Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re:
Автор: Frida   
Дата:   25-11-09 13:37

Е верно е, че сме на различно мнение, но да дойде трети, той ше е на трето мнение сигурно. Дето имаше един лаф "трима души, пет мнения". [smile] В тия работи няма мерки и теглилки затова е толкова напоителен тоя форум и толкова полемики текат по всякакви въпроси. Ма това хубаво де, нали си имаме свобода на словото [smile]

Да допълня за Бресон, че късно видях, че си редкатирал.
Бресон си е Бресон. На улицата нямаш време да композираш 3 часа. И пак можеш да направиш шедьовър.
Пък и не виждам защо да не критикувам когото и да било. Много от "големите" фотографи за мен са въздух по налягане (не и Бресон де). Пък и човек се развива понякога и когато развенчава своите идоли.



Публикацията е редактирана (25-11-09 13:42)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: J0R0   
Дата:   25-11-09 14:02

Понеже в курсовете по фотография за начинаещи водя лекцията за композиция, а там става дума за подобни неща, си позволявам да изкажа и моето скромно мнение.

В тия неща няма "по-добро" и "по-лошо".
Няма "правилно" и "грешно".
Въпрос на светоусещане е. И на личен избор.
Един е по-разкрепостен, криви, импровизира.... Друг е по-консервативен, придържа се към класическите правила. Два подхода към света...

И при музикантите е така.
Един свири каквото му е написано на нотния лист и спазва всяка пауза и такт. За него е немислимо някой да свири на раздрънкано пиано или да пее фалшиво.

Друг пее фалшиво, свири на раздрънкан инструмент, излиза пиян на сцената и си забравя текста на песента, не спазва тактовете... но въпреки това продава по няколко милиона албума, защото тия които имат неговото светоусещане, чувстват заряда, спонтанността и енергията.

/примерите всеки може да си ги даде/

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Frida   
Дата:   25-11-09 14:08

"Друг пее фалшиво, свири на раздрънкан инструмент, излиза пиян на сцената и си забравя текста на песента, не спазва тактовете... но въпреки това продава по няколко милиона албума, защото тия които имат неговото светоусещане, чувстват заряда, спонтанността и енергията."

Веднага се сетих за Tom Waits. Много ми е любим напоследък ... бих пуснала сега линк към тубата на едно негово изпълнение на "The piano has been drinking", но ми е отрязан достъпът.

За това обаче как правилата се нарушават, нека кажем, че първо трябва да се овладеят, за да се нарушават целенасочено, съзнателно и оправдано. Иначе всеки може да каже, "ама аз нарочно" и "така си ми харесва", но това няма да направи снимката по-добра.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: loveforever   
Дата:   25-11-09 15:29

Интересна тема!
Прегледах си снимките и не намерих нито една с крив хоризонт. Често снимайки в крачка снимката ми се получава крива, но след това вземем мерки за изправянето и. Май съм от консервативните, защото видя ли крив хоризонт ме дразни.
Има ситуации при които кривенето дава динамика, но лично аз предпочитам това да се става по друг начин, а не чрез накланяне на хоризонта.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: boni   
Дата:   25-11-09 17:13

Аз също не се сещам да имам снимки с крив хоризонт[smilie18] Не виждам какво общо има темата с кривите хоризонти.
Фрида, доколкото говориш за правила, аз не виждам да нарушавам някакви правила.

Никога не бих наклонил снимки като тези, те няма как да бъдат с наклон:


http://212.36.3.59/site_pics/178/n_1246219870_DSC09615-1.jpg




http://212.36.3.59/site_pics/110/n_1235051372_vl.jpg



В същото време снимки като тази, ще изглеждат безлично без известно завъртане на апарата :


http://212.36.3.59/site_pics/160/o_1224189185_10-60x40.jpg



И това си е точно по правилата, свързани с композиция, водещи линии и т.н.

И не виждам въобше какво общо имат подобни снимки с термина "крив хоризонт"
И не говорете, че Бресон или Харви случайно композирали не както тярбва, защото на улицата нямало време - това не е вярно.



Публикацията е редактирана (25-11-09 17:17)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IrinaN   
Дата:   25-11-09 22:08


http://www.magnumphotos.com/Archive/C.aspx?VP3=ViewBox_VPage&IID=2S5RYDZZ15YJ&CT=Image&IT=ZoomImage0



http://www.magnumphotos.com/Archive/C.aspx?VP3=ViewBox_VPage&IID=2S5RYD1OKD2&CT=Image&IT=ZoomImage01



http://www.magnumphotos.com/Archive/C.aspx?VP3=ViewBox_VPage&IID=2S5RYDLBLBL&CT=Image&IT=ZoomImage01


Робърт Капа, Десантът в Нормандия, 6 юни 1944 г.



Публикацията е редактирана (25-11-09 22:09)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MartenBG   
Дата:   25-11-09 22:36

Браво на Жоро !
".....защото тия които имат неговото светоусещане...." подкрепят или не.
Всичко е въпрос на светоусещане,възглед.И разбира се че този който има подобен,поддържа подобни,поради разбираемостта на посланието,комуникацията или както там го наречете.

Поддържам мнението на Жоро.

не че има значение.Ще го чуят тези,които имат този възглед[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   25-11-09 23:00

Преди да се напиеш, да врътнеш апарата и да обявиш собственото си светоусещане за повод за възхищение все пак е нужно да осъзнаеш основните геометрични и композиционни правила. Ако си видял много може да си ги научил без да искаш, но ако си на 15-20 години просто трябва да си седнеш първо на д-то, пък после другите работи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MartenBG   
Дата:   26-11-09 08:35

В изкуството няма правила.Има статистика.
Щото е логически абсурд да има правила и да се нарушават за да се получи резултат.

Статистиката- кой какво е направил за да е добър, е хубава основа за тези които искат да учат изкуство.Но само това.Като история.

Правилото,например,"не изпреварвай в завой" никога не дава добър резултат ако се наруши.

Много величаени сега художници не са били разбирани приживе ,редовно "неадекватни в поведението" и прочее нестандартни и по правилата особености са имали.
Случило се ече възгледът на по определена група хора за майсторството им да е станал достояние на инвеститори,които пък това и правят- вдигат цените на вложенията си,...та тръгват нещата и с Моне и с Гог и с...посочете произволен човек на изкуството...

История.Трябва да се знае.А кой как интерпретира знанията,това е друга бира.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Frida   
Дата:   26-11-09 10:41

Бони, проблемът в случая е, че аз говоря по принцип, а ти си мислиш, че говоря за теб и твоите работи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IChertov   
Дата:   26-11-09 12:38

Най-яко е да снимате с обърнат апарат [smilie5] [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: slivenski   
Дата:   26-11-09 19:05

А ве, пич... Що некой треба ти дава наклон на у... на обектива, ве? Накланяй го как те кефи... [smilie21] [smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: meryeti   
Дата:   28-11-09 01:19

[smilie24] [smilie24] [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Stoychev   
Дата:   11-07-10 13:47

Изрових тази стара тема, за да ви докажа, че Дейвид Алън Харви наистина не криви умишлено хоризонта! И пак да напомня, както по-горе, че в репортажната фотография не винаги има време за изправяне на хоризонти.

Негов цитат от блога му:

"i cannot think right off hand of a tilted horizon in my work and i make no conscious decision to either do it or not do it...i would never do it for "effect"...if it happens it is just because things are moving quickly and i compose spontaneously...i know some photogs use tilted horizons on purpose to create "tension" or drama of some kind, but mine are just either natural or accidental...honestly,i am still trying to remember a tilted horizon in my own work....?????"

Отговори на това съобщение
 Re: Наклон, колко и кога?
Автор: asahi   
Дата:   11-07-10 13:57

Стойчев, правенето на фотография не свършва с натискането на спусъка. Винаги можеш да изправиш хоризонта при копиране или обработка.

Отговори на това съобщение
 Re: Наклон, колко и кога?
Автор: mavar   
Дата:   11-07-10 14:10

От цялата тема, аз разбрах само че неправилно употребявате думата хоризонт.
Къде в стрийт кадри има хоризонт?[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Наклон, колко и кога?
Автор: asahi   
Дата:   11-07-10 14:13

Навсякъде има хоризинт, дори и да не го виждаш.

Отговори на това съобщение
 Re: Наклон, колко и кога?
Автор: Stoychev   
Дата:   11-07-10 14:45

Asahi, прав си, но въпросът е кога е нужно.

Отговори на това съобщение
 Re: Наклон, колко и кога?
Автор: canonio   
Дата:   11-07-10 15:05

лайняната тръба трябва да има наклон 2%, за да доставя качествено лайната. Защо 2 и защо в проценти, питайте строителните инженери.

Отговори на това съобщение
 Re: Наклон, колко и кога?
Автор: KalinNA   
Дата:   11-07-10 20:15

Толкова ли крив ?
[smile]


Отговори на това съобщение
 Re: Наклон, колко и кога?
Автор: tbby   
Дата:   12-07-10 10:54

Без да чета и едно мнение ще кажа само:
Когато и колкото ти е кеф :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »