Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна
 Re:
Автор: kjey   
Дата:   06-11-09 11:06

jilt3d - https://photo-forum.net/photographer/fobo88

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   06-11-09 11:11

И каква е логиката да работиш в по-малко цветово пространство?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pc_genius   
Дата:   06-11-09 11:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: jorro_z   
Дата:   06-11-09 11:45

Аз пък, (петъчно) ще Ви замоля да ми обясните, на мен - невежия:

Как от 12 битов RAW излиза 16 битов TIFF?

Как се обработва 16 битов TIFF, на монитор с 6 (8) битова матрица?

Как видео сигнала от картата на ПЦ-то, който е 24 битов (по 8 бита на канал) възпроизвежда 16 битовия TIFF?

То има и други въпросчета, ама първо ме осветлете по тия. Че нещо ми се губи...



Публикацията е редактирана (06-11-09 11:47)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pc_genius   
Дата:   06-11-09 11:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   06-11-09 11:56

jorro_z, Adobe Color Engine е отговора на повечето ти въпроси в конкретния случай, но предполагам че го знаеш[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: jorro_z   
Дата:   06-11-09 12:01

pc_genius,

тия отговори ме задоволяват, ма наполовина. Щото пораждат в мен нови въпроси:

1. Как от съд 250 мл. (пълен), пресипваме в съд 330 мл, и пак става пълен?
2. Повод за по-добър монитор винаги ще се намери. Ще ми пуснеш ли линк към монитор, дето е с 16 битова матрица?
3. Пак гледам към 1, и пак ми се види 330 мл. съд полу-празен, акО да твърдят че е пълен. Или пък е пълен, ма е разбъркан с нещо друго още, дето го е нямало в 250 мл. съд...

didesignbg, знам го, ама нали говорим за реални (физически) неща, а не за възможности...



Публикацията е редактирана (06-11-09 12:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: dau   
Дата:   06-11-09 12:15

Педи, аз знам от какво ти е проблема и мога да ти помогна да загрееш, ама после ще се обидиш [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   06-11-09 12:26

> Как от 12 битов RAW излиза 16 битов TIFF?

Поради ред историчски причини, днешните компютри работят най-добре (лесно, бързо, и т.н.) с "парченца" данни, които са степени на 2.

Също така, очевидно е, че файлов формат, който може да представи 16 бита на канал, може да представи и 12 бита на канал, без загуба на информация, например с 4 допълнителни нулеви бита или с мащабиране.

По-голямата точност е от полза при обработката и междинните резултати, като почнеш да бичиш всякакви там лейъри, събирания, изваждания, умножения, сатурации, десатурации, блър, шарп, ала-бала ... при крайното конвертиране към 8 бита за канал, ще получиш по-добър резултат.

По същита причини е по-добре да работиш с AdobeRGB - ако ще има загуба на информация при конвертирането в по-малко цветоево пространство, по-добре това да стане в крайния резултат.

А за снимането, ясно е, че ако гамута на апарата е по-малък от sRGB няма смисъл да се снима в aRGB. [smilie18]



Публикацията е редактирана (06-11-09 12:31)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   06-11-09 12:36

Как се обработва 16 битов TIFF, на монитор с 6 (8) битова матрица?

Как видео сигнала от картата на ПЦ-то, който е 24 битов (по 8 бита на канал) възпроизвежда 16 битовия TIFF?


Броя на битовете не ти дава по-голям обхват на цветове, а по-прецизно описание на същите цветове, каквито имаш и в един 8-битов файл.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pc_genius   
Дата:   06-11-09 12:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   06-11-09 12:54

Всъщност един интересен въпрос в коя програма обработвате 16 битови файлове?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: jorro_z   
Дата:   06-11-09 13:07

Ееее, никого не искам да хващам за шаранче, напротив! [beer]

Даже... да Ви кажа, Вашите отговори силно ме въодушевяват! Чувствам мощен прилив на творческа енергия....

Ей сега си грабвам супер якия Пентакс к10д, дето е със супер яка аналогова матрица ЦЦД и отивам да праскам кадри...

И после...

После, аналоговата матрица улавя аналогово светлината, след това 22 битовото АЦП (двадесет и два!) преобразува аналоговия сигнал в 12 битов РОУ, който след това конвертора преобразува в 16 битов ТИФ, който след това го отварям по 8 битови видео канали на аналоговия ми калибриран ЦРТ монитор, където го обработвам в 16 битовото пространство на Фотошоп, и след това го записвам в 8 битов ЖПГ, с висока компресия, че имало ограничение за размера на файла в сайтовете, и го публикувам, и после обикновените потребители, го гледат на некалибрирания си 6 битов ТН ЛСД дисплей....

Ама що не ахкат? Немало динамика викат... Алооооуууууу, кво знаете вие за динамиката бре?

(всичко това, в рамките на шегата, не искам да засегна никого). Наздраве!

Относно Адоуб РГБ <-> сРГБ, имам някаква обща представа.... от около 8 години работя като дизайнер и предпечатар в една печатница, и около 5-6 години преди това любителски. Ама винаги съм готов да науча и нещо ново де....
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   06-11-09 14:05

Не каза само къде ги обработваш 16 битовите файлове[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: svi25   
Дата:   06-11-09 14:37

Да отбележа, че професионалните фотографи често дават на простосмъртните си клиенти JPG файлове, записани в AdobeRGB. Въпросните клиенти почти винаги ги гледат с програми, които не обръщат внимание на вградения цветен профил, т.е. с малко по-различни цветове. Същите тези клиенти ги дават за печат във фотостудия, където също не обръщат внимание на цветния профил и ги печатат все едно са sRGB.
Направих проба да дам за печат един JPG с AdobeRGB и същия, конвертиран в sRGB. Излязоха с леко различни цветове, а на теория не би трябвало.
Да си вдигнат ръката тези фотостудия, които разчитат правилно вградения в JPG файловете цветен профил


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   06-11-09 14:40

> Направих проба да дам за печат един JPG с AdobeRGB и същия, конвертиран в sRGB. Излязоха с леко различни цветове, а на теория не би трябвало.
---
Естествено, че БИ трябвало.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: ivodam   
Дата:   06-11-09 14:47

Абе шибаният РИП в студиото, айде да не го казвам кое, не може да прочете 16-битов тиф, та се налага първо да го смачкаме в Шопа, та да тръгне, ти искаш Адоб да ти прочете... [smilie2] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: ivodam   
Дата:   06-11-09 14:50

chill: Защо да БИ трябвало, червеното на Кока-кола е едно и трябва да излиза едно и също като краен резултат, като цвят с определена дължина на вълната, независимо от това с какви инструменти работиш, това клиента не го интересува.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   06-11-09 14:51

Нормално е да не чете 16бита тиф, за кво му е, да няма да печата 16 бита на хартия после [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   06-11-09 14:55

Защото двата файла съдържат кодирани (в общия случай) различни цветове. AKO червеното на Кока-кола принадлежи на AdobeRGB, но не принадлежи на sRGB, то, след конверсията, файлът ще съдържа някакво друго червено, близко, но не същото.

Или казано по друг начин, ако вземеш един и същ пиксел от двата файла и конвертираш към, например, CIE xyY, МОЖЕ да получиш различни стойности за x, y и Y.



Публикацията е редактирана (06-11-09 15:10)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   06-11-09 14:59

конвертора преобразува в 16 битов ТИФ, който след това го отварям по 8 битови видео канали на аналоговия ми калибриран ЦРТ монитор, където го обработвам в 16 битовото пространство на Фотошоп

Стига монитора ти да покрива цветното пространство, в което работиш - 8-битовите "видео канали" не представляват никакъв проблем при работа с 16-битови изображения.

Те тия битове нито правят нещата по-цветни, нито разширяват обхвата на цветното пространство, което ползваш.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: svi25   
Дата:   06-11-09 15:08

chill - да, неправилно обясних
Да кажем, че ако се тръгне от JPG в sRGB и той се преобразува в AdobeRGB и след това и двата се отпечатат, цветовете трябва да са еднакви.
Доста програми обаче, вкл. почти всички browser-и, и като гледам и минилабове приемат, че файлът е в sRGB, независимо че той може да е с различен вграден профил. Като резултат - JPG записан с AdobeRGB е интерпретиран като записан в sRGB и цветовете не са правилни.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   06-11-09 15:11

svi25, съгласен.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: svi25   
Дата:   06-11-09 15:14

с две думи, не носете за печат AdobeRGB файл там, където си мислят че им носите sRGB


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: ivodam   
Дата:   06-11-09 22:08

svi25:
Да кажем, че ако се тръгне от JPG в sRGB и той се преобразува в AdobeRGB и след това и двата се отпечатат, цветовете трябва да са еднакви. - Това имах и аз предвид, може би само трябва да се уточни, че преобразуването трябва да става с convert to profile, а не assign, и да е перцептивно.

Отделно обаче ми остава въпросът, който произтича от това, което казва никсъна по-горе:

Стига монитора ти да покрива цветното пространство, в което работиш колко монитори всъщност покриват наистина Адоб пространство? А сума ти хора ръчкат в работно пространство Адоб, готвейки нещо за печат, на монитори, които със сигурност не го поддръжат. Какво всъщност виждат и какъв е смисълът, не ми е много ясно, освен ако не са някакви свръхчовеци, които по стойностите на координатите знаят всеки нюанс как изглежда...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »