Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 За журналистическото лицемерие
Автор: Стефан   
Дата:   10-03-08 11:18

Не ви ли писна от журналистичекото лицемерие напоследък? То не бяха поучения, не беше посочване с пръст на хора позволили си да имат малко по-различно мнение от внушаваното от "националните" медии. Например изкараха хората от Средна кула, хора които цял живот са приемали най-различни социални заведения в селото си, най-големите изверги в държавата, защото този път се опитаха да дадат мнение къде трябва да са разположени къщите за децата от Могилино. Сега пък също някакви такива изверги се оказаха хората (всъщност то май един единствен човек е бил), дето са "стояли и са снимали с мобилните си телефони" как гори влака София-Кардам. Вместо като журналисти, да поздравят човека който макар и с подръчни средства им е осигурил видеоматериал, а на останалото общество видео документ от трагедията, те изкараха всички спасили се пътници, че едва ли не са стояли отстрани и са коментирали как хората горят! И на никой не му хрумна, че тогава малцина са си давали сметка, че не всички са успели да излязат от горящите вагони... И че повечето пътници едва по-късно започват да разбират че пожара не е минал без жертви...
А дори и да са знаели, че вътре са загинали хора, това означава ли, при условие че вече е късно да им се помогне, че трябва не да снимат случващото се, а не знам, може би да почнат да се вайкат и да се тръшкат по земята.
Т.е. пак опираме до въпроса, когато край теб се случва някаква катастрофа, някакво бедствие, морално ли е да снимаш, вместо да помагаш. Този въпрос е формулиран отдавна, но ми прави впечатление, как за много хора снимането на подобни неща само по себе си е осъдително. Т.е. оставяме настрани въпроса да снимаш или да помагаш, предполага се, че отговорът му би трябвало да е ясен, въпросът е, че дори и когато вече никой не може да помогне много хора са наострени срещу снимащите в такава ситуация. Ето и на мен ми се случи преди няколко години. Един ден през октомври 2005-а се качвах със сопотския лифт за да отида на х.Дерменка и на следващия ден да сляза през Стенето. Още на долната станция разбрах че чакат всеки момент да дойде Бърза помощ, защото близо до горната станция се е обърнал джип и май е загинал човек. Екипът на бърза помощ се качи няколко седалки след мен. Обърнатия джип беше току до лифта, малко под горната станция. Загиналият беше затиснат от долната страна на склона. Хората от бърза помощ слязоха и се запътиха към обърнатия джип. А аз отгоре направих няколко кадъра на които се виждше екипа с носилките и портативния дефибрилатор как бърза към обърнатия на стръмния склон джип, всичко това на фона на мержелеещия се в ниското Сопот. Не се виждаше нито загиналия нито някакви особени детайли. Въпреки това обаче, когато се приближих да видя дали все пак нещо не може да се помогне (никой не смееше да пипне колата, преди да са дошли планинските спасители, защото можеше да тръгне към пропастта и да повлече хора надолу), лекарката от Бърза помощ ме нахока, изкара ме едва ли не журналист-лешояд за дето съм снимал... А можеше да стане добър репортаж за действията на Бърза помощ във високопланински условия...
Тези настроения може би се дължат на някои некрофилски издания като "Нощен труп" (и въобще цялата прес група) и други такива. Може да се каже, че е разбираемо много хора да реагират негативно на всеки който извади фотоапарат бил той журналист или не и да слагат всички в един кюп, но ми се струва малко прекалено по национална телевизия като бТВ да се обвиняват в безчувственост и несъпричастност хората които са успели да заснемат най-голямата катастрофа в нашите железници от доста години насам. Един вид какво се получава - когато професионален фоторепортер или ТВ екип снима, тогава може, а когато случайни свидетели на трагедията са снимали - ах какви сте безчувствени изроди! [smilie22] И после искат зрителите да им пращат любителски кадри ако станат свидетели на нещо важно! [smilie8]
Та направо се чудя, дали не би следвало щом ще е така, фоторепортерите (и още повече случайните свидетели) като им заснемат нещо такова, да ги натоварят с допълнителна такса "безчувственост" - щом после така и така ще ги обсъждат в национален ефир поне да си платят предварително.[smilie22] Или най-добре нищо такова да не им дават, щото те и без това телевизиите въпреки някои напъни малко от малко да балансират нещата с рубрики като "Търси добрата новина", основната им функция май е станала само да фрустрират нацията...[smilie8]


Отговори на това съобщение
 Re: За журналистическото лицемерие
Автор: matataupa   
Дата:   10-03-08 11:42

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За журналистическото лицемерие
Автор: dan40   
Дата:   10-03-08 23:29

[smilie24]

Отговори на това съобщение
 Re: За журналистическото лицемерие
Автор: portradamus   
Дата:   10-03-08 23:34

Ето ти малко нови параграфи:















Ако ти свършат обади се ще ти дам още.


Отговори на това съобщение
 Re: За журналистическото лицемерие
Автор: Amigo   
Дата:   10-03-08 23:39

мдааа, само лешоядите от ТВ-то и трупните вестници могат да снимат докато някой умира или се мъчи, без да се включат в спасителните акции - за останалите това е престъпление [cool] [smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За журналистическото лицемерие
Автор: sharky_   
Дата:   24-03-08 18:00

а какво те кара да снимаш затиснатия труп под джипа?

Отговори на това съобщение
 Re: За журналистическото лицемерие
Автор: elrisha   
Дата:   24-03-08 18:20

sharky_ , ти изобщо прочете ли какво е написал Стефан,или като новорегистрирано бързаш като "пуле пред майка си"?![smilie7]

Отговори на това съобщение
 Re: За журналистическото лицемерие
Автор: n1x0n   
Дата:   24-03-08 23:28

Т.е. пак опираме до въпроса, когато край теб се случва някаква катастрофа, някакво бедствие, морално ли е да снимаш, вместо да помагаш.

Лично аз нямам никакво двоумение по въпроса - НЕМОРАЛНО е. Винаги съм се чудил какъв изрод трябва да си, за да мислиш за снимане в ситуация, в която живота на други зависи от теб.

Смятам, че когато човек може да помогне - човека трябва да надделява над фотографа.


Отговори на това съобщение
 Re: За журналистическото лицемерие
Автор: d256h   
Дата:   24-03-08 23:38

Амиго, ако съм те разбрал правилно, ти не одобряваш това, че някой е снимал, как гори влака, а не е помагал в спасяването? Ако това е така..Бъркаш. Би ли обяснил как при над 800 градуса някой ще влезне във горящия вагон (който се виждаше във филмчето) и ще изнася хора? Ако ти се случи да видиш на улицата някоя кола да гори опитай се да се доближиш до нея. Опитай се да застанеш на 5 метра от нея и да останеш така за 10 секунди, да видиш какви изгаряния ще получиш! Нямате представа каква температъра се развива при подобен пожар. От друга страна, вагона е горял няколко часа и за това време се се натрупали много хора, които в последствие, след първоначалното спиране, са се присъединили. Спасяването на загиналите е било възможно само в първите минути от събитието. После и да сложат вагона във фризер, отдавна няма да има следи от изгорените.... Това е за съжаление ситуацията...не бива да се изказваме неподготвени... Така мисля, трябва да сме по толерантни..



Публикацията е редактирана (24-03-08 23:41)

Отговори на това съобщение
 Re: За журналистическото лицемерие
Автор: asahi   
Дата:   24-03-08 23:46

Абе не се пълнят лесно 48 цветни страници всеки ден, да ви река.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.