Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-11-09 20:11

ФФ не е ъпдейт ,а по-голям формат :)
Респективно носещ предимствата и недостатъците си.
Който имал 40д нямало смисъл...да зима друга кропка..дрън дрън



Публикацията е редактирана (05-11-09 20:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   05-11-09 20:49

vaskoni: и аз така смятам, 1Ds или 5D mkII

тъй, тъй... [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   08-11-09 23:31

Както вече писах в една друга тема, този уикенд направих сравненито, което бях обещал.

Направих няколко сравнителни кадъра между 7Д и 5Д Мк1. Резултатите ме изненадаха приятно. Без значение дали вдигах файл от 5Д на 18МП или намалявах тези от 7Д на 12, детайлът си беше почти еднакъв. Първо показвам сравнение между двете камери, при градски пейзаж.

Снимано е от статив, и двете камери са с вдигнато огледало и дистанционно.

Обективът е EF 24-105/4L, на бленда 6.3 Снимах с приоритет на блендата, тъй като заради шарената облачност днес, светлината се променяше на всеки 10 секунди. Това е и причината за различната скорост.

Иначе и двете камери са с най-дефолтните настройки, Picture Style - Standard, с default параметри.

Естествено, снимано е с различни фокусни разстояния, за да получа еднакво кадриране.

По-долу кроповете са от RAW файлове, отворени с DPP 3.7.1.1, настройки по подразбиране, единствено шарпнеса е на 4.
Освен това, при 7Д включих и премахването на цветните аберации, които с този обектив се оказаха чувствителни. DPP ги премахна от раз, обаче.

Обработените файлове бяхе експортнати като тифове, който отворих във фотошоп, където и на двата файла приложих еднакъв unsharp mask - 66, 0.3, 0

Съвсем умишлено, в тези кропове не преоразмерявах, обхващат еднакви зони на двата кадъра, но логично, тези от 18-те МП, са по-големи.

Първо цялото изображение, с очертани зоните, от които съм взимал кроповете:


http://store5.data.bg/marleysc//landscape_full.jpg




Ето и 100% кроп от двете камери.


http://store5.data.bg/marleysc//landscape.jpg





Имам и сравнителни кадри от домашната сценка от предния тест, където по-ясно се вижда съпоставката на различното ISO. Ако на някой му е интересно, ще пусна и тях.



Публикацията е редактирана (08-11-09 23:33)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tantris   
Дата:   08-11-09 23:34

В хотмаил.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   08-11-09 23:36

5д ще остане предпочитано тяло за пейзажи и портрети :) В предвид ,че е на половината цена на 7д

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ShotlandetsaWildlife   
Дата:   08-11-09 23:39

Ако някой си купи 7D само и единствено ако снима пейзажи и портрети значи е долен позьор [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   09-11-09 09:51

Чак сега забелязах нещо. На кропа долу вляво с кабинката на пазача, може да се види на щорите, че всъщност 7Д-то успява да улови повече фин детайл. Има малко артефакти, но като гледам това от голямото ми майсторство при шарпването - не го умея много. Излиза, че малката матрица с ужасно многото, ужасно наблъскани сензори, все пак е способна на повече микродетайл от голямата 12 МП. Явно разликата в поколенията също играе роля.

Всъщност, от тестовете, единственото, в което 5Д Мк1 е по-добър от 7Д, е динамиката. Поне в JPEG, 7Д-то избушва светлите участъци по-рано от петицата.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   09-11-09 10:14

Ами то повечето резолюция освен за по-голям печат по принцип се очаква да направи точно това - да даде повече детайлност, за какво е иначе. Въпросът е дали е уцелен добре балансът, от кой момент пък дифракцията на светлината ще почне да замазва същия този детайл - кантар работа... И разбира се, обективът да може да нахрани тия гладни 18 милиона гърла с отчетливо разделена светлинна информация... Разбира се, цената е повече шум, генерално и както забелязваш, по-ниска динамика... (макар че Генчо Канон нещо беше писал, че повечето пиксели уж трябвало да дадат и по-добра динамика ама това май няма да се потвърди на практика).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: S.Dimitrov   
Дата:   09-11-09 11:54

Може ли RAW на горния кадър и от двете камери?
Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   09-11-09 12:24

Може, но довечера. На домашния компютър са.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   09-11-09 14:11

Много показателен тест, от който недвусмислено става ясно, че надстройката от 40Д на 5Д определено си струва, докато от 40Д на 7Д не толкова. Това от гледна точка на качеството на картината, разбира се. Освен това, със задоволство се убеждавам, че 24-105/L е един много добър обектив, щом разработва така добре детайла в матрица с такава висока плътност на пикселите. Очаквах, че на 7Д този обектив ще започне да издиша.

Имам една малка забележка към теста. Ти си се опитал да постигнеш еднакъв зрителен ъгъл (еднаква визия) чрез промяна на фокусното разстояние на вариото. Това не е много коректно, тъй като оптичната разделителна способност на обектива се мени при различните фокусни разстояния. Ако искаш напълно коректен тест, би трябвало снимаш при едно и също фокусно разстояние на обектива, а да мениш разстоянието до обекта, докато получиш еднаква визия. Знам, че при градски пейзаж, това е мисия невъзможна, но при избор на друг обект с много фин детайл, например "нова двайсетолевка" :-))) би трябвало да стане.

Още веднъж благодаря за усилията. За мен информацията определено е много полезна!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   09-11-09 14:16

И да, резултатите от сравнителния тест на различно ISO също ще са доста информативни.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   09-11-09 20:26

Иво
Не си ме разбрал правилно - по-големите пиксели НЕ ГАРАНТИРАТ по-добра динамика, а често е обратното.
Дори и в този случай, ако приемем методиката на dpreview.com за правилна, то за



Canon EOS 7D е 8.3 EV
Сенки: -5.0 EV
Светлини +3.3 EV

Canon EOS 5D е 8.2 EV
Сенки: -4.7 EV
Светлини +3.5 EV

т.е., 5Д има по-лоша обща и в сенките динамика и по-добра в светлините. С други думи, ако при при 7Д направим едно недоекспониране с 2/3 степен, ще се изравни динамиката в светлините за сметка на сенките - и ти остава като предимство 14 битовия цвят (повече тонове) срешу 12 битов на 5Д
Познай коя ще е по-добрата картинка при екстремни условия [smilie3]
Хубав, ама си е дядо ...

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: ivodam   
Дата:   09-11-09 21:19

Е точно правилно съм те разбрал де, че не по-големите, а повечето на брой пиксели излиза, че може да дадат по-добра динамика. Обаче нещо от реалната работа май не се потвърждава.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   09-11-09 21:23

Canon, по-правилно е да се каже, че две-три поколения по-нова технология е вероятно да даде по-добри резултати от хубавото, ама старо нещо.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   09-11-09 23:08

IDA, точно затова съм направил и тестове в мойта добре позната вече трапезария, където снимах с 50/1.4 на бленда 5.6, както препоръча Canon и съм изравнявал кадрите с местене на статива.

Първо обаче двата RAW файла от теста по-горе, по искане на S.Dimitrov:

5D_ISO100.CR2

7D_ISO100.CR2

Извинявам се за сървъра, ще трябва да чакате 45 секунди за всеки файл, но така е - без пари, толкова.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   10-11-09 00:23

опитай сега следното

5д със 24 ТС
и 7д със 17 ТС (нищо че идва на четворен бюджет)

после 5д със 17 ТС
и 7д със 10 ТС (знам че няма, ама какво пък)

след това 5д с 24/1.4
и 7д с 16/1.4 (баси това май го няма)

след това може и 5д с 35/1.4
и 7д с 20/1.4 (баси и това май го няма)

може още бая да изреждам
всъщност с 24-105 работата е почти все тая, ако не броим "истинските" 24мм


винаги бих предпочел дядо 5д [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   10-11-09 00:24

Ето и сценката с понито, витамините, лютия сос и ликьора: [smile]

Вече нали съм много отворен, снимам само RAW, и конвертирам с двете си леви ръце в последната версия на DPP. Та това отново са RAW файлове, с дефолтните настройки на DPP, само шарпнеса от 3 го намалих на 2. Също така, малко мръднах кривата на файла от 7Д, за да изравня експозицията, че малко я бях изпържил. И двата файла ги експортнах в 16-битови TIFF, които отворих в PS4 и им приложих Unsharp Mask - 100, 0.5, 0.

ISO 100

http://store5.data.bg/marleysc//ISO100_tabletop.jpg


Ето и на ISO 3200. Тук има малка разлика в обработката в DPP. Дефолтните настройки на 7Д файла бяха с по-височко шумоподтискане, затова ги изравних с тези на 5Д файла, а именно Luminance Noise 2, Crominance Noise 0. Шарпнеса от RAW конвертора е пак на 2, но нямам никакъв шарп във PS.


http://store5.data.bg/marleysc//ISO3200_tabletop.jpg





Публикацията е редактирана (10-11-09 01:14)

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   10-11-09 00:39

danbi
Да, прав си, ама никой не го казва, а новите технологии не произвеждат ниски плътностти на сензорите. Аз коментирам фактически резултат, за което причината не е тази, която непрекъснато, по форумски се втълпява.
Вече има светлина ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jester   
Дата:   10-11-09 00:39

Добре бе, Георги, що се заяждаш? Не се опитвам да убедя цялото "българско човечество" да захвърли всички камери и да се преоборудва със 7Д. Просто се опитвам да бъда полезен като си сравнявам някакви неща. Много ясно, че фул-фрейм камерите са много хубаво нещо.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   10-11-09 00:51

Георги
И какво очакваш от 1.4 - на отворени - на такава плътност - някакви 2-3мм дълбочина.
Не знам, аз съм резервиран за това.

Но списъка примерно може да се довърши:

след това може и 7д с 300/2.8 ИС
и 5д с 580/2.8 ИС (баси и това май го няма, сигурно би тежало над 10кг - сетих се за най-близкото - бигмата на сигма )

подкарай си сам дългите светли - доларовите разлики ше скачкат с десетки хиляди като разлика между тях

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   10-11-09 00:55

Добре ти е теста jester
[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   10-11-09 01:01

Canone дълбочината не зависеше ли и от разстоянието?

Ти лично имаш ли 300/2.8 IS?

Аз от 300/2.8 мога да си кропна центъра без проблем. Но ти няма как да направиш една снимка по-светла и по-широка, отколкото е.

[smilie3] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Георги   
Дата:   10-11-09 01:03

jester, не се заяждам, просто монетата има и друга страна, или това не е свързано с темата [smilie11]

Ако ще снимаш с 24-105 просто нямаше смисъл да си прадиш труда от теста, можеше да ти кажем предварително че (освен истинските 24мм) е все тая като краен резултат.

Отговори на това съобщение
 Re: Първи впечатления от 7D, сравнен с 40Д
Автор: Canon   
Дата:   10-11-09 01:13

Георги, може да кропиш колкото искаш - ама няма да посадиш перушината на пилетата. Бай Найкюист не прави компромиси - колкото по-кропиш толкова калпави по-пощенки за нета изкарваш - не е сериозно, сега какво остатъчни 5-7 МП да мерим с 18МП

Прочети на горните снимки на етикета на центрум
от 5Д се чете?? Вълно******
от 7Д се чете: Пълноценна

а каква трагедия е на задния текст "diese" пр 5Д [smilie5]


Не са сравними ....

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »