Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   08-10-09 17:09

Canon, за мен въпроса дали обектива има собствена предавателна функция не стои.

С теб се опитвам да изясня начина за измерване на физично явление с помощта на софтуер без софтуера да бъде калибриран. Ти твърдиш че може, аз твърдя, че няма начин. [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: didesignbg   
Дата:   08-10-09 17:21

Иматест изследва изображение. Въз основа на което дава резултати, част от тях касаят резолюцията на системата, не на обектива.
Как по дяволите се калибрира софтуер?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stzz   
Дата:   08-10-09 17:26

"Как по дяволите се калибрира софтуер? "

Хардуерно разбира се.

[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tziko   
Дата:   08-10-09 17:50

Много забавна тема се получи! Забелязвам, че някой хора не говорят за обектив а за обективИ, според заглавието не е ясно теста с ква цел е и поради този факт се заформи спор. Кво въщност искаме да постигнем, един обектив да го пробваме на няколко тела или няколко обектива да пробваме(тестваме) на едно тяло? Според заглавието на темата( Как тествам разделителната способност на обектива си ?) ми се струва, че трябва да тестваме едни обектив на няколко тела. Тези там тонколони-монколони да се изяснят и спора ще приключи(за обективите) а за софтуера си няам на идея за кво говорите.[shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: stzz   
Дата:   08-10-09 17:59

И аз си нямам на идея дори и в по-общ план, но поддържам спама в рамките на здравословния минимум.

[smilie5] [smilie10] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   08-10-09 18:21

Темата за калибриране на софтуер звучи така:
Как да настроим системата, да дава резултата, който искаме да получим.
Отговора са го дали румънците [smilie24]
Правят конкурс за министър на финансите. Настроили софтуера по параметри, "калибрирали" го.
Контролен въпрос - "Колко прави 2+2".
Влиза немеца, вади калкулатор и отговаря:
- 4.00000000000000
Влиза евреина и отговаря:
- Ако имам да вземам - 5, ако имам да давам - 3
Кого избрал "калибрирания" софтуер?
Естествено, зетя на Чаушеску.



Публикацията е редактирана (09-10-09 14:06)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nstamatov   
Дата:   09-10-09 00:01

Ако някой има желание да се забавлява мога да му дам таблица ISO 12233

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   09-10-09 00:20

Danbi разшири темата по цигански:
"Ако ти трябва измерване за не-фотографски цели -- просто ти трябва друга апаратура и методи. Не включват изобщо фотоапарат. "
Примерно кантар и предаваш обектива за старо желязо (не-фотографска цел и Не включват изобщо фотоапарат)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   09-10-09 14:03

bgprinter
Преведено на фотографски имаш различни носители и различни резултати за разделителната способност на обектива.

Превода не е на фотографски език, а е фриволен ....

Независимо от носителя, резолюцията на обектива е постоянна на едни същи бленди и работни отсечки. Променя се само резолюцията на образа, получен на някакъв носител.
Примерно резолюцията на образ 15МП - като кропката 1.6, примерно Канон 50Д, получена само чрез интерполиране на векторна скала в ФШ, като МТФ(50) - 56лин/мм или МТФ(10) - 104лин/мм
Ако при снимането и с обектив си получил МТФ(50) - 28лин/мм, от формулата си определяш МТф(50) на обектива = 56 лин/мм

Оттам, знаейки МТФ на обектива и МТФ на друга медия/носител, може да получиш с изчисление и на новия им образ

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   09-10-09 14:48

"Оттам, знаейки МТФ на обектива и МТФ на друга медия/носител, може да получиш с изчисление и на новия им образ"

Явно ти е трудно да следиш за какво изобщо става дума, но ще се опитам да напомня.

Г-на пита как да си тества резолюцията на обектив Х, на апарат У. Няколко хора включително аз, с подкрепата на две статийки от страницата на Цайс се опитваме да обясним, че резолюцията на обектив не се тества с произволен апарат продаван на пазара, освен ако този апарат съдържа носител с МНОГО ПО-добра МТ Функция. Т



Казано на много прост разговорен език, звучи така: не можеш да тестваш резолюция от >100 лп/мм с нещо което има 80 лп/мм. Когато са близки резолюциите също, особено за дигитален носител. Не случайно името Найквист, което ти спомена да плашиш някого е в горните статии. Теоретично погледнато, за да тестваш с дигитален носител резолюцията на обектив, тя трябва да е ПОНЕ два пъти по-висока от тази на обектива, т.е. ако обектива ти е с резолюция 100 лп/мм за да имаш надеждни резултати и достоверни, ти трябва резолюция на дигиталния носител ПОНЕ 200 лп/мм. А сега сметни каква гъстота на сензорите трябва да има тази матрица, за да докара общо 400 линийки на линеен милиметър.

Четейки другите неща които си написал за контраста на филмите, ме навежда на мисълта, че като друг съфорумец бъркаш тиристор с тирамису.

Не случайно хората са измислили тези функции които описват характеристиките на обективите. Там има две величини, контраст и резолюция, които се вземат под внимание, а не само едното или другото. Обикновено старите фотографи знаят, че с вдигането на контраста при хим. обработката на чернобял материал примерно пада резолюцията.

Това, което се опитваме да кажем през цялото време, е НЕ, че резолюцията на обектива е променлива величина, А че в случая се тества резолюцията на системата обектив+носител на информация.



Публикацията е редактирана (09-10-09 15:35)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   09-10-09 22:21

bgprinter
Това са пълни рекламни глупости.
Цайс подобно на други фирми не са образователно, а производствено звено и гледат да продават. Рекламират както могат - с полвинчати истини и недоизказани факти.

Формулата е ясна:
1/Р(обектива) +1/Р(Матрицата) = 1/Р(образа от системата)

Къде виждаш проблем в параметрите и числата?
И тези шитни за 400 линии/мм - все едно да трепеш комар с топ. Аз 1 км разстояние мога и метър и със сантиметър да го измеря. После пак се смята.
Прочете ли колко е МТФ-а на филма или ти е трудно с четенето?

Във всяка тема за 15 и 18МП-лните модели Цанон 50Д и Канон 7Д, разни люде плачат как обективите не можели да захранят матриците (т.е. резолюцията на обективите им е ниска )


Ето ти факти
For Fujichrome Velvia with an excellent lens, the 50% and 10% MTF frequencies (f50 and f10) are 37 and 67 lp/mm— limited mostly by the film

Измерен само образ от 15 МП-лен еквивалент на матрица са МТФ(50) - 56лин/мм или МТФ(10) - 104лин/мм

Толкова ли ти е проблемно три числа да сметнеш - ами върни се в основното си образование, по ще ти е от полза.

Дай да видим колко и кои са тези обективи, дето не им стига матрицата.


По добре почети
http://www.normankoren.com/Tutorials/MTF5.html

Този не продава обективи и НЯМА личен интерес

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   09-10-09 22:41

Да не забравя - пиши на Цайс да си оправят резолюцията на Цайсовия 24-70mm f2.8 ZA ($1650)- много издъхва горкия - пълна шитня е в краищата на бленда 8!, 70мм върху ФФ 24МП матрица
т.е., вместо да се хвалят по сайтове как тестват, да поработят по-здраво по реални обективи.

Ето ти и трагична картинка от него, че ми писна от нет-наивници
http://a.img-dpreview.com/gallery/sony_a900preview_samples/originals/dsc01990_dw.jpg

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   09-10-09 23:07

Обикновено старите фотографи знаят, че с вдигането на контраста при хим. обработката на чернобял материал примерно пада резолюцията.

Е аз съм от старите фотографи, ама това което си написал, просто не е вярно.
Контрастните, силно-алкалните проявители и агресивното (примерно високо-температурно) проявяване снижава резолюцията поради вътремулсионно дифундиране на активен проявител в нискоекспонирани зони по граничните преходи, НО само при дебелослойните емулсии, а не изобщо.
Пак при тези емулсии, има и ефекти от разсейване на светлината точно по граничните преходи - респ. снижаване на микроконтраста на прехода, и снижаване на резолюцията.
При тънкослойните, резолюцията (т.е. детайлността) се ПОВИШАВА.

[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   10-10-09 02:28

А сега да ти дам и малко данни за картинката от Цайса отгоре.
На 78% от центъра вляво, без корекция на контрастта резолюцията МТФ(50) е 28 линии на мм (сети се за твоите космически 400?) и достига при найкюистовата граница като процент 3.2% (голяма трагедия бе [smilie5])
С корекция (повишение над двойно) на контрастта се достигат 33.8 линии на мм, при найкюистова граница като процент е 11.9%, като използваемата граница е от 30 до 50%. Демек през оная ми работа е ...
Доста далече е резултата от резолюцията на матрицата, за да я обвиняват Очиларите (Цайсаджиите), че им пречи.


п.с. всички измервания са за гама 0.5 и са радиални, а видимия срив в резолюцията е сагитален (перпендикулярно на радиалния), но няма обекти, подходящи за измерване.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MartenBG   
Дата:   10-10-09 16:05

Canon,
моля те дай данни за тази картинка,снимана също с 24-70 на Цайс и сони алфа 900.
http://tranz.it/load.php?id=kM8p7SAg6p5rRXs5391198

Файлът е роу.
Приятно разчитане на линии на милиметър.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: MartenBG   
Дата:   10-10-09 16:06

Нещо не сработи линка във форума.
Повтарям пак.
http://tranz.it/load.php?id=kM8p7SAg6p5rRXs5391198

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   11-10-09 03:20

Значи тея от Цайс мошеници, от едно просто обяснение на това как да разчита човек МТФ-а на обектива си и станаха мошеници.

[smilie10]



Публикацията е редактирана (11-10-09 05:02)

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   11-10-09 18:53

MartenBG
малко се забавих с твоята картинка,
но за 40мм и бленда 5.6:
на 18% от центъра при МТФ(50) е 30.9 лин/мм
и МТФ(10) е 53.1 лин/мм (найкюист 9.2%)
на 63% от центъра при МТФ(50) е 29.8 лин/мм
и МТФ(10) е 65.1 лин/мм (найкюист граница 17.1%)

резултатите са вероятностни, доколкото има подобни елементи (прави гранични преходи с около 5град - на дограмите)

bgprinter
Изглежда, първо ти трябва да се научиш да разчиташ МТФ-и и то от различни фирми, методики и параметри, а не сляпо да вярваш на всичко.

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: alsash   
Дата:   11-10-09 19:45

...баси...аз с обективите си бачкам....[smilie8] ..дали да не взема и да ги потестя [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   11-10-09 22:37

Едва ли на Д.А.Харви или на Салгадо разделителната способност е била проблем, а и двамата ... а и не само те снимат със страшни вехтории.Чудя се каква ли е била разделителната способност на обектива


http://farm3.static.flickr.com/2050/2223005838_d4fe987e3d_o.jpg




http://farm3.static.flickr.com/2274/2223005938_e77ed445a0_o.jpg




http://farm3.static.flickr.com/2356/2222214155_054f840cac_o.jpg



или пък защо жената зад снимката се е забола плътно до нея да гледа, нали се гледат от далече поради загубата на детаил.


http://farm1.static.flickr.com/112/297557460_a34eec5451_b.jpg




Убеден съм, че резолюцията на обектива е последното нещо което пречи на добрата снимка.Но е добро оправдание за калпава снимка.


Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   11-10-09 23:20

next_time
и аз съм убеден, че никой уважаващ себе си и зрителите автор няма да си извади ГСМ-а или скината, да снима и да убеждава другите, колко няма значение че е сгавнена картинката.

Колко от горните снимки са снимани със скина казваш ?


Веригата се къса на най-слабата халка

п.п. И аз имам една стара "вехтория" - цайс-икон от 20-те години на миналия век - 6х9см, двойно разтягане на мяха.
Цепи косъма!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: next_time   
Дата:   11-10-09 23:34

Каноне най-слабата халка се казва триХ+родинал.Ти сам си казвал че филма е до 8мп. и то от куците 8мп.Та каквато и да е резолюцията на оптиката, а неговта в по-предишни години не е била и от асф. едва ли по сметките трябва да догони дори 40Д със стабилизиран китак.При това положение не е ли излишно да се мисли достатъчна ли е резолюцията на съвременните ДСЛР-и и китаците им.

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   11-10-09 23:52

next_time
За родинала си прав - много го уважавам [smilie24] Дори и ГДР варианта Р-09.

А идеята на d256h е да си сравни обективите - не да направи център за тестване. За себе си и вероятно за обща култура. Аналогично един приятел има напазарувани над 25 обектива и също предпочита да е наясно с възможностите им.
Е той снима с А 900 - и е много видимо, че някои са перфектни, други са голям компромис. Когато тръгне на места, които едва ли ще посети отново - избира "профи" конфигурация от обективи. имаче има и "тестови" и леки и портретни комплектни конфигурации

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: bgprinter   
Дата:   12-10-09 00:05

"bgprinter
Изглежда, първо ти трябва да се научиш да разчиташ МТФ-и и то от различни фирми, методики и параметри, а не сляпо да вярваш на всичко.
"


[smilie10] [smilie10] [smilie10] [smilie10]

Айдеее, отиде коня у рякъта....

Първо Цайс криви, сега методиките криви и накрая се оказва, че само Канон можел да разчита графики [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Преди да седне да учи другите на "методики и параметри", е добре Канон първо да схване какво му говорят хората, то е ясно вече, че Цайс са много висока летва за него.
А относно параметри, май вече потретвам, че те са два, но едва ли има значение за някой който така и не схваща за какво става дума.


Интересен обрат взе спорът обаче, докато Канон се опитваше да убеди другите, че обективът има една типична за него МТФ, независима от всичко останало, нещо което и никой не му оспорва, но той така и не разбра, сега се опитва да ни убеди в точно обратното.

А Канон дали разбра в каква посока се обърна спорът? [smilie18]
[smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18] [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Как тествам разделителната способност на обектива си ?
Автор: Canon   
Дата:   12-10-09 00:18

Николов,
Преди да кометираш какво зная аз,

като скрит зад новия ник bgprinter да се сетиш, че незнанието ти е еквивалентно на това Волокин/Николов - та админите да проверят и за този ти акаунт - колко ти се полагат - 2, 3, 4 или повече.

Сега като извадиш и ония ми ти 80МП сканове, вече с примерно цайс снимани - уйде коньо в ряката.

Та казваш - ти всичките като: Николов, Волокин, bgprinter сте хората ...
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5  6     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »