Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - форум: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Снимките на хартия
Автор: jester   
Дата:   29-11-09 22:29

В последните седмици отново зачетох активно форума и колкото повече гледам тестове и заяжданици и сравнения на камери и обективи със 100% кропове с аберации, мазни и т.н., толкова повече ми се прииска да се върна към добрия стар навик да си правя любимите кадри на хартия. Оттук ме затрупаха много въпроси, по които бих се радвал да покоментираме. Първото, което си помислих беше:

Къде в момента в София е най-добре да се изкарват снимки на хартия. Говоря не само за цена. В крайна сметка спомените нямат цена. По-скоро кои са местата, и останали и са такива, в които мога да разчитам на постоянство в качеството, на професионализъм на операторите и на неподценяване на поддръжка на техническите средства, с които се създава хартиения кадър.
Та има ли такива места и кои са те?


Другото, което се замислих, дали пък да не инвестирам в един наистина качествен фото-принтер, за който да купувам оригинални консумативи и оригинални фотохартии, за които съм чувал, че имали гаранция от по 100 години (кой ли изобщо може да провери истинността на тази гаранция).

Мислех за Канон от серията Пиксма, но знам, че и НР и Епсън са добри марки.

Та, ако реша да е принтер, какво бихте ми препоръчали? Надявам се да има поне някой, който има наблюдения и опит и би желал да ги сподели.

Благодаря предварително и се надявам, че поне тази тема няма как да стане спор Никон/Канон.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ffwd   
Дата:   29-11-09 22:36

Боби, професионален широкоформатен мастилен печат + гилотина. Убедих се за себе си. Битовите принтери са за битови цели. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: BotsRevenge   
Дата:   29-11-09 22:40

Аз до сега съм доволен от услугите на fotolan. Немалко фотографи изкарват снимки при тях. Изкарал съм при тях около 6-700 снимки и 2-3 от тях се е случило да не са добре и са ми ги изкарвали наново.

Каквото виждам на монитора, това получавам и на хартия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   29-11-09 22:46

Дотук два отговора, покриващи два възможни варианта.

Димо, знаеш че ти вярвам, но наистина ли смяташ, че няма добри домашни принтери, когато са окомплектовани с оригинални така да се каже дедикейтид консумативи?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dobcho   
Дата:   29-11-09 23:16

Аз препоръчвам да поизтупате от прахта стария лентов, по възможност огледално-рефлексен, фотоапарат; да си купите едно Fuji Superia 200ASA и да си намерите копирна машина, която копира по оптически път негативите, без намесата на скенер. За да си припомните богатството на цветовете и да сте сигурни в дълговечността на копието. Всъщност не се сещам за по-добър вариант щом целите снимка на хартиен носител.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: neuromancer   
Дата:   29-11-09 23:18

Фотолан са много добри при копиране на снимки, но за бога, не им давайте да проявяват ленти, може да съжалявате

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   29-11-09 23:32

Има добри домашни принтери, ама ако искаш по-голямо нещо от 20х30 бая, ще се оръсиш.

Иначе аз препоръчвам Деков, Вертикал7 и Factor.bg

Много зависи какво искаш, за колко време, при какви условия и пари

иначе, нищо по-хубаво от снимката на хартия [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ffwd   
Дата:   29-11-09 23:37

Боби, ако ти е голям холът EPSON Stylus Pro 7900 или 9900 могат да минат за домашни. С дедикейтид консумативи надминават и най-добрия фотопечат, който сме виждали. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hotsnail   
Дата:   29-11-09 23:40

абе стига глупости купи си една пиксма 4600 и пуцай здраво. Аз съм много дововлен от него с оригиналните си джаджи - хартии и мастила.

Не че съм претенциозен - снимам гледам на екрана и печатя. Ползвам Джпег за да ми е ясен резултата, още докато снимам - инак все нещо не става баш както искам - цветовете все нещо стават канонски ако снимам в роу, пък аз си купих сони за да не гледам канонски цветове.

А4 е максимума!!



Публикацията е редактирана (29-11-09 23:41)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: rorus   
Дата:   29-11-09 23:52

Друг вариант са фотокнигите - излизат по-скъпо - но и усещането е съвсем различно.
Ако искаш да запазиш нещо стойностно - за мен е най-доброто.
Но правенето на добра книга отнема доста време, особено ако слагаш текст.

При печата грижата е в съхранение на стотици/хиляди неща в най-различни формати.
Просто няма добро решение.

А още по-друг вариант е да си приготвяш албумите в HD формат - на голям екран си е супер, а и за споделяне с приятели и семейство също.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Mec   
Дата:   30-11-09 00:53

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Alex-dan   
Дата:   30-11-09 04:12

Аз ползвам Канон Про 9000 и съм много доволен, задоволява напълно нуждите ми, печата до А3 , с 8 мастила.

Canon Pro9000

Епсън също имат еквивалентни варианти..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   30-11-09 09:21

Не е зле да коментирате себестойността на отпечатъка с оригиналните консумативи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   30-11-09 09:39

Pro9000- много скъпо [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   30-11-09 10:01

Доколкото виждам, както и предполагах де, но универсално решение няма. Очевидно е, че широкоформатният печат и гилотината, предложени от ffwd са може би прекрасно решение за портфолио, изложби или чисто и просто за показване, но не ми се струва еквивалентно удачен вариант за семейния албум.

В този ред на мисли, за да фокусирам малко въпросите си. Нека се фокусираме върху варианта домашен принтер. Димо (ffwd) добре ми предложи шкафа на колелца на Епсън и сигурно наистина е супер, амааа... не ми е толкова голям холът.

Та, ако се спра на тези, които не са на колелца - имате ли поглед от гледна точка на качество на печат, цена на копие с оригиналните консумативи и сервизна надежност, коя за нашата реалност от трите марки е най-удачният избор - Canon, HP или Epson? Нямам никакъв опит и с трите, най-много с HP, но на ниво офис потребление и два мастиленоструйни принтера Канон, на които им заминаха главите при първия опит да се печати с евтини мастила.

И ми направи впечаление, че pixma 4700 дори и най-високият клас от А4 принтерите на Канон, си остава с 5 мастила, докато А3 братовчедите стигат до 8 мастила. Не трябват ли тези нюанси при А4 печат или просто нещата опират до цена?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: thomas   
Дата:   30-11-09 10:13

@jester
Би ли ми обяснил защо смяташ за разумно да си купуваш мастиларка (не само че и за самата нея ще дадеш някакви пари, ами и те чакат или скъпи, или нетрайни консумативи след това), вместо да си даваш качествените обработени файлове за копиране в някой хубав минилаб, когато става дума за малки размери, и на голямоформатен фотопечат (примерно при нас), когато става дума за 30/40 см и нагоре докъдето ти стига въображението?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   30-11-09 10:26

Джестър, тези неща, дето ги коментираш, имат смисъл при промишлено натоварване. Това означава да приемаш външни поръчки и да се занимаваш предимно с това. Дори можеш да изкараш пари. Ако това е твоя бизнес - давай. Ако не - Томас ти е показал добро решение.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ege   
Дата:   30-11-09 11:01

Най-евтиното решение е да си копираш в минилаб, принтери, дрън-дрън.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   30-11-09 11:07

thomas, не смятам, а питах, точно защото не смятам със 100% сигурност. Напълно съм съгласен с теб, но до рамките на твърденията ти, понеже нито едно от тях не отговори на въпроса ми за трите марки.

асахи, не съм сигурен, че разбрах коментара ти. Смяташ, че домашният фотопринтер е решение само при промишлено натоварване? Понеже не ми се вярва, очевидно не съм разбрал нещо.

Така, нещата почнаха да ми се избистрят. Ще си избера някой добър минилаб, например фотолан, или пък студиото на Деков, когато си правя някакъв масиран печат или пък за по-така неща. За по-големи разпечатки с удоволствие ще се обърна към Thomas, поне вече имам контакт, дори да не знам къде е "при нас".

Остава една част от случаите, в които ще ми се иска и/или налага да направя хартиено копие вкъщи. Имам такива случаи. Нека сега да разгледаме тях. Коя от трите марки бихте ми препоръчали за най-добър А4 домашен принтер. Гледах Canon Pixma iP4700, Epson Stylus Photo R285 и HP Photosmart C4480.

Някой има ли преки наблюдения върху трите и като марките като цяло или тук никой не принти снимки вкъщи, освен hotsnail?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   30-11-09 11:09

jester - виж Canon MP980 [smilie24] Лудница та дрънка!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   30-11-09 11:51

MP?? Сигурен ли си? Мултифункционален? Ъъ [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitku   
Дата:   30-11-09 11:52

@jester, hotsnail вече го е казал по-горе [smilie24] ... и аз съм на същото мнение - вземаш си приличен принтер, ползваш го с оригинални консумативи и да добавя - най-вече с подходяща КАЧЕСТВЕНА хартия и си печаташ когато/както/каквото си поискаш... и даже ще е по-качествено от голяма част от т.нар. "фотостудия" (кавичките са умишлени). [smilie7]

Добре е да прочетеш например тези теми:
-> Къде в София се изкарват качествени снимки на хартия?
-> Как се принтира на фото хартия?

... има и доста други на таз тематика из форума, които може да откриеш с търсачката. [cool]

Например относно принтерите и издръжливостта... да кажем на течности - специално съм заливал снимки от моя принтер с какво ли не (да кажем - с бира) за тест и няма никакви грижи освен нормалното влияние, което има влагата върху самата хартия при по-сериозно (МНОГО по-продължително) потапяне или ако самата течност не е цветна и да боядисва. Наскоро за тест взех и пробвах пак - натопих една снимка и я държах 1 минута потопена под вода. След изваждането я изтрих усърдно със салфетка (за да се опитам да я "размажа") и я оставих да доизсъхне. Няма НИКАКВИ промени по снимката и няма НИКАКВИ следи по салфетката. А и хартията не се е променила (набръчкала и т.н) изобщо за тази "само" 1 минута. И изобщо не искам и да чуя за разни набедени ателиета. [smilie5]

Най-важното обаче е да ползваш КАЧЕСТВЕНА хартия (другото е - приличен принтер и оригинални консумативи). Разликата е ОГРОМНА. Един и същ принтер на лоша хартия прави "мазало", а на Качествена хартия прави страхотни снимки. За съжаление - по принцип "качествена" означава "скъпа" хартия за фотопринтер, но има и някои нелоши компромисни варианти относно качество/цена (които може да разгледаш в дадените линкове). [smile]

Ако бях на твое място, в момента бих избрал принтер Canon Pixma iP4700. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   30-11-09 12:10

"асахи, не съм сигурен, че разбрах коментара ти. Смяташ, че домашният фотопринтер е решение само при промишлено натоварване? Понеже не ми се вярва, очевидно не съм разбрал нещо. "

Приеми го така: Ако печаташ чат-пат, с големи паузи от 2-3 седмици, месец-два, неминуемо стигаш до запушване на глави. Като добавиш и не малката цена на консумативите в едно копие започваш да се замисляш дали да печаташ вкъщи.

Ако вземеш по-професионална машинка тя ше се изплати с повече работа, оттам и нуждата да принтираш по-големи количества.

В решаването на тази задачка може да има и други фактори - спешност, висока продажна цена, липса на добро фотоателие с минилаб наоколо. Тогава сметката става друга.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   30-11-09 12:11

Я кажете какво е по-ново на този 4700 спрямо 4600??? Гледах в сайта на Цанон и ми се вижда абсолютно същият принтер [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   30-11-09 12:15

Асахи, благодаря за пояснението. Сега те разбрах напълно.

Иначе, митку, благодаря и на теб. За хартията това го знам от личен опит, но важи и за мастилата. Дотук имаме две мнения за Канон пиксма и никой нищо не е казал за ХП и Епсън.

sirkhan, недей бе, сега ще дойде pd и ще каже, че разликата е като между 20Д и 30Д, и че това е в цялостната стратегия на Канон да цедят парите на хората и ще ми отиде темата по дяволите. [smilie18]



Публикацията е редактирана (30-11-09 12:17)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Албум преди 6 часа
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг:
рейтинг: