Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re:
Автор: angelovgros   
Дата:   04-11-09 14:05

Да си доставиш удоволствие и да го споделиш, е върхът!

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: sauron69   
Дата:   04-11-09 14:13

Браво на автора на темата, много емоционално и обстойно е написал впечатленията си.
И мен почти ме нави да минавам от 40Д към 7цата. Обаче пък в една друга тема пък видях едни обезпокоителни впечатления за работата на 7Д със Canon 300/4 + 1.4 екстендер, доста основна комбинация за мене. [smilie2]
Но както се казва - на тези които в 7Д са видяли своя апарат- честито [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   04-11-09 14:32

Много точно сте го казали. И аз винаги съм смятал, че освен техническите и обективни сравнения, много е важно дадена камера да я усещаш като твойта камера. Например по този параграф от всичките, които съм имал, най-не мойта камера ми беше 30Д-то. Навремето, дори Зенит ЕТ ми лягаше по-добре.

Понеже следва допълнението към темата, а именно сравнението между 5Д първа серия и 7Д, именно заради интересните въпроси, които възникват, а и поради факта, че в момента 5Д е по-евтин от 7Д.

Как е най-добре да постъпя при сравнението, между другото? Ще правя сравнението отново с EF 50/1.4, но заради разликата във формата на двете камери, коя е правилната стратегия за кадриране? Разстоянието между камерата и обекта ли да остане константа или това, което влиза в кадър? И в двата случая ще се получат резултати, които може да изкривят истината. Приемам съвети, преди да наснимам куп кадри и да се окаже, че не е трябвало така. После при оразмеряването на кроповете, 5Д-то ли да upscale-вам или 7Д да намалявам, за да се получат еднакви парченца в мащаб?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pc_genius   
Дата:   04-11-09 15:24

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   04-11-09 15:27

А защо просто не си снимаш и радваш на новата придобивка [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   04-11-09 15:29

Аз бих направил теста с промяна на разстоянието до обекта, така, че кадърът да се запълва еднакво от обекта (ще потърся и препратка). Така правят тестовете по разните професионални сайтове. Също така бих намалил размера на файла на 7Д до този на 5Д. Иначе, разликата в размера от около 50% е прекалено голяма и алгоритъмът за възходяща интерполация може да омаже нещата.

При 50/1,4 ползвай бленда 5,6 или 6,3. При тези стойности обективът постига максималната си разделителна способност. Естествено, би било интересно да видим разликите и при по-отворени бленди (от 1,4 до 2,8), при които 5Д според мен би трябвало да се представи по-добре от 7Д, НО тестът ще покаже.

Иначе и аз очаквам с интерес резултатите от този тест и предварително ти благодаря.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: denyo   
Дата:   04-11-09 15:42

като допълнение на това което написа pc_genius, на мен ще ми е интересно да видя кадър в който има както дребни детайли така и по-големи равномерно оцветени площи... за преценка на детайла и шума

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: IDA   
Дата:   04-11-09 15:46

Ето ти едно много подробно и професионално направено ревю на 7Д:

http://www.imaging-resource.com/PRODS/E7D/E7DTHMB.HTM


Цъкайки по табовете на първа страница можеш да прочетеш цялото ревю.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Tenev   
Дата:   04-11-09 15:48

Сложи ръчни настройки, че при кадрите от 40Д и 7Д има 1 стоп разлика в меренето - например на 1600 ISO [beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   04-11-09 16:16

Tenev, прав си. Това го направих нарочно, защото едновременно с другите неща, гледах при еднакви кадри как мерят двете камери, че нали 7Д е с новата 63 зонова система за мерене. Иначе благодаря на всички за съветите.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   04-11-09 21:16

Не ми е ясно за какво точно ги правите тия тестове вкъщи и какво искате да си докажете - евентуално, че не сте се минали? Не разбирам какъв е смисълът да си купиш камера с много мегапиксели и после да редуцираш снимката, за да я сравняваш с по-стар модел. Губи ми се практическият смисъл и полза от такива начинания, но не съм профи и ми е простено. [smilie3]

Не знам защо никой не се замисля за един такъв въпрос: съдирате се да правите тестове, ама само обсъждате какво виждате на екраните си, никой не чувам да прави разпечатки и да сравнява там нещата как са. А на мониторите да се разчита ми се струва все по-ненадежно. Пуснете си една стара игра на компа, да видите каква трагедия е картината, която е била супер преди десетина години. Щото е била правена за резолюция 800 на 600, а сега вие сте ехее-, къде-къде по-нагоре. Хубаво де, ама апаратите от 4 - 6 мегапиксела отидоха на 18, а екраните какво - колко повишиха резолюциите си дори и при професионалните модели? Така че какво гледаме? Пикселите на апаратите стават все по-малки, и на супер-професионалните, ама на мониторите не се намаляват в същата пропорция изобщо.

Доста безмислена и гротескна ми се струва целата тая история... [smilie2]



Публикацията е редактирана (04-11-09 21:16)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   04-11-09 21:54

ivodam, то и аз не разбрах целия втори абзац на това, което си написал. Явно се различаваме.[smilie3]

Разбира се имаш право да изразиш мнението си, но не съм сигурен, че на мен ми се обяснява защо ги правим тези тестове вкъщи. Щом има хора, които го разбират, без да има нужда да го обяснявам, значи не съм похабил килобайтите уеб пространство напразно.

Другият вариант е да сме тотално изтрещели технологични маниаци, които не умеят да снимат, но за сметка на това много обичат да мерят микродетайли, шум, аберации, динамичен обхват, бокета и т.н., защото тези неща са единственото, което осмисля хобито им.

Ако е така, ще ни разбереш ли повече?

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: bobyf1   
Дата:   04-11-09 22:11

Някой ще каже ли как работи 7D с светкавица

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   05-11-09 09:16

jester ..."Другият вариант е да сме тотално изтрещели технологични маниаци, които не умеят да снимат, но за сметка на това много обичат да мерят микродетайли, шум, аберации, динамичен обхват, бокета и т.н., защото тези неща са единственото, което осмисля хобито им."

Тук си много прав! И аз познавам такива [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   05-11-09 11:03

bobyf1,

признавам, че още не съм го пробвал на светкавица. То с това ISO [smilie5]
Наистина. Снимам вкъщи, понеже не остава време да изляза тази седмица, и изобщо не ми е трябвала светкавица до момента. Ще тествам и ще кажа. Особено безжичното управление ми е интересно как ще работи.

Сравнението 7Д/5Д ще го правя в събота, тъй като чак тогава ще се освободи 5Д-то.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   05-11-09 11:37

jester: Идеята на втория абзац на горния ми постинг беше, че като се увеличават постоянно пикселите на апаратите, за да се оцени картината може би трябва и на мониторите да се увеличават респективно пикселите, и да стават по-малки по размер, тогава и по друг начин ще се вижда изображението. Ама карай де, нещо си имам разни мои мисли, не са задължаващи [smile]

Нещата страшно много зависят от софтуера който първично отваря файловете. Прави ми впечатление, че новата версия на ДПП страхотно по-добре ми отваря и прави файловете, които съм снимал преди година и половина.



Публикацията е редактирана (05-11-09 12:20)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   05-11-09 12:16

DPP [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   05-11-09 12:24

Мда, не знам какво и как са пипнали, но вчера си отворих една стара чапла, която ми беше останала необработена, направих я, пуснал съм я, в профила ми е - дори след ресайза за да влезе в сайта изглежда добре и не съм й правил никакъв шарп!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   05-11-09 12:29

ivodam, тук мога само да се съглася с теб. DPP става все по-добра програма. Аз просто преди време се отчаях от себе си като обработчик на RAW файлове, понеже след като половин час ръчках един кадър, който бях поомазал и уж бях доволен, като го сравних с JPEGa, който камерата си беше изпляскала без много труд и умрях. Не знам как бях успял така да почупя детайла от RAW file, при положение че смотаният JPEG си имаше предостатъчно. Това е и причината да пусна RAW файловете от теста ми като линк, да си ги дръпнат хората, който могат да работят с тях.

Иначе за мониторите - ами простичко е. Първо, няма как да си разменяме тестове на хартия във форума. Второ, аз, с никаквия ми опит в предпечата и печата, съм правил такива хубави копия на хартия, от файл, който си е изглеждал мазаница на монитора, че за мен хартиеното копие е много по-субективен критерий.

Но, пак повтарям, аз не съм фотограф, не правя често хартиени копия, не разбирам от ICC профили, никога не снимам в Adobe RGB и т.н. Аз снимам само за удоволствие и въпреки че имам бая години опит и известни теоретични познания, никога не ми се е налагало да задълбая прекалено надълбоко.

Пък и то на тия години няма и много време.

Да не говорим, че ми е достатъчно мъка, че откакто прогледнах със светли обективи и сега искам всичко да ми е поне на 2.8 :(

Знанието си е голяма тежест, шъ знаеш.



Публикацията е редактирана (05-11-09 12:32)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   05-11-09 12:40

Ее, не може хартиеното копие да е субективен критерий - не че и там нещата не са страшно зависими от един милион работи, ама снимки не се правят по принцип с оглед за монитор като крайно устройство, единствено изключение са уеб сайтовете, естествено. Но това, което каза за мацаница на монитора е горе-долу което имах предвид [smile].

ПП: То като снимаш РАВ нема значение дали си избрал Адоб или не, ако ти трябва, после можеш да си го отвориш в Адоб пространство.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fila   
Дата:   05-11-09 13:08

Никога не съм чел по добро привю. :)

Макар да съм далеч от това да съм пипал, ползвал или имал някой от тези апарати или други от този клас, това сравнение много ми хареса. Начина по който се вълнуваш като откриваш новите екстри, новите "по-бистри" и с "по-хубави естествени цветове" кадри, автофокуса и всичко друго, не знам защо, но като четох и станах съпричастен на удоволствието, което си изпитал от новата камера. Дано да направиш много и хубави снимки :)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: sauron69   
Дата:   05-11-09 14:30

jester, ще е любопитно сравнението с 5Д

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deadlirics   
Дата:   05-11-09 15:37

Страхотно ревю, кара ме да се замислям дали вместо 50Д да си взема 7Д.
И наистина повече хора от форума трябва да си разпечатват снимките на хартия за да преоткрият фотографията.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: apollo   
Дата:   05-11-09 18:29

"И аз винаги съм смятал, че освен техническите и обективни сравнения, много е важно дадена камера да я усещаш като твойта камера. Например по този параграф от всичките, които съм имал, най-не мойта камера ми беше 30Д-то. Навремето, дори Зенит ЕТ ми лягаше по-добре."


Оххх, това вече ме утепа... точно заради наличието на 30Д не мисля да ъпгрейдна на 5Д а направо на 1Дс [smilie5]

Който е стигнал до 40Д не виждам смисъл да купува друга кропка а да си вземе направо ФФ [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vaskoni   
Дата:   05-11-09 18:39

и аз така смятам, 1Ds или 5D mkII. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »