Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Калибриране на китов обектив
Автор: tziko   
Дата:   24-06-09 17:38

Има ли такова животно по нашите географски ширини?
Имам Д60 с 18-55вр, от както го купих имам съмненеия, че не фокусира точно. Направих тестовете който днес се появиха в разни теми тук и вече съм почти сигурен, че има нужда от няк'ва настрйка. Прегледах и двете по стари теми за каибриране (калиброване може би, не знам как е точно) и не ми стана ясно в к'ви случаи се прави това и дали имам нужда от нещо подобно.
Молбата ми е да ме насочите към някой във Варна който се занимава с такива неща да хвърли един поглед на техниката и да ми каже как е. Аз съм любител и имам астигматизъм, може тестовете да не съм направил както трябва, но резултатите ме притесниха.
Извинявам се ако имам правописни грешки и благодаря предварително. [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: asahi   
Дата:   24-06-09 18:08

Пишеш на батко Navy да ти барне обективчето във Варна и ще стане остро!

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: nikton1954   
Дата:   24-06-09 18:54

Един приятел от Форума ми се оплака, че D60 не може да фокусира коректно за разлика от D40 на сина му.


[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: harvester_vn   
Дата:   24-06-09 19:07

Aaaaa... НЕ! При Никон такива неща няма! [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: nikton1954   
Дата:   24-06-09 19:13

Което не може да е принцип защото е всеизвестно, че автофокуса на Nikon е в пъти по-добър от Canon.В това съм се убедил лично защото съм имал и двете системи.При Nikon D80 има асиметрични винтчета които преместват назад или напред матрицата към фокалната равнина.Може би има нужда от съответна корекция в оторизиран сервиз.


[smilie21]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: sirkhann   
Дата:   24-06-09 19:14

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: kapitancho   
Дата:   24-06-09 19:48

И Никон имат проблеми с автофокуса при определени бройки. В конкретния случай е добре някой да помогне на човека, преди да го праща на сервиз, но реално си е напълно възможно и да има проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: pmartinov   
Дата:   24-06-09 20:34

Тестове от ръка ,без статив,с тъмни обективи и зумове ,правени на недостъчно осветление доказват само едно :

Задапаратното има нужда от курс !


Няма как да направите коректно тестове като нямате един минимум от опит и знания които може да получите в един курс.

За проблем в апарата можа да се говори само когато тестовете са направени от достъчно опитен и компетентен човек и показват отклонения от желаните параметри .


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: mitakabus   
Дата:   24-06-09 20:57

Уф уж само АймСори беше с проблем с фокуса и то една брйка две А300 - то кво стана...тея Никон ли бяха какви бяха нямаха проблем с фокуса бе - ДА НЕ БЪРКАШ НЕЩО...[smilie10] [ezik]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: tziko   
Дата:   24-06-09 21:03

Статив ползвах, достатъчно светлина можеби не, пробвах на 18мм, на 35мм и на 55мм! И за курса съм съгласен, може просто обектива да не е толкова остър колкото аз си мисля, че трябва да е. За сервиз не е, защото не е чак толкова сериозен проблема(ако въобще има проблем). Ще се консултирам и на живо с други задапаратни устройства[smilie5]
Благодаря на всички![beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: pmartinov   
Дата:   24-06-09 21:12

Двата факта че правиш тест с тъмен зум и на тъмно са достъчни да получиш напълно разочароващи резултати.

90% от хората без опит правят точно тази фатална комбинация и лошите резултати винаги са налице .


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: ivodam   
Дата:   24-06-09 22:39

pmartinov: Тестове е ясно как трябва да се правят, но не почвайте веднага с тия неща, когато някой се оплаче, че апаратът му нещо го дъни. Все пак нормално човек-любител си взима апарат за да снима в нормални условия, а не винаги при стерилни идеални условия, от статив и т.н. Добрият апарат трябва да дава приемливи резултати и без наличието на лабораторни условия, то иначе хората изобщо не трябва да си купуват апарати.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: asahi   
Дата:   24-06-09 23:49

Най-нормално е човек-любител да получава любителски резултати. Изкарай си Канона на улицата и направи тест с 10 случайни минувачи.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: kirilx   
Дата:   25-06-09 00:09

Пробвай да вдигнеш sharpness-а с 2 нива поне че по default D60 си прави меки снимки,особенно ако е и с първия фирмуер..

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: kapitancho   
Дата:   25-06-09 10:11

И аз не мога да я разбера тази истерия - щом е Никон, значи не може да има проблем. И аз съм фен на Никон, но съм свидетел на такива проблеми.
Принципно, понякога проблемът е в тесовата постановка. При тестове фронт/бек-фокус проблеми има и що годе лесен начин да се разбере какво става. Първо при ползване на тест чарта, критерии за валидност на теста е ако консистентно при фокусиране в средата, размазването на фона е асиметрично напред и назад. Друг допълнителен тест е снимка на разстояния близки до безкрайност. Например билборд на 20 метра. Ако съмненията за, да речем, за бек-фокус, тогава се прави снимка с нормален автофокус и после се мърда с по много мъничко чрез ръчно фокусиране и така се правят около 5-6 кадъра за всяка малка корекция. Ако излзезе, че някой от тези кадри е по-остър (на фокус), то проблемът е явен. Ако бързо стават по "размазани", значи вероятно няма такъв проблем. Принципът тук е, че ако при фокусиране на 50см има бек-фокус от 2см, то при 3 метра, фокусът ще "бяга" примерно на безкрайност. Затова на по-далечни разстояния си личи доста, че има проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: ilcoin   
Дата:   25-06-09 10:26

Ще си позволя да цитирам един известен психолог (за съжаление забравих името), който се е изказал особенно добре за подобни проблеми: "Малките деца чуват подозрителни шумове изпод леглото си, големите - изпод капака на двигателя".

Мисля че е трябва повече да снимате (на чист въздух) и по-малко да се занимавате с глупости. До преди 6 месеца почти никой не беше чувал за фронт-бек фИкус, пък сега гледам всеки трети си човърка из камерата.

Без лоши чувства към никой [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: tziko   
Дата:   25-06-09 10:27

Тва с билборда ще го пробвам, к'ва бленда препоръчвате за такъв тест(ще го правя като е слънчево).
Аз предния тест да поясня: Текста от страни е на фокус, но не е по средата на фокусирания диапазон, 4мм отзад(нагоре по скалата) са нафокус а от пред 14мм, тва е от растояние ~1м на 18мм при осветление лампата в хола.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: kapitancho   
Дата:   25-06-09 12:21

Задължително на най-отворена бленда. Принципно на широкото е по-вероятно да се въни, но тествай и на най-широко и на най-дълго. Гледай билборда да има текстове, по възможност с различна големина.

Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: pmartinov   
Дата:   25-06-09 23:31

ilcoin

[smilie24] [smilie24] [smilie24]


Точно там е проблема !


[thankyou]


Отговори на това съобщение
 Re: Калибриране на китов обектив
Автор: kbl   
Дата:   30-08-09 11:24

Кой може да помогне за калибрирането на един никор във Варна. Видях asahi е писал за потребител Navy, но не успях да го открия.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: asahi   
Дата:   30-08-09 11:31

https://photo-forum.net/navy

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: deadlirics   
Дата:   31-08-09 08:57

Според мен колкото по-масово достъпна става фотографията толкова фирмите производителки наблягат на конвеирното производство на техниката. Борбата в ниския и средния клас фотоапарати е повече за цена и съответно продадени броики а не толкова в качество. Съответно е нормално да се намират все повече и повече проблеми дори и в култови фирми като Канон и Никон. На скоро и аз пусках тема за едно канонско тяло и аз бях оплют за това че тестовете ми не били правени в идеални условия. Резултата от сервиза е : силно изразен фронт фокус, нещо от рода на 4/5 фронт и 1/5 бек фокус.
Извода ми е че не е лошо когато се купува техника да се подтиска адреналина и радостта от новата покупка и да се проверява техниката, наи добре от някои които е снимал по дълго.

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: kbl   
Дата:   31-08-09 09:06

Писах на Navy, но той каза че е станала някаква грешка и не се занимава с тези неща. Ако някой може да помогне ще съм му благодарен!

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: doca   
Дата:   31-08-09 14:30

След като имаш астигматизъм, опитай да си настроиш паралакса /това е един плъзгач, вдясно на визьора/, друга причина не виждам.[smilie11]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: om63   
Дата:   31-08-09 15:36

опитай да си настроиш паралакса /това е един плъзгач, вдясно на визьора

Това не е паралакс а диоптърна корекция за далеко или късогледство... няма начин визьора на апарата да коригира астигматизъм.. астигматиците трябва да си снимат с очила или лещи

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »