Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   27-11-09 21:22

Бъди сигурен, че знам какво говоря.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kufeiko   
Дата:   27-11-09 21:54

Ето един сайт, който съдържа доста и вярна (не само според мен) информация за батериите (на английски и немски): http://www.batteryuniversity.com/ . Интересно четиво е.

И напълно подкрепя коректното мнение на valjo.
Ето и едно уточняващо допълнение към него: литиево-йонните батерии се "самокалибрират" с помощта на вътрешна електроника. Затова е хубаво в началото да се направят 2-3 пълни цикъла зареждане-разреждане_докато_угасне. Лично съм се убедил, че така се изкарват наяве и последните 10% от капацитета на батерията. И, както също е отбелязал valjo,

"7. Поне два пъти на годината зареждаш по инструкцията в т.3.".


На третата-четвъртата година, обаче, каквото и да правите вероятността да искате нова батерия е над 75% :-)


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: william   
Дата:   27-11-09 22:10

куфейко, ти в тоя батериен университет прочете ли всички лекции?

Например това
http://www.batteryuniversity.com/partone-12.htm


Lithium-ion is a very clean system and does not need priming as nickel-based batteries do. The 1st charge is no different to the 5th or the 50th charge. Stickers instructing to charge the battery for 8 hours or more for the first time may be a leftover from the nickel battery days.

подчертаното "priming" значи формуване

Та на простобългарски:

"Li-Ion не изисква формуване, както никеловите батерии. 1-то зареждане не се различава от 5-тото или 50-тото зареждане. Лепенките, инструктиращи за 8 часа или повече при първо зареждане, са рудимент от ерата на никеловите батерии."


Отговори на това съобщение
 Re: Първоначално зареждане на нова батерия?
Автор: pmartinov   
Дата:   27-11-09 22:31

Лепенките, инструктиращи за 8 часа или повече при първо зареждане, са рудимент от ерата на никеловите батерии."



https://photo-forum.net/joro/emoticons/457.gif



Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kufeiko   
Дата:   28-11-09 00:57

Мдаа, william, изчел съм го :-) И нийде не говоря за формуване. Става въпрос за калибриране, което си е различно.

Изхождам и от постигнатото вече съгласие, че оставянето на Li-Ion батерията върху зарядното след като е заредена е чисто суеверие - както се спомена вече, след това нейното зареждане просто се преустановява. Защото иначе може да има и бум!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: svetostz   
Дата:   28-11-09 01:19

Няма да има БУМ! Като зарядното зареди то я поддържа в това заредено състояние като я "проверява" постоянно и я дозарежда... естествено с доста по-слаб ток. Батерията е нова и има нужда, как да го кажа ... "събуди", за да влезне в режим и да отдава на максимално ток.
Това не е мит или суеверие, а принцип за работа с този вид акумулатори. Всяка нова батерия има нужда от подобен цикъл - да седи на зарядното два пъти 12часа.
Важно е, мисля че го спомена някой, като не се използва дълго време да не е оставена разредена.
Винаги заредени да се оставят батериите ако няма да ги ползваме по-дълго време!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chicken   
Дата:   28-11-09 10:38

А ако спре тока през тези 12 часа съдиш съответния от онези тримата да ти купят нова батерия + пропуснати ползи от снимането на две сватби + компенсация за душевните страдания за неосъществения АртЬ кадър на всички времена.
А аз, като човек, който си позволява да експериментира, пък ще кажа, че това са абсолютни простотии. И като става въпрос за ДСЛР (сякаш има значение) мога да предоставя за проба батерията на Никоня. На 13 месеца е, първоначалния заряд беше 15 минути, докато разопаковам всичко и се преобличам, щото имаше нещо си (600 снимки) за снимане и нямаше как да чакам НезнамКолкоСиЧаса или да ходя със стрия. След това я дозаредих да си е готова (след около 2 часа изключи и я свалих). Да, признавам си, че от време на време, по-често от два пъти в годината, гледам да изпищи апарата и тогава да я заредя (все пак е химия някаква) но като единствена батерия направо я съжалявам понякога горката

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: svetostz   
Дата:   28-11-09 15:11

Да не навлизаме в полемики колеги. Не е фатално и да се ползва веднага, а до колкото разбирам доста снимаш така че си я "събудил" добре :) По възможност не ги разреждайте до край! Говоря като човек занимавал се доста повече с електроника, отколкото с фотография...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kiromn   
Дата:   28-11-09 18:57

При първия пълен заряд/разряд се калибрира чипа на батерията да показва правилно колко е заредена. От там нататък е добре да не се източва докрай. Също така при дълго съхранение е добре батерията да е на 50-70% заряд. Ако преседява често заредена на 100% пада капацитета.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shadowhand   
Дата:   28-11-09 19:19

asahi, това за 8 часа от къде ти дойде на акъла? Или не ти мина през главицата, че повечето зарядни подават различен ток? И както хората казаха се самоизключват?

Ако си толкова убеден в думите си пусни едно четиво и ние простолюдието да разберем. В противен твърдението ти звучи смешно.

Отговори на това съобщение
 Re: Първоначално зареждане на нова батерия?
Автор: kiromn   
Дата:   28-11-09 20:10

Хм, сетих се още нещо. Тъй като батерията на фотото е 7.4V, това означава 2 клетки по 3.7В
За да работи цялата работа като хората трябва да се балансира заряда на тези 2 клетки. Тоест седенето на зарядното след приключване на заряда може да е заради балансирането на двете клетки.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   28-11-09 21:21

Сенчест, не 8, а 16 часа.
Както знаеш литиево-йонните батерии се зареждат със специализирани за тях зарядни у-ва. Зарядът се контролира от батерията, в която има датчици, често чип и т.н.

Не се сещам за четиво в нета. Сещам се за други, по-книжни четива, напр. записки от лекции.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: svetostz   
Дата:   28-11-09 21:22

Няма нужда от балансиране, защото са последователно свързани!
Никой ли не е учил поне закона на ОМ?

Отказвам се от тази тема, превърна се в съчинения на свободна тема!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   28-11-09 21:25

Я кажи за закона?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chicken   
Дата:   28-11-09 22:28

А както беше казал някой, когато нищо друго не помага, прочетете, как му викаха за по авторитетно... а, да, Мануала [smilie5] .
Та в 1.4 от раздела ЗАРЕЖДАНЕ И ПОСТАВЯНЕ НА БАТЕРИЯТА пише: Зареждането е свършило когато лампата CHARGE спре да примигва. Извадете батерията от зарядното и изключете зарядното от мрежата
Това е първоначалното пускане на апарата. Както някой беше написал по-горе, за чий производителя ще лъже за нещо, което е в гаранция?
И не е задължително да има някаква електроника в батерията. Ако се зарежда през устройството което захранва (като телефоните) е съвсем излишно. И пак да кажа, батериите са преди всичко и най-вече, а всъщност направо само химия, така че и професор по електроника да ми се изтупа в темата пак ще ми звучи неубедително.
А през това време момъка дето питаше за заряда вече сигурно е изщракал три карти [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chicken   
Дата:   28-11-09 22:34

kiromn, от къде ти дойдоха 2 клетки? Аз бих заложил на 6. Не че знам де...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kiromn   
Дата:   29-11-09 00:00

Така, това че са последователно свързани не означава че са заредени до едно и също напрежение. При това положение ако не се балансират едната ще е презаредена, другата недозаредена. При покачване на напрежението над 4.2В на клетка, може лесно да се стигне до фоерверки.
chicken, клетките са по 3.7В, защо 6?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hotsnail   
Дата:   29-11-09 00:07

Писха хората тука не знам защо продължават някои да упорстват..

За литиевите има едно важно нещо!!!! НИКОГА НИКОГА НЕ РАЗРЕЖДАЙ ДО КРАЙ !!!! ако все пак се разреди до край зареди незабавно.

Когато я съхраняваш батерията - зареждай на макс. Не я оставяй полуразредена!!!

Ако имаш две дозареждай редовно и ги сменяй

Иначе просто можеш да я хвърлиш в кофата.

Литиевите батерии идват заредени ВИНАГИ!!! Можеш дори да не правиш ритуала с първо зареждане. Ако не е заредена новата литиева батерия по добре ходи да правиш рекламация!!!

След изтощаване литиевата батерия просто не става за нищо. Обикновенно апаратите и другите изделия не ги разреждат до край ами оставят заряд за всеки случай ама стават и грешки. Един познат така си прецака ХТЦ-то паднала му батерията на телефона път, той забравил да я зареди два дни и после за нищо не става.



Публикацията е редактирана (29-11-09 00:11)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kiromn   
Дата:   29-11-09 00:37

За разреждането си абсолютно прав, определено се скапват ако падне под 3 волта, дори може да се самозапали при следващото зареждане, но за съхранението грешиш.
Тъй като се занимавам с "шофиране" на едни такива електрически устройства:

https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/fuvv5426.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2017-02/ezrx8418.JPG


https://photo-forum.net/static/forum/2009-11/btbp9495.JPG


http://photo-zona.net/images/user9343/album16079/large/1234125663_fazt8375_DSC_6250.jpg


Мога да кажа, че за един месец оставена батерия на 100% заредена, заминава капацитета на кино.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tosho_ot_selo   
Дата:   29-11-09 00:44

Когато се зареди батерията, зарядното изключва, светва зелена светлина или там каквото светва.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chicken   
Дата:   29-11-09 01:47

Литиевите батерии идват заредени ВИНАГИ!!!

Ми аз ще упорствам и за това, че не е вярно [smilie5] Първо, ще подходя логически. Всички се съгласихме, че не е добре да стои незаредена дълго време. Всяка една батерия си има саморазряд. Какво става ако стои 2-3 години по складове и магазини?
Това както и да е, Пак ще цитирам чичко Мануал [smilie5]:
"Предоставената батерия "ала бала" не е заредена при получаване. Заредете батерията с..."
На друго място:
"Батерията Ви е предварително заредена, но нивата на зареждане могат да варират"
"Не оставяйте напълно заредената батерия в зарядното устройство"
А, ето го:
"Ако изцяло заредена батерия се остави неизползвана, тя ще се саморазреди след известно време."

Та вечния проблем на форумите- всеки пише каквото си иска, най-вече каквото е чул или си е измислил за вярно. Половинчати истини или пълни глупости, недоразбрани неща... Всичко това се разпространява и крайния резултат е, че когато извадя тухла от 400 страници за да докажа мое твърдение човека се врътва, казвайки "Аз го прочетох в еди кой си форум"
Толкова ли е трудно по даден въпрос да пишат само тези, които наистина знаят, за да може въобще да има някакъв смисъл от повдигането и обсъждането на такива въпроси. Щото иначе таковал съм ти форумите. Преди да ги измислят си беше по-добре



Публикацията е редактирана (29-11-09 01:48)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ilcoin   
Дата:   29-11-09 09:27

Пиле, виж сега. Батерията ти идва заредена от завода, за да не се скапе от стояне разредена. Понеже литиевите батерии не трябва да стоят разредени.

Освен това, когато апарата/телефона или каквото там е ти покаже че батерията е напълно разредена, тя дефакто не е. Има остатъчен заряд точно поради горе упоменатата причина. Ако я оставиш така, той също ще изчезне след определен период (саморазряд има винаги) и после батерията е за коша.

Стига вече си съчинявахте приказки от 1001 нощ. 12 часа зареждане, та "формоване", та последователно/паралелно закрепени клетки, та незнам какво си. Има си инженери/химици дето ги мислят тия работи и ако е трябвало да се правят е щяло да го пише.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 2nYo   
Дата:   30-11-09 14:42

За Li-Ion, ясно...
А за Ni-MH ??? Някой да има мнение, стъпило на реално научени ( не дочути ) факти ?
По-специално ме интересуват отделните (АА) батерии, а не пакетите !

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jingov   
Дата:   30-11-09 22:29

Аз ще изчакам да дойде петъка,а дотогава ще подкрепя ощЪ веднъж Асахи и Валио...и особенно chicken знам само едно,след уж заредена ЛиОн бат,апарата прави само няколко снимки/може и сто/,но след тВа просто спира...при събудена бат.прави 450 и след кафе пауза прави още 50 ! Ай стига Ве ! Уф ,не я разреждам докрай и не я зареждам дотам,а всъщност,тя е само консуматив,пък даже и в криза са намират на добра цена !
[beer]



Публикацията е редактирана (30-11-09 22:31)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 2nYo   
Дата:   01-12-09 14:04

М?

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »