Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Как си пазите архивите?
Автор: nicknay   
Дата:   05-09-09 11:24

Доскоро си пазех всички снички в оригинал. Каквото е в RAW - архивирам в RAW. Каквото е в JPEG - архивирам в JEPG.

Но последните месеци почнах да снимам по-често в RAW и гигабайтите почнаха да нарастват прогресивно. Трябва вече да купувам нов външен диск, а за архив върху DVD вече не се събирам върху еднослойно 4,7GB,за да запиша една сесия.

Та се чудя - има ли смисъл снимки от преди примерно 1-2 години да ги пазя в RAW или да взема да ги пипна през шопа и да ги конвертирам в JPEG?

Споделете вашите практики?
[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: vgramatikov   
Дата:   05-09-09 11:35

Съхраняваш много талаж :) Кви серии те гонят.
И аз имам 2гб земеродни рибарчета ама това не означава ,че като дойде време да си првя архив ще ги сложа сичките вътре [beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tvk75   
Дата:   05-09-09 11:45

аз пазя всичките си снимки откакто снимам с цифрови. Решението за мене са много ДВД-та, било еднослойни или dual layer, и всичко поне х2. Освен това най-евтино е да се архивира на твърди дискове, един 500ГБ сега е около 100лв,,,по-сигурно отколкото на ДВД

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sirkhann   
Дата:   05-09-09 11:50

Яко хардове и на много места.

Иначе на RAW си пази само снимките, които си заслужават.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: djfroggy   
Дата:   06-09-09 14:58

И при мен има подобен проблем,затова ще пазарувам 1ТБ диск.Имам и блурей записвачка,ще почакам да паднат към края на годината дисковете и започвам да пиша.Те поне са 25/50гб. в зависимост от това дали са едно- или двуслойни.Празен диск вече е 7лв.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tihov   
Дата:   06-09-09 15:52

И аз в момента се чудя какъв твърд диск да си купя. ДВД не е надежден записа. Препоръчайте марка твърд диск 500 -1000 гигабайта

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kjey   
Дата:   06-09-09 16:06

Най добре на два твърди диска,щото единия ако хване пътя.....[smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tvk75   
Дата:   06-09-09 16:17

твърдите дискове са Seagate, в краен случай черната серия на Western Digital

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tvk75   
Дата:   06-09-09 16:19

djfroggy какъв блурей имаш,скоро мисля и аз да вземам,,,

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tvk75   
Дата:   06-09-09 16:22

а твърдия диск много трудно 'хваща пътя' особено ако го прибереш в шкафа да си лежи кротко и тихо [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: emiltasti   
Дата:   06-09-09 16:55

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: VILIan   
Дата:   06-09-09 16:57

на 2PC-та и на един външен HDD 3,5" [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: leo34   
Дата:   06-09-09 17:43

Почти винаги снимам в RAW, но съхранявам в JPEG на DVD-та (за сега), но за по-напред мисля да си взема някой отделен хард [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: jokevcv   
Дата:   06-09-09 18:34

Снимам само в RAW. JPEG рядко пазя, защото винаги мога да конвентирам от RAW. Архива ми е 500 GB Time Capsule, всяка промяна в последните 24 часа отива на диска.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: lamerbg88   
Дата:   06-09-09 20:40

и аз имам проблем със съхранението на снимки. Пробема е, че дисковете вече не са надеждни. Имам дискове на Verbatim 650MB и 700MB от 1999 и 2001 година които са в окаяно състояние в момента но нито едно дисково устройство няма проблем с прочитането им. Сега си копувам CD и DVD дискове възможно най - качествени доколкото може да се каже и след 1 годиниа или по малко вече не са същите или не ги прочита или тръдно ги прочита. Вече не се произвеждат качествени дискове е моето мнение. Засега съхранявам на HDD

P.S. записвам дисковете на ниски скорости

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tvk75   
Дата:   06-09-09 20:54

произвеждат се разбира се,ДВД на Вербатим,но зависи все пак откъде ги купуваш,има и скапани Вербатими



Публикацията е редактирана (06-09-09 21:06)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: icarus   
Дата:   06-09-09 21:19

Снимам предимно в RAW. Съхранявам (след преглед) до 80% от кадрите в оригинал. На мрежов RAID масив на WD (Western Digital) с 2 х 2 TB диска в RAID 1 (MIRROR). Флашнал съм фърмуера на масива до FTP сървър под Linux, имам достъп отвсякъде, където имам интернет. Иначе, когатo съм в движение, на лаптопа и веднага бекъп на един WD Passport 500 GB, както и на картите SD памет (около 50 GB). Абе параноя отвсякъде. Нещо като ония японски турист, дето го попитали в кои градове е бил при екскурзията си в Италия. "Не знам" - отговорил той, "като разгледам снимките, тогава ще ви кажа ..."[smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Григор   
Дата:   06-09-09 22:56

Един въпрос от мен, при съхраняване на диск снимките ги записвате в оригинален вид или ги архивирате преди това в един RAR файл?

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kjey   
Дата:   06-09-09 23:18

icarus[smilie24] ей така нищо няма да изгубиш:))

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: mitkostoimenov   
Дата:   06-09-09 23:27

Аз си пазя негативите и нямам проблем от такъв сорт.[beer]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: drkskwlkr   
Дата:   07-09-09 10:37

Григор написа:
>Един въпрос от мен, при съхраняване на диск снимките ги записвате в оригинален вид или ги архивирате преди това в един RAR файл?
От RAR-ване няма смисъл (снимките няма да се сгънат толкова много, RAW файловете си имат някаква вътрешна компресия), а опасностите са големи - ако се прее.е архивът в някое място, има опасност да загубиш всички файлове в него. С други думи - не го прави.

По темата: аз архивиране не правя, но съхранявам снимките на 2х320GB в огледален запис (така и не запомних това RAID 0 или 1 се нарича...)

Репортажни снимки, които по презумпция са много и различни, и се гледат в серия със приятели, правя в RAW+JPEG и обикновено след това трия RAW файловете (дреме ми, че белият баланс бяга с 200°К в зоологическата градина, или че пяната на бирата зеленее от флуоресцентното осветление в кръчмата...)

"Художествени" снимки правя в RAW и около половин година след като съм направил цялата серия, по презумпция след като от нея вече съм извадил и обработил във PhotoShop тези снимки, които са си стрували, редовно трия останалите. Просто нямам време да се ровя из купчина фотоси във RAW формат ей така за кефа.

По този начин успявам да държа обема информация относително под контрол. Това не е точно отговор на въпроса на nicknay, но все пак реших да споделя опит, понеже и аз снимам със същата камера. Между другото, Ники -- твоята бивша 350-ца още се радва на цветущо здраве и добро настроение ;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   07-09-09 10:53

Използвам външен харддиск, който включвам само когато работя с архива. Гледам да ограничавам талаша.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: nicknay   
Дата:   07-09-09 11:06

Напротив Dark_Skywalker, това което пишеш е точно и по моят въпрос.
Проблемът идва точно от репортажните серии - нещо много сватби и кръщенета ми се насъбраха последните месеци - а там са едни снимки в църкви, едни притъмнени кръчми, едни шарени сенки. Щъ-не-щъ - снимам в RAW. Но от направените 900-1100 кадъра на събитие селектирам 100-тина, които обработвам и давам на приятелите, на които съм снимал тържеството. И тук идва дилемата - хем не ми се трият останалите (махам кофти кадрите разбира се), хем нямам време да ги обработя и да ги направя в JPEG. И почнаха да се трупат гигабайтите.[smilie2]

Че ще се купува 2-ри хард е ясно. Ама май ще почна и да прочиствам. Само трябва да си взема отпуска за целта! [smilie19]

Р.S. За да не ревнат сватбените фотографи - не взимам пари. И снимам като гост-фотограф...:-)

P.S. Dark_Skywalker - Не съм се съмнявал, че ще работи. 350-ките май са най-железните от 3-цифрените канони. Надявам се, че баща ти прави хубави снимки с него!
[beer]


Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: sir_sky   
Дата:   07-09-09 11:14

Ами аз оня ден гледах, имам сега около 100ГБ снимки, така че не мога да ги пазя на компа ;) Всичко стои на външен хард 1 терабайт, ама вътре има и много роу от последните ми снимания, който трябва да се поочисти, иначе в роу оставям само нещата които си заслужават, и може примерно след година когато евентуално понауча и нещо ново да бутна пак ;))

Сега ще си купувам още един хард където да ги копирам още един път че скоро ми замина един хард ;)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: drkskwlkr   
Дата:   07-09-09 11:54

Хм, забравих одеве да напиша още нещо, което ми върши много работа: създадох си навик да трия максимално количество лоши кадри при първа възможност, още по време на събитието, и със сигурност преди да свалям на компютъра. Това само по себе си пести много дисково пространство, ако се практикува редовно.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »