Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   30-10-09 10:18

От един единствен роу файл на 800ИСО, като настройките за шума и шарпенето и при двете конвертирания изрично са поставени на 0.
Ляво - ДхО, дясно - АЦР, екранно са на 400%

Модел: Canon EOS 50D ISO:800
Дата: 2009:10:30 10:36:03
Бленда: f/2.4
Скорост:1/25 S
Експ. програма: Manual
Светкавица: No



https://photo-forum.net/static/forum/2009-10/gdku0438.JPG


http://www.gencho.com/gallery/albums/userpics/10002/Screen_Noise.jpg



Нищо общо нямат като краен резултат. От АЦР е видим типичния пръчковиден шум, омазването на детайла в радиус 2-3 пиксела

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: lavrentii   
Дата:   30-10-09 10:35

Абе някой ни убеждаваше, че повече пиксели означавали по-голяма динамика. Което сигурно е така, ако пикселите са с еднакъв размер. Обаче това никога не е случаят.

http://usa.canon.com/uploadedimages/FCK/Image/White%20Papers/Canon_CMOS_WP.pdf


"Larger pixels help full-frame sensors to produce a higher dynamic range and
finer tonal gradations than their smaller brethren."

A 7D-то се справя много по-добре с щума отколкото очаквах! Обективът на Шотландеца също е зъл.
Все пак бих предпочел тая игра с надуването на пикселите да спре. В крайна сметка технологията отдавна им позволява да набутат много повече на сензора (някой споменя, че ако искат могат и до над 300 мегапиксела да го докарат на фул фрейм), една от причините хората да си изберат DSLR пред сапунерка са големите пиксели с ниска плътност. Най-добре да има разнообразие в моделите според различните нужди на потребителите или още по-добре в бъдеще - избираш си отделно тяло и отделно матрица, или дори подкомпоненти на тялото и то на достъпна цена! Но хайде мечти...

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 7d vs 5d2 noise
Автор: ivodam   
Дата:   30-10-09 10:46

Относно пикселите - написах го във връзка с новия модел на Канон, но изглежда никой не обърна внимание, а ми се струва, че е доста важно: едри пиксели хубаво, но досега имаше много големи междупикселни пространства. Това си е неизползвано място и загубена светлинна информация. Канон са успели да разработят нови сензори, при които микролещите са вече съвсем близо до сензорите, освен това са плътно една до друга, без разстояние. Не знам какъв процент е било досега това празно пространство, но изглежда не е било никак малко, няма да се учудя, ако е било от порядъка на 20-30% от цялата площ. Сега, използвайки това място, всъщност Канон вкарват повече писели, без да им се налага силно да им намаляват размера. И по този начин - ето ти и много пиксели, добра резолюция, и в същото време добре контролиран шум, отлична динамика, прекрасни цветове и Властелинът на Мрака (известен по-накратко като Мракобесникът) е тук за да мачка разни жълти джуджета [smile] [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 7d vs 5d2 noise
Автор: Canon   
Дата:   30-10-09 10:50

lavrentii
Неправилно си го тълкуваш. Няма пряка връзка че по-малките пиксели означават по-лоша динамика, защото са технологично различни поколения. За съжаление, фактите говорят следното:
Nikon D3X - 5,9 μm
Nikon D60 - 6 μm

Усреднено, разликата в динамиките им от +1 2/3ЕВ по-добър динамичен обхват е в полза на по-малкия сензор на Д3х

http://www.dxomark.com/index.php/eng/Image-Quality-Database/Compare-cameras/(appareil1)/196%7C0/

(appareil2)/287%7C0/(onglet)/0/(brand)/Nikon/(brand2)/Nikon

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 1vo   
Дата:   30-10-09 10:57

Каноне, тури до двете снимки и една конвертирана с UFRaw, който със сигурност не шарпи да видим какво ще покаже.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   30-10-09 11:41

я го качи тоз роу файл да го видим [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 7d vs 5d2 noise
Автор: Canon   
Дата:   30-10-09 11:58

1vo
UFRaw ползва DCRaw и иска гимпа - но не съм ги инсталирал

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 1vo   
Дата:   30-10-09 13:44

УФРоу го има и като самостоятелно приложение, а доколкото знам АЦР-а също ползва ДЦРоу, но надстройката не е ясна. Файла от ДхО ми изглежда обезшумен и прешарпен, затова ми стана любопитно какъв е оригинала.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 7d vs 5d2 noise
Автор: Canon   
Дата:   30-10-09 20:08

снимката и файловете на конверторите за настройките - трябва да са в една папка



Публикацията е редактирана (30-10-09 20:41)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   30-10-09 20:53

На мен оцр-ския файл ми изглежда като конвертиран до 3 мп, обезшумен, пресатуриран и вдигнат с някакъв алгоритъм до 15 МП - направо полицветна мазня с някакви по-дълги пъстри линии в някакви псевдоквадрати.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   30-10-09 22:59

Canon як безплатен конвертор за Никон освен кепчъра има ли?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 7d vs 5d2 noise
Автор: Canon   
Дата:   30-10-09 23:17

Вероятно UFRaw / DCRaw като безплатни.
Ама по този въпрос може да те открехне didesignbg - той му е фен на DCRaw. Аз съм по-мързелив и предпочитам по-видим и контролируем интерфейс - а там от безплатните е Raw Therapee - сроден е на ДхО по структура на образа, само малко ми е различен интерфейса, но е добър като софт

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bpavlov   
Дата:   30-10-09 23:24

Цаноне, преувеличаваш малко, много си се надъхал срещу тоя АЦР. Според мен, първо, мониторът ти е малко тъмен. Разбрах за какви "пръчки" говориш, виждат се при 200 и 400 процента и като цяло докарват на пясъчен растер. Файлът от ДхО пък изглежда малко като след адд нойс. Гледай ги по-комплексно детайлите и на 100 и на 50 процента също. Продължавам да поддържам мнението, че въпреки разните си недостатъци АЦР-а запазва най-много детайл.

Ето това е твоя РОУ в АЦР с всичко по подразбиране и на мен ми харесва много повече от твоите и двата джипега. Не знам какви настройки си правил ти в АЦР-а, обаче си успял да я изнасилиш картинката

http://tranz.it/load.php?id=Ep0GGC6gak19zf6l405891



Отговори на това съобщение
 Re: Canon 7d vs 5d2 noise
Автор: Canon   
Дата:   31-10-09 01:09

bpavlov
Това са общи приказки, нищо лично срещу АЦР-а, но просто да си знае мястото - има бърз, прегледен интерфейс, добра визуализация и дотам. Картинката е компромис отвсякъде. В момента гледам от Raw Therapee, от ДПП, от ДхО и от АЦР на 800% и търся повтарящи се елементи в шума. Е бога ми, само в АЦР е омазано. Та се замислям, може ли три различни конвертора (мисля, че Raw Therapee е базиран на DCRaw) да вадят шумов елемент, който АЦР не може и защо само той не може.
Ти си оставил шарпенето по дефолт - ??? - на останалите е изключено - с което си вдигнал и подчертал пръчковидния (пясъка е точковиден ) характер - само е влошен резултата. Отделно, че си успял да постеризираш сенките - има огромни пикове в тях. Явно си се мъчил (през 8 бита) да пренаситиш черното (???)

На 50% екранно, включваш интерполация от видеокарта - не е съпоставимо. Формално, при съседни един бял и един черен пиксел се усредняват до 1 средно сив - забрави го този процент за правилна оценка. Верния е 100%, останалото надолу е превюта.

За монитора - ами разделям визуално на него плътности 0-1% и 99-100%, а РГБ 128-128-128 ми е близко до полето М на скалата Кодак К-13, точката е 0.17мм и дори монитора ми е леко светъл.



Публикацията е редактирана (31-10-09 01:21)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: darksorrow   
Дата:   31-10-09 01:12

Canon, леко встрани от темата, но би ли споделил (или някой друг, ако има) наблюдения за Capture One при процесване на канонски файлове?

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 7d vs 5d2 noise
Автор: Canon   
Дата:   31-10-09 01:19

darksorrow
Майстора с Capture One и канонски файлове е Екобо. Много балансиран софт, добри контроли, удобен интерфейс, добър резултат, но съм работил малко, само да го преценя. На мен ми харесва [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: darksorrow   
Дата:   31-10-09 01:23

ползвам го от няколко дни по-така и определено ми допада и на мен, но базата ми за сравнение е само ацр/лр като дълговременно ползване, та винаги е гот човек да чуе мнение на някой, който е задълбавал в тия неща.

мерсаж [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bpavlov   
Дата:   31-10-09 01:33

Цаноне, много дебело пишеш на теория и ползваш екзотични термини, но двата джипега са ти лайняни.
Шарпа в АЦР-а ми е 25% при Радиус 0.5 и това въобще не влошава резултата, щеше да го знаеш, ако гледаше някакви снимки с детайл.
Защото в крайна сметка всяка снимка се шарпва накрая. Що не гледаш крайния резултат след максималното шарпене.

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 7d vs 5d2 noise
Автор: Canon   
Дата:   31-10-09 01:52

bpavlov
Правилно - накрая
А ти шарпиш в началото - при конвертирането, сгафаш в сенките и после канона ти крив.
На тази снимка, щракната ей така, с ръчно фокусен обектив, радиуса на шарпене трябва е над 1 пкс, ако си искал още нещо да правиш, бялата захар и черната пластмаса (обектите са подръчни, но са специално избрани - неутрални по цветност, а светлината е смесена) са далече от неутралното, можел си и това да пипнеш, за да не се покрие хроматичния шум в монохромна цветност.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bpavlov   
Дата:   31-10-09 02:20

Трябва да се прегледаш, това сериозно

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 7d vs 5d2 noise
Автор: Canon   
Дата:   31-10-09 21:24

bpavlov

Тва е страшен аргумент и уйде коньо у ряката [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   31-10-09 22:17

ДНес сравних кепчър НХ 2.2 и АЦР.ЗА никон.
Настройки по дефолт.

Детайла и цветовете при кепчъра са по-добре.
АЦР-а маже странно...и контраста е ужасен.

Кепчъра вади малко повече шум но разбираемо спреямо маженето в АЦР.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: IDA   
Дата:   01-11-09 10:09

Canon,

Аз изтеглих твоите файлове и ги разгледах внимателно с FastStone. Да, кадърът от DxO има по-монохроматичен шум, което създава впечатление за по-рязка, светла и контрастна картина, докато ACR запазва и цветния шум. Но на 100% увеличение, двата кадъра изглеждат съвсем прилично. Освен това, ти винаги можеш да си настроиш ACR конвертора така, че да ти чисти цветния шум. При това, финият детайл се запазва. В този случай, резултатите от двата конвертора биха били много по-близки според мен. Пробвай го и това! Може би в DxO правят точно това.

Мисля, че сравнение на 400% не е много коректно, защото тук се намесва и алгоритъмът за интерполация. При това е съвсем ясно, че резултатът ще е различен, тъй като със сигурност алгоритмите за интерполация на двата конвертора са различни. От тук идва и разликата в шума на 400% - пясъчен спрямо пръчковиден.

Би ли обяснил, в какви случаи предпочиташ да конвертираш кадъра в DxO? При много големи увеличения за печат ли? Според мен, само сравнение при голямоформатен печат би показало преимуществата на единия конвертор спрямо другия. Всичко друго е въпрос на субективни предпочитания и вкус.


Отговори на това съобщение
 Re: Canon 7d vs 5d2 noise
Автор: Canon   
Дата:   01-11-09 11:21

Ида,
Точно начина на интерполация коментирам, като всичко конвертори имат настройки за чистене на шума, с които различно добре се чисти в зависимост от интензитета, честотата и структурата му.
Най-лесно е при типичния "гаусов" тип (пясъчния) като при него, след обработката добре се запазва гладкостта на линиите /граничните преходи.
Разгледани на 100% на моя дисплей са още по-добре - просто ми е много дребна точката на екрана - 0.17мм. това дава 30лин/см.
Но от гледна точка на използването на снимки в определени области - стокова фотография - наличието на шум и/или артефакти от обезшумяване ги прави неизползваеми/непродаваеми.
Отделно, че при стокаджийските, винаги се търси най-големия възможен размер - никога не се знае за какво са му необходими на евентуалния клиент - примерно, до 1/2 от билбордовете в БГ са закупени снимки от микросток сайтовете. При тях разрешения ъпсайз е до 5%, но при мен това води до прехвърляне на снимката в по-високо ценово ниво - ХХХЛ. Значи трябва да правя перфектен контрол на тези артефакти - клиента с нищо не е виновен за това, че съм избрал неправилния конвертор и шума стане видим и/или с неприятна структура.



Публикацията е редактирана (01-11-09 11:28)

Отговори на това съобщение
 Re: Canon 7d vs 5d2 noise
Автор: ivodam   
Дата:   01-11-09 11:28

Canon: При тях разрешения ъпсайз е до 5% - това пък как може да се контролира? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »