Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-08-08 16:30

Имам един проблем ...и не мога да загрея от каде е.

д80- прави 8 битови нефове а не 12 бит...
От каде идва този проблем???

Също искам да питам в кой режим да оставя апарата sRGB или adobe RGB.
Работя с camera raw на CS3
и на кой режим да оставя cs3 ката.
Голям филм :) не са ми ясни мн тези неща.

Незнам дали е коректен въпроса. [beer]

Искам ясно да ми се обясни защо нефа ми е 8 бит и на кой режим да снимам и да обработвам с д80 и цс3 sRGB / adobe RGB

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: d256h   
Дата:   18-08-08 16:38


http://www.luminous-landscape.com/Images32/horseshoe.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   18-08-08 16:38

как го разбра че ти е 8битов тифа?
Попрочети упътването на camera raw, засега стой на сРГБ.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-08-08 16:43

аз го смених на adobe RGB.
Еми разбрах първо е малък (като на старата ми сапунерка с 8 бит) второ в цс-ката пише че е 8бита.

Може ли битовете да имат общо с форматите sRGB i adobe RGB??

Иначе да тази схема ми е ясна.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   18-08-08 17:01

Нищо не ти е ясно, ако ти беше ясно нямаше да питаш.
Горе тифа да се чете нефа.
Ако си беше прочел упътването на апарата щеше да знаеш че нефа ти е компресиран, а от някой туториал ще видиш че ацр може да вади 8 и 16 битов файл, ако вадиш джпег той е до 8 бита.
сРГБ е твоето цветово пространство.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-08-08 17:06

Дам тия неща са ми магла:)
Благодаря ти.
Да разбирам че немога да вадя 12бит неф?
И защо сРГБ?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: mixmike   
Дата:   18-08-08 17:09

можеш 16. Просто отдолу под снимката можеш да кликнеш и да си настроиш на каква резолюция, на колко бита и в кво цветово пространство да си отвориш файла в шопа след конвертирането.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   18-08-08 17:14

нефа от д80 винаги е 12бита.
можеш от него да извадиш 8 или 16 битов тиф, псд, каквото си харесаш. 16 битов джпег няма, съответно не можеш да извадиш такъв.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-08-08 17:14

ясно.
Значи няма смисал да снимам в adobe RGB?
Цъкам на sRGB и в шопа на sRGB и такам.
Мислех че adobe RGB e по добър формат.
Jpeg не ме интересува :)



Публикацията е редактирана (18-08-08 17:15)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: darksorrow   
Дата:   18-08-08 17:19

Jpeg не ме интересува :)


оо, ПД, на тебе всеки щИдьовър в тифф ли ти е съхранен, че така игнорираш жипезите [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-08-08 17:22

хаха обичам да снимам в рав :)

Мда. Благодарим на помагащите [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: graphic   
Дата:   18-08-08 17:23

Аdobe RGB е по-добро ЦВЕТНО ПРОСТРАНСТВО, ако ще опираш до печатница в последствие.
Както са ти казали по-горе - ползвай sRGB

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-08-08 17:24

А!
Защо пък jpg да не те интересува?
Как си отпечатваш снимките - носиш ги в tiff може би - изглежда доста професионално решение, но аз бих спорил доколко наистина ще видиш разликата на хартиено копие (независимо дали е на фотохартия с фототехнология или отпечатано с печатна технология)между tiff и jpg компресиран с фактор на качество 12 ... По принцип може да се спори.
Но със сигурност ако се наложи да ги вкарваш в някакъв формат за предпечат едва ли използваш NEF [smile]
Освен това все ще ти се наложи да ги използваш като за монитор - на уеб сайт или нещо подобно. И така или иначе ще трябва да си свикнал да генерираш читави jpg файлчета.

Абе като цяло всеки кадър е добре да го обработваш отделно в зависимост от това къде ще го използваш - дали ще го печаташ на фотомашина, дали ще го изпращаш в печатница под някаква форма или ще се гледа на монитор.

Опааа увлякох се и забравих това, заради което почнах да ти отговарям. Внимавай просто като правиш файлчета за преглед на монитор (включително като ги качваш в профила си тук) - AdobeRGB наистина е по-широко цветово пространство от sRGB. Това означава, че ако си запишеш файла като jpg в AdobeRGB в браузър ще изглежда кофти поради причина че браузъра не показва AdobeRGB, а наистина по-тясно пространство като sRGB. Практическия израз на всичко това е, че изображенията ти ще изглеждат безцветни и измити много гадно. За да ги видят останалите каквито са ще трябва да ги отворят в нещо, което правилно интерпретира AdobeRGB - Фотошоп примерно.



Публикацията е редактирана (18-08-08 17:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-08-08 17:28

Не не..просто обработвам неффчето и си го конвертирам в jpeg :)
Просто снимам в неф това е :)
Не ме кефи да снимам в джипег :)


graphic: Значи ако предстои печат е по добре в adobe RGB. В останалото време да си цъкам в сргб. [smilie24]

не загрях от каде да си направя нефа 16 бит?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: HSGeorgiev   
Дата:   18-08-08 17:31

Точно заради това трябва да те интересува jpg и да го познаваш, защото като снимаш в NEF после сам ще си генерираш jpg. А за това е добре поне отгоре-отгоре да познаваш този формат.

NEF поначало е 12 битов - това е суровата информация, която събира матрицата на камерата ти.
Ако ще го записваш после като tiff или EPS примерно може да го конвертираш като 16 битов и после така да го запишеш.
Ако ще го записваш после резултата като jpg не можеш, защото самия формат jpg поддържа 8 битови цветове.



Публикацията е редактирана (18-08-08 17:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: artmika   
Дата:   18-08-08 17:33

снимай си в каквото си искаш цветно пространство.
и после си го отвори в каквото си искаш, според нуждите ти.
именно това е идеята на този формат.
[smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: graphic   
Дата:   18-08-08 17:37

отговорили са ти вече [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: n1x0n   
Дата:   18-08-08 17:41

[smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: ivodam   
Дата:   18-08-08 17:49

Пич, за да ти скъся един път, който и аз съм минал, задавайки подобни въпроси, ето ти малко "инструкции": Вземи си добър монитор и се погрижи добре да ти го калибрират; снимай сурово в сРГБ и го работи в пространство сРГБ в Шопа, като от време на време го проверявай и как изглежда с Proof Colors, със зададен мониторен профил. Печатай си снимчици и плакатчета при г-н Деков. Ако държиш да влизаш в печатница, или да печаташ с мастила, има малко по-други инструкции.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: darkarcher   
Дата:   18-08-08 20:32

Като ти се отвори ACR, най-долу по средата си пише какъв файл ще ти конвертира от роу-а. Щракни отгоре и си променяй чудесиите. [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: GenaDP   
Дата:   18-08-08 21:23

Боже, колко мъка има по този свят, Боже...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: tycoon   
Дата:   18-08-08 21:36

[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: dido2   
Дата:   18-08-08 21:38

Няма значение в какво цветово пространство сетваш машината. Настройката важи само ако снимаш в JPEG. Ако снимаш в RAW/NEF, настройката се отразява само за вградения в RAW-а preview-jpeg. За самия RAW е все тая.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-08-08 21:47

Ясно .
А кажете за между другото как а си заключа огледалото? За да почистя матрицата с духалка

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: GenaDP   
Дата:   18-08-08 22:09

С каноконлит.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: vgramatikov   
Дата:   18-08-08 22:28

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: Myth   
Дата:   18-08-08 22:37

Алооооооооо, а бре пич, ти до преди, няколко дни тук поучаваше всички и изказваше, мноооооого компетентни мнения, а сега не знаеш, как да си заключиш огледалото в интернет не пише ли за това? Ами имаш УПЪТВАНЕ, към апарата, който си купил, ако не то упътването можеш да го намериш в ИНТЕРНЕТ. Най-верочтно в него пише има ли мирър лук ъп и аджеба, как става. За това не се ли сети я не се излагай така.



Публикацията е редактирана (18-08-08 22:52)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: joe_harper   
Дата:   19-08-08 00:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: next_time   
Дата:   19-08-08 01:21

Оооо ....

.... има хора които никога не те разочароват ....


Само между другото КАДЕ се пише КЪДЕ - предполагам че при теб трансформацията не се дължи на банална неграмотност а на дългогодишно писане латиница.Все пак .... пробваи с Ъ - намира се на същия клавиш на които е Y.[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: joe_harper   
Дата:   19-08-08 01:57

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-08-08 18:37

Тука деактивираха някой..странно :)
Стига сте се държали така вече.
Как да си заключа огледалото?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: asahi   
Дата:   19-08-08 19:36

Огледалото не се заключва. И да се заклкючи пак нямаш достъп до матрицата, защото тя е зад затвора. И да отстраниш препятствията пак не барай там, щото ще го прецакаш. Там няма Undo. Иди в сервиз и за 10 лева ще те почистят.

И вземи най-накрая да прочетеш нещо докрай, например упътването на апарата.

За цветните пространства - стой в сРГН докат не ти стане абсолютно ясно за какво са другите.
Както Хиксъна каза веднъж: Няма по-добро, има по-подходящо за конкретната задача цветно пространство.

И последно: Слушай Иводам.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: vgramatikov   
Дата:   19-08-08 21:24

Да предполагам.Благодаря [beer]
Седя си в сргб :) И ако ще вадя на хартия ще пуцам ба adobe rgb :)

Не мога ли да накарам затвора да си седи 5-6 сек орворен да духна с духалце?? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: darksorrow   
Дата:   19-08-08 21:31

RTFM, бе[smilie8]



Публикацията е редактирана (19-08-08 21:31)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: ivodam   
Дата:   19-08-08 21:39

pd: Ако ще вадиш на фотохартия, фотохартия в смисъл светлочувствителна, такава, дето се облъчва, за да излезе снимката, си седи на сРГБ.

АдобРГБ го препоръчват спецовете по-скоро като работно пространство ако ще се печата с мастила, но там пак накрая се минава към ЦМИК. На теория има крайни устройства, които поддържат АдобРГБ, ама аз такова не знам в реалността, за да ти кажа - абе Пешо на тоя и тоя ъгъл там има такава и такава машина, отиваш направо с файл с профил Адоб и печатиш. А вероятно има и не едно. Всъщност, би ми било интересно да знам къде има и ако е възможно, да пусна едно-две неща да видя кво ше излезе.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: legop4o   
Дата:   20-08-08 01:02

можеш да отвориш затвора разбира се - слагаш апарата на bulb и държиш спусъка натиснат докато ти трябва (още по-лесно е ако имаш някакво дистанционно) друг е въпросът, че изобщо не ти препоръчвам да барникаш по матрицата, иди в някой сервиз, както ти казаха вече

п.с. колкото до цветовите пространства - чети: http://www.kenrockwell.com/tech/adobe-rgb.htm



Публикацията е редактирана (20-08-08 01:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: vgramatikov   
Дата:   20-08-08 02:51

Сервизче във варна?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: tvk75   
Дата:   06-11-09 01:44

доколкото знам, тия никони си имат режим за почистването, Mirror Lock-Up ти пише нейде из менюто начи. И не ползвай BULB или някакви други глупости, асахи е рекъл че няма undo тука [smilie5] И гледай батерийката ти да е заредена добре докато си бърникаш,,, [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kjey   
Дата:   06-11-09 07:04

pd - прочети тази статия и надявам се ще ти се изяснят нещата за цветовите пространства.В този сайт има още две статии за цветовите пространства,както и обяснения как да си настроиш Photoshopa,така че ако имаш добър монитор,ще си сигурен че това което виждаш на него ще видиш евентуално на хартия,ако решиш да печаташ:)
текст


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   06-11-09 08:00

и де ще го търси сега този никон за да го даде на сервиз[smilie18]
Pd да си прочете хубаво темата и да помисли, какво е било преди година... а колко му знае устата

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shadowhand   
Дата:   06-11-09 08:31

pd, и ти до вчера "раздаваше шамари", защото абсолютно компетентно оценяваше коя техника колко добре работи. [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   06-11-09 08:39

В менюала не пише ли?

Независимо от марката и модела ДСЛР можеш да направиш следното:
Зареди батерията.
Включи ма М, скоростта - на В.
Махни обектива.
Натисни и задръж спусъка. Увери се, че няма да го изтървеш.
Бъркай в дупката и внимавай какво правиш.

Едно социално-граматическо съветче: Ако не държиш да минаваш за неграмотен използвай правилно буквата Ъ. При фонетичната клавиатура се намира при латинското Y.
Глаголите в отрицателна форма не се пишат слято с частицата "не": не мога, не знам, не видях. При съществителните имаме сливане: незнание, неможене, невиждане.
Най-леката книжка за българска граматика за поотраснали е "Учебник по български език за чуждестранни студенти" от 1994г.



Публикацията е редактирана (06-11-09 09:14)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kjey   
Дата:   06-11-09 08:52

За почистване във Варна иди при Борко - fobo88,че да не направиш някоя беля:)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   06-11-09 09:03

От 20.08.2008 досега все трябва да си го е чистил. [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: shama   
Дата:   06-11-09 09:21

1.ако трябва да сме точни тези сРГБ и Абоби РГБ които настройваш в апарата имат смисъл само ако снимаш направо в джипег . Иначе от РОЛ файла можеш да изкараш всяко цветно поле.

2. Джипега губи качество с всяко сейване тоест ако работиш един файл в тифф и като искаш да го принтираш го отнесеш в джипег разликата ще не никаква ...освен ако е намериш наитина добър принтер за да ти извади разликата предвид че йпега е само 8бита

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gecata   
Дата:   06-11-09 09:32

ПетЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪЪк[smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: attempt   
Дата:   06-11-09 09:49

?????


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   06-11-09 09:53

Моля някой да ми обясни дали РОЛ файла е нещо като ролфилм и дали ползването на Абоби предизвиква газове.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   06-11-09 09:54

Втората част от въпросът ти е за гастроентеролог.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jilt3d   
Дата:   06-11-09 10:49

За почистване на матрица във Варна - Борко? Някой да сподели негов адрес, телефон? Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kjey   
Дата:   06-11-09 11:06

jilt3d - https://photo-forum.net/photographer/fobo88

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   06-11-09 11:11

И каква е логиката да работиш в по-малко цветово пространство?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pc_genius   
Дата:   06-11-09 11:19

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: jorro_z   
Дата:   06-11-09 11:45

Аз пък, (петъчно) ще Ви замоля да ми обясните, на мен - невежия:

Как от 12 битов RAW излиза 16 битов TIFF?

Как се обработва 16 битов TIFF, на монитор с 6 (8) битова матрица?

Как видео сигнала от картата на ПЦ-то, който е 24 битов (по 8 бита на канал) възпроизвежда 16 битовия TIFF?

То има и други въпросчета, ама първо ме осветлете по тия. Че нещо ми се губи...



Публикацията е редактирана (06-11-09 11:47)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pc_genius   
Дата:   06-11-09 11:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   06-11-09 11:56

jorro_z, Adobe Color Engine е отговора на повечето ти въпроси в конкретния случай, но предполагам че го знаеш[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: jorro_z   
Дата:   06-11-09 12:01

pc_genius,

тия отговори ме задоволяват, ма наполовина. Щото пораждат в мен нови въпроси:

1. Как от съд 250 мл. (пълен), пресипваме в съд 330 мл, и пак става пълен?
2. Повод за по-добър монитор винаги ще се намери. Ще ми пуснеш ли линк към монитор, дето е с 16 битова матрица?
3. Пак гледам към 1, и пак ми се види 330 мл. съд полу-празен, акО да твърдят че е пълен. Или пък е пълен, ма е разбъркан с нещо друго още, дето го е нямало в 250 мл. съд...

didesignbg, знам го, ама нали говорим за реални (физически) неща, а не за възможности...



Публикацията е редактирана (06-11-09 12:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: dau   
Дата:   06-11-09 12:15

Педи, аз знам от какво ти е проблема и мога да ти помогна да загрееш, ама после ще се обидиш [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   06-11-09 12:26

> Как от 12 битов RAW излиза 16 битов TIFF?

Поради ред историчски причини, днешните компютри работят най-добре (лесно, бързо, и т.н.) с "парченца" данни, които са степени на 2.

Също така, очевидно е, че файлов формат, който може да представи 16 бита на канал, може да представи и 12 бита на канал, без загуба на информация, например с 4 допълнителни нулеви бита или с мащабиране.

По-голямата точност е от полза при обработката и междинните резултати, като почнеш да бичиш всякакви там лейъри, събирания, изваждания, умножения, сатурации, десатурации, блър, шарп, ала-бала ... при крайното конвертиране към 8 бита за канал, ще получиш по-добър резултат.

По същита причини е по-добре да работиш с AdobeRGB - ако ще има загуба на информация при конвертирането в по-малко цветоево пространство, по-добре това да стане в крайния резултат.

А за снимането, ясно е, че ако гамута на апарата е по-малък от sRGB няма смисъл да се снима в aRGB. [smilie18]



Публикацията е редактирана (06-11-09 12:31)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   06-11-09 12:36

Как се обработва 16 битов TIFF, на монитор с 6 (8) битова матрица?

Как видео сигнала от картата на ПЦ-то, който е 24 битов (по 8 бита на канал) възпроизвежда 16 битовия TIFF?


Броя на битовете не ти дава по-голям обхват на цветове, а по-прецизно описание на същите цветове, каквито имаш и в един 8-битов файл.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pc_genius   
Дата:   06-11-09 12:47

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   06-11-09 12:54

Всъщност един интересен въпрос в коя програма обработвате 16 битови файлове?

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: jorro_z   
Дата:   06-11-09 13:07

Ееее, никого не искам да хващам за шаранче, напротив! [beer]

Даже... да Ви кажа, Вашите отговори силно ме въодушевяват! Чувствам мощен прилив на творческа енергия....

Ей сега си грабвам супер якия Пентакс к10д, дето е със супер яка аналогова матрица ЦЦД и отивам да праскам кадри...

И после...

После, аналоговата матрица улавя аналогово светлината, след това 22 битовото АЦП (двадесет и два!) преобразува аналоговия сигнал в 12 битов РОУ, който след това конвертора преобразува в 16 битов ТИФ, който след това го отварям по 8 битови видео канали на аналоговия ми калибриран ЦРТ монитор, където го обработвам в 16 битовото пространство на Фотошоп, и след това го записвам в 8 битов ЖПГ, с висока компресия, че имало ограничение за размера на файла в сайтовете, и го публикувам, и после обикновените потребители, го гледат на некалибрирания си 6 битов ТН ЛСД дисплей....

Ама що не ахкат? Немало динамика викат... Алооооуууууу, кво знаете вие за динамиката бре?

(всичко това, в рамките на шегата, не искам да засегна никого). Наздраве!

Относно Адоуб РГБ <-> сРГБ, имам някаква обща представа.... от около 8 години работя като дизайнер и предпечатар в една печатница, и около 5-6 години преди това любителски. Ама винаги съм готов да науча и нещо ново де....
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   06-11-09 14:05

Не каза само къде ги обработваш 16 битовите файлове[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: svi25   
Дата:   06-11-09 14:37

Да отбележа, че професионалните фотографи често дават на простосмъртните си клиенти JPG файлове, записани в AdobeRGB. Въпросните клиенти почти винаги ги гледат с програми, които не обръщат внимание на вградения цветен профил, т.е. с малко по-различни цветове. Същите тези клиенти ги дават за печат във фотостудия, където също не обръщат внимание на цветния профил и ги печатат все едно са sRGB.
Направих проба да дам за печат един JPG с AdobeRGB и същия, конвертиран в sRGB. Излязоха с леко различни цветове, а на теория не би трябвало.
Да си вдигнат ръката тези фотостудия, които разчитат правилно вградения в JPG файловете цветен профил


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   06-11-09 14:40

> Направих проба да дам за печат един JPG с AdobeRGB и същия, конвертиран в sRGB. Излязоха с леко различни цветове, а на теория не би трябвало.
---
Естествено, че БИ трябвало.

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: ivodam   
Дата:   06-11-09 14:47

Абе шибаният РИП в студиото, айде да не го казвам кое, не може да прочете 16-битов тиф, та се налага първо да го смачкаме в Шопа, та да тръгне, ти искаш Адоб да ти прочете... [smilie2] [smilie23]

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: ivodam   
Дата:   06-11-09 14:50

chill: Защо да БИ трябвало, червеното на Кока-кола е едно и трябва да излиза едно и също като краен резултат, като цвят с определена дължина на вълната, независимо от това с какви инструменти работиш, това клиента не го интересува.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   06-11-09 14:51

Нормално е да не чете 16бита тиф, за кво му е, да няма да печата 16 бита на хартия после [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   06-11-09 14:55

Защото двата файла съдържат кодирани (в общия случай) различни цветове. AKO червеното на Кока-кола принадлежи на AdobeRGB, но не принадлежи на sRGB, то, след конверсията, файлът ще съдържа някакво друго червено, близко, но не същото.

Или казано по друг начин, ако вземеш един и същ пиксел от двата файла и конвертираш към, например, CIE xyY, МОЖЕ да получиш различни стойности за x, y и Y.



Публикацията е редактирана (06-11-09 15:10)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   06-11-09 14:59

конвертора преобразува в 16 битов ТИФ, който след това го отварям по 8 битови видео канали на аналоговия ми калибриран ЦРТ монитор, където го обработвам в 16 битовото пространство на Фотошоп

Стига монитора ти да покрива цветното пространство, в което работиш - 8-битовите "видео канали" не представляват никакъв проблем при работа с 16-битови изображения.

Те тия битове нито правят нещата по-цветни, нито разширяват обхвата на цветното пространство, което ползваш.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: svi25   
Дата:   06-11-09 15:08

chill - да, неправилно обясних
Да кажем, че ако се тръгне от JPG в sRGB и той се преобразува в AdobeRGB и след това и двата се отпечатат, цветовете трябва да са еднакви.
Доста програми обаче, вкл. почти всички browser-и, и като гледам и минилабове приемат, че файлът е в sRGB, независимо че той може да е с различен вграден профил. Като резултат - JPG записан с AdobeRGB е интерпретиран като записан в sRGB и цветовете не са правилни.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   06-11-09 15:11

svi25, съгласен.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: svi25   
Дата:   06-11-09 15:14

с две думи, не носете за печат AdobeRGB файл там, където си мислят че им носите sRGB


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: ivodam   
Дата:   06-11-09 22:08

svi25:
Да кажем, че ако се тръгне от JPG в sRGB и той се преобразува в AdobeRGB и след това и двата се отпечатат, цветовете трябва да са еднакви. - Това имах и аз предвид, може би само трябва да се уточни, че преобразуването трябва да става с convert to profile, а не assign, и да е перцептивно.

Отделно обаче ми остава въпросът, който произтича от това, което казва никсъна по-горе:

Стига монитора ти да покрива цветното пространство, в което работиш колко монитори всъщност покриват наистина Адоб пространство? А сума ти хора ръчкат в работно пространство Адоб, готвейки нещо за печат, на монитори, които със сигурност не го поддръжат. Какво всъщност виждат и какъв е смисълът, не ми е много ясно, освен ако не са някакви свръхчовеци, които по стойностите на координатите знаят всеки нюанс как изглежда...

Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: nnenov   
Дата:   06-11-09 22:14

хаха, абе кой изрови на pd-то бисерите от преди година и половина? :)))



Публикацията е редактирана (06-11-09 23:06)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   06-11-09 22:43

Иво, тук влизаш в едно технологично отклонение.
Можеш да си ръчкаш файл в каквото и да е цветно пространство и на черно-бял монитор. Това изявление е крайно, но е истина. Всъщност и 16-те бита не се виждат, ама са си благинка.

С един цитат (по памет) от Никсъна https://photo-forum.net/forum/smileys/worshippy.gif
мисля да поприключа темата поне в цветовата и част:
Няма хубави и лоши цветни пространства. Има по-подходящи и по-неподходящи за дадена работа.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   06-11-09 23:01

PD, снимайки с Никон е грехота да не ползваш Капчъра. Сега ще последва полемика, но инструментите, които има тази програма, приложени на НЕФ файлове, са нива над останалите известни черни, бели стаи и адобита.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   06-11-09 23:07

MarinY, бас държа, че си еднакво талантлив и с Аутокад, и с молив.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   06-11-09 23:14

Асахи, може и да греша, но си имам едно правило: Най добрата програма е тази, която си зная. [smilie18]

П.П. Възможно е да има и по-добри, ама като не мога да ги ползвам, практически не съществуват.

П.П.П. Съвета ми за Никон Капчъра не е продиктуван само от гореспоменатото правило. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tosho_ot_selo   
Дата:   06-11-09 23:20

MarinY, трябва много добре да познаваш нещо, каквото и да е, за да можеш да го отречеш!!![smilie3]
Лично мнение!!![smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   06-11-09 23:24

Тошо, май в предишния си пост съм го обяснил.
Много сте сериозни.
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tosho_ot_selo   
Дата:   06-11-09 23:36

Ха наздраве!!![beer]

Ама това означава, че още по-предишния ти пост е малко безсмислен!!!

снимайки с Никон е грехота да не ползваш Капчър-а. Сега ще последва полемика, но инструментите, които има тази програма, приложени на НЕФ файлове, са нива над останалите известни черни, бели стаи и адобита.


Може би Капчъра-а превъзхожда по нещо по-долу изброените от теб програми, но едва ли е най-доброто!


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   06-11-09 23:58

Най-доброто, за мен, е Ламборджини-то, ама ... не го ползвам. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tosho_ot_selo   
Дата:   07-11-09 00:49

Щото неможеш да си го позволиш![smilie5]

Сега почни да ме убеждаваш, че си копуваш програмите!!! [smilie18] [smilie18] [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: Въпрос (sRGB / adobe RGB)
Автор: ivodam   
Дата:   07-11-09 02:31

asahi: Хих, стана ми страшно любопитно, защото точно това за черно-белия монитор си го помислих, докато пишех моя постинг[smilie3]. Ами, евала, който може да се ориентира по координати, аз не мога, всъщност и никога не съм искал да мога де [smile]

Наздраве! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   07-11-09 04:41

Тошо, будала ли съм, хваля ли се ... но програмите ми са лицензирани.
Е, стаите ги пробвах по нашенски [smilie3], но това не е темата тук.

П.П. Благодарение на Иводам, разбрах Асахи какво иска да ми каже - Аутокада чертае и с цветни линийки [smilie18] [smilie18] та познавам някои цветове.

Информация на ухо: Статистиката казва, че към 56% от мъжете имат леки отклонения в цветното виждане. (аз съм от тази група) [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: c20c22   
Дата:   08-11-09 10:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   08-11-09 10:48

sRGB jpeg[smilie24]
Относно програмите, като имаш само чук, за теб всички задачи изглеждат като пирони[smilie3]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »