Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Фото-снобизъм
Автор: JeT   
Дата:   18-07-09 13:53

Mojito, поздравления за усилията по превода.

Статията се чете с удоволствие и доста точно (макар "образно", и саркастично) описва положението във фотографския бизнес и отношението към фотографите.

И както се очаква, накрая пак стигаме до "баналния" извод - или снимаш добре и оставаш в бизнеса или се "правиш на фотограф" известно време, и после си намираш работа, която правиш по-добре.

[shtrak]

P.S,: "Хубавото" на сегашната икономическа криза е, че ще предизвика "санитарно прочистване от не-професионалистите" в доста бизнеси.



Публикацията е редактирана (18-07-09 14:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Фото-снобизъм
Автор: IDA   
Дата:   19-07-09 00:22

Danbi,

Не познавам Фото Мексико лично, но ми се е запечатал още от дете в съзнанието. Всяко лято почивахме на морето с родителите ми и Фото Мексико винаги беше там, заобиколен от тълпа деца, с къси панталони, бяла превръзка на главата и телеметричен апарат на шията (Киев или Зоркий, не помня вече), но до ден днешен в ушите ми звучи емблематичната му фраза ...

Като начинаещи фото любители от фото кръжока се спуквахме от завист, като гледахме готовите снимки, които раздаваше на хората.

Ако ти си го познавал лично или знаеш повече за него, разкажи. Ще ми е безкрайно интересно. Дали е жив още?



Публикацията е редактирана (20-07-09 10:05)

Отговори на това съобщение
 Re: Фото-снобизъм
Автор: n1x0n   
Дата:   20-07-09 12:43

Не съм съгласен. Фотографията е занаят. Както всеки друг занаят, за да станеш добър майстор, най-напред трябва да си дълги години калфа (и други нелицеприятни длъжности преди това). Едва когато майсторите кажат, че ставаш, може да се наречеш един от тях.

Не съм съгласен. Фотографията НЕ е занаят.

Цъкането на кофти паспортни снимки е занаят - а не фотографията по принцип.

Както и правенето на шаблонни надгробни плочи от мрамор с криви надписи е занаят - а не скулптурата по принцип.

Както и китайския "ръчно рисуван текстил" е занаят - а не живописта по принцип.

Границата е достатъчно очевадна, че да не се бъркат нещата.

И не се решава от "майсторите" тази работа, а от това 1. дали имаш талант и 2. дали можеш да изкарваш успешно пари експлоатирайки този талант.

Аз поне - не познавам добър фотограф нито у нас, нито в чужбина, който да е чакал одобрението на някакви си "майстори" - че да стане успешен.

п.п.
А че има амбалаж, който се класира в "елита" - само с връзки, приятелства, протекции и гъзолизане - има естествено - няма изкуство/професия, в които да го няма това.
Само ми се струва, че автора на онази статия доста прибързано е натикал всички фотографи в някоя от нелицеприятните категорийки, които е намислил.
Разбираемо е, винаги е по-атрактивно да се изцепиш в стил "всички са маскари", вместо да се опиташ реално да оцениш отделните хора.
Ако се беше постарал за второто - сега нямаше да го цитираме и обсъждаме [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Фото-снобизъм
Автор: CanoniO   
Дата:   20-07-09 12:57

IDA,
и двамата плажни фотографи са живи. Можеш да ги видиш на една пейка в зоопарка. Пак си снимат за пари, само че нямат сили да обикалят плажовете :)
Единият естествено, дори още отказва да си махне емблематичния жълт филтър :))

Отговори на това съобщение
 Re: Фото-снобизъм
Автор: IDA   
Дата:   20-07-09 15:13

CanoniO,

В кой зоопарк, по-точно? Не е в Софийския, нали? И дали снимат на лента все още и дали сами си проявяват филмите и си вадят снимките с оптично копиране? Това би било истинска атракция.

Благодаря, че ми напомни за емблеметичния жълт филтър. Помня го много добре. Даже и аз преди много години си бях купил такъв, вероятно под въздействие на Фото Мексико.

Помня, че ползваше и една въртяща се лъскава кръгла джаджа, поставена върху визьора. Вероятно това е било телеметричното устройство.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото-снобизъм
Автор: nikola_bathory   
Дата:   20-07-09 16:01

Военната фотография рулира [smilie5]
Особено като е внимателно манипулирана.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото-снобизъм
Автор: MarinY   
Дата:   20-07-09 16:18

Разбирам го Никсон, че иска по-определение да е Артист. [smilie3]

Но, според мен, ситуацията е наобратно. В началото е ученето. Набирането на умения, знание, можене.
След това, ако си добър, ставаш "занаятчия" - вадиш си хляба с това и си признат от себеподобните.
А ако си стигнал до групата на майсторите занаятчии и си в онзи 1% от тях, които правят от дейноста си и изкуство - https://photo-forum.net/joro/emoticons/clap1.gif


П.П. Що не се обади някой от Майсторите и да си каже, как по-рождение е станал Признат. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Фото-снобизъм
Автор: ilcoin   
Дата:   20-07-09 16:59

Не е така, съзидателната сила да сътвориш нещо красиво или я имаш (щото Господ ти е дал) или я нямаш. Ученето само ти помага да овладееш техническата страна на нещата, което е важно но в крайна сметка не е определящо за това да бъдеш творец или щракач.

Аз мога да науча перфектно всички тънкости на осветлението и да ивестирам десетки хиляди в техника така че да правя перфектните в техническо отношение кадри, но дарбата няма кой да ми я продаде. Моля ви, различавайте нещата.

Затова аз съм съглесен, че идва значима промяна във фотографията каквато я познаваме. Апаратите стават все по-умни и все по-малко се налага да се набляга върху техническата страна на нещата за сметка на творческата. Не се залъгвайте че купуването на техника и щракането на хиляди кадри седмично ще ви помогне да се измъкнете от посредственоста приятели. Идеите са важни, изпълнението се учи от всички при добро желание. Едното е важно, но другото е по-важно.
[shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Фото-снобизъм
Автор: IDA   
Дата:   20-07-09 17:10

Ilcoin [smilie24] [smilie24] [smilie24],

Преди време чух една американска максима, от която направо ми настръхна косата:

"През 21-ви век може да няма нужда от умни хора, но ще има нужда от умни компютри".

За подрастващите фотографи, тя май би прозвучала така:

"В днешно време може да няма нужда от талантливи фотографи, но има нужда от високотехнологични апарати".


Отговори на това съобщение
 Re: Фото-снобизъм
Автор: MarinY   
Дата:   20-07-09 17:37

Всеки път, като пиша нещо в този форум, се приготвям за невероятните тълкувания, които ще чуя. И всеки път се изненадвам от резултата.

Илкоин, Няма противоречие. Разбира се,че ТРЯБВА да е заложена.
...ако си стигнал до групата на майсторите занаятчии и си в онзи 1% от тях, които правят от дейноста си и изкуство

Е, този 1% от най-добрите, със сигурност "му е заложено"

Просто, искам да наблегна на "знанието". Защото може да си гениален артист, по рождение, ама като не знаеш да си бъркаш боичките, само ти ще си знаеш.

Ида, не знам дали е американска тази максима, ама като четеш във форума, спокойно можеш да е наречеш и българска.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото-снобизъм
Автор: muu   
Дата:   20-07-09 17:53

ха ха ха. хубава тема, пропита от фото-снобизъм... забавно![beer] [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Фото-снобизъм
Автор: n1x0n   
Дата:   20-07-09 18:18

Но, според мен, ситуацията е наобратно. В началото е ученето. Набирането на умения, знание, можене.
След това, ако си добър, ставаш "занаятчия" - вадиш си хляба с това и си признат от себеподобните.


Толкова хора, включително и в този форум опровергават тази теория с личното си развитие, че дори не виждам смисъла да споря.

Отговори на това съобщение
 Re: Фото-снобизъм
Автор: MarinY   
Дата:   20-07-09 19:03

Никсон, цитирайки извадка, сменяш контекста.

А наличието на "лично развитие", всъщност подкрепя тезата ми за "ученето".
"Вроденото" е константа.

В същност какво се опитваме да докажем?

Теза:
- Големият Артист трябва да има "вродено чувство" - май всички са съгласни.

Мое допълнение:
- "Роденият Артист" ще остане на родилното си ниво, ако не мине по Пътят на ученето и потенето. - на доста хора това не им харесва. Искат направо да скочат в лодката на Избраните.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »