Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Как организирате снимките се?
Автор: geronimo   
Дата:   05-10-09 15:05

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geronimo   
Дата:   05-10-09 15:06

Искам да отворя една сериозна тема, в която да споделим по какъв начин организираме снимките си. Как ги подреждаме след като ги импортнем от карта на твърдия диск и т.н. Тагваме ли ги, по събития ли организираме в папки или по друг критерий.
На скоро се сблъсках с проблем с уникалността на имената на файловете. Снимани по различно време с различни апарати снимки са с препокриващи се имена, което до известна степен създава неприятни проблеми при използването на снимките за определени цели (тук лично визирам публикуването им в интернет на блога ми, търсенето на снимка по име на файл и разни подобни).
Аз лично си написах една програмка с която преименувах всичките си файлове, като сега са от типа NNNNNNNN.EEE. Писането и беше необходимо тъй като освен самите оригинални файлове трябваше да бъдат преименувани и всичките редакции (.xmp и .psd - запазвам винаги .psd файла с обработката на определена снимка в същата папка с оригиналното име, ако са повече редакции добавям –N суфикс към префикса на файла) прилежащи към оригинала, което не съм виждал някой софтуер да го съобразява, когато преименува.
Лично сега търся бърз и удобен начин при импортване файловете да бъдат преименувани в цифрова последователност, която започва от числото на последния импортнат файл. Лайтрум има последователности, но няма възможност за по специфично настройване, позволява само ползването на стандартни сетове.
Ще се радвам ако споделите адекватен опит при работа с голям обем файлове, както и впечатления от различни софтуери, които сте ползвали и намирате подходящи за целта.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: amplified   
Дата:   05-10-09 15:09


http://www5.picturepush.com/photo/a/2340888/img/Anonymous/Untitled-1.jpg



Година/месец/ден и ако има нещо, с което свързвам деня го пиша в името на папката за деня



Публикацията е редактирана (05-10-09 15:11)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: valetvitor   
Дата:   05-10-09 15:09

Примерно ако са от днес

2009_10_05_Svatba_Megi_Dimitar

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: d256h   
Дата:   05-10-09 15:25

geronimo, прочети какво може да прави Бридж на Адоб, що се хабиш да пишеш код за тия неща?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jivkojj   
Дата:   05-10-09 15:25

Разделям ги по директории със името на събитието и дата.
Иначе ползвм digiKam за търсене по различни признаци, - събитие, дата, рейтинг; организиране, попълване на геолокация ако съм правил. Особено ме радва възможността за интелигентно търсене - драсвам горе долу по спомен как изглежда това, което ми трябва и програмата ми вади предположения сортирани по вероятност:


http://farm4.static.flickr.com/3578/3456921726_c87c9c6a34.jpg


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: krist   
Дата:   05-10-09 15:36

ей това последното много яко[smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Lalinda   
Дата:   05-10-09 15:40

В старите Ирфан Вюъри имаше опция за едновременно преименуване на много файлове в директория.

Отдавна не съм ползвала по-нови версии, но сигурно има и по-нови екстри.


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   05-10-09 15:57

Година_Месец_Ден_Събитие [smilie7]

Както гледам почти всеки го прави така...

Имената изобщо не ме бъркат, дори и да се повтарят все тая... защото всичко се слага по директории.

А търсене по име на файл е безсмислено...

А ти адаш си интернет-гуру, сам знаеш, че най-доброто търсене и организиране се прави през MySQL [smilie3]

Просто си напиши /или ползвай/ софтуер, който да ти сортира, организира и търси именно в тази база данни... а не по някакви си имена на файлове [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ken   
Дата:   05-10-09 15:57

и аз ползвам digikam като му вкарам и тагчетата за място, персони, събитие търсенето е елементарно.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geronimo   
Дата:   05-10-09 16:43

d256h: както казах, освен .XMP имам и редакции, файлове допълнително запаметявани, които принадлежат към съответните оригинални файлове. Тези файлове също трябваше да бъдат подходящо преименувани, това с Бридж не става :)

Въпроса е оттук нататък какво подходящо решение да се ползва. Бридж може да прави последователност, но максимум от 6 цифри :) мен ми трябва нещо с по голяма възможност за настройване, камо ли то да е софтуер с който само ще импортвам.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   05-10-09 16:47

WhereIsIt [beer]

аре...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: matzo_tn   
Дата:   05-10-09 16:52

canon EOS utility [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geronimo   
Дата:   05-10-09 17:00

ОК, това, което намерих но още не съм тествал е http://www.breezesys.com/Downloader/index.htm
и едно ревю на по стара версия на софтуерчето http://www.impulseadventure.com/photo/flow-import-dlpro.html


Ще го тествам малко по-късно и ще споделя впечатления [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   05-10-09 17:25

Лично аз смятам да си кропна/рескалирам всички снимки, които смятам да си гледам/печатам в размер 1920 точки по дългата страна [smilie7]

Това е напълно достатъчно за А5 размер, да не казвам и А4, но хайде, няма да се кьорим с лупа... та за А5 е перфе! А те най-вероятно ще се печатат в А6, защото практиката ми го доказа лично на мен, че снимки за спомен най-много се пазят и се гледат именно в размер 10х15 [smilie7]
Другите размери... се потулват някъде по шкафове и чекмеджета и край !

А когато искаме да гледаме в голям размер ли?
И за това съм помислил [smilie7]
Къде по добре и по голямо освен на едно хууубаво ХДТВ [smilie5]
Ела да ти пусна на 46 инча фулХДТВ да си глътнеш сливиците каква визия само [smilie5]
Те и затова 1920 натив ХДТВ размера [smilie3]

А ти имаш и фотошопски файлове... размери като за изложби, големи принтове... твоята е сложна, бате [beer]

П.П.
Нали НЕ всички кадри трябва да се пазят в голяма резолюция?
За какво са ни?
Не всичко е шедьовър, нооооо ни е малко или много скъп!
Затова на 100 кадъра само 1-2 фул, роу и фотошопски, другото джарай на джипези?



Публикацията е редактирана (05-10-09 17:30)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: xph   
Дата:   05-10-09 18:10

[smile]



Публикацията е редактирана (03-02-12 14:47)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: ecobo   
Дата:   05-10-09 18:11

BreezeSystems DownloaderPro - това си го купих и съм адски доволен, може да се настрои според вашите предпочитания. Само пъхате картата в четеца и потвърждавате с един бутон, всичко останало става автоматично.
За съжаление е само за Уиндоус, на Мак се принудих да ползвам вградения в С1 даунлоудър, който също върши работа, но възможностите за настройки са много по-ограничени.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-10-09 18:19

По тема,по ден,по тип :)

Аз лично имам папки:
Wildlife->Birds->Разбити по дата и места.
Other->Portret,Street, и тнт + разни партита и тъпотии разбити отново по имена на девойката която съм снимал,партито и датите на всички тези :)
Имам и папка Forum.В която качвам всички кадри за форумите в който членувам.Логично там повечето кадри за 800-9оо по-дългата страна.

Отделно във всяка папка по усмотрение имам допълнителна с рав-овете който съм решил да запазя.

Скоро смятам да си правя папка само с отбрани кадри от всички който в последстие ще преместя ня външен хард или двд-със "златно" покритие против влага и тнт.Товст за архив.
Скоро не съм почиствал от брак но и това ше стане :))

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nikidi   
Дата:   05-10-09 18:39

Lightroom
прави ви каквато искате селекция на файловете от каталога

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   05-10-09 19:10

Има една тънка разлика... която отделя архива, който трябва да е надлежно номериран, компресиран и забутан някъде на дълбоко и сигурно да прашасва и да го забравим успокоени в неговата неприкосновенност... и удобството всички любими снимки да успяваме да стигнем до тях с няколко клика на мишката... да ги покажем в голям размер, да си ги напечатаме... и това не само ние да го можем... а и леля ми от Петрич [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   05-10-09 19:17

Това е изобщо причината да ползвам продукт на Адобе - Лайтрум!

От друга страна, много ми липсва програмка като iPhoto, която може да разпознава лица и да групира по тях [smilie8]
За Windows де...

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   05-10-09 19:36

Данби, а как споделяш с роднини и приятели, които са далече от теб?
[smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kamiabg   
Дата:   06-10-09 04:12

Абе не знам за организирането , ама за снимането ти шапка свалям :)! Много добри портрети !


Сори за спама!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: geronimo   
Дата:   06-10-09 14:35

kamiabg Благодаря!


Lightroom rules [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nsirakov   
Дата:   06-10-09 18:41

написа:

>
Автор: navy
Дата: 05-10-09 19:36

Данби, а как споделяш с роднини и приятели, които са далече от теб?

аз знам :)

Taka :)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: navy   
Дата:   06-10-09 23:29

За теб знам, нали го решихме тия дни, ама Джеро... да каже [smilie7]

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »