Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Некоректно ли постъпих?
Автор: ranopile   
Дата:   06-11-09 20:48

Здравейте съфорумци,

Случи ми се нещо, което бих искал да споделя и ако е възможно да разбера мнението ви по въпроса. Историята е следната.

Днес следобяд получих ЛС от съфорумец питащ ме дали имам един обектив и мога ли да му го наема за уикенда. Отговорих, че го имам и че няма проблем да го вземе стига да обещае, че ще го пази. Попита ме какъв ще е наема. Отговорих, че не смятам да му искам пари, но ако снимките му се получат може да почерпи.

Няколко часа по късно получих ЛС от друг съфорумец със следното съдържание "Много некоректно постъпи, като ме надцакваш с офертата която вече бях дал и уговорил с ______ за ______ обектива да знаеш! Няма да го забравя."

Бях ужасно изненадан. Това е човек, с когото се познавам (купувал е обективи от мен). Човек, който редовно пише във Фото-Форум и който има отлична репутация. Отговорих му, че нищо не съм знаел за уговорката, която е имал. Че просто съм решил да услужа на съфорумец. Попитах го той никога ли не е услужвал (защото ако го е правил по неговата логика е прецакал всички, които са щели да изкарат пари).

И понеже така и не получих отговор от него реших да питам вас. Наистина ли съм постъпил толкова некоректно? Всичко и винаги ли трябва да се измерва в пари, ползи и облаги?

И още нещо. Може би най-много от всичко ме обиди оценката за подбудите ми. Това, че бях решил да услужа на някого бе трансформирано в това, че съм го направил за да прецакам някого. Мисля, че всъщност това най-вече ме накара да опиша днешната случка. И ми припомни, че в момента живея в България.

 Re:
Автор: asahi   
Дата:   06-11-09 20:51

Въпрос на гледни точки. Ако за теб е ОК да услужиш това е достатъчно.
(Анастас е голямо плямпало)
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   06-11-09 20:53

Правил съм услуги на доста хора.От някои съм взимал пари , от някои - не , а други просто са ми давали.....
Не мисля че си постъпил некоректно![smilie24]
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   06-11-09 20:54

Спокойно, тук е пълно с ненормалници. [smilie18] То ако вземеш на всеки да се впрягаш... [smilie8] [smilie21]
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-11-09 20:54

Ти не си виновен ни най-малко.
А тоя другия си е нещасник.
Пие една бира :)аз се сещам кой е даже.
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   06-11-09 20:56

Нещастник, нещастие, щастие.
 Re:
Автор: guciguci   
Дата:   06-11-09 20:56

ranopile ,ти винаги си бил учтив и услужлив. Обяснявал си ми много пъти по телефона неща за обективите. Когато съм бил в София не си отказвал да се видим и да пробвам обективи,дори и да не ги купя. Не знам за какъв и колко скъп обектив става дума,но ти си поел риск,за да услужиш. Не виждам нищо некоректно.
Пък и обективите са си твои,ако искаш можеш да ги раздадеш на хората.



Публикацията е редактирана (06-11-09 20:57)
 Re:
Автор: Пърпъла   
Дата:   06-11-09 20:58

Аз работя на обменни начала с уговорка ако нещо се счупи да се купи. В монета заех от един форумец 70-200, но пък му предложих преди седници да поснима една сватба с 5Д. Ако му счупя, загубя или одраскам обектива - рабира се ще му купя нов такъв веднага.
 Re:
Автор: apollo   
Дата:   06-11-09 21:00

Постъпил си правилно. Ти сам може да прецениш кога и как[smilie24]

 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   06-11-09 21:00

Ако го одраскаш ще му купиш нов? Баси кефа.
Той се моли да му го одраскаш сигурно.
 Re:
Автор: aeobs   
Дата:   06-11-09 21:01

Как може да занимаваш съзнананието си с нещо толкова повърхностно, лишено от какъвто и да е смисъл.
 Re:
Автор: sirob   
Дата:   06-11-09 21:01

Как така го "надцакваш", като не получаваш нищо?!? А това, че той иска да цака е друг въпрос.[smilie10]



Публикацията е редактирана (06-11-09 21:01)
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   06-11-09 21:03

[smilie24] Колегата да не се трови толкова! Евала на теб!
 Re:
Автор: deniac   
Дата:   06-11-09 21:04

Добри, съвсем нормално си постъпил, не виждам причина за угризения. Аз също нерядко давам съвсем безплатно техника на познати. И на напълно непознати от форума съм давал при нужда. Малка тръпка е да тестваш коректността на непознати хора, да дадеш нещо за 1000-2000лв ей така на доверие. Колко му е?
Дори днес съжалих, че на 'един изявен форумец' съм давал...
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   06-11-09 21:05

ами... честно казано давайки назаем на някому нещо винаги прецакваш някой който дава под наем същото нещо.... това е факт...

дали си постъпил некоректно... ако знаеше за възможната сделка/огерта да... но явно не си....

и все пак... техниката се отдава под наем...
в момента живеем в такъв свят че заемането... ами да може да го заемеш на гаджето си... ама на просто познат.... нали се сещаш сиренето е с пари колкото и грубо да звучи....

е... има неща които не трябва да се споделят от заемателя... ама както е казал асахи....
 Re:
Автор: apollo   
Дата:   06-11-09 21:11

В края на крайщата правото е на човека който дава стига да няма задни помисли... а тук определено няма такива. Изводът е че преценявайки човека, спокойно можеш да направиш благороден жест и да си напълно заслужено удовлетворен от това[smilie24]

Отново[smilie24] за постъпката[smile]

 Re:
Автор: Георги   
Дата:   06-11-09 21:12

няма нищо некоректно в постъпката ти [smilie24]
 Re:
Автор: e-mil   
Дата:   06-11-09 21:27

Дори и да си знаел за офертата, дори и да си искал пари за наем - щом цената те устройва пак не е некоректно.
Щеше да е некоректно, ако си имал споразумение с другия относно цените за наем.
 Re:
Автор: achromatic   
Дата:   06-11-09 21:32

Стана ми интересно, че някак темета се завъртя около това дали е редно да даваш нещо безвъзмездно, или трябва да има някъкъв "наем". В същото време обаче, ми се струва, че истински нередното в случая е постъпката на лицето което е потърсило въпросния обектив. Защо след, като очевидно е имал твърда уговорка с някой, той се обажда зад гърба му на ranopile и обсъжда нови условия. По тази логика човек може да си наеме, например за ремонтни работи, няколко бригади майстори, и да ги остави да се избият помежду си. Според мен лично ranopile няма никаква вина, ако разбира се приемем че не е знаел нищо за предварителни уговорки. Какво ще прави с техника си, и на кого ще я дава си е лично негово решение.

 Re:
Автор: Пърпъла   
Дата:   06-11-09 21:39

Pd, кога ти порасна първата буква, нали беше само pd по едно време. Така е - ако ми одраскаш обектива - ще ми купиш нов. Ама аз с Никонианци трампи не правя - не ни пасват резбите [smilie5]
 Re:
Автор: dau   
Дата:   06-11-09 21:40

Да се включа и аз като замесен в сагата.

ranopile не си направил нищо некоректно тъй като не си знаел за другата оферта.

Аз постъпих некоректно в ситуацията, ама се бях уговорил вече с другия форумец като видях, че ranopile ми е писал преди това.

Предпочетох да се разбера с него защото, ще ми излезе по-удобно да взема обектива, а и няма да ми коства пари, което е нормално да го предпочета.

Цялата вина в случая е моя и дължа извинение на 1 човек!

 Re:
Автор: tonevjr   
Дата:   06-11-09 21:43

Изобщо не си постъпил некоректно.[smile]


А обикновенно надцакваш като искаш ти да получиш нещо,а не като просто постъваш приятелски![smile] [smilie5]
 Re:
Автор: serjy   
Дата:   06-11-09 21:43

dau, [smilie24]
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   06-11-09 21:44

Туй нещо като реклама ли трябва да е?
Щото не мисля, че подлежи на дискусия къде и на кого си давам обективите или колата на заем.... Има неща, дето мога да ги направя от любов, други от интерес, трети от келешлък....
 Re:
Автор: kaic   
Дата:   06-11-09 21:45

ranopile , според мен не бива да имаш никакви угризеняи за това, че си помогнал на някого. Благородна постъпка е това да помагаш под всякаква форма, от мен имаш поздравления за това че не си поискал пари. Човек до човек опира както се казва и всяко добро се връща. Що се отнася до това, че някой е щал да изкара пари от подобна на твоята услуга-ми това че не е могъл си е негов проблем. Алчността е погубила много хора.



Публикацията е редактирана (06-11-09 23:42)
 Re:
Автор: daosa   
Дата:   06-11-09 21:50

[smilie24] на Добромир,трудно се срещат такива хора напоследък
 Re:
Автор: george5   
Дата:   06-11-09 21:50

ranopile написа:
И още нещо. Може би най-много от всичко ме обиди оценката за подбудите ми. Това, че бях решил да услужа на някого бе трансформирано в това, че съм го направил за да прецакам някого. Мисля, че всъщност това най-вече ме накара да опиша днешната случка.И ми припомни, че в момента живея в България.


"И ми припомни, че в момента живея в България."

ranopile ето това е ключовата фраза[smilie9]

За жалост в тази клета държава човек не може вече и просто по човешки да постъпи без да се намери някой да го обвини "...че го е прецакал"[smilie9]

и въпреки всичко все пак е чудесно че ВСЕ ОЩЕ се срещат и такива хора като теб,които са готови да помогнат някому без всякаква корист...[smilie24]



Публикацията е редактирана (06-11-09 22:54)
 Re:
Автор: burnmaster   
Дата:   06-11-09 21:57

От малкото ми контакти с ranopile го знам като рядко коректна личност.
Това е човек от който бих купил ,без да огледам стоката.



Публикацията е редактирана (06-11-09 21:57)
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   06-11-09 22:02

burnmaster,
дискусията е инфантилна и тъпа....
Звучи като " вчера настъпих една мравка и тя умря. Да живея ли с това или да се изповядам, за да мога да спя?"

Що за глупости? Ако искам ще продавам, ако искам ще подарявам, ако искам ще мина на никон, ако искам ще пиша във форума... Тъпо е да се дискутират такива неща... Някакъв известен форумец се засегнал, щото не взел пари... Ами те и канон БГ може би го мразят ранопиле, ама към тях извинения няма....
Що се занимавате с глупости, неми е ясно.....
 Re:
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   06-11-09 22:04

Ех каква приятна радумка станала тук и разбира се нещата са много приятни извадени от целия контекст :)

На обявата се отзовах след около час, когато я видях. В 16:15 часа. Чухме се с Атанас и се уговорихме. Аз го питах дали ще изкарва пари с тоя обектив през уикенда и той потвърди. При това положение му предложих да наеме новичкия ми 24мм тилт шифт за 50 лв за уикенда. Той се съгласи и се уговорихме като тръгна от офиса вечерта да му пратя СМС.

Не случайно питах дали ще изкарва пари или нещо ще снима за кеф и иска да пробва обектива примерно за да разбере дали е за него. В този случай както съм правил и преди съм давал безвъзмездно техниката. Говоря за хора, с които се познаваме покрай форума, но не са ми близки приятели. От близки приятели пари не взимам, дори да става въпрос за снимане за пари! Това много хора могат да го потвърдят!

Като казах преди се сещам за лятото – бях набрал много на един 85/1.2 II. Атанас има такъв и му предложих да го наема за уикенда да поснимам приятелката си за тест. Уговорихме се, но в последния момент се оказа че на Атанас му трябва и не стана работата.

Аз лично не виждам нищо нередно в това, да отдаваш техника под наем при тия обстоятелства.

Вечерта си тръгвам от работа и пращам смс на Атанас, и получавам отговор: „az se razbrah s ranopile, utre shte mina da vzema ot nego, prosto mi e mnogo po-udobno…”

Ако в съобщението Атанас беше писал – уредих го без пари щях да се зарадвам, защото няма да се набутва. Нито щях да пиша на някой, нито нищо.

Аз лично смятам че когато с някой нещо се уговориш, думата не се отмята. На мен нееднократно ми е струвало пари уговрката за нещо което продавам и съм свалил пари на един клиент и после друг звъни и казва плащам цялата сума но аз отхвърлям варианта, понеже съм се уговорил. И това много хора може да го потвърдят!

Ако аз знам, че го е намерил без пари – ок – супер. Но това няма как да знам и е нормално да се подразня, когато някой се отмята от думата въпреки че има уговорка. Ranopile е търговец и също е нормално да си търси изгодата. Разбира се че бих си помислил че той му е предложил по-тънка цена.

Аз лично съм се подвел с погрешна преценка за ситуацията, за което се извинявам на ranopile. Тук е важно да уточня че съм преценил погрешно ranopile, който познавам само като търговец, който си държи на дадените от него крайни цени и Атанас, с който си говорим по принцип открито и не бих допуснал че ще си спести тия важни неща, които са довели до тази ситуация.

Колкото до това което е написал burnmaster, бих уточнил че това важи само за външния вид на обективите. Нееднократно се оказва, че обективите си имат своите слабости – осезателен фронт-фокус, бек-фокус - както за твърди обективи, така и за варио обективи.

 Re: Некоректно ли постъпих?
Автор: nodoubt   
Дата:   06-11-09 22:04

авторитетния разбра ли се кой е [smilie11]

 Re:
Автор: guciguci   
Дата:   06-11-09 22:08

ShotlandetsaWildlife,ти и тилт си имал? А разправят,че само един обектив имаш.
Виж как нещата имат различна гледна точка винаги.
 Re:
Автор: Любител2   
Дата:   06-11-09 22:09

Браво!!!Не всичко е пари!!![smilie24]
 Re:
Автор: джъмбо   
Дата:   06-11-09 22:09

щом се изкарват пари редно е да се плати наем
 Re:
Автор: lakosta   
Дата:   06-11-09 22:10

ranopile[smilie24] Аааако те видя някой ден /14.11 примерно/ Ще те черпя една бира пък ако ще да ме набие някой че съм му развалил бизнеса[beer]
 Re:
Автор: Любител2   
Дата:   06-11-09 22:15

И аз![beer]
 Re:
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   06-11-09 22:17

guciguci, да наистина имат различна гледна точка - макар че не исках да се разбира - продадох си тази неделя 300/2.8 за да си купя по-скромен теле обектив + два други - защото ми е голям мерак тилта от години, а и новото макро ме влече неустоимо.

И нещо в твоя пост злобарщина се усеща? Но няма да повтарям вече написаното от darksorrow ...

 Re:
Автор: тьма   
Дата:   06-11-09 22:20

ranopile, ще ми услужиш ли с фотоапарата, че във Варна само ---скръндзи[smilie2]

 Re:
Автор: guciguci   
Дата:   06-11-09 22:24

ShotlandetsaWildlife ,о не ,разбрал си ме погрешно. Злобарщина в мен няма. Шега е.
Аз накрая и моя 300мм ще ти донеса,да го видиш.



Публикацията е редактирана (06-11-09 22:24)
 Re:
Автор: zert   
Дата:   06-11-09 22:36

Защо се товариш - проявил си човещина нещо което не се среща много напоследък.[smilie24]
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   06-11-09 22:37

Аз познавам Добри (ranopile) като изключително коректен продавач и не мога да си представя, че е "надцакал" някого умишлено.

Какъвто и да е случая
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   06-11-09 22:39

И само да добявя
Добри ми даде шанс да ми изпрати 3 обектива (еднакви) за да си избера бройка и да върна 2-та, които не одобрявам. Не знам колко хора буха се навили на подобно нещо
 Re:
Автор: dau   
Дата:   06-11-09 22:42

Вината е изцяло моя пак да кажа, нито рanopile нито Ники имат вина.
Питах ranopile какъв наем иска за обектива, както намирам за нормално да си отдава техниката просто той ми го предложи без пари, вината за цялата ситуация е изцяло моя, не ми е коректна постъпката, което го съзнавам напълно!
 Re:
Автор: chukov   
Дата:   06-11-09 22:43

Настасе
и на теб ти прави чест, че постъпваш достойно, признавайки каква е истината за случката
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   06-11-09 22:45

Викни една тарга Столично тъмно в Славяни и те реабилитираме. [smilie7]
 Re:
Автор: firebird   
Дата:   06-11-09 22:45

ranopile, хяма начин да угодиш на всички.
След като не си знаел, че има и друга оферта, няма какво да се упрекваш.

Сега дочитам и обяснията на ShotlandecaWildLife. Ами то какво излиза, че третия съфорумец ги забърква едни...
Наистина не е коректно с един да се уговаря, пък после с друг... Тя цяла сапунка станала.



Публикацията е редактирана (06-11-09 22:52)
 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   06-11-09 23:09

Хора, можех да си затрая, ама понеже не съм такъв човек, ще кажа, че се чувствам длъжен да се извиня и на ranopile и на шотландеца! А защо - ами заради това, че все гледам да помагам. видях темата на dau и му писах, че съм виждал Добромир да продава точно обектива, който му трябва, и тъй като знам, че това е сравнително рядко срещан обектив, му писах, че може да говорят и ако обектива още е наличен да се разберат нещо. Най-искрено се извинявам, че с това си действие съм предизвикал ефекта на пеперудата, който е довел до негативни емоции.
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   06-11-09 23:09

Заподозрях го още във 2-рия постинг.
 Re:
Автор: guciguci   
Дата:   06-11-09 23:15

Влади,да беше си затраял. [smilie5]
 Re: Некоректно ли постъпих?
Автор: pmartinov   
Дата:   06-11-09 23:21

Добромире от теб имам един Никор 105/2,5 с надраскано МС на задна леща купих го за 300лв без никакви забележки според обявата ти- не ми се търси обявата ти .





А кажи ми как да му оправя MC за да кажа че си бил коректен към мен .

 Re:
Автор: d_ave   
Дата:   06-11-09 23:21

Ми Бояне, какво да направя, познаваш ме, все гледам да помогна както мога...:)
 Re:
Автор: GioX   
Дата:   06-11-09 23:24

и сега 1001 епизод ...



Публикацията е редактирана (06-11-09 23:25)
 Re:
Автор: swan_   
Дата:   06-11-09 23:26

Лелееее, какво ли ни очакваоще от тази сага...
Следя с нетърпение развитието! И ако ще има запиване ще дпйда да "гледам"[smilie25] [smilie3]
 Re: Некоректно ли постъпих?
Автор: Георги   
Дата:   06-11-09 23:32

абе тоя тип дискусии са много смотани [smilie23]
 Re:
Автор: analgina   
Дата:   06-11-09 23:32

Остана само този, когото ще снимат да си признае и всичко ще е ясно. [smilie5]
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   06-11-09 23:33

Ебати латиносерияла[smilie18] [smilie18] [smilie18]
 Re: Некоректно ли постъпих?
Автор: pmartinov   
Дата:   06-11-09 23:33

ranopile

Ако аз исках да ти съсипя имиджа на коректен търговец щях да пусна само една тема с детаелни кадри на надрасканато МС .


Не съм го искал .


Но кажи ми сега как да излъжа себе си че МС на задната леща е като на другите ми обективи при положение че не е.


Това беше последното нещо което съм купил на доверие в базара.

Сега до като не го видя не купувам.


И си спомних страта приказка :


Уважение всекиму,доверие никому!

 Re: Некоректно ли постъпих?
Автор: pmartinov   
Дата:   06-11-09 23:42

Може би тук е момента да припомня че когато купих обектива опцията на Еконт "Оглед преди плащане" я нямаше...
 Re: Некоректно ли постъпих?
Автор: pmartinov   
Дата:   06-11-09 23:53

ranopile


Нали не би си помислил че аз ще купя от теб перфектен обектив ще му надраскам нарочно задната леща защото ми е любим обектив и ще почна да пиша тук?



Аз не искам някой да излъжа и да му го набутам.


Искам само себе си да излъжа .

Но не мога .

Не става нещо...

 Re:
Автор: krischo   
Дата:   06-11-09 23:53

Според мен - ДА НЕ ТИ ПУКА! Аз например от три години насам не съм искал никакви пари от приятели и познати. Стига ми това да съм спокоен, че са отговорни хора и няма да ме бавят или прецакват. [cool]
 Re: Некоректно ли постъпих?
Автор: pmartinov   
Дата:   07-11-09 00:16

ranopile





Пожелавам лека нощ на чистата ти съвест ...

 Re:
Автор: Yanakiev   
Дата:   07-11-09 00:24

Накрая се женят в тия сериали.[smilie18]
 Re:
Автор: algaivel   
Дата:   07-11-09 00:25

Мразя времето в което ми се налага да живея. Не е нормално всичко, което се случва. Липсата на ценностна система и човещина ни залива от всякъде. Горко ни ... Бъди себе си. И го прави възможно най-дълго. Кога ли ще се сетим, че на първо място сме Хора :(
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   07-11-09 00:27

Май драматизмът победи здравия разум.
 Re:
Автор: kolcho   
Дата:   07-11-09 00:28

Поздравления за джентълменската постъпка - великодушието не е лъжица за всяка уста. И това е факт.
Докато писмото на "прецакания" е интерпретация. Жалка, интригантска, озлобено плюеща в лицето на различния по манталитет в опита си да го приравни със себе си.......
Жалка е и постъпката на оня, комуто си услужил - явно не се е стърпял да се изпръцка победоносно в стил "аз пък си намерих без пари, пукни се от яд!", та оттам и реакцията на другия.
Само в едно нещо не си съвсем прав - и ти живееш в България, българин си, но никак не ми изглеждаш човече от мащаба на другите двама. Значи има надежда за нас - има и свестни сънародници, не всички са потомци на Пръдлето!
Още веднъж - поздравления[smilie24]
 Re:
Автор: nacho1   
Дата:   07-11-09 00:35

баси, а аз тъкмо започнах да харесвам вече форума [smilie5] ... и хората пишещи тук [smilie3]
относно коректността ... ами смятам, че и тримата в ситуацията май нещо не внимават с приказките си [smilie18] единият не описал точно ситуацията ... другият не разбрал какво се е случило ... третият не прочел навреме ... що не вземете да се съберете по на [beer] или някоя [shtrak] разходка, ами се занимавате глупости ?? Според моите разбирания никой не е виновен, нито некоректен .. просто странно стечение на обстоятелствата се е получило в случая. Всеки има право да продава, подарява, услужва или отдава под наем каквото си иска (стига да е негова собственост [smilie5] ) , на когото си иска и когато си поиска (или е заставен от ситуацията) без да му пука дали не "прецаква" (прецаква е в кавички !!! [smile] ) познат (приятел) като никой няма право да се сърди [smile] ... това вашето трябва да е заразно щом изписах по-горното [smilie18]
 Re:
Автор: boni   
Дата:   07-11-09 00:45

Начо, абсолютно прав си, особено в частта за недоразумението и занимавката с глупости:)
Викам да прекратим тая тема, нищо хубаво няма да се пръкне от нея.
[beer]
 

 Тази тема е затворена