Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 
 Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: caselogic   
Дата:   05-07-09 13:14

Здравейте! Решил съм да навляза малко по сериозно във фотографията и за целта мисля че е време да си взема нещо по добро от сапунерките които съм имал досега.както казах това ще ми е първият такъв фотоапарат затова мисля да не се изхвърлям много откъм финансова гледна точка. Харесал съм 3 фотоапарата но третият ми излиза малко от отделените пари , но ако е чак толкова добър може да се замисля.

апаратите са

- Olympus E-420 + 14-42mm

- Nikon D60 + Nikon AF-S DX Zoom-NIKKOR 18-55 mm

и последният който излиза от отделениет ми пари

- Canon EOS 1000D + 18-55MM



Значи като за начало в момента снимам най вече пейзажи тук там може и някои портрет. Засега най ми харесва Никона може би затова че като погледнах цените на обективите за Никона ми се сториха най нормални а все пак както казах трябва да се гледа и в перспектива, пък и не съм професионалист като някой хора тук във форума и смятам че едва ли ще мога да си позволя на този етап да дам 1000лв за обектив. От друга страна Олимпуса по ми допада като дизайн с панкейк оптиката става доста компактен(а и самото му тяло си е по компактно) четох прилични отзиви за него, само се чуват негативни мнения за по малката му матрица сравнена с останалите два фотоапарата.

Моля дайте малко съвети кой апарат с написаната от мен оптика(защото с нея ще се взима) за какво ще бъде подходящ както и какви са им предимства недостатъци.Имайте предвид както казах че не съм професионалист и не се целя високо а по скоро нещо към любителския клас. Благодаря!

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: photostoykov   
Дата:   05-07-09 13:26

Е-420 няма стабилизация в тялото и не може да се конкурира равностойно с Никон и Канон, особенно когато последните два са оборудвани със стабилизирани китаци!

[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: gbrain   
Дата:   05-07-09 13:32

Взимай възможно най-евтиния dSLR, виж дали ще ти тръгне фотографията и ако ти тръгне се мятай на нещо, от което можеш да изкараш кинти - за Nikon -> D700, D3; за Canon -> 5D Mark II.

Междинния вариант ще те накара да изхарчиш излишни средства. Затова като начало взимай най-евтиния.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tvk75   
Дата:   05-07-09 13:46

Е-420 е най-малък и удобен, а и точно с тия два модела се конкурира доста добре,мисля

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: photostoykov   
Дата:   05-07-09 13:47

Когато взимаш първият си DSLR, който и да е от най-евтините да вземеш, все ще ти върши работа - да се научиш да снимаш добре!
Виж, друг е въпросът ще градиш ли система?
Ако да, то основните ти терзания грябва да са свързани първоначално с подбирането на висококачествен универсален вариообектив, с голяма светлосила, висока рязкост в средата и крайщата на изображението и по възможност със стабилизация.
На заден план остава тялото, почни с по-евтино!
Кагато ти "отеснее" ще си купиш по-ново и по-съвременно, но инвестицията, която си направил в оптиката остава!
Успех!

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: mbs   
Дата:   05-07-09 14:33

Разгледай добре картинките, прочети заключенията и си прави изводи:

http://www.dpreview.com/reviews/PentaxK2000/page17.asp

http://www.dpreview.com/reviews/PentaxK2000/page28.asp

http://www.dpreview.com/reviews/PentaxK2000/page26.asp

http://www.dpreview.com/reviews/PentaxK2000/page28.asp

Успех в избора! Ако имаш време и желание, прочети повече ревюта. [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: tbby   
Дата:   05-07-09 17:08

Nikon D60 няма exposure bracketing, което може да те затрудни ако решиш да правиш HDR снимки. Не знам при другите модели как е.
Да не ме обвиниш в пристрастност ще кажа, че аз снимам с D60 :) На мен ми е сравнително удобен (ръцете ми са големи), при другите не знам как е с ергономията, защото аз съм почитател на Nikon именно за това, което ти каза - цените на обективите и лекота на работа (като подредба на менюта и т.н.).
Само да те предупредя за нещо, през което аз минах вече... Не се вманиячавай! В този клас апарати не можеш да сбъркаш, всички са почти еднакви. Разгледай евентуално цените на обективите, които биха ти свършили работа, купувай и снимай! не мисли, че апарата прави снимките... Апарата е просто инструмент в ръцете ти.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: caselogic   
Дата:   05-07-09 21:49

photostoykov

Забелязах че няма стабилизация, но както споменах интересува ме голям минус ли е това на апарата като цяло? Аз споменах вече , че тепърва навлизам във фотографията и затова смятам за излишно изхвърляне за фотоапарат който аз немога да оценя. Разликато между Никона и олимпуса е 100лв и идеята ми е заслужават ли си да се дадат и ако да Защо?


gbrain

фотографията ми е едно от многото хобита на съвсем аматиорско ниво ии не съм си и помислял да изкарвам пари от нея. По скоро искам да мога да запечатам на снимка някой готин момент и да му се радвам след време.Но за съжаление сапунерките те ограничават доста.

tvk75

ценовият им клас на трите апарата е приблизително еднакъв. идеята е при положение че съм начинаещ в тази сфера за кои би било най Правилно да си дам парите. Точно тук примерно сложноста на менютата на апартите би оказала голямо значение. Търся си нещо по простичко с което да свикна по лесно а не да се ровя 5 минути докато намеря търсената настройка и да се чудя кой бутон колко функции изпълняваше в зависимост от натискането му и т.н.


mbs

не е лошо апаратчето но вече наистина ми идва много тежко... разликата с олимпука е близо 300грама което хич нее малко. Сещаш се от сапунерка като се метна на този апарат как ще го гледам.И тези 3-те сякаш най много са ми влязли в главата и се надявам да има защо.

tbby

Засега едва ли ще се наложи да използвам подобна функция.Въпреки че съм виждал наистина неописуемо красиви HDR снимки. Но как се правят си нямам и наидея...бях се хванал да чета но друго си е да имаш и апарата пред теб и да действаш.
Относно ергономията и аз съм с големи ръце пък и като гледам е направен прилично като подредба на бутони и т.н. Може би един 3" дисплей да не се взираш щеше да го направи още по добър но за толкова пари толкова. Относно обективите наистина нямам си и наидея защо , но определено сравнени с други марки са на поносими цени.Виж откъм качество незнам как са сравнени с канон и олимпус лейка и т.н.
За менютата Ето това което каза ме подсети да попитам и кой от трите е с най лесна подредба и прилично направен интерфейс? Много важна черта е за човек като мен който за пръв път ще хвана dslr фотоапарат.
Иначе аз не съм се вманиачил а по скоро трудно съм спестил тези пари и ми се искат да отидат във възможно най правилната посока. Ясно ми е че в този ценови клас разлики големи няма но все пак се старая да намеря най подходящото за мен. Иначе за да реша да взимам dslr апарат значи някакъв усет и като цяло идея имам но явно нещо ми куца..все си мисля че е апарата току виж и проблема е в мен . А като се има впредвид че едни панасоник тз-7 който си е сапунерка е 700+ лв а тези за по 800... незнам какво говорим още..

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: photostoykov   
Дата:   05-07-09 22:26

Значи, ако искаш да минеш наистина тънко, в базара се намират D40 с нестабилизирания кит, да кажем 400-500 лв.
При закупуването на нов апарат ще трябва да се съобразяваш с редица други неща от сорта на:
- съотношение цена/качество, т.е. коя марка дава най-много за най-малко пари;
- разпространеност на пазара и остатъчна стойност при препродажба;
- надеждност и ергономия в продължителен период от време (1-2 години);
- приятели и приятели на приятелите ти - каква марка техника експлоатират и има ли възможност за временна замяна или отдаване на някои "по-така" обективи;
- последно: апаратчето трябва максимално да те кефи, т.е. да ти легне в ръката и да ти бъде по окото.
Затова, иди в някой от добрите магазини за фототехника, като Фотопавилион или Фотосинтезис (изброени са по азбучен ред [smile] ) и вземи със себе си една SD карта. Подръж ги, погледай през визьорите им, наснимай едни и същи кадри с различните апаратчета върху една и съща карта.
Вземи със себе си подготвен в материята приятел-гид!
Иди си в къщи, източи картата на компа и започни да сравняваш!
Е, т'ва е!
Дерзай!

[smilie24]



Публикацията е редактирана (05-07-09 22:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: mbs   
Дата:   05-07-09 22:43

Много тежко казваш [smile]
http://pentaxplus.jp/k-m/english/info/index.html

http://pentaxplus.jp/k-m/english/exp2/01/index.html

Успех в избора! Да те радва, каквото и да си харесаш [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: nikel   
Дата:   05-07-09 22:51

Вземай Никоня! После като поснимаш със светкавица ще разбереш защо...

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: bozo   
Дата:   05-07-09 23:14

Nikon D60.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: tvk75   
Дата:   05-07-09 23:21

каква светкавица, какъв никон [smilie25]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: tbby   
Дата:   06-07-09 10:49

caselogic,

наистина можеш да се замислиш и за d40. Това е прекрасен апарат и освен ако не си решил да печаташ чаршафи, едва ли ще ти трябва друг апарат ever.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: caselogic   
Дата:   06-07-09 21:18

photostoykov

D40 ме устройва и както споменах в перспектива ще имам доста по голяма възможност за закупуване на обективи за него отколкото за някое друго тяло.
Относно това коя марка дава най много за най малко пари все ми се струва че олимпус е420 предлага доста неща за скромна сума от 700лв.Четох в DP review че наистина предлага много настройки които в процеса ми на обучение ще ме заинтригуват.Фукцията Live view може за някой по "стари" и изпечени фотографи да е излишна лигавщина но според мен си е улеснение, особено пък при човек като мен който досега е снимал само със сапунерка и изведнъж липсата на екран ще си каже думата.Все пак това е техника дефектира и новото си е ново. Не казвам че държа да взема нов апарат но ако взимам стар то поне да е на прилична цена. А 500лв за D40 според мен не са добра инвестиция.
Ако става въпрос познат в Сащ ми предлага canon d400 + KIT обектив за цена от 520лв. Дали е изгодна офертата незнам.Нямам никакви наблюдения от Dslr фотоапарати.
За магазина съм съгласен че е най добре да отидеш и наживо да ги пипнеш, но за съжаление нямам познати които да ги влече фотографията да везма с мен да налеят малко акъл. Повечето викат за какво ми е фотоапарат 5 мекапиксела dslr като си имам на нокиата н95 камера 5 мегапиксела?!Тъй че май ще взема това което ми препоръчате.След лигавщини и сапунерки с които съм снимал смятам че почти всеки дслр би ме грабнал. Виждал съм и никони и канони и олимпуси но не надписа прави фотоапарата (иначе канон най ми харесват отвън незнам защо?!)
?!
а относно сравнението сайтове бол и снимки много. немога да кажа че неопитното ми око долавя съществена разлика между апарати с различни марки но от еднакъв ценови клас.


Ако е удобно избройте ми няколко така да ги нарека изпитани и доказали се фотоапарати нови както и такива втора ръка като никон д40. При канон има ли преходник чрез който да се ползват и други обективи не канонски?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: caro-anton   
Дата:   06-07-09 21:24

Сега, има един важен момент -
трябва ли ти стабилизация? Защото тя не е панацея, малко хора си задават въпроса как действа... ето, аз нямам стабилизация нито в обективите, нито в тялото... а снимките ми стават и при скорост 1/4 (неподвижни обекти)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: caro-anton   
Дата:   06-07-09 21:27

то ест, може и олимпус... просто зависи от теб, какво ще снимаш и тн... и много важно - как се виждаш във фотографията, защото бавно ще развиеш стил... твоят стил... а той върви към определен фотоапарат... на който все едно са му написали твоето име отгоре...

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: nikonianec   
Дата:   06-07-09 21:33

аз лично като си избирах преди апарат, се бях спрял точно на тези трите и менюто на никона ме накара да си го взема. Както и удобното грипче, което има. Но всичко зависи от твоя вкус и желание. Аз лично ти препоръчвам 60така приятен е и мисля, че ще ти въши работа [shtrak] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: caselogic   
Дата:   06-07-09 22:42

caro-anton

Ами преди време снимах с по стари апаратчета и нямаха стабилизация снимките ставаха добри. После взех един панасоник тз3 ии определено има промяна в добра посока. Но четох че някой dslr-и имали стабилизация в тялото други в самите обективи. С две думи избор голям въпроса е да занеш какво търсиш а за съжаление аз незнам. Във фотографията вде още не се виждам достатъчно развит защото никога не съм се докосвал до дслр фотоапарат, и незнам в каква посока ще ме заведе той. като го взема и поснимам ще видя какво най ми допада. За момента търся нещо универсално ставащо за начинаещ в тази област като мен. Явно от изчетеното досега излиза че не ми препоръчвате да се мятам на нов апарат а по скоро на нещо старо но добро... ето сега идва въпроса кое е добро? никон д40 ... или пък канон еос 400д или пък нещо друго?

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: mbs   
Дата:   06-07-09 22:55

От системата, която аз ползвам, това е най-интересното предложение:
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=2&i=283348&t=283348

Ако те интересува до къде можеш да се развиеш с този апарат - влез в профила на продавача.

В момента дори е на още по-добра цена:
http://www.pentaxfanclub.com/viewtopic.php?f=22&t=965



Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: photostoykov   
Дата:   06-07-09 23:49

Кейслоджик, влез в базара на раздел "Цифрова техника" и разгледай предложенията там.
Можеш да ги систематизираш по марки, като кликнеш върху съответната начална буквичка от названието на марката, напр. "С" - Canon, "N" - Nikon, "S" - SONY и т.н.
Педложенията с най-голяма повторяемост са твоите тела! Това са "отеснели" на по-напредналите любители апарати, които търсят начин да ги разкарат.
За първоначално въведение в света на DSLR всеки, дори и поостарял морално апарат ще ти свърши работа:
Canon 350D/400D;
Nikon D40/D40x;
OLYMPUS E-420/E-500;
PENTAX K100D/K200D;
SONY A100/A200.

[smile]



Публикацията е редактирана (07-07-09 11:08)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: pefoto01   
Дата:   07-07-09 00:45

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: allwhite   
Дата:   07-07-09 08:39

"Значи като за начало в момента снимам най вече пейзажи тук там може и някои портрет."..

Както mbs - защо не погледнеш и за Пентакс К-м. Най-добрият авто фокус на дигитален от тази система до преди новия Пентакс К-7 (ако не ползваш авто режима, а си ползваш централната точка), отличен бял баланс (само при изкуствена светлина от нагреваема жичка не е точен), отлични тонове на човешката кожа и въобще много хубави цветове, особено от РОУ, Джипега също си е ок, динамика, резолюция, до 800 ИСО картината си е супер, няма ревю в нета, което да не му дава много висока оценка, но няма влагозащита както К200 и вградената светкавичка е една идея по-слаба от по-големите Пентакси .. отделно ергономията е супер, лекичък, окуляра е достатъчно добър и по-голям спрямо други апарати от този клас, стабилизация в тялото, следователно и с всички обективи, почистване на матрицата от прах, китовият обектив също почти няма забележки, .. въобще един малък боец.

Пък за портрети има един обектив дето .. [cool] (70 mm, 2.4)

Сравнение с Никон Д5000 (Пентакса го бие в някои от най-важните категории) .. [beer] клик

Eто и една статия на Рис Хай, в която той е възхитен от малкия Пентакс: клик

Успех с избора, аз имах късмета да си го взема втора ръка от базара, и сега има доста предложения там от система Пентакс, както и доста предложения за добри обективи- втора ръка [smilie24]



Публикацията е редактирана (07-07-09 09:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: caselogic   
Дата:   08-07-09 13:16

Пентакса не е лош!Идеята обаче е следната. Той втора ръка е около 600лв с китовия обектив , а в същото време за 700 може да се вземе и олито 420 което ще е директно от магазина. В смисъл искам да помогнете ако ще взимам фото апарат втора ръка то той да е на съпоставима цена спрямо такъв нов. Примерно никон д40 може да се намери така като разгледах пазара и за 480лв с китов обектив. Затова попитах от новите апарит в този ценови клас кой ще ми препоръчате както и от тези втора ръка (но не с цена като за нов).

Засега предложенията са Пентакс-а Канон д400 или никон д40? Друга идея засега не ми идва...Никой не гледа мегапикселите е самиа апарат като качества изработка и универсалност на обективите

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: NiGhtPiSH   
Дата:   08-07-09 15:34

Няма да съжаляваш с Oly-то ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: prisonbreak   
Дата:   08-07-09 17:19

Вземи си олито пич.Аз си взех такова 420.
Има си стабибилизация на самото тяло.(поне така си мисля, щото има некъв анти шок режим от 2 до 10 сек.)
Има си готови 28 режима на снимане, и докато свикнеш с настройките , ще ти бъдат полезни.


Ето ако искаш да ознаеш повечко.
http://www.olympus.bg/consumer/dslr_digital_slr_details_18954.htm

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: mbs   
Дата:   08-07-09 17:36

Мога да дам съвет само за моята система.
Това, което посочих по-горе като втора ръка е на цена 500 лв. към днешна дата.

Този модел в момента дори се продава като нов в Техномаркет на цена 799 лв. Разликата е близо 300 лв.

Тук има още едно предложение - можеш да сравниш цените. Можеш да разгледаш и снимките в профила на продавача, като илюстрация за възможностите:
https://photo-forum.net/forum/read.php?f=2&i=285738&t=285738&phorum_uriauth=

Но това си е почти "завършена" система. Освен втория китов се продава и 40мм-вата палачинка. Само тя в магазина е над 600 лв.

Горе долу изборът в това, което познавам, към момента е между нов К-м + статив или К100Д Супер за 799 лв., или нещо добро и пазено (като К100) за 500, което, по скромното ми мнение, е по-удачен избор от Д40 за 480.

Ако имаш желание, виж се с продавача, пробвай , не си длъжен да купуваш, но поне ще знаеш за какво става дума.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: caselogic   
Дата:   09-07-09 00:04

Ами ето за това говоря... Всеки потребител си е фен на определена марка апарати. Това е нещо напълно нормално и в крайна сметка и какъвто първи апарат си взема той ще ми е като основа за бъдещите. Има фенове на Никон и такива на Олимпус ето че има и добри предложения за Пентакс. Но при пентакс ето точно това ме притеснява апарата като цяло е добър(като изключим теглото му) Но обективите към него ... няма как да си взема фотоапарат за 500лв и за палачинката после да дам 600+ лв Идеята затова ми беше насочена към апарат който има поне известна универсалност на обективите. Ето при никон те са на доста прилични цени, при канон има преходници и от там нататък избор голям , незнам как стои въпроса с олимпус и пентакс. Разберете ме неискам да ставам роб на една марка обективи(а те са основното в един апарат) Това е като преди време сони ериксон пуснаха сони мемори стик и всичко бачка с техните стикове , или пък олимпус с неговата XD измислена карта. И в крайна сметка вече повечето фирми се стремят към някаква стандартизация. Каквото и да говорим добра SDHC карта немога да разбера по какво остъстпва на една XD карта на олимпус ?!? За това говоря и се надявам след изказаните примери да разбрахте какво имам впредвид.

Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: mbs   
Дата:   09-07-09 02:19

Само при сапунерките има универсални решения. В комбинацията тяло+обектив важният си ти - ти си избираш дължините и ширините на които в различни етапи ще ти е интересно да снимаш. Затова в началото всички ти предлагат тяло + китов обектив (За Пентакс 18-55 или и 50-200) докато се ориентираш. Можеш и с тях да правиш добри неща, но след някой и друг месец ще ти се прииска да експериментираш в една или друга посока. Тогава вече започваш да се оглеждаш за надграждане. Конкретно за Пентакс имаш огромен избор. Няма как да си купиш всичките 24 милиона, които са в обръщение, но пък сред тях има за всеки вкус и всеки джоб. И това са само на Пентакс обективите, а като прибавиш и произведените к-байонет от Тамрон, Токина, Сигма, Вивитар... не им хващам бройката. Добави и всички на м42, които работят на Пентакс перфектно - с мерене, потвърждаване на фокуса и безкрайност - и числото става още по-голямо. Освен всичко това - всичките ти обективи ще са стабилизирани, защото ще са закачени на тяло със стабилизация на матрицата.

А за цените - тялото, както всяка електронна играчка, се обезценява с излизането от магазина. Обективите - напротив. Добрите не си губят цената. Но ако знаеш какво ти трябва и кога, и от къде да пазаруваш, можеш да намериш всичко на изгодната за теб цена. 40мм-вата палачинка например можеш да я имаш и за по-малко от 500, ако купуваш от Щатите, или следиш в базара, а задължителния 50/1.4 - и за 300 е бил предлаган. Ако пък станеш фен на ръчния фокус, имаш перфектни решения като 50/1.7 или 50/1.4 от базара, или ибей за 150-180 лв. Ще бъдеш доволен и с А 50/2 за 90-100. Но всичко идва с времето си. Започни с китовия сега, а със снимането, ще дойде и апетита.[shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Препоръка при избор на първи DSLR фотоапарат
Автор: nacho1   
Дата:   09-07-09 06:43

Човече, като ти чета темата сякаш се връщам година назад като започвах да се заглеждам по ДСРЛ-те. Имах щастието да се запозная с практичен професионалист, който с две думи каза: "Няма как да вземеш най-доброто от раз. Вземай нещо от известмите марки, втора ръка и снимай, пък след 1-2 г пак ще има за какво да си говорим много." Даде ми да поснимам, макар за кратко с неговият (имай в предвид, че първите ти снимки ще са леко по-гадни от сапунера [smile] ), но вече бях осъзнал със сигурност, че ще се дават пари за това удоволствие - фотографията [smilie18] (поне за мен е такава, не ми е професия).
Та ако може изобщо да е съвет това [smile] трябва да приемеш мисълта, че първоначално ще се набуташ (това с "невероятните" модели, най-доброто цена-качество без да съм снимал и то с мерак) няма как да стане. Каквото и да вземеш то пазарно е измислено от как светува ... евтино (на сносна цена), здраво (няма сила, която да гарантира на 100% това за бройката която ще купиш), удобно (да ти пасне - ами как да знаем какъв човек си по душа и разбирания), максимум цена-качество (ами то максимуми да искаш и всеки си има свой) и тн....тн ... а това като "по-ново", че да ме кара повече време .. с перспектива да е - ти , ако знаеш за къде си се запътил [smilie18] нямаше да пускаш темата

п.п. и поне един практичен съвет да ти дам ... кликаш в профилите на всички писали по темата и разглеждаш снимките им - ако ти допадат им пишеш по съобщение и питаш с каква техника са снимани и дали нямат за продаване нещо (като това дали ще купиш от тях си е изцяло твое решение - трябва ти практика на теб , а не акъл - гледам вече си се ориентирал в 3 варианта). Ако ти се "задълбава" повече кликаш и по други профили във сайта [smilie3]... трябва да прочетеш много мнения и ревюта .. ако "задъбаеш" повечко по темата от колкото трябва - не купувай нищо [smilie18] ти обичаш повече да мислиш от колкото да действаш [shtrak] това е най-трудното и евтино хоби [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: zaiko   
Дата:   09-07-09 15:25

Пентакс К-м - какъв е смисъла да се сравнява с Оли е-420 не разбрах... [smilie11]

Препоръчвам Пентакса с 2 ръце [smilie24] [smilie24]


Отговори на това съобщение
 

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »