несравнимо по-висока електропроводимост. Иначе казано, ако някой отиде на риболов с парче арматурно желязо, то шансовете му да "светне" са доста по-големи, отколкото при използването на карбонова въдица.
Та, по време на гръмотевична буря карбоновият статив е по-опасен от буковия, чамовия, стъклопластовия, гумения, порцелановия, текстилния, хартиения и какъвто се сетите диелектричен статив. И по-безопасен от всеки метален статив, понеже металите имат несравнимо по-добра електропроводимост от композитите с въглеродни влакна (карбон).
До тук добре. Да поговорим малко за статистиката. На хиляди места из нета може да прочетем, че карбоновите въдици могат да бъдат опасни при гръмотевична буря и в близост до електропроводи. Нещата опират до възможността на отделния човек да прави правилни заключения. Разсъдливият ще разбере, че карбоновите такъми просто са по-опасни от дървените и стъклопластовите. Не особено интелигентният човек няма да проумее докрай ситуацията и ще запомни само, че карбонът е опасен. И при подходящ повод ще го напише в някой форум. После някой друг като него ще изръси същата глупост в публичното пространство. Тук вече имаме грешна статистика. Така една невярна информация може да се мултиплицира до безкрай, затова не се доверявайте на колективната интернетска мъдрост. Търсете мнението на конкретни хора, които са се доказали в дадена област.



Публикацията е редактирана (02-12-09 13:21)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Petri   
Дата:   02-12-09 13:30

borovinka, точно затова беше и темата, да се споделят мнения, защото не съм само аз този, който е чувал, че въдиците са опасни да се ползват в близост до електропровод и при гръмотевични бури.
Ти обаче малко се прехласна да използваш думи като "безмозъчни индивиди", "не особено интелигентният човек" и т.н. - честно, за миг си помислих че визираш мен.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   02-12-09 13:30

Тези приказки идват именно от рибарските форуми!
Дени Досев - мой добър приятел се беше лепнал на 10000в. далекопровод с 10м. карбонов прът! Едвам оцеля - но оцеля! Мисля че ако беше с алуиниев , май нямаше да оцелее....Или ако беше стъпил във водата например!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   02-12-09 13:37

От наблюденията ми върху поведението на различни предмети/материали е електростатично поле с висока напрегнатост съм стигнал ( и не само аз) до извода, че материалът не е от първостепенно значение. По-важно е разстоянието м/у електрода (облака) и предмета. Изпъкналите предмети, макар и не толкова токопроводими, успешно обират мълниите, докато ниски, метални и отлично заземени не хващат нищо. Затова оставете карбона, алуминия и другите материали на заден план и мислете за онези елементарни действия, с които можете да се защитите по време на гръмотевична буря.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zariio   
Дата:   02-12-09 13:38

При 10000волта те лови от около метър преди да си го допрял да не говорим че тва с оцеляването ми звучи като на шега
[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: borovinka   
Дата:   02-12-09 13:38

Petri, по никакъв начин не визирам теб. Имам изключителна непоносимост към всякакви немислещи същества, които пълнят интернет пространството с невярна информация и по този начин объркват хората, които ползват същото това пространство, за да си изяснят нещо.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   02-12-09 13:45

То тука почват и другите спорове. Алуминият няма феромагнитни свойства, ми си е прост проводник... Т.е. големият прът трябва да по-четвъртит, ако се разхождаш с някой железен винкел под ръчичка... Туй, че светкавиците обичат да шават по най-малкото съпротивление е една втора бира, може би трета... То по тая логика, ако си бил добре изпотен в горещия летен ден и те ливне един дъжд да ти разтвори солта от кожата, една светкавица би следвало да те фламбира порядъчно, без значение дали си гепил статив под ръчичка или сателитна чиния. Дайте да ходим с по една фарадеефа клетка за всеки случай, ако вземе да завали...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vladimir666   
Дата:   02-12-09 13:47

Петри, в планината си мъртъв и без статив. Ако ще и гол да си, ако си в зенита на бурята си труп.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: snooper   
Дата:   02-12-09 14:02

Има мълнии и мълнии - познавам 2-ма човека, удряни от мълния, единият беше ударен 3 пъти в рамките на една и съща буря... Все случаи при катерене, с метален инвентар по тях - Живи и Здрави са - не казвам, че не е опасно, а че не винаги е с летален край, да се надяваме [smilie8]

За останалото - Боровинката го е казал повече от добре [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CaMyPau   
Дата:   02-12-09 14:04

"Напрежението в една светкавица може да достигне между 100 000 и няколко милиона волта."

Мислите ли че за напрежения от този порядък има значение дали е карбон или алуминий. Според мен ако вали /а то 99 процента ще вали/ и всичко е мокро няма значение материалът. Светкавицата тряска на най-високото място и ако това си ти - и да се молиш и да не се молиш, спасение няма. Така че клякайте при asahi у храстите и се молете [smilie18]

Ето малко инфо



Публикацията е редактирана (02-12-09 14:07)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »