Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 За културите и възприятията
Автор: hotsnail   
Дата:   15-07-09 21:58

Исках да споделя едно интересно наблюдение.

Разглеждам разни портрети по сайтовете. Анализирам си, харесвам разни идеи, други не.

Това коеот ми стана интересно е едно много фрапантна разлика между фото форум и фото.нет.

В галериите с портрети в ФФ доминират млади жени особенно във високите оценки (гледах по месеци последните 12 месеца). Повечето портрети демонстрират плитък фокус, интересни цветове, при най-добре оценените екземпляри интересна композиция, рядко със специфично осветление, много рядко динамика на деиствие или емоция.

Интересно, но в Фото.нет портретите на жени под 35 са малко във високите оценки. Там преобладават снимки на възрастни хора, деца и някои млади момичета и момчета изразяващи определена емоция, състояние или извършващи специфична дейност - опит за улавяне на душевността на хората. При обработките и техниката също има голяма разлика - ДОФ-а е дълбок обикновенно, наблягат на светлината, композицията.

Гладах и портрети на известни личности заснети от супер фотографи, модни фоотграфи (борисов е горе долу в тая категория). Там ДОФ-а почти отсъства като творческо средство, наблягат на много силни композиции - позата , погледа и изражението на модела са вниматлно подбрани; осветлението явно майсторско не бие на очи, но помага на възприятието, дава обем.

Та такива ми ти работи. Интересно ми е разликата между ФФ и фото.нет нан какво се дължи. Дали на нивото на фотографите? Дали на културната идентичност на оценяващите? Какво означават тия разлики?

А защо високо оценените снимки по фото сайтовете се отличават коренно от това което се излива от списания и телевизия?
[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: hotsnail   
Дата:   15-07-09 22:18

Да допълня на фото.нет доста от топ авторите са българи! [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: MarinY   
Дата:   15-07-09 22:19

Не мога да обсъждам естетското ниво на предпочитанията, но мога да си обясня, масовостта на портретния стил във ФФ.

По-лесничко, а пък си е ефектно - младо момиче, едър план, акцента на сочни устни или кристални очи. Другото замазано, да не отвлича вниманието. Кой ти гледа светлината? Един източник с една просветка и си готов.

За списанията: в повечето случай, в рекламата ДОФ-а е недостатък. "Русата кака", може да реши, че рекламираните спирали са само за дясно око. (или ляво) [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: siyann   
Дата:   15-07-09 23:55

Дължи се на зрелостта на фотографите [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: tnt   
Дата:   16-07-09 07:39

siyann, и на оценяващите, както и на естетическата им култура [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: didesignbg   
Дата:   16-07-09 07:56

Със примери, със примери, щото във фото.нет има такива бози, както и във всеки фото форум.
Вчера гледах фотосайт.ру, ами честно казано толкова много плява...
Относно форума много намаляха снимките със цици, автори сетете се това е най-рейтингованото[smile] лято е все пак.

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: hotsnail   
Дата:   16-07-09 09:28

Ами ето примери:

Фото.нет от топ портретите за последната година взимаме два типични портрета от БГ автори. Тези двата имат супер рейтинг и във Фотофорум, но сериозно се отличават от масата

#1
http://gallery.photo.net/photo/8322462-md.jpg



#4
http://gallery.photo.net/photo/7736457-md.jpg



Ето и типични за фотофорум шедьоври


http://212.36.3.59/site_pics/110/a_1240932616_n0024.jpg



http://212.36.3.59/site_pics/174/l_1239998316_BFDW6289.jpg



Както виждате не са лоши ФФ снимките никак даже. Просто раликата е голяма между това кое е добър портрет на двата сайта. Има примери в обратна посока, но масата добре оценени снимки е различна [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: tantris   
Дата:   16-07-09 09:38

Само дето не намирам какво е общото с портретите в примерите от фото.нет? Сигурно трудно се биха познали. Там където едни се заигават с ДОФ-а, други чанчат перспективата.Бабата ми стои по-скоро карикатурно.

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: didesignbg   
Дата:   16-07-09 09:44

Ох, за мен даваш точно обратния пример.
Първата снимка, която си дал за пример е със слабо реализирано осветление, поне според мен.
Докато снимката на Тихомир Пенов (черно белия портрет на девойката) е една рядко стойностна фотография, в която едно от последните неща който ти се набиват на очи е голотата на модела. Разбира се това е моето мнение и няма нищо лошо в това да имаме разлики[beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: hotsnail   
Дата:   16-07-09 09:47

тантрис ами от доста години насам портрета е малко по-широко понятие от паспортна снимка.

Има някои автори като Ани Лejбовиц дето правят досат странни портрети

http://img132.imageshack.us/img132/7206/annieleibovitzjacknichoao9.jpg



А ето и един не български пример от фото.нет дето повече се вмъква в представите ти за портрет (пак от топ портретите за последните 12 месеца)


http://gallery.photo.net/photo/8958316-md.jpg


Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: lipostok   
Дата:   16-07-09 09:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: hotsnail   
Дата:   16-07-09 09:54

didesignbg много са илюстративни даже конкретните примери.

Тия от фото.не както писах залагат на доста подсилени светлинни ефекти, дълбок фокус и емоционално състояние. А както виждаш и двете ФФ снимки светлината е супер, но не е основно изразно средство (все пак говорим за най-добрите снимки), ДОФ-а много силно се набива и няма дори намек за сюжет - просто хубаво девойче.

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: hotsnail   
Дата:   16-07-09 09:56

lipostok ен суъм писал лоши портрети а странни такива дето не се вписват в шаблона.

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: nechovek   
Дата:   16-07-09 10:16

Ама такова е нивото, кво се чудите и кво очаквате, като цяла българия слуша чалга, яде кебабчета, гласува за Бойко.[smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5] [smilie5]
Няма какво да си правите илюзии. Оглупяваме с всеки изминъл ден, влючително и аз.

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: 2metraninja   
Дата:   16-07-09 11:31

Бе кво да кажа - според мен са комплексни причините.
Но със сигурност България старостта се свързва с нерадост. Живота ни е труден и без това, хората искат да виждат нещо свежо, младо, перспективно, няква надежда.

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: danbi   
Дата:   16-07-09 11:43

Не мога да не се съглася с didesignbg!

Също така на мен първата реакция към дадените от hotsnail пример беше: photo.net "картина", photo-forum.net "снимка".

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: mirandamoshe   
Дата:   16-07-09 12:04

Мадама в тревата винаги излиза хубаво[smilie18] тук таме и маргаритки...бързо и лесно.но не е креативно.



Миранда Моше


Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: 2metraninja   
Дата:   16-07-09 12:19

Преди 2-3 години пък и в нашия форум беше много модерно да се снимат старци - чернобели и сбръчкани - епък тва ли е лицето на мислещата и прогресивна фотографска общественост?

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: CanoniO   
Дата:   16-07-09 12:27

Ако не беше Джак Никълсън на снимката, и ако не робувахте на имена, тази снимка нямаше да се забелязва...ама въобще...

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: lipostok   
Дата:   16-07-09 12:37

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: CanoniO   
Дата:   16-07-09 12:48

Обикновен начин на живот в Бевърли Хилс. Сюрреализъм и абсурд щеше да има, ако отпред се виждаше хижа Кумата, и имаше сняг.
А загадката идва от забитите разработки в сенките....
lipostok,разсъждаваш така, именно защото ЗАУ-то е име. И не можеш да си представиш, че щом хората намират нещо в кадъра, ти няма да го намериш...
Общо взето, ако човек харесва Джак Никълсън и го знае какво кукуриго е, ще хареса и кадъра.

Много пристрастие има, когато се гледа нещо на известен автор... Има и страх, да кажеш, че не ти харесва, за да не ти се смеят...



Публикацията е редактирана (16-07-09 12:50)

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: CanoniO   
Дата:   16-07-09 12:58

Ако това е кралицата, и е снимала Ани Лейбовиц, имаме гениален кадър. Говорим за велики концепции... Ако е човек с куче, на български автор, говорим за слабо осветен, дигитален ужас...:



http://3.bp.blogspot.com/_mJOFlV3SwpI/ST_gUl_bp5I/AAAAAAAAApE/XwBhzQlBkQw/s1600/Queen%2BElizabeth%2B



Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: CanoniO   
Дата:   16-07-09 14:06

Та относно възприятието - ако на горният кадър не беше кралицата,със цялата мощ и аристократичност зад себе си, а беше гордо застанала бабичка с бастунче, кадърът нямаше да ви говори нищо и щяхте да го сложите при клишетата.
Точно заради обекта в кадъра, небесата и готическото настроение имат влияние.
Точно заради Джак Никълсън, кадъдрът изглежда луд. Точно заради голият Джон със Йоко под него, имаме шедьовър. Има настроение, влияние, сантимент и.н.
Сменете кой да е от персонажите с обикновен човечец, и получавате невзрачен кадър.

Това, че обектът в кадъра влияе с историята си на възприятието ни, го считам по-скоро за документиране на по-високо ниво. В смисъл, че не всеки бива допускан толкова близо до душевността на великите.

Сега, понеже ще ми се скарате, че се усмелявам да коментирам великата Ани Лейбовиц, пък трябва първо да видя себе си, ще кажа:
мое мнение, не ангажирам никого, но понеже темата е за възприятия, смятам че не е неуместно...[beer]



Публикацията е редактирана (16-07-09 14:12)

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: snoopoff   
Дата:   16-07-09 14:19

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: J0R0   
Дата:   16-07-09 14:21

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: jokevcv   
Дата:   16-07-09 14:34

CanoniO/
Аз се ангажирам с мнението ти [smilie7]
Аз лично в този кадър не намирам нищо (ама аз не съм и фотограф, не ми е работа да намирам), ама ако се пусне тук тази фотография едва ли ще събере повече от 10т. рейтинг Б.
Тва пък си е лично мое мнение.

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: CanoniO   
Дата:   16-07-09 14:43

Вобще не става въпрос за рейтинг... Форумните мерки и теглилки не са фактора...
Става въпрос дали ще я продадеш на някое списание, та да я видят милиони хора. Рейтинга ще дойде от самосебе си...
Всичко е реклама. Това, че един кадър е достигнал по някакъв начин до огромен кръг от хора, в съвремието ни не означава, че е гениален. По-скоро пласиран, да не кажа натрапен.
Народа винаги е искал да гледа великите от близо. От по-интимна гледна точка. Воайорството е дълбоко заложено във всеки човек.
Но персонажи от обезлюдени родопски села трудно ще пробият в "световния" рейтинг...



Публикацията е редактирана (16-07-09 14:44)

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: hotsnail   
Дата:   16-07-09 16:28

CanoniO то снимките на Ани Лейбовиц са много специфични. Тя снима определени хора в определени сюжети и наистина само тия хора в тия конкретни сюжети имат смисъл.

То и със Дали или Пикасо донякъде май го има това. Раликата между гениалност и мазаница е тънка.

Мисълта ми беше, че портретите са доста по-разчупенопонятие и Ани Лейбовиц май е човека дето е допринесъл за това. Та снимките на Дечобек и Паци4 са пример за такива по-разчупени портрети дето не отразяват в максимален детайл зениците на обекта, а се концентрират в-ху душевността, характера и т.н. [beer]

Я написах тон глупости [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: CanoniO   
Дата:   16-07-09 16:30

Единствените разчупени портрети във форума са на кристал. Винаги ги давам за пример, когато старата генерация спомене "портретен обектив"....

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: lipostok   
Дата:   16-07-09 19:41

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: hotsnail   
Дата:   16-07-09 21:42

Не ми се искаше да величаем някой. Има мног добри автори аз се кефя на доста хора - Валетвитор, колов, борисов, дуни, дечобек, паци4,Пешо ...абе много са ще изпусна някой ще го обидя [smilie25] [thankyou]


по темата на никой не му се коментира май

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: hotsnail   
Дата:   16-07-09 21:50


http://212.36.3.59/site_pics/180/r_1230544416_Bombay3xx.jpg



Ето и една от нестандартните снимки

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: danbi   
Дата:   16-07-09 22:26

hotsnail, че те коментарите по темата никак не са малко!

Последния ти пример отново провокира коментара ми: рисунка с фотоапарат/компютър или фотография?

Не случайно те питам това, защото това са различни начини за построяване на изображението, примерно.

Отговори на това съобщение
 Re: За културите и възприятията
Автор: prisonbreak   
Дата:   21-07-09 17:15

Ми ако ще си рисуваме, за кво са ти ДСЛР-и като може и върху кадър от сапунерка да рисуваш. па може и без да си купиш 3 снимки от много бройните сайтове и да ги омажеш(изрисуваш) както искаш.
За мен това не е фотография.

Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »