Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна
 Как фокусирате за пейзаж?
Автор: dashikov   
Дата:   12-10-09 15:33

Ръчно ли фокусирате?Автоматичен фокус ли ползвате? На коя зона?Къде?Ами ако искам да направя чисто туристическа снимка и да снимам портрет и за фон пейзаж/архитектура.
Ще се радвам да споделите, а защо не и да се оформи дискусия.
П.п Търсачката трябва да призная не ползвах за това, защото сигурно ще трябва да прегледам 200 теми за фокусните системи при сравнения на различни тела.Също се извинявам ако въпроса ми е прекалено аматьорски.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: photostoykov   
Дата:   12-10-09 15:37

Със широкоъгълен обектив ползвам хиперфокалното разстояние.

[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: CyberGene   
Дата:   12-10-09 15:38

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   12-10-09 16:19

чакам включване от didesignbg[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   12-10-09 16:24

Хиперфокалното снимане го остави, особено по скалата на обектива. Най-малкото, че е ако снимаш на апс-ц формат тя не е вярна.
Фокусът винаги е в една единствена равнина, всичко друго попада в граница с определен кръг на разсейване. Правилния подход е фокус на важните елементи особено в близкия и среден план. Ако имаш такива на всички планове и не можеш да ги държиш всичките на фокус софтуерно се комбинират кадри с фокус в различни равнини. Такива програми са Helicon Focus, CombineZ.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   12-10-09 16:25

абе, ей[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 35mm   
Дата:   12-10-09 22:29

Аз - ръчно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: apollo   
Дата:   12-10-09 22:37

Обикновено на автофокус но когато правя панорами по разнообразен терен минавам на ръчен за да няма изненади от прихващане на близко разположен храст да речем[smilie18] [smilie3]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danny_falin   
Дата:   12-10-09 22:38

биеш ф8-ф16 на 5-7 метра пред тебе и се молиш кадъра да е ОК [smilie5]
майтап

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gam3ra   
Дата:   12-10-09 22:40

Ех, веднъж да се зарадвам, че снимам със сапунерка. На F2.6 всичко пред обективчето е на фокус [smilie24] [smilie18]

Купувайте си вие тежки и скъпи хАпарати, пък после се мъчете с фокуси-мокуси [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: darksorrow   
Дата:   12-10-09 22:44

Ех, веднъж да се зарадвам, че снимам със сапунерка.

толкова е весело да снимаш пейзаж със сапунер, че направо...

ама после като го гледаш и ти се реве, нали (:

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gam3ra   
Дата:   12-10-09 22:57

Да не изпадаме в подробности [smilie22]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: surg   
Дата:   12-10-09 22:58

тук има тънка игра между конкретен пейзаж с или без преден и среден план, светлина достатъчна или не, обекив с особености като максимална рязкост за дадена бленда и фокусно разстояние...
за ДСЛР е избор на бленда 7-8-11 за максимална рязкост и внимателен избор на обект за фокус , за под ДСЛР апарати,обикновенно е бленда на 1-2 стъпки под наи отоворената з максимална рязкост,
има и случаи когато не се искадобър фоку сн всичко, . зависи...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 35mm   
Дата:   12-10-09 23:01

На сапунера поне знаеш даже каква е била диафрагмата. А аз със Жи Си Ем-а, даже не знам ни' скорост, ни' диафрагма:
http://www.photodom.com/photos/2009/01/30/1191293.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: gam3ra   
Дата:   12-10-09 23:08

Ама и аз мога да ти покажа пейзажчета от GSM, само че аз си знам блендата на моя - F2.8 или поне толкоз пише...


http://212.36.3.59/site_pics/200/a_1237626685_gore.jpg




http://212.36.3.59/site_pics/109/a_1233572291_m_1233235876_OmniaBlacked.jpg



На първата фокуса е върху хората, на втората върху дървото, ако има въобще някакво значение [smilie5]
Хайде покажете такива пейзажи с широк обектив на F2.8 де [smilie6]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 35mm   
Дата:   12-10-09 23:13

Малиии, твойте по-хубави от мойта. Значи - стар ми е телефона вече.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: hotsnail   
Дата:   12-10-09 23:21

В една книжка на някакъв про четох, че се фокусира по близък план и се слага бленда тясна между 10 и 22 например.

(това води до малко омекване...освен ако не си с Д700 щото пикселите са колкото средно голям домат на женския пазар а резолюцията е като на Електрон на 12 години (майтап))

може би ако си вземеш фул фрейм или среден формат е по-добре?

или широк обектив (35мм или по-малко) и си сметнеш на каква бленда идва острото от близкия план та до безкрая и отвъд

виж http://www.dofmaster.com/dofjs.html


С фул фрейм A900 и 35мм обектив на 5метра ако ти е предния план на бленда 10 всико ще ти е на фокус (теоретично)

Пробвай.

Аз на а700 тия истории с хиперфокала съм ги пробвал ама меки ми стават снимките (може би греша нещо в с-мата)[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: 35mm   
Дата:   12-10-09 23:40

Сега се сещам за ей този обектив:
Distagon T* 2,8/15 ZM на Цайс.
На тубуса има маркировка от 0.3 до 1 метър, после отметка за 2 метра и после нищо!!! Освен знака за безкраойност. Ако си фокусирал над 2 метра ще ти излезе всичко рязко. Обектива е за 24 х 36мм кадър. Това показва колко малко значение има къде ще фокусираш с ултра широк обектив.

Ако съм с 16, 18, или до към 20-21мм - слагам фокуса на планината отсреща и затварям на ф/5.6 или макс до ф 8.



Публикацията е редактирана (12-10-09 23:42)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitakabus   
Дата:   13-10-09 07:07

То зависи и от обектива, аз на 12-24 Сигмата и слагам поне ф8, че даже и над ф11 до 15. Там си е най добре като рязкост и цветоподаване. По-нагоре почти няма разлика , по-надолу е кофти, но и на ф5 съм правил достатъчно добри и резки снимки! Все пак за пеизажи се затваря макс блендата - фокус при тая ситуация е доста различно понятие - освен за хората дето ще гледат после снимката на 100%..[smilie5] [smilie5] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   13-10-09 08:35

hotsnail, разбира се че ще стават меки съвсем естествено е[smile]
Особено ако пък снимаш с кроп апарат по скалата на обектив, тогава не меки, ами мьеки...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   13-10-09 08:53

Снимам само градски пейзаж и фокусирам ръчно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: caro-anton   
Дата:   13-10-09 09:23

Аз снимам с 1 обектив градски пейзажи и обикновено предният ми план почти винаги е на едно и също разстояние - заради ограничението, което бленда 8 ми поставя с фокуса. Ползвам и бленда 11 и 16 (но много рядко последната, само ако има нещо съвсем наблизо). Фокусът е съобразен с границата на рязкост.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: chill   
Дата:   13-10-09 09:37

За "дълбоки" пейзажи, с близък план и т.н., 16-20мм фокусно, f/16 и фокусирам на нещо от половин-един метър нагоре (за 20мм два метра), обикновено с ръчен фокус, освен ако не е светло и имам подходящ обект под някоя от автофокусните точки (не обичам да въртя постоянно врътки по стативи и да прекадрирам).За "плоски" пейзажи, теле, 80-100мм фокусно, f/8 и автофокус както дойде.

10x LiveView и ръчно фокусиране ми се вижда най-удобно и прецизно. [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пешо   
Дата:   13-10-09 10:21

Да му мислят пейзажистите. При мен е лесно фокуса на очите.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пешо   
Дата:   13-10-09 10:32

mitakabus
Все пак за пеизажи се затваря макс блендата

То бива глупусти, но това просто кърти. Или викаш ти си имунизиран срещу дифракция...



Публикацията е редактирана (13-10-09 10:32)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »