Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 02:27

Та като научих как се сравняват обективи, погледнах и снимките на бгпринтера -
Ау, каква технологичност, снимани с Canon PowerShot G9 на:




program:      Easy (Full auto)





т.н. зелено квадратче (програмата за проСТфесионалисти), автора им направо блика от знания

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]



Публикацията е редактирана (13-10-09 02:38)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: aldygreen   
Дата:   13-10-09 02:37

От сичкото дето разбрах, че без ракийка и то поне 5 пъти нема, да мине! Ми как да тествам, като немам ракия? Баси маата! С лимоне не става ли, бре?
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 02:44

aldygreen
Според новите тенденции от сайта на Цайс може и със шнапс. Българския опит обаче показва много висока ефективност с ракията на комшията.
Е може и на естета Чуков, той поне (освен като "кмет" на Дряново) и с една блага ракийка е известен.

п.п. От лимонето се свиват мерките и леко овехтеват (пожалтеват), ма мое да пробва ...

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   13-10-09 09:05

Canon мерси!


valjo обяснявам за какво пиша 'мерси':


Прочетох постовете, как се тестват обективи. Ясно е, че истински условия за тестване у дома не могат или трудно ще бъдат постигнати. Някои от вас споделиха опит, как би трябвало да се направи теста.

bgprinter и Canon се сдърпаха именно, защото имаха желание да споделят мненията си. Независимо, колко са прави в твърденията си, те отделиха време за да пишат в темата и като изключим емоционалните излияния, технически погледнато има върху какво, да се замисли човек (относно меренето)!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: valjo   
Дата:   13-10-09 09:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   13-10-09 16:00

Canon, ако писаното от bgprinter е шаманство, то твоето е още по-лошо, защото хвърляш в очите на хората "висока технология".

Даде пример с автомобилите: нека те питам пак нещо конкретно. Ти на кое ще вярваш, на произведените от тестовата установка безкрайни поредици от числа или на собствения си опит с пътното поведение на конкретния автомобил.

За да не почнеш да ми лепиш отново етикети, аз ще поясня: винаги вярвам само на собствения си опит от пътното поведение на автомобила!
Може да чета характеристики, с най-различни цели -- и с общия резултат губене на време, но живота си е мой, както и отговорността за тези, които возя. Няма значение, как някой си изпитател управлявал автомобила и как той се държал тогава, защото след като го купя, ще го управлявам аз и той ще се държи според моя стил на шофиране, умения и възможностите си.

Същото е с фотоапаратите и обективите им. Освен ако не шарлатанстваш (както описах по-рано) за един фотограф е важно какво ТОЙ може да постигне с един обектив. Ако има да сравнява няколко обектива, трябва да го стори сам. Така ще открие различни характеристики на обективите, в различни условия на снимане и при различни настройки (Canon вече писа за това).

Всичко това разбира се, може да се прави в домашни условия.
Просто няма нищо общо с измерване на MTF.

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 16:44

Вярно е поведението на една кола зависи от шофьора. За чий чеп тогава са му набутали разни компютри, абиеси, контролиращи какво ли не и бълващи разни числа, повечето от които (99%)дори не достигат до водача, като великия шофер на заледено може да спре по-сигурно от автоматиката на колата - но само в някой стълб до пътя. А и не говорим за шофьор с голям стаж, на които шофирането е втора природа, а точно обратното.
Конкретно ти отговарям - в колата вярвам на скритите числа, тя много по-бързо реагира от водача в непредвидими обстоятелства.
В противен случай щях да избера някаква чиста механика, примерно Москвич или Жигули(и да застрашавам и своя и на останалите хора живот). Естествено и компютрите не са панацея, но дават допълнителни възможности за диагностика и контроли над нормалното човешко възприятие.
А за сравняването на обективите - ако предварително знам, че единия е с по-добри параметри от другия - естествено ще търся вината в себе си. Някаква грешка в използването му нещо, което не е оптимално в експлоатацията му....
А ако сам си ги сравяна и единия го съпоставя неправилно - не обектива е виновен, а човека, неговото ЗАУ
Елементарен пример - част от по-калпаво механично разработени обективи или механично износване, имат висок луфт на предните движещи се блокове. При определени нива на вибрация от огледалото (примерно 1/8-1/60 сек) предния блок играе и маже картинката - което не е от лоша оптична конструкция, а чисто механичен проблем. Едно леко придържане с ръката го решава. С измерване се открива, че обектива е добре оптично, остава да се създаде навика за леко обиране на луфта при захавата.
Простичко казано, диагностиката си има принципи и логика, които трябва да се спазват.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   13-10-09 18:48

При определени нива на вибрация от огледалото (примерно 1/8-1/60 сек) предния блок играе и маже картинката - което не е от лоша оптична конструкция, а чисто механичен проблем. Едно леко придържане с ръката го решава. С измерване се открива, че обектива е добре оптично, остава да се създаде навика за леко обиране на луфта при захавата.
реплика на Канончо

Това е велика истина, която е достойна да виси в учебниците.

Признавам се за победен и оттеглям всичките си показания.

Канон [smilie24] [smilie24] [smilie24]



Публикацията е редактирана (13-10-09 18:54)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   13-10-09 18:57

Забравих да попитам как се тества въртящия момент на автомобила от шофьора, че тук за моето опелче дават едни стойности, ама нали го джъткам на метан, та не знам да им вярвам ли.
Трябва ли да хвана вала с ръка и да се опитам да спра мотора или да викам някой майстор като Канон? [smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   13-10-09 19:29

В отговор на предните ми писания намерих един много добър пример в интернет!!!

Записани са два сигнала (внимание с уредбата, да не приглушим ушите) Сигналите са звук които си покачва честотата от 100 Hz до 8 килохерца (8000 Hz).

В първият пример сигналът е сканиран с 16 кHz т.е. двойната честота на максималната честота на сигнала.

Във втория пример, честотата на сканиране е 8 000 Hz, т.е. същата като на максималната честота на сигнала. Това което се получава, се чува ясно, след 4 000 херца, т.е при половината честота на сканиращата, наречена честота на Nyquist се вижда ясно изривяване. Това би се получило ако някой си тества оптиката с недостатъчна резолюция или дори с близка на тази на самата оптика, дори да я надхвърли един път и половина се получават ефекти, който не само, че не носят информация, но дори фалшифицират дадената !

1.http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/16/Sampl1600rp.ogg


2. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/5/53/Sampl8000rp.ogg




Публикацията е редактирана (13-10-09 19:33)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Rosencho   
Дата:   13-10-09 20:53

С обективите не е баш така... даже 'ич [smilie18] [beer] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 21:25

bgprinter
Браво - потвърди се нивото ти. С тези 8 000 Hz, си направо на върха с ГСМ-си - Имаш перфектно тенекиено качество на звука, еквивалентна картинка и ще ти отива на 20 годишната кола.

Апропо, опитай се със слушане да определиш коя свещ ти не работи [smilie24]

Вместо наивно да преразказваш нещо, което не разбираш, по-добре дай на хората, те сами ще си прочетат


Материали за найкуист :
http://search.pomagalo.com/?keywords=%D0%BD%D0%B0%D0%B9%D0%BA%D1%83%D0%B8%D1%81%D1%82&s=1



Публикацията е редактирана (13-10-09 22:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 21:29

Абе всичко по автомобила го карай със слушане, както при обективите

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   13-10-09 21:34

НА мен ми се е налагало да тествам само разликата във остротата със и без конвертор.
Статив и пера една мозайка пред нас има достатъчно финна структура.
После гледам на 200% и готово. [smilie18]
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Принтере сравнението ти е свещенно тъпо.
Сравняваш несравняеми неща.
Иначе е ясно ,че неможеш да измериш три метра с двуметрова линиика [smilie18]

В тая тема се изписаха достатъчно вярни неща и оше толкова пълни глупости .Мисля че се изчерпахте вече.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   13-10-09 21:42

Момчета, понеже виждам, нямате спиране...


bgprinter, в примера дето си дал, в условието никъде не споменаваш, че става дума за дигитално сканиране... щото примера може да се изпълни и с аналогово сканиране...

Техниката е пълна с примери, където използването на аналогови методи дават по-точни резултати с по-прости устройства...примерно широко използваните компаратори, мостове и т.н.

При оптиката нещата стоят подобно. Много ме съмнява, че един по-качествен обектив ще покаже по-лоши резултати от по-некачествен по отношение на разделителна способност. Затова в предните постове писах, че като използваме едно и също тяло за тестване на два обектива, ние премахваме константата, която се внася от неговия сбор от качества...

ОК, нека сложим обектив върху кутия, на чийто гръб има матова плака. Нека тя да бъде на подходящо разстояние, така че детайлите на образът, който се проектира бъдат достатъчно големи, че и с просто око да може да се забележи, кой от двата обектива показва повече подробности..

Аз обичам да ползвам аналогии от математиката.. и по такава аналогия аз твърдя, че реално по-добър обектив ще даде по-добри резултати от по-некачествен обектив, независимо върху какво тяло (медия) се тества.

Длъжен съм да поддържам огъня!

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: MarinY   
Дата:   13-10-09 21:47

Видимо много хора тук изпитват ерекция от държане на нещо тежко, и понеже не знаят какво да го правят, ... тестват.


Това е за снимане-е-е бе!

После копирай на голямо и ако не е тест ...
КЕФ.
[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   13-10-09 21:50

d256h аз не разбирам от тия работи но само да питам [smilie5]

"аз твърдя, че реално по-добър обектив ще даде по-добри резултати от по-некачествен обектив, независимо върху какво тяло (медия) се тества"

Все пак при определено тяло (медия) както се изразяваш разликата при двата обектива може да е пренебрежимо малка.Примерно при тяло с много ниска резолюция.И обратното разликата ще става огромна при тяло с голяма резолюция (с еднаква площ на матрицата примерно)

Принтера тва искаше да каже май.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 22:18


Задачата е:
Истината е, че тестването зависи за какво ще се използва самия обектив, в кое направление от фотографията... въпреки, че това си е чисто технически параметър!

А МаринУ първо избира направлението: "После копирай на голямо", после начина "снимане-е-е бе!"
И генерално вади извод "много хора тук изпитват ерекция от държане на нещо тежко, и понеже не знаят какво да го правят, ... тестват."


Бай ти Асахи за такива "практици" е обобщил: " 3 дни ръчкане по менютата успешно заменят 15 минути чете на ръководството".
А народа го е казал- "Глупака се учи от собствените си грешки, а мъдреца - от грешките на другите"

В това отношение d256h много разумно избягва да трупа собствени грешки, снимайки 50-100 кадъра и копирайки ги по 3-5лева всяки [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   13-10-09 22:41

Каноне, доста сериозни изводи правиш.

Укроти самотата си и професионализма си с нещо извън самодоказването във форуми.

Простащината не я приемам в никакви форми.

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 22:54

Сам, каквото си изпросиш:
- куче което не знае как да лае, само вкарва вълка в кошарата.

Прочети си поста и се замисли, че не си ти човека, който може да коментира ерекциите и тестовете.

Затова и хората казват:
- дето си мерят пи*ките, не си навирай голия г*з.



Публикацията е редактирана (13-10-09 22:56)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   13-10-09 23:01

А това за любителите на колите - от поне двамата разбирачи, особено единия - с въртящия момент, дали разбира въобще за какво става дума.

http://www.mein-mr2.de/V6/Leistungsmessung/Vergleich%20aller%205%20Motoren.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MarinY   
Дата:   13-10-09 23:07

Много рядко ми се случва, ... но си роден късметлия,(че не си ми на една ръка разстояние).

Жалко за бялата ти коса, лъже че расте върху глава ...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stzz   
Дата:   13-10-09 23:09

Бах мааму и темата!
Трябва напрау да ходи в темата за полезните линкове - кой каквото не му е ясно, първо да гледа тук и ако все още си мисли че нещо знае, най-добре ич да не пита.

[smilie5][smilie7] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   14-10-09 00:54

MarinY

ЦИТАТ, нередактиран :
Автор: MarinY
Дата: 13-10-09 23:07

Много рядко ми се случва, ... но си роден късметлия,(че не си ми на една ръка разстояние).

Жалко за бялата ти коса, лъже че расте върху глава ...



Много се радвам, че си показа същността.
Освен това късметлията си ти.
В общи линии след отправената от теб лично заплаха срещу мен в публичното пространство - вече е и документирано, те съветвам да стоиш на по-далечно разстояние от мен, където и да съм, че ако нещо ми се случи (недай си боже), си първия готов за пандиза.
Не забравяй думите "пряко" и "косвено".

Честито (аз ти казах за кучето ...)

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   14-10-09 08:08

Тая заплаха не означава апЦелютно нищо.АМА НИЩОООО.Защото първо трябва да докажеш че лично тои човека зад ника го е написал, а не някои които му е хакнал профила, ако се разтърси по ИП да се види от къде е писано пак нищо не значи, защото в офиса има хора всякакви, ако е от домашния може да го е писал синът му без негово знание, ако няма син ще се окаже че е имал гости и им е показвал снимки и докато е бил в тоалетната няма представа кои от тях ти е писал.Та както и да го мислиш тая заплаха е едно НИЩО.Отделно че ти го провокираш и заплашваш с "внимавай да не ме доближиш" което си е чиста проба "ще ти направя постановка само да имам възможност".И понеже всички знаят че подобни приказки са НИЩО са герои да пишат каквото си искат, както и ти да ги плашиш с каквото си поискаш.

Той на живо да ти го каже пред свидетели е НИЩО, дори да те ебне на централния площад пак ще му се размине .... ти ревеш за някаква дрязга в нета.

Голями хора а се държите като бебета - "ама моя батко е в 5-ти клас и ще те набие", "да ама аз пък познавам един от 6-ти клас и той е по-голям"


Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »