Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна
 Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: jivkojj   
Дата:   30-04-09 22:58

Дадоха ми въпросната камера да я тествам за известно време и имам няколко въпроса:

Мога ли да изкарам ХД сигнал през HDMI изхода? Като го закача на телевизора се вижда, но в SD качество, което обезмисля HDMI кабела. В меню-то има само PAL/NTSC.

На мен ли така ми се струва, но недоекспонира и за да е ОК, трябва да го осветя с около 1/3 стопа? Това го забелязах като сравнявах с Д40. за да са еднакви картините трябва да имат 2-те камери около 1 стоп разлика, а знам, че Д40 преекспонира с около 1/2 до 2/3 стопа.

Другия проблем е фокуса - сега го пробвах на сумрак и където Д40 безпогрешно кове фокуса, 5ДМ2 се замисля за около секунда след това завърта в напълно размазано положение и спира. През това червеното квадратче свети. И 2-те камери са централна точка и еднакви бленди. При малко по-светло се колебае доста. Естествено при нормална светлина си кове почти на момента. Има ли някаква особеност или толкова си може?

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: ivodam   
Дата:   30-04-09 23:02

Моето впечатление относно експонирането е точно обратното - че леко е склонен да преекспонира. Затова обикновено снимам на -1/3. Не е никакъв проблем после за извличане на детайли от тъмни зони. Картината е прекрасна.

Фокусът - толкова си може [smile] [cool]



Публикацията е редактирана (30-04-09 23:03)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: jivkojj   
Дата:   30-04-09 23:08

Да и на мен така ми се струва, че по подразбиране по-скоро е направен да може да извлича детайл от тъмните зони, но небето да не изгаря толкова.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: ivodam   
Дата:   30-04-09 23:12

jivkojj: Небе се оправя, а ако много имаш светли участъци с тенденция да ти горят, си пускай Highligh priority. Отделно имаш лайтинг оптимизатор в ДПП-то, вече има и контрол на сенки и светли участъци, така че споко, много трябва да се постараеш да изгориш нещо [smile].

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: jivkojj   
Дата:   30-04-09 23:18

Трябва да изтегля от някъде упътване, че книгата остана на работа. Не мога да го намеря това Highligh priority. Има ли някаква вероятност да ми изкарва някакво редуцирано меню, щото ми се струва че има малко опции?

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: ivodam   
Дата:   30-04-09 23:25

Ти пък, не знам за такова нещо редуцирано меню, в нета нема ли упътвания?

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: jivkojj   
Дата:   30-04-09 23:31

Намерих го. С помоща на упътването де. В началото мислех, че тея Fn1 Fn2 ... са някакви потребителски профили и изобщо не бях поглеждал вътре. [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: jivkojj   
Дата:   01-05-09 13:29

Автор: ivodam
Дата: 30-04-09 23:02

Моето впечатление относно експонирането е точно обратното - че леко е склонен да преекспонира.


Да, тук си прав. Излязах малко да поснимам. На екранчето снимките изглеждаха ОК, а после като ги преточих и погледнах на ПЦ-то - всичките като измити.

Другото, което не ми е ясно как работи това Auto ISO - един път снима на 2000 и 1/6 - всичко естествено е размазано. Друг път си превключва веднага на 3200. Как решава кога да превключи и защо може да слезе до такива ниски скорости?

Доста съм се разглезил с тоя Никон и тук явно трябва доста да внимавам.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: ilcoin   
Дата:   01-05-09 13:49

Въпроса с авто-исото е много интересен и за мене. Нямам идея защо Канон толкова упорито отказват да го направят след като е само въпрос на софтуер и нищо друго. Явно дотолкова се мразят с конкуренцията, че не желаят да имат нищо общо с нея - пък било и с добрите и идеи [smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: ivodam   
Дата:   01-05-09 13:56

Не си казал авто-ИСОто на какъв режим на снимане го използваш и с какви обективи. Аз снимам почти изключително на приоритет на диафрагмата и при това положение съм забелязал, че си има заложен алгоритъм, според който апаратът ти подбира подходящо ИСО и скорост спрямо обектива, който си сложил - колкото по-голямо ти е фокусното разстояние на обектива, толко респективно повече ти вдига скоростта. Това обаче са малко несериозни занимавки. Най-добре е като отидеш да снимаш, да направиш няколко пробни снимки на мястото, където ще снимаш, да си видиш хистограмата, да си определиш оптималната експозиция и да снимаш на ръчно.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-05-09 14:00

Иво светлината се променя бързо ,особено при изгрев/залез
И ако решиш да снимаш статични обекти или летящи птици :)
Аз ме мързи и плющя на приоритет на апературата и компенсация (-) в повечето случай.Че никоня със сенките нема проблем.
Ръчно снимам само в затворени помещения,концерти и тнт.



Публикацията е редактирана (01-05-09 14:01)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: jivkojj   
Дата:   01-05-09 14:11

Режима на ISO-to е по подразбиране, не можах да намеря из менютата как мога да го променям - скорости, горни граници и подобни.

Иначе снимам основно на приоритет на блендата. Не бях се сещал, че може да прави връзка между фокусното разстояние и исо-то. При всички положения тъй като обектива не е стабилизиран в стаята почти няма неразмазана снимка, а ИСО-то е ниско.

Обектива сигурно не е върха на бора по канонските стандарти, но на харизан кон нали знаете :). Още не съм снимал нещо по-сериозно, искам първо да му посвикна:


http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/24/Canon_EF_28-105_USM_II.jpg





Публикацията е редактирана (01-05-09 14:11)

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: navy   
Дата:   01-05-09 14:21

Секунда да мисли за фокус... толкова ли е зле спрямо Д40? И това Д40 ли е или 40Д?
И ако е Д40 значи трагедията е пълна...

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: ivodam   
Дата:   01-05-09 14:26

jivkojj: Такива допълнителни настройки - ограничаване на диафрагмата или скоростта в определен диапазон (и не само във връзка с ИСО-то, а по принцип) при Канон ги има в 1Д серията, и така трябва да бъде, все пак хората, които дават една торба пари за един 1Д Марк трябва да могат да живеят спокойно със съзнанието, че притежават нещо с ясни отличителни характеристики [cool].

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: jivkojj   
Дата:   01-05-09 14:27

Ами Д40 е с 18-200 VR, а 5дМ2 е с горния обектив от снимката.

Мисли, врътва фокуса напред-назад спира и почва да мига точката във визьора. Не е толкова трагично де, щото без светкавица така или иначе снимка няма да стане, но озадачаващото е, че Д40 до него изобщо не се затруднява (това със закрита помощната светлина).

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-05-09 14:28

Нави стига се е*ава де хахахахаха.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: navy   
Дата:   01-05-09 14:32

Автор: ivodam
Дата: 01-05-09 14:26

jivkojj: Такива допълнителни настройки - ограничаване на диафрагмата или скоростта в определен диапазон (и не само във връзка с ИСО-то, а по принцип) при Канон ги има в 1Д серията, и така трябва да бъде, все пак хората, които дават една торба пари за един 1Д Марк трябва да могат да живеят спокойно със съзнанието, че притежават нещо с ясни отличителни характеристики .



ХА ХА ХА ХА ХА

Да го духат бедните викаш, а?
[smilie18]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: ivodam   
Дата:   01-05-09 14:35

navy: Е, аз не съм чак такъв грубян, по-скоро бих казал всяка жаба да си знае гьола... [smilie6] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: vgramatikov   
Дата:   01-05-09 14:38

Можеш да имаш невероятни кадри и с техника за 3000лв това е доказано.
Така ,че мерак да има [smilie24]
Некой хора със гадни и мазни сигми правят кадри който други с маркове и обективи за по над 10к не правят.

Леко уточнение [smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: tantris   
Дата:   01-05-09 14:52

Бе и при марка ораничението на скоростта не е като при никоните. Трябва да жонглираш между 3 персонализирани настройки и пак в крайна сметка не получаваш това, което искаш. Май можеше да му зададеш макс. скорост, при която да включва исо-компенсацията от 1/60 сек.

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: ivodam   
Дата:   01-05-09 15:20

tantris: Както са го преценили Канон, така трябва. И като краен резултат получаваш винаги повече от това, което искаш! [smilie7] [smilie21]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: navy   
Дата:   01-05-09 15:22

Иво, спри да се дрогираш бе [smilie18]

Клиента, независимо за коя и да е стока... винаги получава по малко, отколкото плаща.

А... ти за искане си говорил. [smilie8]

Много са ти дребни изИСКВАНИЯТА тогава бе [smilie10]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: tantris   
Дата:   01-05-09 15:23

[smilie3]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: ivodam   
Дата:   01-05-09 15:27

navy: Ми ние канонерките го даваме скромничко, не като некой хора[smilie8]

Ти с твоите клиенти да разбираме че си на този принцип: винаги по-малко отколкото е платено. [smilie19]

Отговори на това съобщение
 Re: Няколко въпроса относно 5d mark II
Автор: Canon   
Дата:   01-05-09 15:45

jivkojj написа:

> Ами Д40 е с 18-200 VR, а 5дМ2 е с горния обектив от снимката.


Ако си с Canon EF 28-105mm f/3.5-4.5 II - това е доста трагичен обектив [smilie23] . Даже на 8МП е зле, а ти си го сложил на 20+МП. И предишната версия, без II е същата, лично съм я тествал.
Дори за капачка на тялото не става.

Аутоисото е подчинено на два алгоритъма.

1. Осветеност, при намаляването и, стойността се увеличава пропорционално.
Работи и при двата приоритета: скорост и бленда. На ръчни мастройки М, задава постоянно 400ИСО

2. Фокусно разстояние на обектива - с намаляването му спира до минимална еквивалентна скорост (за минимизиране на размазването) примерно за 17мм е 1/25сек (в режим AV) и при 55мм е 1/100 сек. за еднакви осветености.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2  3  4  5     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »