Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 За ММ-тровото означение на обективите
Автор: d_ave   
Дата:   13-05-09 17:30

Малко искам да помрънкам и да поразсъждавам. Мисля на всички е ясно, че 1.6 кроп фактора се е наложил като най-често използвания за Не-ФФ тела. Както и на всички е ясно, (тъй де, би трябвало да е ясно) приравняването на дължината на обективите спрямо кроп фактора. добре, защо по дяволите производителите, особено тези, които имат обективи, създадени изцяло само за кроп тела (EF-S примерно), не започнат да слагат заедно с "истинските" мм и приравнението? така например 18-55 EF-S ще има и приравнените означения 29-88. Цялото ми това мрънкане е породено от постоянното смятане когато снимам с приоритет на скоростта - хайде сега умножи по 1.6, и тогава слагай скорост, по-висока от резултата и т.н. и т.н. Значи могат да сложат означения за футове и метри (там където ги има разбира се), а не могат да сложат приравнени ММ. Тъпа история:(

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: harvester_vn   
Дата:   13-05-09 17:34

Вярно е, могат.
Ама кво от туй? [smile]

Отговори на това съобщение
 Re:
Автор: Пешо   
Дата:   13-05-09 17:37

1.5 се е наложил за не ФФ тела 1.6 го има единствено и само при канон. Никон не приравнява милиметри. приравнява се зрителен ъгъл. ММ е просто за удобство на ползващия..Не ми вярваш??

Погледни колко е зрителния ъгъл на канон еф-с 10-20 и на сигма 10-20 при 10 мм.. Уж и двата 10мм ама що така....



Публикацията е редактирана (13-05-09 17:41)

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: bordon   
Дата:   13-05-09 17:38

За другите не знам обаче на Зуйко 70-300 име и такава допълнителна информация дадена на самия обектив: 70-300 и приравниното 140-600 /по кроп 2 за ОЛИ/. [ezik]

[beer] [beer] [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: ivodam   
Дата:   13-05-09 17:41

d_ave: Ти пък чак толкова прецизно ли я смяташ скоростта [smile]. По принцип е по-добре да се снима на приоритет на блендата, за тоя обектив слагай 8 примерно и такова ИСО, че да ти е около или над 400-500 скоростта и немай грижи.



Публикацията е редактирана (13-05-09 17:52)

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: terminator   
Дата:   13-05-09 17:42

Аз на моя канонски 18-55 ИС бих си ги написал с тънък черен маркер до другите цифрички (все пак са само 4) или на една тънка хартиена лентичка и бих я залепил на обектива под фабричните (ама ще ги закрива малко).

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: harvester_vn   
Дата:   13-05-09 17:42

bordon написа:

> За другите не знам обаче на Зуйко 70-300 име и такава
> допълнителна информация дадена на самия обектив: 70-300 и
> приравниното 140-600 /по кроп 2 за ОЛИ/. [ezik]
>
> [beer] [beer] [beer]
>


Не ги виждам тези обозначения на обектива на колегата.... 70-300 пише и нищо повече.

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: Пешо   
Дата:   13-05-09 17:45

Много ми е интересно защо се занимавате с глупусти, все едно снимате по цифрите, а не гледате във визьора какво кадрирате...

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: ivodam   
Дата:   13-05-09 17:48

Пешо, не си разбрал какво има предвид автора - болката му не е за какво влиза във визьора, а това, че иска прецизно да си смята скоростта спрямо фокусното разстояние.
Малко излишни усилия, според мен.

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: bordon   
Дата:   13-05-09 17:48

harvester_vn [smile]

Аз си закупих моя от САЩ и там си го има това обозначение. [smile]

Между другото /малко извън темата/ - прави ми впечатление че на този обектив си има и фирмено обозначение Made in Япония [smilie5]
Просто си е гравирано на обектива като надпис [cool]

Докато двата други обектива са си китайски... /тези, с апарата/

Извинение към автора на темата [beer]

Това беше за harvester_vn

[beer]


Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: Пешо   
Дата:   13-05-09 17:55

За къв чеп му е да си смята скороста, това правило е толкова неточно и субективно, че няма накъде повече. Да полжа ИС, ВР, или каквото е там означението на системата му и толкова.

А и пак казвам разназжането е от изместването на зрителния ъгъл, а не от дължината на обектива.
Тия ММ са само за по-лесно ориентиране, като иска прецизност да смята в градуси.

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: GenaDP   
Дата:   13-05-09 17:58

Да ползва калкулатор викам аз...

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: ivodam   
Дата:   13-05-09 17:59

Пешо: За къв чеп му е да си смята скороста, това правило е толкова неточно и субективно - не е за верване, ама тука съм 100% съгласен с тебе. [smilie8]

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: E.Stanev   
Дата:   13-05-09 17:59

Абсолютно безмислената тема [smilie7]


Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: holden   
Дата:   13-05-09 18:12

Не е нужно да се смята нищо. Просто вдигаш с една стъпка скоростта. 1.6х е близо до 1.42, което е умножителя между стъпките на скоростта (например 2.0 -> 2.8, 2.8 -> 4.0). Значи гледаш каква скорост би използвал ако беше ФФ, и я вдигаш с една пълна стъпка (1+1/3 стъпка ако искаш да си наистина прецизен).

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: MarinY   
Дата:   13-05-09 18:14

Пешо е прав. Важен е зрителния ъгъл.

Приравняването го дъвкахме толкова много. То си е търговски трик. Клиента да се гордее с по-дългия си обектив. [smilie10]

А той си е все същия, само ползваш по малка зона от прожекционната му равнина.

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: tofo   
Дата:   13-05-09 20:16

Ако може примерно и под формата на табличка на обектива да е написано и ФР по отношение на всички по-разпространени кропове, щото нали с преходници се използват на различни тела, бря...[smilie5]


Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: t.marev   
Дата:   13-05-09 20:54

d_ave написа:
Цялото ми това
> мрънкане е породено от постоянното смятане когато снимам с
> приоритет на скоростта - хайде сега умножи по 1.6, и тогава
> слагай скорост, по-висока от резултата и т.н. и т.н.


Вероятно имаш предвид правилото - скоростта, не по-малка от фокусното разстояние...то е съвсем относително и важи само за дългофокусните обективи,над 135 мм, при снимане от ръка. При другите ситуации това не е необходимо, а при 18-55 /29-88/ мимлиметрите, нямат никакво значение. Щом искаш да ползваш приоритет на скорост, тогава други са определящите фактори за избора и, а именно движението на обекта. Фокусното разстояние, не те интересува.

Аз лично под 1/125 слизам много рядко. Тя си е една универсална скорост. Ако нещото шава обаче - 1/250. Тогава можеш да снимаш и от движеща се кола.

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: Prakticar   
Дата:   13-05-09 21:41

Един обектив с фокусно разстояние 55мм си има фокусно разстояние 55мм без значение дали си го сложил на филмовак, на цифрак или на задното стъкло.
А правилото, за което мрънкаш е само да имаш едно на ум, че не може хем с дългата бурия, хем на 1/15 сек.
Лично аз не виждам проблем.

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: sen_shui   
Дата:   13-05-09 22:09

[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: d_ave   
Дата:   14-05-09 09:34

Трябваше първо да пообясня повече, ама карай. Напоследък доста снимам в по-дългия край на обективите, които имам, за това и използвам приоритет на скорост и правилото. Точно за това 18-55 въобще не е най-добрия пример, но просто неговите стойности съм ги научил, за това го сложих като пример.
Съответно питам аз, как ще снимате котка с 300 мм нестабилизиран обектив на сянка от ръка? С кой режим? (очакваме включване от dimi:)) Или с 200 мм @ 6.3 максимално отворен? Хайде да не е котка, хайде да е детето ти докато играе в парка и искаш да го снимаш без да му вреш обектива в лицето? И съответно да изстискаш максимално от евтиния обектив, който става сравнително остър при 7-8 бленда? И когато снимките са за лично ползване, няма да се печатат на повече от 10х15, при което по-високото ИСО няма да се отразява толова на качеството на отпечатаната снимка? Само чакам сега някой да каже колко е аматьорско да вдигаш исото за да постигнеш по-висока скорост и как снимките за нищо не стават…
При гореописаните ситуации и условия мисля, че най-удачното решение е именно приоритет на скоростта. Именно и за това напоследък снимам само на този режим + правилото при над 150 мм. Само че започна да ми става навик и започнах да снимам така и когато в затворено помещение искам да снимам без светкавица за да запазя естествената светлина.
Та точно заради всичките тези неща напоследък се скъсах от смятане и от приравняване и т.н., и именно заради това ако имах означенията на обективите щеше да ми е къде къде по-лесно.

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: didesignbg   
Дата:   14-05-09 09:40

Само чакам сега някой да каже колко е аматьорско да вдигаш исото за да постигнеш по-висока скорост и как снимките за нищо не стават…
Точно обратното е. По-добре вдигни исото и качи малко скороста, отколкото да рискуваш с замазани снимки.
Можеш да позамажеш шум от остра снимка, но да оправиш размазана от движение е доста сложно.

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: d_ave   
Дата:   14-05-09 09:44

Абе и аз така си мисля, ама на няколко пъти срещам изказвания от типа "а, аматьор, вдига исото и пуца на воля, без да го интересува че снимката е шумна като за световно" та за това съм подготвен за такива реакции:)))

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: ivodam   
Дата:   14-05-09 09:50

d_ave: Ами пак ще кажа, по-добре е на режим с приоритет на блендата, още повече, щом си установил на каква бленда ти е най-остро - нея си и задаваш. И вдигаш ИСО-то. И после скоростта допълнително можеш да я контролираш с +/- на експозицията.

Отговори на това съобщение
 Re: За ММ-тровото означение на обективите
Автор: photostoykov   
Дата:   14-05-09 09:54

Понеже авторът на темата е Канонаджия, не му е известно за сега това "благо" Auto ISO!
[smilie5]

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »