Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: nacho1   
Дата:   27-06-09 14:03

Ами значи любител съм и снимам главно за собствено удоволствие. Преди близо 2 седмици ходих на зонално състезание по художествена гимнастика в Пловдив най-вече заради дъщеря ми, която е на 5г и тренира в същият клуб, но е малка и беше само зрител. Изчел съм доста мнения и членове от закона за правата и задълженията при снимане, но въпреки това ми убягва решението как най-добранамерено да постъпя в следната ситуация:

Наснимах около 150 снимки на гореспоменатото състезание като никой не ми направи забележка, че снимам с ДСЛР-а, освен малко по странните погледи на някой от присъстващите роднини на участничките. Прибрах се с нагласата да направя слайшоу със снимките и да подаря по 1 копие на участничките (5) от нашият отбор за спомен от събитието, но никъде не съм изписъл имена или контактна информация. Никога не съм си представял, че може така да се кефя на спортно събитие и сега ме обзема идеята да го постна на няколко места в нета. И следва чуденката ми как трябва да постъпя най-удачно ? Трябва ли да искам да ми подписват разни документи, че са съгласни да ги поствам или мога само гласно да им поискам разрешение ? Въпросът ми е провокиран най-вече от отчуждението на хората да подписват документи, които точно и ясно определят правата и задълженията им. На подобно събитие няма как да няма снимка и на треньорката и други вземащи участие в събитието - ако трябва да съм коректен значи и от тях трябва да вземам разрешение, така ли ? А, бе, изобщо колкото повече се замислям за коректност толкова повече питанки изникват в главата ми [smilie18] , но не бих си позволил да правя нещо против волята им.
.... а и как пък се описват снимките на които точно ти предоставят разрешение за постване в нета или публикуването им ??


Отговори на това съобщение
 Re: питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: asahi   
Дата:   27-06-09 14:24

Снимките нямат права и задължения.
Хората и организациите имат права и задължения.

Направи си слайдшоуто. Подари го на момичетата. Попитай родителите дали имат против да публикуваш във фотографски сайт снимки с номера X, Y и Z. Ако са против - не публикуваш. Гледай да имаш свидетели.
За изплзване в реклама - задължително модел-релийз договор.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: nacho1   
Дата:   27-06-09 14:40

ами, asahi, то поставянето на един мой телефонен номер може да се счита за реклама ? Че дори и да не е мой ... техен също ! А пък и как се доказва, че е мой ако е предплатен номер ?? И това с номерата на снимките ми се струва като "вратичка" за злоупотреби при желание от моя страна. Преименуването на RAW не съм забелязал да се отчита някъде, а и като подписват договора знаят ли точното име на файла ?

Дано не Ви досадя с питанките си, ама колко въпроси ми изкачат в "тъквата ми" не е истина [smilie18] май ще трябва да се пренасоча към автопортретите [smilie18] или да избягвам да мисля [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: asahi   
Дата:   27-06-09 14:53

Нагазил си в параноята.

"снимки с номера X, Y и Z" означава, че си говорите за конкретни снимки, а не за серията изобщо. Хората трябва да са наясно за кои точно снимки става въпрос.

"За изплзване в реклама" означава аз да искам да купя твоята снимка за да си рекламирам продукта/услугата.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: nacho1   
Дата:   27-06-09 15:18

[smilie18] не е параноя ... просто мисловна гимнастика за удоволствие [smilie25] но не е лошо и да понауча нещо за практиката във случая ... благодаря за инфото, asahi [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: vladod   
Дата:   27-06-09 16:28

Снимките са ИЗКЛЮЧИТЕЛНА твоя авторска собственост и щом не ги използваш като реклама, можеш да ги постваш навсякъде, с оглед да доказваш какви хубави снимки правиш! [shtrak]
Освен това, не забравяй, че сме в Бг и законите са измислица за чешане на усти [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: gecata   
Дата:   28-06-09 08:24

А каква е разликата между теб и спортния журналист, който отразява събитието?
Нима репортерът минава с тефтера да събира подписите на заснетите и да им иска разрешение за публикуване?
Това е една обществена проява, на която ако няма изречна забрана за снимане от организаторите или специална акредитация ти си в правото да направиш фоторепортаж.
Ти притежаваш изключителните права върху използването на снимките си, включително да ги продаваш на участниците , медиите или дори да ги използваш за реклама.
За последно обаче има доста ограничения съображения.
Можеш да използваш примерно снимка в общ план
на залата с играещите деца за реклама в подкрепа на масовия спорт, но не можеш да използваш същата снимка за реклама на друга спортна зала без разрешение на собственика на залата и т.н.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: pefoto01   
Дата:   28-06-09 10:02

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: pefoto01   
Дата:   28-06-09 10:05

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: nacho1   
Дата:   28-06-09 11:11

vladod [smilie24] , но все пак си има не писани приети "норми" ...
geca, разликата е огромна между мен и спортният журналист [smile], иначе ми допадат расъжденията ти ...
asahi, от вчера си мисля за разрешението от страна на родителите им .. обикновенно все някой от родителите не е съгласен поради някакви си вътрешни причини, които в 95% не са основателни ..., но тогава как се процедира ?? Заради 1 участник да не публикувам останалите, така ли ?

pefoto01, аз съм малко по-голям от времето за влюбване в 5-10-12г момичета [smile]. Нешка Робева не я познавам лично, а и не мога да направя връзка с темата ми. Иначе предполагам, че задоволството от съзерцаването на малки самоуверени деца, които правят невероятни упражнения е подобно на твоето [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: geokar   
Дата:   28-06-09 15:30

Би трябвало обществените прояви като спортни състезания, улични оркестри, улични театри и т. н. да могат да се отразяват свободно, защото се правят ЗА ПОКАЗВАНЕ и не са свързани със защитата на личната сфера, т. е. не са лична сфера. В града, в който живея има фестивал на уличните театри и на спектаклите всеки може да снима с фотоапарат или камера свободно (доколкото не пречи на дрегите зрители), за разлика от нормалния театър, където това е строго забранено (заради защитата на авторските права на постановката, костюмите и т. н.). Все пак става въпрос за Германия, а не знам у нас какви закони може да са измислили

Отговори на това съобщение
 Re: питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: nacho1   
Дата:   28-06-09 16:11

geokar, така е ... но в закона е казано (или поне така си спомням), че прояви на закрито са съвсем различно нещо от снимането навън. В случая трябва организаторите да са упоменали на видно място дали е разрешено или забранено снимането. В моя случай не забелязах да е направено. Малко се обърквам от постата ти, че постановката за театър има авторски права, а съчетание по художествена гимнастика - няма. Трудно ми е да намеря разлика в двете мероприятия, макар че темата се измества леко ... питах най-вече за правата на сниманите обекти (модели). За съчетанието, дрехите, залата и др. подобни права не ми се мисли [smilie8]
Обаче вярно, че изперквам като мисля така за правата [smilie18] ... възниква въпроса и за музиката в съчетанията ... дали е необходимо и те да искат разрешение от носителите на права върху , което са направили съчетанието ?? [smilie18]


Отговори на това съобщение
 Re: питане за правата и задълженията на снимки ?
Автор: geokar   
Дата:   28-06-09 16:36

Има резон в тези въпроси, едното е спорт - другото - изкуство и самата дума вече означава "защитено от закона за авторските права". Но пък този спорт се различава от високия скок, да речем, пък се и провежда на закрито. Всъщност би трябвало когато нещо е забранено, то да е упоменато някъде (например забраната да се снима и записва втеатъра тук е изрично изписана на билетите, както и във фоайетата) и когато нещо не е изрично забранено, то се счита за разрещено. Поне в Европа. Защото преди години исках да снимам в църквата на Бачковския манастир - на вратата пишеше, че фотографирането ПО ВРЕМЕ НА СЛУЖБИ, ТАЙНСТВА И РИТУАЛИ е нежелателно, един монах ми се развика и когато му отговорих, че нито има служба, нито ритуал, той ми се тросна, че фотографирането в района на целия манастир е строго забранено. Та знае ли човек...

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »