Рекламирайте тук Затвори
Реклама в секции форуми и базар

Под формата на платени обяви можете да рекламирате ваши продукти, услуги или други комерсиални дейности. Обявата може да бъде публикувана избирателно във форум по ваше желание или във всички форуми на сайта.

За стандартната ценова листа и условия изпратете
запитване до webmaster@photo-forum.net.
Платени обяви
        
 Теми - forum: Клубен живот
 първа  назад  1     всички  напред  последна
 Англосаксонофилско
Автор: Coincidentia   
Дата:   16-03-08 12:02

Интересно ми е дали, макар и по-тихички, тук все пак не се подвизават и фенове на англосаксонската култура и цивилизация.
Особено като се има предвид, че почти задължително в списъка с любими неща дори и на тези, които най-много псуват Америка и по-рядко Англия, е пълно с американски и британски филми, актьори, рок групи, писатели...


Аз явно бая се поразписах надолу, та, на който не му се чете, основната идея е за споделяне на англоамериканските ни любимости...

https://photo-forum.net/static/forum/2008-03/fyjm5145.JPG
http://twocrabs.blogs.com/us_uk_flag2.jpg


А, на който му се чете, ето още мои изчанчени словоизлияния с напълно ясното съзнание, че не мога да разубедя мразещите, но с надеждата да видя обичащите:

Тази англоезична и за мен най-любима част от Западната Цивилизация е дала толкова много неща на света и колкото и да е мразена, определя лика на световната… което всъщност явно е най-основната причина да бъде мразена.

За мен най-същественият й принос е модерната демокрация.
Политическа система, доста недолюбвана от много народ, но пък точно към тези страни, в които тя е най-добре развита, е най-мощният емигрантски поток...

Благодарение на същата тази система пак в тези страни се развива най-успешно науката.
Не че има нужда от убеждаване, че науката и прогресът се движат предимно от там, но като нещо показателно - всяка година над половината Нобелови награди за наука са за американци, а като прибавим и британците и тези, които работят в американски и британски университети... всъщност, според някаква класация на Европейската комисия, за която преди време чух Барозу да се жалва колко изоставала Европа, от първите десет най-добри университета в света осем са американски и два британски.

В този англоамерикански модел умишлено наблягам на трансатлантическата връзка, защото, макар и, както казва Оскар Уайлд, това да са “два народа, разединени от общ език”, нещата в почти всички сфери са адски преплетени и с всичките им разлики все пак формират един общ “бульон”, като това май е най-ясно изразено в културата.

Та, надявам се между псувните да се намерят хора, които да си признаят от кои нещица са повлияни... особено филми, книги, музика... но и не само, всичко, каквото... [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: Coincidentia   
Дата:   16-03-08 12:04

И едно скромно списъче на някои от нещата, които на мен са ми най, ама съвсем Най:

The Hitchhiker's Guide to the Galaxy, Illusions, Catch 22, Cat’s Cradle, Birdie... If (Rudyard Kipling)...

Metallica, Guns n’ Roses, Iron Maiden, Whitesnake, Deep Purple, Blackmore’s Night, Aerosmith, Bon Jovi, The Doors, Elvis Presley, The Beatles, Simon &; Garfunkel, Dire Straits, Queen, Morphine, The Pogues, Red Hot Chili Peppers, Nirvana, The Offspring, Sisters of Mercy, Garbage, The Cranberries, Evanescence...

Arizona Dream, Star Wars, Hair, Rosencrantz &; Guildenstern Are Dead, The Shawshank Redemption, Saving Private Ryan, Forrest Gump, Die Hard, Groundhog Day, Pulp Fiction, The Last Of The Mohicans, Wayne’s World, Magnificent 7, The Usual Suspects, American Beauty, The Deer Hunter, 300...

И зад всичко това стоят хора, Човеци, които са ми неизброими, но все пак част от най-любимите ми:

Lance Armstrong, Ronald Reagan, Winston Churchill, Margaret Thatcher, Axl Rose, Steven Spielberg, George Lukas, Robert De Niro, Harrison Ford, Tom Hanks...

Julia Roberts https://photo-forum.net/joro/emoticons/smile015.gif


Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: georgi969   
Дата:   16-03-08 12:11

" За мен най-същественият й принос е модерната демокрация. "
Справка Ирак.Справка и Косово-по съвсем демократичен начин беше създадена една нова държава.Асъщо така и все по-увеличаваща се полицейщина по летища,гари и т-н.

Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: nsirakov   
Дата:   16-03-08 12:13

с тази разлика че в тази тема пишеш на български... що?? пиши на ангийски бре виж в руската как добре се справяте ;)

Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: kaiser.soze   
Дата:   16-03-08 12:37

усещам ,че ше почнат пак некви заяждания [cool]

повечето от гореизписаните книги, актьори, филми ,са ми любими, но ми се иска да спомена някои неща от бита понеже живея тук от скоро.

харесвам тънкото чувство за самоирония у англичаните.
харесвам липсата на възрастови бариери-с удоволствие общувам както с 20 така и с 60 годишни.
зачитането на личната свобода- няма го онова нездраво любопитство,клюки, интриги и пр.
само един пример- българската ми съседка на всяка цена искаше да знае какво съм пазарил [smilie18] [smilie18]
точноста е друго което харесвам у хората.възпитани и любезни(много хора наричат това лицемерие, но всъщност не е така.просто сме съвсем друг тип култура и емоции, затова наричаме възпитанието и любезноста лицемерие.)(разбира се че има изключения от всичко това)ами много неща могат да се напишат, но не съм аз човекът- не ме бива в писането.
който се интересува повече да прочете "англичаните-портрет на един народ" от джеръми паксман [smile]

Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: Coincidentia   
Дата:   16-03-08 12:43

За заяжданията ми е безкрайно ясно, ама няма да им се връзвам [smilie7]

А точно самоиронията е нещо много готинко, не знам другаде да е толкова популярно хората да се бъзикат със себе си [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: rumiana   
Дата:   16-03-08 12:58

Coincidentia [smilie24] [smilie24] [smilie24]
толерантността и съчувствието са според мен най-важните неща на тоя свят, а и най-сигурният белег за интелигентност.
Наред с всички неща, които си изброил по-горе, харесвам у американците това, че са хора с достойнство - винаги са just fine, независимо от обстоятелствата.

Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: Coincidentia   
Дата:   16-03-08 13:05

rumiana [smile]
А това ме подсеща за нещица, които съм виждал като реакция на разни бедствия, на една страна застраховките, но е много готин този дух - след като торнадото току-що ти е отнесло къщата, да се усмихваш и да казваш, че няма страшно, ще я построим наново [smilie24]


Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: тьма   
Дата:   16-03-08 17:25

Няма да се впускам в спорове относно Нобеловите лауреати, на всички е известно откъде и как точи мозъци Америка. Не обичам типично американското,но когато в него се чувства родната Европа - нещата са съвсем други. "Уууу, студено!"- Алековото възклицание - това е за мен Америка.
По повод Англия - вечния ни враг, няма да говорим за политика.
А пред културата се прекланям

Любимият ми ирландец[smile]

https://photo-forum.net/static/forum/2008-03/clil0744.JPG


и един от афоризмите му, които спазвам

"Единственият начин да се отървеш от изкушението е да му се отдадеш."


Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: Coincidentia   
Дата:   16-03-08 17:40

[smile] Абе, можеше и повечко да се постараеш, ама айде, от мен да мине [beer]


Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: djogata   
Дата:   16-03-08 18:16

На мен ми харесва как го говорят английския тия британци [smilie7]
Някакси готино, напевно, със сложни думи, идиоми, докато хАмериканците просто му еб..ват мамата на горкия език [smilie10] [smilie10] [smilie10]

[beer] [beer] [beer]

Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: e-mil   
Дата:   16-03-08 19:23

"Политическа система, доста недолюбвана от много народ, но пък точно към тези страни, в които тя е най-добре развита, е най-мощният емигрантски поток..."

Ще ми се някой да обясни какво е "модерна демокрация", щото ми се струва, че точно по отношение на тези страни такова животно нема.
Политическата система в Британия, Канада и САЩ е различна. Да не говорим, че избирателната система в Британия е много по-проста и по-разбираема от тази в "най-демократичната страна - лидер на свободния свят". Което я прави и по-демократична, макар че имат монарх.
Не съм чувал за по-засукан и непрозрачен начин от президентските избори в САЩ, да не говорим пък за устройството на федералните и щатски закони.


Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: _alice_   
Дата:   16-03-08 21:42

ей, това е мойта тема, като англофилолог, и след дейното и участие в Руската тема [smilie3]

отивам да обмислям внимателно въпросната англосаксонофилия и утре ще пиша подробно [smilie5]

Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: тьма   
Дата:   16-03-08 23:47

Друг любимец

Paul Maccartney

https://photo-forum.net/static/forum/2008-03/hdbo2088.JPG



от мен да мине - заедно с американчето


http://www.vbox7.com/play:43d8fada


Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: fly_butterfly   
Дата:   17-03-08 09:10

Айде и аз да кажа: за книгите няма да споря, от групите - всички, без последните 3, от филмите: Arizona Dream,Hair,The Shawshank Redemption,The Usual Suspects; макар и почти мизантроп, от човеците в твоя списък бих посочила Axl Rose на младини, Robert De Niro и Harrison Ford, а Julia Roberts е моята зодия, тъй че и тя става. А за J.F.K. и F.D. Rosevelt ко шъ каиш?

Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: El_Fuego   
Дата:   17-03-08 09:18

А сега си спомнете и режисьорите на всички тия филми и после пак да си поговорим...

Отговори на това съобщение
 Re: Англосаксонофилско
Автор: Orlin   
Дата:   17-03-08 09:30

Преди години бях за 3 месеца в Англия. Хубаво, ама не получих желание да живея там. След това за 3 месеца в Португалия. Накрая не ми се тръгваше - чувствах се като у дома си.

Ако трябва да реша дали да продължа живота си в една от двете страни не бих се поколебал - в Португалия.

Отговори на това съобщение
 първа  назад  1     всички  напред  последна

За да пишете мнения трябва да влезете с потребителското си име.
Влезте от тук »
Форум "Клубен Живот" е спрян за публикуване.