Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна
 Re:
Автор: chill   
Дата:   23-10-09 11:20

Автор: CanoniO
Дата: 23-10-09 11:01

chill,
най-хубавите пейзажи са направени на филм:

http://www.horolezec.cz/gallery.htm
---
Само да уточним какво искаш да кажеш.

"Това са най-хубавите пейзажи на света, точка".
"Ако беше снимал с, например D3x или 1Ds III или 5DmkII, човекът нямаше да направи толкова хубави пейзажи".

---
И по въпроса за дисциплината при снимане на филм, Ансел Адамс си е правил тестови снимки с полароидни плаки, много недисциплинирано, тц, тц, тц ...

---
Абе, какво приказваме, "най-хубавите пейзажи" са направени с D300, http://www.viewlakeland.com/gallery.html


К'во прайм са ?



Публикацията е редактирана (23-10-09 11:26)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   23-10-09 11:27

ОК, корекция:

Най-хубавите пейзажи (ЗА МЕН) са направени на филм.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Славов   
Дата:   23-10-09 11:45

И за мен Канонио......

И не само пейзажи....., затова продължавам да снимам на филм, а от скоро съм зарибил и сина си, абе всеки снимал над 30 години на филм, проявил стотици филми, копирал хиляди снимки и всичко това на ръка, знае за какво иде реч...
Да не говорим за цяла една стая пълна с техника и стъклария... оше ме боли сърцето, когато се сетя че загубих почти всичко в един пожар, още са пред очите ми стъклениците с хидрохинон, метол и т.н.
Трудно е да се обясни тази любов на човек, който за 1 секунда да не може да познае миризмата на фиксаж .....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   23-10-09 11:48

Славов, благодаря, и аз така си мислех, че главната причина е носталгията.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пешо   
Дата:   23-10-09 11:49

Аз лично за себе си изснимавам каквото е останало като лайка формат в хладилника и апарат или заминава за базара или отива на витрината. И с лайкa формата приключвам. Но тъй като имам поне едно 50 филма, горе долу поне още 2 години ще снимам на филм. Но като гледам цените на МФ никоните като ФМ2 И ФЕ2 май ще си го държа за спомен апарата.



Публикацията е редактирана (23-10-09 11:53)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   23-10-09 12:05

Зачудих се, снимащите с 35мм лента, като излезете да снимата, по колко кадъра правите на ден?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   23-10-09 12:22

По колко кадъра?
Все едно да кажеш ти колко кадъра снимаш с дигиталка.Може би твоя отговор е лесен - колкото побере картата.Предполагам че съм уцелил.Аз лично на филм снимам толкова кадъра колкото снимах с дигиталката, дори малко повече, защото ако е нещо по-интересно го снимам по 2-3 пъти за сигурност, а после се оказва че и една снимка е била достатъчна.

Мисля обаче че истинския отговор е - колкото си струва.

С дигиталката в началото правех за един ден хиляди кадри, после забелязах че не си струва да щракаш и да се надяваш нещо да се случи от самосебе си, това доведе да намаляване на кадрите до стотици, резултатността се подобри , което ме накара да се позаглеждам и позамислям повече, което сведе броиката до десетки.

Като излизам на разходка си нося 6-7 филма и почти винаги оставам разочарован че не успявам да ги изснимам, но понякога успявам и се радва,м истински на този факт, въпреки че с увеличаване на броиката изщракани кадри не се появяват повече кадри кооито си струват, даже сякаш е обратното.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   23-10-09 12:25

Славов, благодаря, и аз така си мислех, че главната причина е носталгията.



Ако не си виждал оптично копирано ч/б копие, няма как да знаеш, че не може да се имитира цифрово. Не е само носталгия, ами и удоволствието да гледаш крайният продукт.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stzz   
Дата:   23-10-09 12:28

Преди 4 години трябваше да реша- филм или цифра.
Амиии, оборудвах си лаборатория(ЧБ) и въпреки че понякога имам съмнения, мисля че за мен това беше по-добрият избор.


Зачудих се, снимащите с 35мм лента, като излезете да снимата, по колко кадъра правите на ден?

Ако съм направил 10 кадъра, считам го за яко щракане.[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   23-10-09 12:31

Автор: next_time
Дата: 23-10-09 12:22

По колко кадъра?
Все едно да кажеш ти колко кадъра снимаш с дигиталка.Може би твоя отговор е лесен - колкото побере картата.Предполагам че съм уцелил.
---
Не си. Аз снимам средно между 40 и 60, от които изтривам 20, обработвам 10 и 1-2 са за показване.

Не виждам какво е толкова сложно, че трябва да се увърта.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   23-10-09 12:32

лелееЕЕее, пак се развилняхте [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   23-10-09 12:36

при 40-60 кадъра какъв е проблема да снимаш на каквото и да е ???

При толкова малко заснети кадри и на среден формат да снимаш не е разход.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   23-10-09 12:40

А, и друг въпрос, за снимащите по-отдавна.

С течение на годините, променя ли се средният брой на кадрите, които правите на ден? Ако се променя, увеличава ли се или намалява? (Имам предвид общия брой кадри, независимо дали в крайна сметка отиват на боклука).

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   23-10-09 12:41

Автор: next_time
Дата: 23-10-09 12:36

при 40-60 кадъра какъв е проблема да снимаш на каквото и да е ???

При толкова малко заснети кадри и на среден формат да снимаш не е разход.
---
Не ми е проблем, ами ми е любопитно ... доколко съм "дисциплиниран". [smilie18]



Публикацията е редактирана (23-10-09 12:41)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: fotorafi   
Дата:   23-10-09 12:42

Лалинда е много права. Снимането с филм,учи на мислене преди натискане на спусъка. Учи на композиция, на изчакване на истинския момент, на пестеливост. И най-важното кара мозъкът на фотографа да работи на бързи обороти. А дигиталното снимане с протегнати ръце....е натискане на бутона ,изтриване и щтракане общо взето. Наистина накои фотографи сериозно работят. Но цифровото снимане е измислено за вестници и списания, за агенции...Абсолютно грешно е начинаеш фотограф да започне с дигитална камера. Не са глупаци във всички Висши фотографски училища на запад. Първата година само черно-бяло с апарат само с нормален обектив. Втората с твърди обективи и цветно, после с вариооптика и дигитални камери....[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   23-10-09 12:44

chill,
такова нещо " среден брой кадри" няма.
Има случаи, дето съм пускал филма на бърст, и е отивал един филм за няколко секунди, както и има случаи, дето не си вадя 5д-то от чантата и си отивам с 0 кадъра....

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   23-10-09 12:54

CanoniO, а като изключим тези екстремни случаи ? С колко филма тръгваш на снимане? Ако тръгваш с един, значи си изчислил (дори и подсъзнателно), че снимаш между 0 и 24/36). Акo тръгваш с два, значи снимаш между 40-60. И така нататък.

Не е трудно да се направи някаква груба оценка. Стига да се остави стремежа към заяждане и търсене на подводни камъни в най-обикновени въпроси.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пешо   
Дата:   23-10-09 13:01

някои излизат да снимат...други влизаме за да снимаме.

Ако и човека отсреща, който снимае е професионалист и знае каво се иска от него цялата сесия може да е от 15-20 кадъра. Но ако е някоя кифла дето си мисли, че да позира е просто да връткаш задник и да чупиш чалга стойки без да слушаш какво ти се говори и да се съобразяваш с това от къде пада основната светлина ,и че тия неща дето ти ги говори онзи балък с апрата дето няма X5 като на поредния ти спонсор, не са порсто ей така за да се намирате на приказка, кадрите може и до 500-1000 да стигнат за фотосесията.

Та много е относително това. Иначе като излизам повече от 2 филма рядко нося със себе си. Обикноженно дори не се стига до зареждане на втория филм.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   23-10-09 13:07

Нали това казвам....

Може да имам 5 филма в чантата и да не ги заредя... Може да имам празна карта и да не направя един кадър, може да имам място за 5 кадъра в картата и да нямам резервна.
Въпросът е, има ли какво да се снима. Ако има, ще го вместя в 2 кадъра, ако няма, и 300 да нащракам, все в кофата ще отидат.
Въпросът не е колко снимаме, дали е изгодно и ли не е... Нещата допират до там, че като видя нещо, дето го искам ч/б, искам да съм с филмовото тяло. Ако видя нещо цветно, искам да съм с 5д-то. Ако е много цветно, почва да ме е яд, що го нямам и на позитив.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   23-10-09 13:15

Обикновено тръгвам с 15 филма на пътуване от две седмици, но често си купувам, на път, още два-три.

Снимам не повече от три пъти годишно, а по време на някои пътувания дори не снимам.

В България не снимам - или гледките ми се струват изхабени (така бе и преди да почна да гледам снимки от България по сайтовете), или цветовете и формите не ми говорят нищо. Планини не снимам отдавна. Само графити, но тях снимам с цифрова... сапунерка.

Към дванадесетия-тринадесетия филм обаче вече усещам, че вече не ми е интересно.

Тъй де, мога и да не снимам.
[smilie3]

Все си мисля, че поне за мен, номерът е да се научиш да гледаш. Пък и ми харесваше самият процес на снимане, онова трескаво мислене, за което говори Рафи, не резултатът.

[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   23-10-09 15:26

"snimaneto s lenta e po-priqtno ot snimaneto s digitalni aparat" - divpetel

"Меря с дигитален апарат, снимам с филмов. Кефът е пълен, честно" - Stoychev

"Всеки да си снима с каквото му е кеф." - next_time

"На мен най ми е кеф с един стар Никон 8008. Чудна работа, след като с цифровте апарати е наистина много по-лесно, че и по-евтино." - divpetel

"По-скъпо е обаче до последния момент има тръпка." - juslen

"Последната лента я изснимах есента на миналата година и още не съм я проявил. Това не значи обаче че не предвиждам да си взема Никон Ф5" - appolo

"Филма си е филм ,удоволствието е по-голямо ..." - ivan.draganov

"... лентовалните тела са си останали във времето,стават все по-редки и заедно със самата лента добиват един романтичен и очарователен образ." - juslen

"... абе всеки снимал над 30 години на филм, проявил стотици филми, копирал хиляди снимки и всичко това на ръка, знае за какво иде реч... Трудно е да се обясни тази любов на човек, който за 1 секунда да не може да познае миризмата на фиксаж ..." - Славов

"Пък и ми харесваше самият процес на снимане, онова трескаво мислене, за което говори Рафи, не резултатът." - Lalinda

---
Тази тема потвърди окончателно, това, което подозирах от известно време и което Lalinda го каза в прав текст за себе си, но както е видно, важи и за другите - "лентовите" фотографи ценят самия процес на снимане и не се интересуват много от крайния резултат.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   23-10-09 15:28

Аз винаги тръгвам с повече филми, отколкото мога да изснимам - диапозитив цветен, диапозитив чб, втори вид диапозитив цветен, някакви цветни негативи и някакви чб негативи. Различни чувствителности. И вадя каквото ми трябва. Никога не взимам филми с идеята да ми стигнат. Взимам толкова от вид, че дори да снимам само на този вид филми, да ми останат 1-2.
И снимам... колкото душа иска. Кадрите не ги броя. Понякога повтарям, но по принцип правило е, че не се налага повторението.
Ходя с един фотоапарат. И обикновено с един обектив. Другите ги мъкна в чантата и само тежат...
С цифрово не бих снимал нито по-малко, нито повече. Може би повече, заради по-големия брак при цифровото по принцип.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   23-10-09 15:33

chill,
половината от горе цитираните мнения са на хора, кото са започнали дигитално и са експериментирали с филм....
Аз продължавам да твърдя, че това ч/б, което можеш да направиш с емулсия, не е същото като онова от конвертора, ако се гледа на хартия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   23-10-09 15:38

Поздрав за любителите на B/W. [beer]

http://1x.com/OEfullSize/28047-fullsize.jpg




Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CanoniO   
Дата:   23-10-09 15:39

Поздрав за феновете на живата снимка:


http://shorpy.com/

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6  7     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »