Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Малко техническа тема че..
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 11:26

Отново имам питане, защото е по-лесно да ползвам наготово НАШИЯТ ФФ колективен ум и опит отколкото, да си губя времето с откривателство!

Както се знае паметите, които ползваме в цифровите камери се износват. Питам защото гледам, че има доста приемливи обяви за продажба на карти, но няма начин да проверя колко живот има в този хардуер..

Въпрос:

Накой може ли да сподели опит относно софтуер, с който да се тестват карти памет за брой цикли на запис?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: cicomanco   
Дата:   14-10-09 11:31

Да се износват , да се износвааат....колко да се износват!!!?[smilie10]
Аз и една не съм успял да изтъркам.....

[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dau   
Дата:   14-10-09 11:32

Ами средно при 100к презаписа на най-смотана памет...
бая писане трябва да е паднало...

и аз като цицоманчо [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   14-10-09 11:37

Износват се. Аз имам 2 такива случая - един Лексар полека лека "забравяше" части от снимките. След няколко месеца даже не се разпознаваше от ПЦ-то. Още една дето не се сещам каква беше - отведнъж почна да дава грешки.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 11:37

Ами смятайте за цикъл в една клетка от памет се счита всяко действие - save, move, delete...

В офиса имам устройства, които вместо хард диск ползват Компакт флаш памети и средно за година и половина те умират, трябва да се сменят!

Има писано много по темата точно, как се брои износването на паметта.

Обаче въпроса е за софтуер!

Моля не спамете, ако нямате информация за това..

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   14-10-09 12:36

Принципно едва ли има такъв софтуер, но вътрешната логика на картите (поне трябва да бъде така при всички) предполага да записва данните винаги на различни места, така, че клетките да бъдат еднакво употребявани. Това за евтините карти.

SanDisk Extreme ползват "по-скъпа" технология за производство, съответно самата среда вътре е по-различна и носи на бая повече писане, затова с тях трябва да имаш по-малко притеснения.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tofo   
Дата:   14-10-09 12:42

Абе, животът на картите е по-дългичък от тоя на апаратите. А са и консуматив. И докато сдаде картата, за същите пари какво ще можеш да си купиш...[smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sail_away   
Дата:   14-10-09 12:45

И при мен са се скапвали 2 карти. Едната започна да прецаква примерно 1-вата и 2-рата снимка след форматирането. Другата пък направо отказваше на моменти ... Явно си имат живот.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: n1x0n   
Дата:   14-10-09 12:49

Много, ама много по-вероятно е карта да сдаде багажа от производствен дефект, кофти четец и т.н., отколкото да се "изхаби".
Ако работиш с няколко карти - тази вероятност намалява допълнително, защото натоварването се разпределя.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 13:11

Вътрешна логика на картите за писане няма! Писането се управлява от операционната система, която най често достъпва до картата чрез логиката и правилата на FAT32.

Затова на някои карти отделни клетки памет се износват повече от други...

Все пак, търся софтуер за тестване на карти!

[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   14-10-09 13:17

опасявам се че такъв софтуер няма да намериш
никъде не се логва, колко цикъла е навъртяла дадена клетка, съответно няма софтуер който да ти извади тази информация

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   14-10-09 13:25

Ти си мислиш, че между изводите на картата и клетките вътре седи едното FAT32 само ли?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: photostoykov   
Дата:   14-10-09 13:25

Свестните производители дават като гарантиран параметър само броят на циклите "вадене"/"слагане"
Durability: 10,000 insertion/removal cycles.
Това е лимитирано от износването на позлатените контакти на картите и състоянията под напрежение/без захранване.
Иначе като дълготрайност, определени от програми за механичен стрес дават като минимум 30 години!



Публикацията е редактирана (14-10-09 13:35)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 13:27

sirkhann, не разбира се, но ФАТ решава къде да се записва, а не хардуера под него, който има за задача само да осигури операцията по запис да се изпълни физически!

======================
Редактирано:

Ето инфо по въпроса:
В една такава карта има няколко чипа флаш памет и един чип осигуряващ интерфейса между паметта и шината за достъп. Шината отговаря 100% на спесификациите за ATA/IDE т.е. има пълна електрическа съвместимост. Освен двата вида чипове в Компакт флаш картата, други чипове няма, не се използва друг хардуер за управление.... т.е. това което писах по-горе за ФАТ е точно и вярно!

Ето линк за чип който се използва в такива карти. Осигурява само интерфейса към шината или УСБ, Самсунг предлагат пълна гама чипове за производство на такива карти.

Изкормена карта:
http://www.takeitapart.net/archives/compact-flash-card/#

Ето какво има в изкормена карта

Памет


Интерфейс



Публикацията е редактирана (14-10-09 13:56)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nikola_bathory   
Дата:   14-10-09 13:45

Всяка карта с памет има заложен краен брой на писане/четене. След това - отива в кофата.
Но този брой е много висок, виж по сайтовете на съотметните марки.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: dido2   
Дата:   14-10-09 13:47

d256h написа:

>
Вътрешна логика на картите за писане няма! Писането се управлява от операционната система, която най често достъпва до картата чрез логиката и правилата на FAT32.

Затова на някои карти отделни клетки памет се износват повече от други...

Все пак, търся софтуер за тестване на карти!

Има такава логика разбира се. Включително и ремапинг на блокове от пула с резервни такива. Това го прави вградения в картата контролер абсолютно скрито от външния интерфейс - по подобие на модерните IDE/АТА-хардове.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   14-10-09 13:54

d256h- четенето и записа се осъществяват посредством някакъв управляващ чип, който е вграден в самата карта. Не съм сигурен, че всички карти имат такива контролери, но някои имат. Целта на този контролер е да разпределя къде какво се записва на случаен принцип така, че клетките да се износват сравнително еднакво. Има си специални алгоритми за писане точно за това, не е голият FAT. Както каза колегата - картите се скапват от дефекти, а не от износване.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 13:58

Четете редактирания ми пост по-горе, там съм дал линкове към двата вида чипове използвани в тях... едните са само памет, другите интерфейс!

Нещата са по-прости отколкото очаквате!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 14:01

dido2, ремапинга се изпълнява скрито, но той не води статистика за 'натовареност' на блоковете! Само маркира или блокира повредените елементи, нищо повече...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   14-10-09 14:18

Аз погледнах уй-ки-педията и там има бегло обяснение, ма нямам време да се занимавам. Купил съм си някакви карти (нови), с доживотна гаранция са половината, тъй че ме боли фара...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 14:23

Аве сладури, защо ми пишете в темата, като не може да ми посочите софтуера дето търся, ей..[smilie9]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: NeDDRaG   
Дата:   14-10-09 15:12

Ми едва ли ще има софтуер, ако производителя не е сложил брояч.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   14-10-09 15:24

Не знам за софтуер. Моите карти умират морално преди да се скапят.

Ако се ползват флаш-памети както харддиск в компютър е добре да се забрани суоп-файла и да се ползват рам-дискове за временни записи.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 15:25

Ми аз си представям нещата така, как би работил такъв софтуер:

Сканира цялата карта по блокове.
Прави 10 записа и четене за всеки блок...през това време, записва за всеки блок времената за запис и четене. Запомня най-краткото време и най-продължителното време. Прави статистика за всеки блок, къде попада според тези времена.

Ако има такава типична статистика правена от производителя, може да се ползва, иначе както е в случая, на практика си правим собствено измерване.

Когато видим, че разликата, между запис в различни блокове нарастне над изчисления коефициент за картата, значи имаме проблем за съответния блок...


В общи линии така, виждам тестваща програма ръководеща се по относителни критерии...

Все пак, ще бъде нещо повече от нищо!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: pefoto01   
Дата:   14-10-09 15:27

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tosho_ot_selo   
Дата:   14-10-09 15:30

Бил е философ твоя даскал! [smile]

П.П Хареса ми тая мисъл![smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 15:32

За учителите по литература [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко техническа тема че..
Автор: asahi   
Дата:   14-10-09 15:56

Това за меренето на време за достъп софтуерно клетка по клетка малко ме съмнява да стане.
Разните програмки за бенчмарк ползват разни хитринки за тази цел.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   14-10-09 15:58

Предлагам само логиката, а изпълнението вероятно ще бъде по-различно, в смисъл директен достъп до паметта, без ползване услугите на ОС... но това са подробности..

Въпроса е дали въобще съществува тестващ софтуер..

[smilie2]

Отговори на това съобщение
 Re: Малко техническа тема че..
Автор: danbi   
Дата:   14-10-09 17:43

d256h т.н. карти памет имат доста вариации, но най-общо могат да се сведат до следните:

флаш паметта е общо взето 3 типа:
- XOR - където може да адресираш и презаписваш всеки байт. Записа е много бавен, но всяка клетка може да се пише до 1 милион пъти.
- NAND SLC - паметта е организирана на блокове. може да адресираш, съответно четеш/пишеш само цели блокове. ако искаш да презапишеш байт в блока, презаписваш целия. този тип памети са най-бързи и имат най-много цикли на презапис, поне 100,000. капацитета им на единица обем е среден. ползват се за най-скъпите флаш памети SSD дискове и т.н.
- NAND MLC - паметта е организирана на блокове, подобно на SLC, но във всяка 'клетка' се пазят по няколко стойности (не само 0 или 1). Поради това, живота е по-кратък, около 10,000 презаписвания на блок. Скоростта на запис типично е по-малка но като компенсация плътността е най-голяма и с тези чипове се правят масовите евтини флаш памети.

по отношение на контролера, вариациите са много в зависимост от интерфейса към 'хоста'. най-масовия формат е CompactFlash където контролера поддържа два метода за достъп -- директно адресиране на блоковете от паметта (като RAM) и IDE интерфейс (като PC дисков контролер).

По отношение на ремапването, по-старите генерации флаш карти имат съвсем примитивни контролери, които мапват 1:1 адресируемите блокове и физическите блокове флаш памет. При тях, като презапишеш един блок повече пъти от колкото му е живота... бай-бай на цялата карта. (теоретически може да се ползва, като маркираш блоковете като 'лоши' във FAT таблицата, но малко фотоапарати правят или съблюдават това).

По-новите генерации карти си имат вътрешна таблица с това, колко пъти е презаписан всеки блок. Също така имат допълнително количество блокове за 'ремапване' и таблица с ремапванията. Тъй като всичко това е памет с директен достъп, няма проблем с бързодействието :)
Също така се стараят, един и същ блок да не го презаписват повече от средния брой за цялата карта. Обаче, и тук има кусури (в друг пост за тях).

Още по-новите генерации карти, особено тези с високи скорости на запис имат примерно два пъти повече памет от обявената. Тъй като изтриването е най-бавната операция, когато пишеш при тях, не се трие блока и след това да го презапишеш, а просто се пише на друг блок от празното място и така скоростта се вдига поне два пъти. А 'стария' блок се трие асинхронно.

Сега на въпроса ти [smilie5]

Ако изобщо има такъв софтуер, достъпен за простосмъртните, то той няма да е използваем за първия вариант.
За втория и третия вариант ще ти даде директна статистика колко пъти е писан всеки блок а ти сам може да си сметнеш колко живот му остава (10,000 за MLC, 100,000 за SLC).

Изобщо.. при падащите цени на тези неща, бих ти препоръчал просто да си купуваш НОВИ (най-вече като модел) карти.
питай патило [smilie5]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »