Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Фотография
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: kmonev   
Дата:   28-10-11 17:12

Съгласен съм, че не може да сравняваме директно двата обектива. По скоро говорим за съвет кой от двата би бил по добър при посочените условия. А tzl мисля че е дал отговор. Аз имам 18-105 за по общи условия на снимане.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: hemilio   
Дата:   28-10-11 17:18

последната ми снимка в профила ми е с 50/1.4G-чудесно обективче е ,но най вече за портрети!
с 35/1.8 ще имаш по голяма свобода,и не толкова изразена дълбочина на рязкост-сам избери кое ти е по важно!
И двата са чудесни! [smilie24] [shtrak] [shtrak] [shtrak]


Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: tzl   
Дата:   28-10-11 17:23

Честно казано отговорих на първото съобщение, което беше от 2009-та. Преди малко видях, че колегата е писал по-надолу подобен въпрос.

В такъв случай, в отговора си бих добавил и молба за уточнение за "хубави портрети". Тъй като това е субективно твърдение, аз мога да кажа, че "хубав портрет" може да се снима с всичко, което ще покаже нещо от модела, за да се разбере, че е портрет и това дали е хубав зависи от ограничена група хора, които имат определено вътрешно усещане за "хубав".

Примерно аз не харесвам 90% от "арт" портретите, които се правят в България, тъй като излъчват меланхолия и апатия и то съвсем целенасочено са снимани така. Но пък мнозина ги харесват. Това за мен не са хубави портрети, ако ще да са снимани с много качествени обективи и тела и да са светнати с качествени лампи.

Ако говорим за техническа яснота на снимката, то 18-105 върши чудесна работа, стига да знаеш какви са му ограниченията. Най-добре е да вземеш под наем (или на заем) някой от тези обективи и да го пробваш на тялото, което имаш. Тогава реши да снимаш примерно на 35мм с 18-105 и 35мм твърдия. Имай едни и същи настройки и сравни резултатите. Ако резултатите са БЛИЗКИ (надали ще бъдат еднакви), тогава изводът е, че ще снимаш толкова добри портрети с 35 или 50мм, колкото правиш и с 18-105мм.

Когато за първи път си взех скъп обектив, почнах да снимам само на f2.8, защото кога бях виждал 2.8 преди това. И снимките бяха все едни такива "мътни". Проблемът ми беше в осветлението на това, което снимах, както и в това, че снимах на бавни скорости. Когато осветлението беше на място и снимах на подходяща скорост, тогава снимките изглеждаха наред.

Надявам се тези насоки да са от помощ.



Публикацията е редактирана (28-10-11 17:24)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: Belge   
Дата:   28-10-11 17:54

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: smoking_weed   
Дата:   28-10-11 21:16

35mm за портрети става, ама по от далече. От кръста нагоре. Докато 50mm е идеален за портрети, но идва малко дълъг за пейзажи и снимки в стая. В крайна сметка сигурно ще се сдобиеш и с двата.[smile] [smile] [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: tzl   
Дата:   28-10-11 21:31

Не знам защо под "портрет" винаги се разбира чудесната снимка, която @Belge е пуснал(а). Портрет може да се направи с всякакъв обектив. Всичко зависи търсената цел на това как да изглежда портретът.

__
Между другото, се чудих какво означава "снимки в стая". Ако е това, което си мисля, тези дни правих "снимки в 15кв.м. стая" с 200мм без да съм имал проблем. Та затова се чудя какво означава "снимки в стая" и какъв е проблемът на 50-те мм.



Публикацията е редактирана (28-10-11 21:33)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: victory13   
Дата:   28-10-11 21:45

нова математика ще да е това... от 35 до 50 25мм разлика...
но е вярно за разликата в това което ще видиш през двата [shtrak]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: tzl   
Дата:   28-10-11 21:55

:) Верно. Поправям — 15мм (но само тук, за да се види, че съм объркал горе и да има смисъл твоят коментар).



Публикацията е редактирана (28-10-11 21:57)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: Suggs   
Дата:   28-10-11 22:05

.



Публикацията е редактирана (28-10-11 22:07)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: pefoto01   
Дата:   29-10-11 02:31

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: tzl   
Дата:   29-10-11 14:49

Може би ще "размътя водата", но ако човек ще си купува 3 къде по-евтини, къде по-скъпи "твърди" обектива, защо не събере пари за един "обикновен" L zoom (24-70/2.8) или някой най-добрите zoom обективи при crop сензорите и да приключи с чуденето.

Забелязах, че доста хора тук предпочитат "твърдите" обективи, но аз лично не съм забелязал кой знае какви шедьоври веднъж като някой си взел "твърд" обектив. Ако преди 15-20 години твърдите обективи са надминавали видимо zoom-овете, сега нещата съвсем не стоят така.

Затова само давам идея на тези, които биха прочели тази тема и това съобщение в случай, че някой им е казал, че "твърдите" обективи са това, което ще отключи вратата на шедьоврите върху сензорите на вашите фотоапарати.

За да не ме разберете погрешно — зз нямам против твърдите обективи, нито против zoom обективите. Мнението ми е, че човек трябва да си вземе най-доброто според чергата си (без кредит) и да използва това. Моята "черга" е била до там, че да притежавам само zoom обективи, например. Нямам твърди, защото нямам толкова пари да дам за твърди. Някой ще си помисли — защо пък — не ти ли върши работа един 24 и един 50 и един 100? Такъв въпрос би го задал само човек, който не е снимал с нещо по-различно. Имал съм снимки, в които просто не изглежда добре на 24 или на 50, а точно на 35. И защо? Защото съм "нямал място да стъпя назад"? Както писах по-горе, различните фокусни разстояния не са взаимно заменяеми с няколко стъпки напред/назад. Говоря, че ми е трябвало точно определена оптика и точно определено изкривяване, за да получа това, което ми е трябвало. В този случай трябва да си взема поне 24, 35, 50, 85, 100, 135, 200. А това са доста пари за моя джоб. Ако някой може да си го позволи и после да се бие в гърдите, че има шедьоври, заради това, че има само "твърди" обективи — нека се бие. Аз нямам такава възможност.

Но в случай, че човек знае точно какво снима и това, не му изисква да има сумати фокусни разстояния, тогава да си прецени какво му е най-изгодно по джоба. Примерно доста хора снимат портрети с 50мм, защото смятат, че това е портретЪТ, който искат да получават всеки път, когато снимат. В това няма нищо лошо и тогава 50мм обектив е идеалният за тях. В моя случай само 50мм не ми стигат и избрах вариантът, който ми беше по джоба.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: pefoto01   
Дата:   29-10-11 14:52

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: showtime   
Дата:   29-10-11 15:04

взимай смело новия 50/1.8G

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: pefoto01   
Дата:   29-10-11 15:15

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: kmonev   
Дата:   29-10-11 15:46

Верно, че вариото е много удачен вариант, но СКЪП. нямам излишни няколко хиляди. Дори се замислям дали да не си взема стария 50/1.8 и да карам на ръчен фокус, цената му е много приемлива. Колега във форума го продава за 150лв

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: vgramatikov   
Дата:   29-10-11 16:11

tzl [smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: Belge   
Дата:   29-10-11 21:40

Този потребител е деактивиран. Всички негови текстове са изтрити от администратора.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: kmonev   
Дата:   30-10-11 13:37

днес, направих опит за сравнение между 35 и 50мм

50м


https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/bjce0172.JPG


https://lh6.googleusercontent.com/-9SEZmhS_C1c/Tq02UkKG7dI/AAAAAAAAD0w/ZfWOwrUpurk/s800/DSC_0223.JPG




35мм


https://photo-forum.net/static/forum/2011-10/vdyy8654.JPG


https://lh6.googleusercontent.com/-md0ytIgAWhY/Tq02UXzHHhI/AAAAAAAAD0w/Kxuq44BuFAo/s800/DSC_0224.JPG





Публикацията е редактирана (30-10-11 13:38)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: tzl   
Дата:   30-10-11 14:23

@kmonev,

Това не е добро сравнение на оптиката. Кадрирай лицето на детето по един и същи начин, т.е. да заема приблизителна една и съща площ и тогава пусни снимките за сравнение на оптиката.

Това сравнение в момента е на база фокусно разстояние при снимане от едно и също положение. В него трудно можеш да усетиш разликата в оптиката и как изкривява (в добрия смисъл) това, което снимаш.

Идеята в темата (вече) е да се покаже сравнение на снимане на портрети с 2 обектива, за които е ясно, че са с различна оптика и резултатите, които дават са различни като начин изобразяване на модела.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: kmonev   
Дата:   30-10-11 15:01

tzl,
разбрах какво имаш предвид. Не знам защо обаче и днес като направих снимките, ми се струва че с китовия 18-55, цветовете бяха по ярки и приятни. Може би се лъже окото ми.

PS. Моля ако има колеги, които имат двата обектива 35/1.8 и 50/1.8 да направят няколко пробни снимки, така както посъветва tzl. Ще съм много благодарен.



Публикацията е редактирана (30-10-11 16:36)

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: tzl   
Дата:   30-10-11 17:21

За да съм сигурен, че съветът ми е разбран правилно — идеята е да направиш кадрите, които би искал да направиш и с 2-те фокусни разстояния и да видиш кое от фокусните разстояния ти харесва повече.

Това можеш да го направиш и с 18-55 обектива. Вземи и снимай портрети — само лицето, лицето и раменете, до кръста, до коленете, в цял ръст. Снимай ги един път на 35мм, друг път на 50мм и сравни. Това ще ти даде идея дали единственото фокусно разстояние, което би притежавал ще ти даде визуално това, което търсиш.

Отговори на това съобщение
 Re: Кой от двата обектива 35мм/1.8 или 50мм/1,4?
Автор: Petkow   
Дата:   19-11-11 18:25

и 2та дядо попе и 2та :)

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1  2     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »